Пізнавально дослідницька діяльність на тему гриби. Конспект НСД по пізнавально-дослідницької діяльності «Губка- губка. Подальший розвиток проекту

ШАХТАРСЬКЕ ДОШКОЛЬНОЕ освітні установи КОМБІНОВАНОГО ТИПУ № 10 «СОКІЛ» УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ АДМІНІСТРАЦІЇ
місто Шахтарськ
Пізнання. Пізнавально-дослідницька та продуктивна (конструктивна) діяльність.
вихователь:
Золотова Тетяна Володимирівна
Конструювання з паперу в техніці об'ємного моделювання «Чудо-ялинка»
(Конспект освітньої діяльності по конструюванню з паперу для дітей старшого дошкільного віку)
Тема: Листівка для Дідуся Мороза «Чудо - ялинка»
завдання:
Освітні: Розширити інформаційний простір; розширити кругозір дітей; збагачувати словниковий запас; систематизувати уявлення дітей про пори року, ознаках зими, назви місяців; підвищення пізнавальної активності; стимулювання мовної активності дітей.
Розвиваючі: розвивати творче мислення; загальну, дрібну, артикуляционную моторику; удосконалювати вміння координувати мова з рухом; активізувати словниковий запас; удосконалювати технічні та зображально-виразні вміння на основі виконання дітьми виробів; розширити уявлення дітей про образах Діда Мороза;
розвивати пізнавальну мотивацію, емоційну сферу.
Виховні: виховувати шанобливе ставлення до культури, традицій країни, створювати позитивну основу для виховання патріотичних почуттів; згуртування дорослих і дітей в загальних справах; формувати почуття емоційного задоволення від участі в проекті.
Матеріал й устаткування: Кольоровий папір зеленого кольору (пакувальна кольоровий папір) - 5 квадратів різної величини; ножиці, клей, клейонки, серветки, пензлики.
Попередня робота: Бесіди про зиму, про новорічне свято, про Діда Мороза, про зимові зміни в природі, спостереження за ялинами, розгляд ілюстрацій із зображенням ялин.
Хід безпосередньо освітньої діяльності.
Психогимнастика. «Доброго ранку» (Пластичний етюд з елементами пальчикової гімнастики)
Мета: Вчити дітей налаштовуватися на радісне емоційний стан за допомогою музики.
Звучить музика, діти сидять на стільчиках.
Вихователь: Ви сидите, ваші голови опущені, ви спите, спите; раптом відчуваєте, як сонячний промінь ковзнув по обличчю, повільно відкриваєте очі, потягуєтеся, піднімаєтеся, підходите до вікна і, відкривши його, милуєтеся рано вранці. (Музика припиняється)
Доброго ранку, очі!
Ви прокинулись? Вказівними пальцями погладжувати глазаСделать з пальців "бінокль" подивитися в нього
Доброго ранку, вушка! Ви прокинулися? Долонями погладжувати ушіПріложіть долоні до вух "Чебурашка"
Доброго ранку, ручки! Ви прокинулися? Погладжувати то одну, то іншу ручкіХлопкі в долоні
Доброго ранку, ніжки! Ви прокинулися? Погладжування коленокПотопать ногами
Доброго ранку, сонце! Я - прокинувся! (Прокинулася) Підняти руки вгору, подивитися на сонце (подивитися вгору)
2.Вводная бесіда вихователя.
Вихователь: Хлопці, думаю, все ви любите веселі свята?
Діти: Так, любимо.
Вихователь: Я вам назву слова, а ви здогадайтеся про яке свято піде сьогодні мова: (кульки, гості, подарунки, частування, торт зі свічками, коровай). Здогадалися?
Діти: Це день народження.
Вихователь: А кому День народження спробуйте відгадати:
Найдобріший в світі дедВ шубу - валянки одягнений; бородою сивий заросНаш улюблений ... (Дід Мороз)
Вихователь: Правильно, і ця розмова я почала не випадково. відкрию вам маленький секрет. Завтра 18 листопада день народження найкращого друга дітей ...., доброго чарівника ...., повелителя хуртовин та завірюх ...... російського Діда Мороза. Так, так ви не помилилися у Діда Мороза, як і у вас теж буває день народження. Незвичайне свято, правда? Як ви думаєте, скільки років Дідові Морозу?
Діти: пропонують свої варіанти
Вихователь: Дідові Морозу цілих 2000 років.
Вихователь: Друзі Діда Мороза вже почали надсилати йому подарунки до Дня народження. Давайте і ми з вами привітаємо Дідуся Мороза і виготовимо йому листівки «Чудо - ялинка». Подивіться, ось таку чудову листівку будемо з вами робити.

Але, перед початком роботи розімніть наші пальчики і приготуємо їх до роботи.
3.Пальчіковая гімнастика.
«Зима»
Раз, два, три, чотири, п'ять, загинати пальчики по одному
Ми у двір прийшли гулять.Бабу снігову ліпили. імітувати ліплення комковПтічек крихтами годували, кришити хлібець усіма
пальчиками З гірки ми потім каталися. вести вказівним пальцем
правої руки по долоні лівої рук
А ще в снігу валялися. класти долоні на стіл то
однієї, то іншою стороною
Все в снігу додому прийшли, обтрушувати ладошкіС'елі суп і спати лягли. здійснювати рух
уявної ложкою, покласти руки під щоку
4.Показ і виконання роботи поетапно.
Взяти п'ять квадратів різної величини.
Скласти квадрати навпіл
Лівий верхній кут зігнути до середини прямокутника
Правий верхній кут зігнути до середини прямокутника. Вийшли трикутники різної величини. змащуємо клеєм зворотний бік трикутника. Наклеюємо трикутники ялинкою
(Починаємо з великого трикутника і закінчуємо найменшим). Зверху ялинки приклеюємо зірку
5. Самостійна робота дітей.
При потребі вихователь допомагає дитині у виконанні роботи.
6. Виставка дитячих робіт.

7. Звуковий звернення Діда Мороза.
Вихователь: Хлопці, ми з вами молодці! Добре попрацювали. Наші листівки «Чудо - ялинки» ми обов'язково відправимо Дідуся Мороза. А зараз для вас сюрприз: звернення до вас Дідуся Мороза (звернення записано на диск).
«Здрастуйте, здрастуйте мої дорогі друзі - дівчатка і хлопчики! З полум'яним привітом до вас російський Дід Мороз! Хочу сказати вам велике спасибі за допомогу вашу чудову ялинку, яку ви мені змайстрували до дня народження! Завтра, 18 листопада, починає роботу пошта Діда Мороза. Пишіть мені про себе, про свої мрії, про все, що тільки захочете! Я буду з нетерпінням чекати ваших листів!
Ну що ж, до швидкої зустрічі! Щиро ваш - російський Дід Мороз !!! »


вкладені файли

Євгенія Куваєва
Конспект заняття з пізнавально-дослідницької діяльності в молодшій групі «Гриби»

Конспект заняття з пізнавально-дослідницької діяльності

в молодшій групі на тему« гриби» .

мета: Дати уявлення про грибах і ягодах, Де вони ростуть, про небезпеки, які підстерігають в лісі і про їстівних і не їстівних грибах і ягодах.

матеріал: Іграшка їжачок, корзинка, гриби різні за величиною(Великі, середні, малі, окремо капелюшки і ніжки від грибів різного розміру і різного кольору.

Хід заняття:

вихователь: Ой, хлопці, я щось чую, хтось шарудить. Ви не чуєте? (Вихователь спеціально інтригує дітей, щоб заволодіти їх увагою, потім дістає іграшкового їжачка з кошиком повної грибів).

вихователь: Подивіться, хто прийшов до нас в гості!

Зустрітися - це їжачок,

Він знавець лісових доріжок.

Весь в голках, обережно,

Вколотися боляче можна.

Вихователь і діти: Здрастуй, їжачок!

Їжачок: Вітаю!

вихователь: Їжачок, давай я тобі допоможу, а то у тебе така важка кошик. Що ж ти в ній приніс?

Їжачок: Я хочу загадати загадки хлопцям, якщо вони їх отгадают, то тоді дізнаються, що в моїй кошику.

Весь Антошка - капелюх, так ніжка. (гриб)

Дощ піде - він підросте. (гриб)

Стояв на міцній ніжці, тепер лежить в кошику. (гриб)

Їжачок: Молодці, хлопці. Ви все загадки відгадали. Звичайно ж, у мене в кошику гриби. Подивіться які вони, у них є капелюшок і ніжка. Так от не задача, я хотів найбільші гриби засушити на зиму, З середніх грибів зварити грибний суп, А найменші грибочки засолити. Але я ніяк не можу розібратися, допоможіть мені хлопці, розкладіть гриби за величиною.

(Діти розкладають гриби на 3 купки)

Їжачок: Дякую, діти, ви мені дуже допомогли. А ще у двох грибочків відпали капелюшки, І я тепер не знаю яку капелюшок до якої ніжці покласти. Допоможіть мені, хлопці.

(Діти підбирають до великої капелюшку велику ніжку, а до маленької - маленьку, а до жовтої капелюшку жовту ніжку, а до коричневої - коричневу).

вихователь: Ой, їжачок, що я бачу, у тебе ще один гриб залишився в кошику. (Дістає мухомор). А ти знаєш що це за гриб?

Їжачок: Немає, але він мені дуже сподобався, він дуже красивий і, напевно, дуже смачний. (Їжачок хоче з'їсти мухомор)

вихователь: (Зупиняє їжачка) Ні! Ні! Його не можна їсти! це отруйний гриб. І називається він мухомор. Давайте запам'ятаємо як виглядає мухомор і ніколи в лісі не будемо його брати. Хлопці, скажіть, якого кольору капелюшок у мухомора? (Червона в білий горошок). Але якщо сумніваєшся, то краще взагалі гриб не брати, Раптом він виявиться отруйним. А щоб вам краще запам'яталося як виглядає мухомор послухайте загадку:

Він в лісі стояв, ніхто його не брав. В червоній шапці модної, нікуди не придатний. (гриб мухомор)

вихователь: Якщо ви зустрінете цей гриб в лісі, Його не треба брати, а й штовхати і топтати його теж не треба. Мухомор - це ліки для деяких лісових звірів, наприклад, для лося.

Їжачок: Спасибі. Ну ось з усіма грибочками ми розібралися. А ви, хлопці, йдіть в ліс за грибами? Запам'ятайте кілька дуже важливих правил:

1. Намагайтеся далеко не відходити від дорослих.

2. Якщо сумніваєшся їстівний або не їстівні гриб, То краще його не брати.

3. Поганки навіть руками не чіпати, а то є дуже отруйні гриби, Помацав такий гриб, А потім забувся, облизав пальчик і отруївся.

4. Мухомор не треба топтати і штовхати, ці ліки для лося.

5. І бережіть ліс від вогню, не розводьте багаття в лісі. Від однієї маленької іскри може згоріти весь ліс, і загинути всі звірі.

Їжачок: Спасибі за допомогу, мені пора йти. До побачення. (Діти прощаються з їжачком і він пішов)

вихователь: Ви все запам'ятали? Давайте повторимо: Від дорослих не йти, брати тільки їстівні гриби, А не їстівні не чіпати і багаття в лісі не розводити.

Публікації по темі:

Конспект пізнавально - дослідницької діяльності з елементами малювання в першій молодшій групі. Тема: дощик. Конспект пізнавально - дослідницької діяльності з елементами малювання в першій молодшій групі. Тема: дощик. Завдання: Освітня :.

Конспект заняття з пізнавально - дослідницької діяльності в підготовчій групі. Тема: Розвідники. Мета: Продовжувати вчити самостійно вирішувати задачі на додавання і віднімання в межах 10.; вправляти в умінні орієнтуватися.

«Зимові місяці». Конспект заняття з пізнавально-дослідницької діяльності в підготовчій групі Тема: зимові місяці. Мета: Вчити вирішувати арифметичні завдання. Завдання: Продовжувати вчити складати і вирішувати арифметичні задачі на додавання.

Конспект заняття з пізнавально - дослідницької діяльності в старшій групі Тема: Перелітні птахи. Мета: Закріпити кількісний і порядковий рахунок в межах 10; вміння порівнювати дві групи предметів; правильно.

Конспект заняття з пізнавально-дослідницької діяльності в другій молодшій групі «Гарбузи» Тема: Розгляд гарбуза. Програмне зміст: Уточнити уявлення дітей про гарбузі, виділити її характерні особливості: Величину ,.

муніципальне автономне загальноосвітній заклад

СОШ№15 структурний підрозділ « Дитячий садок»

пізнавально - дослідницька діяльність в підготовчій групі

«Як влаштована жива природа».

Підготувала і провела

Шивріна. Е. В.

вихователь першої кваліфікаційної категорії

Солікамск

Мета: впорядкувати накопичені дітьми уявлення про природу. Підвести їх до елементарного поняття того, як влаштована вся природа Землі, розширюючи і конкретизуючи отримані знання.

    Продовжувати вправляти в складанні різних класифікацій на основі закріплення і уточнення наявних уявлень про природу.

    Розвивати пам'ять, мислення, загальну і дрібну моторику.

    Виховувати активність, ініціативність, самостійність, навички співпраці, дбайливого ставлення до природи.

Устаткування і матеріали:

    Ноутбук, мультімедійний проектор, проекційний матеріал, ІКТ-додаток комп'ютерна презентація «Чарівна скринька» розроблена за допомогою програмного забезпечення MS Power Point.

    Приміщення для проведення заходу: групове приміщення.

    Ватман А-1, клей олівець, ножиці, зображення рослин, тварин, різних предметів.

Попередня робота:

    Розгадування загадок по темі «Живе - не жива», розглядання енциклопедій « Жива природа на планеті Земля »,« Хочу все знати »,« Розумники і розумниці ».

    читання художньої літератури : П. Бажов «Мідної гори господиня», В.Гауф «Сімбад - мореплавець», К. Паустовський «Турботливий квітка», А.Біанкі «Дятел і вільшанка».

    Проведення дослідно експериментальної діяльності.

Хід заняття:

Внесок «Чарівного скриньки».

Вихователь: Що цікаво?

Це хлопчик Компік надіслав вам загадку. Відгадає?

Я думаю так, ви у мене розумниці. А щоб вам допомогти, я підготувала підказку. Давайте з вами згадаємо яка існує природа

Слайд №1.

Діти: Жива і нежива.

Вихователь: Молодці, а тепер давайте з вами пограємо в гру «ТАК і НІ»

Слайд №2.

Діти: Це жива.

Вихователь: Так це живе

Слайд №3.

Діти: Дерева, квіти, гриби, трава.

Вихователь: Так це квітка. Хлопці давайте з вами поговоримо про квіти. Згадайте Які бувають квіти?

Слайд №4.

Діти: Садові, польові, кімнатні.

Вихователь: Так це кімнатна рослина. Хлопці в «Чарівному скриньці» заховано кімнатна рослина. Квітка який росте у нас в групі. Спробуйте відгадати, що це за квітка? А які квіти ростуть у нас в групі? Назвіть.

Діти: Фіалка, Роза, Бальзамін (Ванька Мокрий), Кливия, Спотіфіліум, Толстянка деревоподібна.

Вихователь: Давайте перевіримо вгадали чи ні. Хлопці якщо квітка зник. Значить відповідь невірний.

Діти: Толстянка деревоподібна

Вихователь: Немає

Діти: Кливия.

Вихователь: Ні.

Діти: Спотіфіліум.

Вихователь: Ні.

Діти: Роза. Вихователь: Ні.

Діти: Фіалка.

Вихователь: Ні.

Діти: Бальзамін (Ванька Мокрий).

Вихователь: Молодці, відгадали. Хлопці давайте з вами згадаємо чому рослини відносяться до живого?

Діти: Рослини відносяться до живого бо вони ростуть, харчуються, дихають, рухаються, розмножуються, гинуть.

Вихователь: Хлопці а які необхідні умови для того щоб рослина не загинула.

Діти: Щоб рослина не загинула, йому необхідно тепло, харчування, світло. C Лайд №8,9,10.

Вихователь: А як ми про це дізналися?

Діти: Ми проводили досліди з квіткою Ванька мокрий.

Слайд №11.Експеріментальная діяльність. Потрібен світло.

Слайд№12.Експеріментальная діяльність. Потрібно тепло.

Слайд№13.Експеріментальная діяльність. Потрібно харчування.

Вихователь: Хлопці ви великі молодці. Давайте з вами зробимо ТРВЗ «Живе -не живе» покажемо і розповімо хлопцям з інших груп яка буває природа на нашій Землі.

Напрямок «Пізнавально - мовленнєвий розвиток» освітні області: (Пізнання, фізична культура, Здоров'я, соціалізація, праця)

Діти входять в групу і сідають за стіл.

Вихователь: Діти, сядьте прямо, притуліться до спинки стільця.

Восп .: Хто мені скаже яке зараз час року?

Діти: Осінь.

Восп .: Правильно. Пора року - осінь. А які осінні місяці ви знаєте?

Діти: Вересень, жовтень, листопад.

Восп .: Правильно. Це - вересень, жовтень, листопад.

Восп .: А який зараз осінній місяць?

Діти: Октябрь.

Восп .: Молодці. Жовтень - дуже гарний місяць.

Восп .: А як ви думаєте, чому він гарний? (Відповіді дітей)

Восп .: Правильно. Тому, що починається листопад. Сонечко ще світить, і листя здаються золотими.

Восп .: Багато поетів теж писали про осінь. Вихваляли її красу. Давайте почитаємо вірші про осінь. (Діти читають вірші).

Листопад, листопад,

Листя жовті летять.

Жовтий клен, жовтий бук,

Жовтий в небі сонця коло.

Жовтий двір, жовтий будинок.

Вся земля жовта кругом.

Жовтизна, жовтизна,

Значить, осінь - не весна.

відлітає літо

Стало раптом світліше вдвічі,

Двір, як в сонячних променях.

Це плаття золоте

У берези на плечах ...

Вранці ми у двір йдемо -

Листя сиплються дощем,

Під ногами шелестять

І летять, летять, летять ...

Восп .: Молодці! Дуже гарні вірші.

Восп .: А давайте згадаємо, куди ви восени часто ходили з батьками? (Відповіді дітей)

Восп .: А зараз послухайте загадку.

Хто стоїть на міцній ніжці

У бурих листі у доріжки?

На вигляд він схожий на парасольку,

Тільки менше у сто крат.

Коль гроза на горизонті,

Він буває дуже радий.

Якщо дощик і тепло,

Він вважає - провезли!

Діти: Гриб.

Восп .: Правильно - це гриб. А хто з вас ходив у ліс за грибами? (Відповіді дітей)

Восп .: Назви яких грибів ви знаєте? (Відповіді дітей)

Восп .: Молодці, ви знаєте дуже багато грибів.

А які гриби збирали ви? (Відповіді дітей)

Восп .: В лісі багато знайомих грибів, але чимало і тих, які ми не знаємо. Незнайомі гриби збирати не можна, серед них можуть опинитися і отруйні.

Назвіть гриби, які не можна їсти. (Відповіді дітей)

Восп .: Правильно. Мухомор, бліда поганка, зелена поганка, жовчний гриб.

Восп .: Є чимало прислів'їв і приказок про грибах. Які ви знаєте прислів'я?

1-ий дит .: «Всякий гриб беруть, та не всякий в кузовок кладуть».

2-ий дит .: «Мухомор червоний, так для здоров'я небезпечний».

Восп .: Молодці. А зараз подивіться, що у мене є? (Вихователь дістає кошик)

Зараз я буду діставати з кошика гриби, а ви будете їх називати. Подивіться. що це за гриб?

Діти: Маслюк.

Восп .: Правильно, а хто може розповісти про маслюках, де вони ростуть?

1-ий дит. Маслюки дуже люблячи рости під сосновими деревами, вони ростуть цілими сім'ями, їх буває дуже багато. У маслянка світла ніжка і коричнева липка капелюшок, яка знизу закривається спідничкою. Це їстівний гриб. (Прикріплює гриб на магнітну дошку)

Восп .: Молодець! А як називається наступний гриб?

Діти: Опеньки.

Восп .: Правильно. Хто нам розповість про опеньках?

2-ий дит .: Опеньки ростуть в лісі на пеньках. З одного пенька цілу корзину можна назбирати. У опеньків довгі ніжки і круглі капелюшки. А ще опеньки бувають

лугові, вони ростуть в траві. (Прикріплює гриб на дошку)

Восп .: Який наступний гриб?

Діти: Це білий гриб.

Восп .: Вірно. Розкажіть про нього.

Цей гриб живе під ялиною,

Під її величезною тінню,

Мудрий бородань - старий,

Житель лісу боровик.

Це дуже гарний гриб, його називають царем усіх грибів. У нього товста ніжка і красива темна капелюшок. (Прикріплює гриб на дошку)

Восп .: Молодець. Наступний гриб з кошика. Що це за гриб?

Діти: Красноголовець.

Восп .: Хто може розповісти про підосичники?

Я в червоній шапочці росту

Серед коренів осикових,

Мене побачиш за версту,

Мене звуть підосичники.

Він росте в лісі, під осинки. Дуже гарний гриб, з яскраво помаранчевої капелюшком.

Цей гриб - їстівний. (Прикріплює гриб на дошку)

Восп .: Молодець! Дістає мухомор. А це що за красень?

Діти: Мухомор.

Біля лісу на узліссі,

Прикрашаючи темний бір,

Виріс строкатий, як Петрушка,

Отруйний мухомор.

Цей гриб є не можна. Хоча він дуже красивий.

Восп .: Правильно. Мухомор небезпечний для здоров'я гриб. Молодець! А тепер зберемо всі їстівні гриби В кошик. (Діти встають близько стільців)

Восп .: А ви хочете намалювати гриби, тоді підготуємо наші пальчики.

Пальчикова гра «Кошик».

Раз два три чотири п'ять

Гриби будемо збирати

(Стискають і розтискають пальці)

На пенечке,

(Загинає пальці по - черзі, починаючи з великого)

Біля купини,

Під осинки,

Під сосонкою,

під берізкою

Гриб знайдемо,

(Стискають і розтискають кулачки)

І в кошичок кладемо.

Восп .: Молодці. Сідайте на місця.

Подивіться, перед вами лежить альбомний аркуш, зім'ята папір, фломастери і гуаш. Зараз ми будемо малювати гриби - опеньки. Вони ростуть цілими сімейка,

їх багато. Тому, малювати ми будемо відразу п'ять опеньків. (Демонстрація вихователя) Змалюємо коричневим фломастером свою долоньку. Це будуть ніжки у опеньків.

Потім, над кожною ніжкою зім'ятої папером намалюємо ескіз капелюшки, роблячи примакивание. (Демонстрація вихователя) Потім, візьміть фломастер зеленого кольору і намалюйте траву. (Демонстрація вихователя)

Восп .: Але, подивіться, капелюшки опеньків у нас вийшли розпливчасті, тому ми промокніть палець в коричневу фарбу і подрісуем контур у капелюшків.

(Демонстрація вихователя)

Восп .: Після виконання робіт, витираємо пальці вологою серветкою. Діти починають працювати. Звучить музика. готові роботи вихователь викладає на стіл.

Восп .: Подивіться, скільки красивих опеньків у нас вийшло. А хто згадає вірш про гриби - опеньки?

Збилися в зграйку, як курчата,

Біля пня гриби - опеньки.

Ось яка біля пня

Зібралася в лісі рідня.

Восп .: Молодець! Мені дуже сподобалися ваші роботи, виконані вони акуратно, у всіх вийшли красиві гриби з цікавими ніжками і оригінальними капелюшками.

Восп .: Хлопці, мені дуже сподобалося, як ви сьогодні займалися. Знаєте багато назв грибів, які вони - їстівні чи ні. І наступного разу, коли ви підете в ліс то вже будете знати, які гриби можна класти в кошик, а які - ні.

На цьому наше з вами заняття закінчилося. Ви всі молодці!

Методична розробка проекту

«Ми такий грибок Чи не покладемо в кузовок»
Вступ.
для сучасного етапу розвитку системи освіти характерні пошук і розробка нових технологій навчання і виховання дітей. При цьому в якості пріоритетного використовується діяльнісний підхід до особистості дитини. Одним з видів дитячої діяльності, що використовуються в процесі виховання і всебічного розвитку дітей, є експериментування. Діти за своєю природою дослідники, з радістю і здивуванням відкривають для себе навколишній світ. Їм цікаво все. Це пояснюється тим, що їм притаманне наочно-дієве і наочно-образне мислення, і експериментування, як ніякий інший метод, відповідає цим віковим особливостям. Чому ми вибрали для дослідження цвіль? Мабуть, це самий загадковий організм на планеті. Її унікальні здібності не перестають дивувати вчених усього світу. Цвіль як, особливий вид грибів, прекрасно поєднує в собі ознаки і рослин і тварин, вона їсть, дихає, і у неї є зачатки інтелекту. Про це говорять дослідження японських вчених, які регулярно занурювали цвіль в холод, помітили, що перед черговим зануренням цвіль завмирає, як би готуючись до чергових неприємних відчуттів. При ознайомленні з грибами діти зіткнулися з представниками третього царства природи - грибами. Виявляється, сходить чи тісто на дріжджах, з'являється чи на хлібі пляма цвілі, чи йдемо ми по гриби в ліс, сьорбає чи прохолодний квас, отримуємо чи укол антибіотиків - ніде не обійшлося без зустрічі з грибами або прямими результатами їх діяльності.

Актуальність проблеми


При проведенні безпосередньо освітньої діяльності по ознайомленню дітей з природою, я познайомила їх з різноманіттям світу грибів. Діти дізналися, що гриби дуже різноманітні за своїм зовнішнім виглядом, особливостями будови і життєдіяльності. Прослухавши загадку: «Ми такий грибок поки ми покладемо в кузовок», діти стали перераховувати отруйні гриби. Я звернула увагу дітей на те, що є на Землі гриби, які не мають для нас звичною капелюшки і ніжки. Вони такі маленькі, що без лупи або мікроскопа їх важко побачити. Цвіль на варення або на хлібі - це теж гриби. Хлопці взяли активну участь в обговоренні даного виду грибів. Грунтуючись на особистому досвіді, Вони знайомі з цвіллю, яка живе у деяких в кутках кімнати, у інших - утворилася на скоринці апельсина, але найбільше цвіль утворюється на хлібі, а це може привести до отруєння організму. Щоб не отруїтися зіпсованим хлібом, ми з дітьми вирішили більше дізнатися про цвілі і виростити її на хлібі. А сприяти цьому буде реалізація дослідницького проекту «Загадкова цвіль».
Мета проекту:
створення умов для вирощування грибка під назвою хлібна цвіль.
завдання:
 познайомити дітей з зовнішнім виглядом хлібної цвілі, розповісти про її властивості і про шкоду для людини, виховувати дбайливе ставлення до хліба, усвідомлене ставлення до якості продуктів харчування;  навчитися вирощувати хлібну цвіль в міні-лабораторії та оцінити роль цвілевих грибів в життєдіяльності людини.  Розвивати пізнавальний інтерес до дослідницької діяльності, бажання пізнати нове.
 Взаємодіяти з батьками вихованців через реалізацію дослідницького проекту.
Гіпотеза нашого дослідження:


Ми припустили, що на розвиток хлібної цвілі впливає температура повітря і вологість навколишнього середовища. Якщо ми виявимо умови розвитку цвілевих грибків, їх вплив на організм людини, через власну діяльність, то зможемо убезпечити себе і своїх близьких від впливу шкідливої \u200b\u200bцвілі. А також зможемо дати раду своїм друзям і родичам як правильно зберігати хліб, щоб захистити його від цвілевих грибів.
Очікувані результати:
 Поповниться об'єктами дослідження міні-лабораторія;  Буде проведено ряд досліджень по вирощуванню хлібної цвілі;  Організовано цільова екскурсія в бібліотеку на тему «Цвіль - це шкода чи користь»;  Розвиток у дітей пізнавальної активності, творчого самовираження, комунікативних навичок;  Активну участь батьків у реалізації проекту (близько 60%);  Організовано виставка альбомів «Що таке цвіль?», «Цвіль друг чи ворог», де активну участь візьмуть батьки;
оцінка результатів
Ефективність роботи в ході виконання проекту буде оцінюватися педагогічною радою і батьками. Своєрідним звітом в рамках роботи над проектом буде проведена презентація проекту в формі мультимедійної презентації «Загадкова цвіль».
Учасники проекту:
вихователь підготовчої групи, Діти підготовчої групи і їх батьки, бібліотекар, старший вихователь.
Напрямок роботи:
дослідне.
Методи і прийоми:

 Комунікативні (ситуації спілкування, сюжетно-рольова гра);  Наочні (демонстрація малюнків, фотографій, перегляд слайдів);  Практичні (дослідження, спостереження вихователя і дітей, роботи батьків і дітей).
Матеріали необхідні для реалізації проекту

I етап - підготовчий

заходи

завдання

відповідальність

термін
1. Консультація «Проектна діяльність в ДНЗ» Обговорення цілі та завдання проекту, формування інтересу у батьків по створенню умов для реалізації проекту Керівник проекту Старший вихователь Батьки листопада 2014р. 2. Пошук інформації в Інтернеті, в пізнавальної літератури по темі проекту Створення умов для реалізації проекту Старший вихователь Керівник проекту листопада 2014р. 3. Підбір наочно дидактичного матеріалу Створення умов для реалізації проекту Керівник проекту листопада 2014р. Устаткування Програмне забезпечення Фотоапарат, комп'ютер, принтер, цифрова камера, мультимедійне обладнання, DVD- програвач, сканер, телевізор 1.Енціклопедія для дітей. Біологія - М. Аванта, 1994 рік. 2.Дошкольная педагогіка, № 5 (100), травень, 2014 рік. 3. Дитяче експериментування 4. А.А. Плешаков, А.А.Румянцев Велетень на галявині, або перші уроки екологічної етики. Москва. 2012 рік. 5. Ознайомлення з навколишнім світом. Експериментування. Е.В. Марудова, 2010 рік.
«Грибки» 4. Анкета для батьків «Використання хліба в родині» Формування знань про певні умови зберігання хліба Керівник проекту листопада 2014р. 5. Виготовлення батьками альбомів «Цвіль - що це?», «Цвіль», «Цвіль друг чи ворог?» Залучити батьків до співпраці з дитячим садом Керівник проекту листопада 2014р. 6. Оформити щоденник спостереження Вчити дітей самостійно фіксувати результати дослідження, робити замальовки і фотографії. Керівник проекту листопада 2014р.
II етап -дослідний
1. НОД Пріоритетна освітня галузь «Пізнавальний розвиток», дитина і світ природи, тема «Які бувають гриби?» Формування уявлень про грибах Керівник проекту листопада 2014р. 2. пізнавально дослідними а діяльність перегляд презентації «Що таке пліснявий грибок?» Розвиток пізнавальної діяльності, бажання дізнатися, що таке цвіль. Керівник проекту листопада 2014р. 3. Ситуація спілкування «Умови появи і розвитку цвілі» Допомогти дітям зрозуміти, звідки береться цвіль, яка вона буває. Керівник проекту листопада 2014р. 4. Дослідницька Допомогти дітям дізнатися, Керівник
ая діяльність з вирощування хлібної цвілі і ведення «Щоденника спостереження» якщо хліб помістити в певні умови, то може вирости цвіль на хлібі, привчати дітей до тривалих спостережень. проекту Вихованці листопада 2014р. 5. НСД ГО «Пізнавальний розвиток» з переглядом презентації «Цвіль хороша і погана» Дати дітям уявлення про роль цвілевих грибів в природі і для життя людини. Керівник проекту листопада 2014р. 6. Цільова екскурсія до бібліотеки ім. С.Мосіяша Розширити уявлення про цвілі, її шкоду і користь ». Бібліотекар листопада 2014р. 7. Сюжетно- рольова гра «Лабораторія» Ознайомити дітей з професією вченого, пояснити, що вчені зазвичай проводять досліди в лабораторії, фіксують результати спостережень у формі альбомів, малюнків, фотографій. Вихователь листопада 2014р.
III етап Узагальнюючий
1. Презентація проекту у формі мультимедійної презентації «Загадкова цвіль» Узагальнити знання дітей про невидимий грибку -плесені Керівник проекту листопада 2014р. 2. Обробка і оформлення проектного матеріалу для сайту ДОУ Підвести підсумок проектної діяльності Керівник проекту листопада 2014р.
Календарний план реалізації проекту

Форма організації дітей Назва Завдання Термін Учасники Відповідальні НСД пріоритетна область «Пізнавальний розвиток», дитина і світ природи. Тема «Які бувають гриби» Формування уявлень про грибах 10.11. 2014 рік Керівник проекту Вихователь пізнавально дослідницька діяльність перегляд презентації Презентація «Що таке пліснявий грибок?» Розвиток ісследовательс кой діяльності «Цвіль» за допомогою експеріментал ьной і ігровий діяльності 12.11. 2014 рік Діти 6-7 років Керівник проекту Ситуація спілкування «Умови появи і розвитку цвілі» Дати уявлення дітям про умови появи і розвитку цвілі 13.11. 2014 рік Діти 6-7 років Вихователь дослідні я діяльність, ведення «Щоденника спостереження» Ряд досліджень по вирощуванню хлібної цвілі Допомогти дітям дізнатися, якщо хліб помістити в певні умови, то може вирости цвіль на хлібі, привчати дітей до тривалих спостережень. 13.11. 2014 рік- 25.11. 2014 рік Діти 6-7 років Керівник проекту НСД ГО «Пізнавальний розвиток» Презентація «Цвіль хороша і погана» Дати дітям уявлення про роль цвілевих грибів в природі і для життя людини. 18.11. 2014 рік Діти 6-7 років Вихователь
Цільова екскурсія до бібліотеки ім. С.Мосіяша. «Плесень- шкода чи користь» Розширити уявлення про цвілі, її шкоду і користь ». 20.11. 2014 рік Діти 6-7 років Бібліотекар Сюжетно-рольова гра «Лабораторія» Ознайомити дітей з професією вченого, пояснити, що вчені зазвичай проводять досліди в лабораторії, фіксують результати спостережень у формі альбомів, малюнків, фотографій. Протягом місяця Діти 6-7 років Вихователь Презентація проекту у формі мультимедійної презентації «Загадкова цвіль» Узагальнити знання дітей про невидимий грибку цвілі 27.11. 2014 рік Діти 6-7 років Вихователь Обробка і оформлення проектного матеріалу для сайту ДОУ Підвести підсумок проектної діяльності 28.11. 2014 рік Діти 6-7 Батьки Вихователь
В результаті реалізації проекту:
 Створена предметно - розвиваюче середовище для розвитку дослідницької діяльності;  Проведено ряд досліджень по вирощуванню хлібної цвілі;  Організовано цільова екскурсія в бібліотеку по темі «Цвіль - це шкода чи користь»;  У 70% дітей підготовчої групи розвинені інтерес до дослідницької діяльності, підвищена пізнавальна активність, творче самовираження, поповнився словник дітей.  У реалізації проекту активну участь взяли 60% батьків. Вони проявили творчість, показали свою ерудицію в області в
мікробіології (це наука, яка займається мікроорганізмами) і створили альбоми «Цвіль - що це», «Цвіль друг чи ворог», «Як гриб став ліками».
оформили:

діти підготовчої групи і

керівник проекту Баум М.В.
Нами було проведено ряд досліджень по вирощуванню хлібної цвілі. Мета дослідження: з'ясувати терміни проростання цвілевих грибків в залежності від видів хліба і умов для їх проростання.
Хід дослідження: Діти знають, що хліб може псуватися - на ньому починають рости мікроорганізми (цвілеві грибки). Складаємо алгоритм досвіду, поміщаємо хлібобулочні вироби різного виду в різні умови: а) в тепле темне місце, в поліетиленовий пакет, Додаємо крапельку води і без пакета; б) в прохолодне місце (на підвіконня) в пакет (додаємо крапельку води) і без пакета; в) в тепле сухе місце, г) на вулиці на підвіконні (заморозити при t від -10до - 30градусов). Проводимо спостереження протягом 10днів, розглядають результати через лупу, замальовує і фотографуємо. Матеріали: поліетиленовий пакет, скибочки хліба, піпетка, лупа.

Дослідження проводимо з калачем. Розміщуємо калач в тепле,

темне місце в поліетиленовий пакет (кропимо водою) і без

У темному теплому

місці.
На 3 день - в пакеті, зберіг м'якість, запах не змінився. Без пакету - затвердів, всередині залишився м'яким. На 7 день в пакеті - місцями з'явилася цвіль. Без пакету - твердий. На 10 день - по краях калача з'явилася зеленуватого і блакитного кольору цвіль, виросли ворсинки, калач став пахнути грибом.

2. Дослідження проводимо з пшеничним хлібом вищого сорту.

Розміщуємо його в поліетиленовий пакет (без окроплення водою) і без

пакету в темне тепле місце і на мороз, на підвіконня (при

температурі від-10-30 градусів).

У темному теплому

місці.
На третій день - в пакеті хліб м'який, пахне смачно. Без пакету - затвердів, підсох зовні, всередині залишився м'яким. На 7 день - в пакеті без змін, без пакета засох. На 10 день - з'явилася цвіль - 2 мм, з'явився поганий запах. На морозі - хліб замерз. На 3,7, 10 день хліб не зіпсувався.

Дослідження проводимо з булочкою. Розміщуємо її в тепле, темне

місце в поліетиленовий пакет (кропимо водою) і без пакета.

У темному теплому

місці.
На 3 день в пакеті, збереглася м'якість, запах не змінився. Без пакету - булочка м'яка, запах не змінився. На 7 день - виросла цвіль величиною в 1 см. Без пакету - майже висохла. На 10 день з'явилася цвіль білого, чорного, зеленого відтінку з ворсинками (пушинки, схожі на пір'ячко) і виросла, стала 3,5 см, пахне грибом. Без пакету, булочка висохла, запах
не змінився.
4.

Дослідження проводимо з чорним хлібом. Розміщуємо його в

прохолодне місце на підвіконня.

Прохолодне місце.
На 3 день в пакеті - м'який, без запаху. Без пакету сильно підсох, запах не змінився. На 7 день з'явилася блакитнувата цвіль в розмірі - 5 см, змінився запах. Став пахнути грибом. На 10 день - Майже повністю покрився пліснявою розміром 8 см, змінився запах.

Дослідження проводимо з батоном. Розміщуємо його в прохолодне

місце на підвіконня.

Прохолодне місце.
На 3 день в пакеті - м'який, запах не змінився. Без пакету батон зовні підсох, але всередині м'який, запах не змінився. На 7 день з'явилася блакитнувата цвіль місцями, в розмірі - 5 см, змінився запах. На 10 день - повністю покрився пліснявою розміром 7 см. Став пахнути грибом.
6.

Дослідження проводимо з хлібної коржем. Розміщуємо її в тепле

сухе місце в поліетиленовий пакет (кропимо водою) і без

пакету (при кімнатній температурі).

Тепле сухе місце.
На 3 день в пакеті - коржик м'яка зі специфічним запахом кунжуту. Без пакету майже вся затверділа. На 7 день з'явилася блакитнувата цвіль місцями по всій коржику, змінився запах. На 10 день - повністю покрилася цвіллю сіро-зеленого кольору. Стала пахнути грибом.
Узагальнення дослідження:
нами було проведено ряд досліджень по вирощуванню цвілевих грибів на різних видах хлібобулочних виробів. Дослідження підтвердило, що цвіль швидко з'являється на продуктах у вологому і теплому середовищі, а холод навпаки перешкоджає утворенню цвілі. Для росту цвілі необхідні вологість і тепло. Цвіль, як і всі гриби, росте і розвивається у вологих умовах. На чорному хлібі цвіль починає рости раніше і розвивається швидше. Результат плачевний: хліб покрився пліснявою і його треба викинути.
Ми, як дослідники, попереджаємо:
Не можна їсти хліб і хлібобулочні вироби, на яких утворилася цвіль, навіть попередньо позбавляючись від її видимої частини.
Наша порада:
для того, щоб хліб не пліснявів, необхідно зберігати його в сухому прохолодному місці.
«Хліб до обіду в міру бери: хліб - коштовність, їм не сміти»