Класні години присвячені боротьбі з тероризмом. Виховна година «День солідарності боротьби з тероризмом. завжди дізнавайтеся, де знаходяться резервні виходи з приміщення

«День солідарності в боротьбі з тероризмом»

мета: сформувати в учнів уявлення про тероризм.

завдання: акцентувати увагу учнів на необхідності прояви пильності з метою профілактики скоєння терористичних актів; сприяти формуванню толерантності та профілактики міжнаціональної ворожнечі і нетерпимості; сприяти формуванню почуття милосердя до жертв терактів (на прикладі Беслана).

устаткування:мультимедійний проектор, екран, комп'ютер або інтерактивна дошка.

Хід класної години:

1. Вступна бесіда.

3 вересня. Серед всіх вересневих свят - це трагічна дата. 3 вересня - одна з пам'ятних дат в Росії, яка носить назву День солідарності в боротьбі з тероризмом.

Ця дата пов'язана з трагічними подіями в місті Беслані 1-3 вересня 2004 року, де в результаті терористичного акту в школі терористи три доби утримували людей, половина яких загинули.

Сьогодні на класній годині ви дізнаєтеся, що таке тероризм, хто такі терористи, докладніше дізнаєтесь про трагедію в школі Беслана, познайомитеся з правилами поведінки в таких ситуаціях.

Тема класної години «тероризм - загроза суспільству».

2. Знайомство зі словом «тероризм», «терористи».

а) введення понять.

Слово "терор" в перекладі з латині означає "жах".

Терористи - це жорстокі люди, які будь-якими способами хочуть залякати нас, вселити в нас страх.

У житті кожної людини трапляється чимало радісних подій. Але, на жаль, часом буває і так, що нам необхідна чиясь допомога і захист. Перебуваючи вдома або в школі, ви знаєте, до кого звернутися в скрутну хвилину, - це наші батьки, вчителі, друзі. Але, опинившись один на один з величезним містом, ніхто не застрахований від різних небезпек. Велике місто може зустріти нас недружелюбно: загрози можуть підстерігати всюди - в громадському транспорті, Кіно, театрі, просто на вулиці.

Особливу загрозу нам можуть заподіяти терористи, адже вони злі і хитрі люди, хоча зовні вони можуть виглядати цілком зазвичай. Виділити їх з натовпу дуже непросто. Злочинці-терористи будь-якими способами намагаються порушити спокій в нашому житті. Вони здатні організовувати вибухи і вбивства. Терористам байдуже, проти кого вони чинять свої злочини. Їм все одно, кого вбивати - дітей, дорослих, людей похилого віку. Себе злочинцями вони не вважають.

. Але терористів не потрібно боятися. З ними борються спеціальні підрозділи, уряди всіх держав. Проти тероризму сьогодні - весь світ, люди всіх національностей, країн і континентів.

На чию допомогу ми можемо розраховувати в такому випадку? Хто ж нас зможе захистити?

б) хто нас захищає.

Захистити нас і прийти на допомогу готові люди різних професій.

Завдання розвідників - визначити, чи готується якесь злодіяння чи ні, і від кого виходить небезпека.

Прикордонники не пустять терористів в нашу країну, міліція заарештує злочинців, а рятувальники і лікарі нададуть допомогу тим, хто потрапив у біду.

Всі вони - професіонали, працюють швидко і чітко. Вони - єдина команда. Але щоб ця команда виконувала злагоджену роботу і діяла як один механізм, створено спеціальну організацію - Національний антитерористичний комітет (НАК), якій підпорядковуються всі ті, хто бореться із загальним злом - тероризмом.

У людей, що працюють в Національному Антитерористичний Комітеті, мало вільного часу і практично немає вихідних. Вони вибрали цю нелегку професію для того, щоб ми могли жити спокійним, звичної для нас життям: ходити в школу, на роботу, зустрічатися з друзями, подорожувати ...

Але, якщо терористам все ж вдається здійснити свої брудні задуми, наприклад, захопити в заручники дітей в школі або підірвати житловий будинок - НАК стає єдиною командою, де кожен знає, що саме йому треба робити в екстреній ситуації і як допомогти людям, що потрапили в біду .

3. Трагедія в Беслані.

Як я вже сказала, дата 3 вересня пов'язана з трагедією в місті Беслані. Беслан - це назва міста в Республіці Північна Осетія, В якій 1 вересня 2004 року сталась страшна трагедія, яка забрала життя сотень дітей і дорослих.Дізнаємося, що ж там сталося?

Під час проведення урочистої лінійки з нагоди1 вересня терористи увірвалися на територію школи №1. Вцього на лінійці були присутні895 учнів і 59 працівників школи, а скільки було батьків, Які прийшли проводити дітей в школу,невідомо.

1 вересня 2004 року група озброєних людей в масках під'їхала до будівлі школи № 1 в на декількох автомобілях і прямо зі шкільної лінійки, Що проходила у дворі, захопила в якості заручників 1128 осіб - дітей та їх батьків, - загнавши їх у спортзал школи. При цьому один чоловік, який намагався чинити опір, був негайно застрелений терористами.

Відкривши стрілянину в повітря, терористи наказали всім присутнім зайти в будівлю школи, проте більшість - в основному старшокласники і дорослі - змогли просто розбігтися. Тих, хто не зміг це зробити - учнів молодших класів і їх батьків і частина вчителів -бандити загнали в спортзал.

Протягом 3 днів терористи утримували в будівлі школи понад тисячу осіб - дітей, їх батьків та працівників школи. Більше 50 годин, проведених бранцями в будівлі школи, терористи відмовляли їм у наданні води, їжі та необхідних медикаментів.

Підсумком терористичної акції стали понад 350 загиблих - діти, місцеві жителі, співробітники ФСБ РФ. Решта заручники, крім отриманих в ході штурму будівлі школи поранень, випробували важкий психологічний шок. Вбито 31 терорист, один був затриманий і згодом засуджений до довічного ув'язнення.

Будівля школи після операції звільнення, і в результаті підриву була у терористів вибухівки, виявилося практично повністю зруйнованим.

Рік по тому після цієї трагічної події на меморіальному кладовищі Беслана, де поховані жертви теракту, відбулося відкриття пам'ятника «Древо скорботи».

На згадку про загиблих дітей в Беслані Михайлом Михайловим була написана ця пісня.

Послухайте її уважно і скажіть, які слова повторюються найчастіше?(Перегляд відеофрагменту)

Мама ах хочеться пити, мама ах хочеться жити.

4. Правила « Що потрібно робити, щоб не стати жертвою терору »

Правила «Якщо ти опинився в заручниках».

Але якщо ж трапиться така ситуація, знай - ти не один. Пам'ятай: досвідчені люди вже поспішають до тебе на допомогу. Не намагайся втекти, вирватися самостійно - терористи можуть відреагувати агресивно. Постарайся заспокоїтись і чекай звільнення.

    Налаштуйся на довге очікування. Фахівцям потрібно час, щоб звільнити тебе. Вони не втрачають ні хвилини, але повинні все передбачити.

    Постарайся подумки відволіктися від того, що відбувається: згадуй зміст книг, художніх фільмів, мультфільмів, вирішуй в розумі завдання.

    Намагайся не дратувати терористів: не кричи, не плач, чи не обурюйся. Чи не вимагай також негайного звільнення - це неможливо.

    Чи не вступай в суперечки з терористами, виконуй всі їхні вимоги. Пам'ятай: це вимушений захід, ти рятуєш себе і оточуючих.

5. Підсумок.

Терористів не потрібно боятися, адже наш страх робить їх тільки сильнішими! Але необхідно будь уважним і пильним! Берегти своє здоров'я і здоров'я ваших близьких!Пам'ятайте, життя - одна, і її, як комп'ютерну гру, наново не почнеш!

Будьте уважні; звертайте увагу на сторонніх людей; не соромтеся, якщо щось вам здасться підозрілим, повідомити про це старшим.

Намагайтеся не торкатися безгоспних сумок, пакетів, згортків; НЕ підбирайте ніяких речей, навіть цінних: міна-пастка може бути замаскована під іграшку, ручку, мобільний телефон і т.д.

Про підозрілі предмети повідомляйте до найближчого відділення міліції або співробітникам патрульно-постової служби.

Слідкуйте за безгоспними приміщеннями, горищами, підвалами.

По можливості уникайте великих скупчень людей, де збільшується ймовірність теракту.

Менше рухайтеся.

Пам'ятайте, що для вашого звільнення робиться все необхідне і можливе

Пам'ятка 1. Як не стати жертвою теракту?

Будьте уважні; звертайте увагу на сторонніх людей; не соромтеся, якщо щось вам здасться підозрілим, повідомити про це старшим.

Намагайтеся не торкатися безгоспних сумок, пакетів, згортків; НЕ підбирайте ніяких речей, навіть цінних: міна-пастка може бути замаскована під іграшку, ручку, мобільний телефон і т.д.

Про підозрілі предмети повідомляйте до найближчого відділення міліції або співробітникам патрульно-постової служби.

Слідкуйте за безгоспними приміщеннями, горищами, підвалами.

По можливості уникайте великих скупчень людей, де збільшується ймовірність теракту.

Пам'ятка 2. Як вести себе в заручниках?

Пам'ятати головне - мета залишитися в живих.

Якнайшвидше взяти себе в руки, всіма силами придушити в собі паніку і постаратися заспокоїтися. Підготуватися до моральних, фізичних і емоційних випробувань.

Ні в якому разі не допускати дій, які можуть спровокувати нападників до застосування зброї і привести до людських жертв.

Переносити позбавлення, образи і приниження без виклику і заперечень.

Економте і підтримуйте сили.

Не робіть будь-яких дій, запитуйте дозволу.

Менше рухайтеся.

Пам'ятайте, що для вашого звільнення робиться все необхідне і можливе.


    1 вересня 2004 року, коли діти з батьками прийшли в школу на День знань, не чекаючи біди і радіючи нового навчального року бойовики проникли в школу № 1 Беслана і захопили в заручники учнів, їх батьків та вчителів. Терористи відмовилися від переговорів, замінували кілька приміщень захопленої школи, а також виставили на даху будівлі снайпера. З метою запобігання можливого штурму бойовики виставили у вікнах дітей, захоплених в заручники, почали погрожувати розстрілювати заручників за кожного вбитого і пораненого бандита. Федеральні спецпідрозділу і місцеві жителі стали захищати дітей і почали бойові дії проти терористів.


    У будівлі школи злочинці цілих три дні утримували 1.128 чоловік. Підсумком цього терористичного акту стала загибель 343 чоловік, що склало близько 1% населення міста, понад 700 були поранені. Серед загиблих були не тільки заручники і мирні жителі, але також і військовослужбовці. Половина загиблих були неповнолітніми особами. Особлива трагічність цього теракту полягає в тому, що загинули в основному діти і жінки.


  • Террорізм- це страшне слово

  • Це біль, відчай, страх,

  • Террорізм- це загибель живого!

  • Це крики на дитячих губах.

  • Це смерть ні в чому не повінних-

  • Похилого віку, жінок, дітей!

  • Це підле зле діяння

  • Озвірілих, жорстоких людей.


  • Тероризм - це виразка на серце,

  • Біль всіх народів Землі.

  • Ми пом'янути всіх загиблих

  • Сьогодні на уроці повинні.

  • Загиблих під час терактів,

  • Убитих в Беслані хлопців;

  • Підірваних в літаках,

  • У Чечні загиблих солдат

  • Застрелених при захопленнях,

  • На всіх континентах Землі.

  • Чия кров пролилася безвинно,

  • Чиї життя від нас забрали.


  • Запалимо поминальні свічки,

  • На хвилину друзі замовкнемо.

  • Їх душі з небес нас побачать,

  • Ми пам'ять про них збережемо.


  • В заручники краще не потрапляти;

  • ніколи не приймайте від незнайомців пакети і сумки, не залишайте свій багаж без нагляду;

  • звертайте увагу на підозрілих людей, предмети, на будь-які підозрілі дрібниці;

  • завжди дізнавайтеся, де знаходяться резервні виходи з приміщення;

  • якщо стався вибух, пожежа, землетрус, ніколи не користуйтеся ліфтом;

  • намагайтеся не піддаватися паніці, що б не сталося.


Поведінка в натовпі

  • Терористи часто вибирають для атак місця масового скупчення народу. Крім власне вражаючого фактора терористичного акту, люди гинуть і отримують травми ще і в результаті тисняви, що виникла внаслідок паніки. Тому необхідно пам'ятати наступні правила поведінки в натовпі:

  • Уникайте великих скупчень людей.

  • Чи не приєднуйтесь до натовпу, як би не хотілося подивитися на події, що відбуваються.

  • Якщо опинилися в натовпі, дозвольте їй нести Вас, але спробуйте вибратися з неї.

  • Глибоко вдихніть і розведіть зігнуті в ліктях руки трохи в сторони, щоб грудна клітина не була здавлена.

  • Прагніть опинитися подалі від високих і великих людей, людей з громіздкими предметами і великими сумками.

  • Будь-якими способами намагайтеся утриматися на ногах.

  • Не тримайте руки в кишенях.

  • Рухаючись, піднімайте ноги якомога вище, ставте ногу на повну стопу, що не насінням, що не піднімайтеся навшпиньки.

  • Якщо тиснява прийняла загрозливий характер, негайно, не роздумуючи, звільнитеся від будь-якої ноші, насамперед від сумки на довгому ремені і шарфа.

  • Якщо щось упустили, ні в якому разі не нахиляйтеся, щоб підняти.

  • Якщо Ви впали, постарайтеся якомога швидше піднятися на ноги. При цьому не спирайтеся на руки (їх віддаючи або зламають). Намагайтеся хоч на мить стати на підошви або на носки. Здобувши опору, "виринають", різко відштовхнувшись від землі ногами.

  • Якщо встати не вдається, поверніть клубком, захистіть голову передпліччями, а долонями прикрийте потилицю.

  • Потрапивши в переповнене людьми приміщення, заздалегідь визначте, які місця при виникненні екстремальної ситуації найбільш небезпечні (проходи між секторами на стадіоні, скляні двері та перегородки в концертних залах і т.п.), зверніть увагу на запасні та аварійні виходи, подумки виконайте шлях до ним.

  • Найлегше сховатися від натовпу в кутах залу або поблизу стін, але складніше звідти добиратися до виходу.

  • При виникненні паніки намагайтеся зберегти спокій і здатність тверезо оцінювати ситуацію.

  • Чи не приєднуйтесь до мітингувальників "заради інтересу". Спочатку дізнайтеся, санкціонований чи мітинг, за що агітують виступаючі люди.

  • Не вступайте в незареєстровані організації. Участь в заходах таких організацій може спричинити кримінальне покарання.

  • Під час масових заворушень постарайтеся не потрапити в натовп, як учасників, так і глядачів. Ви можете потрапити під дії бійців спецпідрозділів.


При загрозі теракту

  • Завжди контролюйте ситуацію навколо себе, особливо коли знаходитеся на об'єктах транспорту, культурно - розважальних, спортивних і торговельних центрах.

  • При виявленні забутих речей, не чіпаючи їх, повідомте про це водієві, співробітникам об'єкта, служби безпеки, органів міліції. Не намагайтеся заглянути всередину підозрілого пакету, коробки, іншого предмета.

  • Чи не підбирайте безгоспних речей, як би привабливо вони не виглядали. У них можуть бути закамуфльовані вибухові пристрої (в банках з-під пива, стільникових телефонах і т.п.). Чи не штовхайте на вулиці предмети, що лежать на землі.

  • Якщо раптом почалася активізація сил безпеки і правоохоронних органів, не проявляйте цікавості, йдіть в інший бік, але не бігом, щоб Вас не прийняли за супротивника.

  • Під час вибуху або початку стрілянини негайно падайте на землю, краще під прикриття (бордюр, торговельний намет, машину і т.п.). Для більшої безпеки накрийте голову руками.


При захопленні в заручники

  • На жаль, ніхто з нас не захищений від ситуації, коли ми можемо опинитися в заручниках у терористів. Слід пам'ятати, що:

  • Тільки в момент захоплення заручників є реальна можливість втекти з місця події.

  • Налаштуйтеся психологічно, що моментально вас не звільнять, але пам'ятайте, що звільнять вас обов'язково.

  • Ні в якому разі не можна кричати, висловлювати своє обурення.

  • Якщо почався штурм, необхідно впасти на підлогу і закрити голову руками. Намагайтеся при цьому зайняти позицію подалі від вікон і дверних прорізів.

  • Тримайтеся подалі від терористів, тому що під час штурму по ним будуть стріляти снайпери.

  • Не слід брати в руки зброю, щоб вас не переплутали з терористами.

  • Чи не намагайтеся самостійно чинити опір терористам.

  • Якщо на вас повісили бомбу, потрібно без паніки голосом або рухом руки дати зрозуміти про це співробітникам спецслужб.

  • Фіксуйте в пам'яті всі події, які супроводжують захоплення. Ця інформація буде дуже важлива для правоохоронних органів.


  • Розвинути в школярів співчуття і співучасть до жертв тероризму;
  • Викликати заперечення тероризму як явища;
  • Вчити виявляти причини появи даного явища;
  • Привести до усвідомлення важливості власної участі в питаннях безпеки країни і власної безпеки;
  • Навчити використовувати пам'яткою з безпеки.
  • Навчити усвідомлювати важливість зробити висновки історії для власної і національної майбутнього.

устаткування:

  • дошка крейдяний, дошка інтерактивна (або інше мультимедійне обладнання)
  • презентація до класному години
  • пляшки з водою, квіти, свічка, табличка "Беслан" (створюють ефект пам'ятника)
  • листочки на столах учнів, записані слова на дошці "терор", "тероризм", "терорист".

Хід заходу:

1. Вступна частина.

1. Учитель-помічник або добре підготовлена \u200b\u200bучениця:

Мене звуть Маша Урманова. Я народилася в 1995р.

Після лінійки на нас напали терористи і взяли в заручники. Бойовики були одягнені в чорне, їхні обличчя приховані масками.

Бандити зігнали захоплених в заручники дітей, батьків і викладачів в спортивний зал школи. На терористів були надіті пояси шахідів, вони озброєні гранатометами і стрілецькою зброєю.

2. Класний керівник1 вересня близько 9:00 за московським часом група озброєних людей захопила школу N1 в місті Беслан в Північній Осетії, розташовану в Правобережному районі міста, в 30 км від Владикавказа.

Школу захопили 17 терористів, серед яких чоловіки і жінки, забезпечені поясами смертників.

Захоплення учнів школи стався відразу після урочистої лінійки, коли школярі зайшли в приміщення.

3 вересня 13:31 Терористи підірвали раніше встановлені в захопленій школі вибухові пристрої в момент евакуації тіл загиблих співробітниками МНС, повідомили в оперативному штабі. Сталося обвалення даху школи. Бойовики ведуть безладну стрілянину по людях і будівлям.

Терористи почали розстрілювати школярів ще до початку силової операції. Про це заявив один з колишніх заручників.

Звільнена заручниця розповіла, що перший вибух в школі стався через відірвалася скотча. Вибухові пристрої були прикріплені скотчем до стін спортзалу. На одному з них скотч не витримав, бомба відірвалася, впала на землю і вибухнула, потім пішла ціла серія вибухів і атака спецназу.
У школі Беслана перебував тисяча сто вісімдесят-одна заручник. Про це повідомив представник міністерства народної освіти Північної Осетії.

Маша Урманова числиться серед 323 загиблих.

Щоденник дівчинки-заручниці:
Тринадцятирічна Бесланська школярка Христина Дзагоєва провела в захопленій терористами школі 52 години. Разом з нею в заручниках опинилися її мама Людмила і молодша сестричка.

(Щоденник нагадує щоденник іншої дівчинки - Тані Савичевой, ленінградської блокадниці)

2. Тематична частина.

1. Перегляд відеоролика Михайла Михайлова "Беслан".

Додаток 1 (за відеороликом звертайтеся, будь ласка, до автора).

Класний керівник: Давайте запалимо свічку і подивимося відеоролик, присвячений пам'яті загиблих у тій страшній трагедії.

Оголошення теми класної години (після перегляду):

Сьогодні, 3 вересня, в російському календарі позначений як день солідарності в боротьбі з тероризмом.

Російський народ ніколи не забуде, яка жахлива трагедія трапилася в Північній Осетії, а саме в Беслані 1 вересня 2004 року. Тепер в російському календарі стало на одну чорну дату більше. Але ця дата буде однією з найбільш чорних тому, що в цей святковий день загинули діти в священному місці - в школі. Невинні діти, які найдорожче, що є в цьому страшному Світі. Вони загинули від ганебних куль в спину напівлюдей-полуволков. Але їм треба пам'ятати, що і на них завжди знайдеться управа, і Росія вже не раз і успішно захищала свою Батьківщину від чужих покидьків, які поклали око на Славну Землю і Великий народ.

Ми пам'ятаємо ... - така тема нашого класного години.

4. Класний керівник зачитує висловлювання дітей з інтернету, які звертаються до жителів міста Беслан: [Від Христини]

    Минають дні, місяці, роки .. але цю трагедію не забути нам ніколи. І сьогодні я згадую про ті страшні дні 2004 року, і стискається серце ..

    Ми пам'ятаємо, будьте з нами.
    м Волгоград, Росія

    Рік по тому ... 31.08.2005

    Сьогодні 31 серпня - завтра мені йти в школу - на лінійку. Як все це буде виглядати, я не знаю ... здається радість - 1 вересня, але в думках я згадую Беслан, і не хочеться приходити. Я не вмію радіти, навіть через рік після трагедії, цих дітей я не знала ніколи, та й головне це, знаю, що тільки не забуду Беслан ... Знаю, не забуду: важко сказати, але я говорю. І нехай я плутаюся в словах, не видати, все те, що на душі. І є люди на щастя, які зрозуміють мене, і також ніколи не забудуть. 29 Августа ходила на Мамаїв Курган, в храмі "Всіх святих" батюшка благословляв дітей на новий навчальний рік. В який раз згадався Беслан, так і ті діти, нехай навіть деякі були в храмі рік тому, так і їх батюшка благословляв, чому ж так вийшло ... втім тепер уже пізно, залишилися горе і сльози ...

    Пам'яті всіх загиблих в Беслані,
    За упокій душ загиблих
    За здравіє уцілілих

    Назавжди з Вами, Учениця 9-го класу г.Волгоград, Росія

5. Демонстрація ікони Вифлеємський мучеників і коментарі класного керівника:

Страшна трагедія в г.Беслане стала новою точкою відліку в 1000-річної історії Росії, яка не чула подібного. Ні Батий, ні поляки, ні Наполеон, ні навіть фашисти не нападали спеціально і виключно на дітей. У всій історії неможливо провести аналогію цієї безглуздої і страшній бойні, коли за одну годину було припинено кілька сотень дитячих життів. Єдина історія, яка порівнянна з бесланської трагедією, - це історія, яка сталася дві тисячі років тому також в маленькому містечку - Вифлеємі: побиття Іродом Вифлеємський немовлят.

Написана в Санкт-Петербурзі ікона Вифлеємський мучеників доставлена \u200b\u200bв Північну Осетію представниками духовенства та осетинської діаспори Санкт-Петербурга.

3. Словникова робота.

6. Класний керівник: Хлопці, ви почули історію бесланської трагедії. На листочках, які лежать перед вами, напишіть, які асоціації викликають у вас слова "терор", "тероризм", "терорист" (слова заздалегідь написані на дошці).

Обговорення написаного.

7. Демонстрація значення слів з тлумачного і етимологічного словників.

4. Пам'яті тих, хто стояв на захисті.

Класний керівник: учасниками і жертвами терористичних актів стають не тільки мирні жителі, а й воїни-спецназівці. Їх мета - захистити мирне населення від терористів, часто ціною свого життя.

За даними МВС Північної Осетії, більше десяти бійців спецпідрозділів загинули в ході операції зі звільнення заручників в школі номер 1 північноосетинського міста Беслан.

8. Уривок відеоролика про спецназівців (відеоролик "Трагедія в Беслані")

І ми віддаємо данину поваги та шани їх мужності і самопожертви.

5. Робота з охорони життя і здоров'я.

  • А як ми з вами можемо захистити себе і близьких від можливого терору? Що в наших силах? Що ми повинні знати?
  • Робота з пам'ятками з безпеки
  • У вас на столах лежать пам'ятки (будинку вклеїти в щоденники).

    6. Історія та статистика.

    11. Останні кілька років нашій країні багато довелося пережити і в тому числі нападки терористів.

    Давайте згадаємо статистику терактів за останні 13 років.

    Державна бюджетна загальноосвітній заклад

    гімназія «Марем»

    Класна година:

    Магас 2014

    Дата проведення: ____ 03.09.2014 р .____

    Місце проведення: ___ актовий зал ____

    Час проведення: ___ 10год. 50м-11ч.30м.

    Клас: _9а, б, в.

    Учитель: _Хашіева Т.А. , Вчитель російської мови, кл.руководітель 9в класса__

    Ответственнний за проведення: __Гелісханова Ф.Ю., заступник директора по ВР ___

    Кількість учнів: _80ч.

    Запрошені: інспектор ПДН Плієва Х.С., депутат парламенту РІ, голова Ради ветеранів Афганістану Агіев Адам Русланович.

    мета: сформувати в учнів уявлення про тероризм і його наслідки

    завдання:

    1.Акцентіровать увагу учнів на необхідності прояви пильності з метою профілактики скоєння терористичних актів.

    2.Содействовать формуванню толерантності та профілактики міжнаціональної ворожнечі і нетерпимості.

    3. Сприяти формуванню почуття милосердя до жертв терактів (на прикладі останніх терористичних подій).

    4. Ознайомити учнів з основними правилами поведінки в умовах теракту (пам'ятка кожному студенту).

    устаткування: комп'ютер, проектор, екран.

    Хід класної години.

    1. Вступна бесіда.

    Тема нашого класного години «3 вересня - День солідарності в боротьбі з тероризмом!». Ця дата пов'язана з трагічними подіями в місті Беслані 1-3 вересня 2004 року, де в результаті терористичного акту в школі терористи три доби утримували людей, половина яких загинули. До недавнього часу наша республіка теж була гарячою точкою на карті Росії. Ми з вами бачили весь жах, всю трагедію, пов'язану з терористичними актами власними очима. Згадайте трагедію в РВВС Назрані 17 серпня 2009 під проводом відомого терориста С.Бурятского, скільки молодих життів забрав цей вибух (близько 25 осіб). Це не тільки десятки загиблих, але також десятки матерів, які залишилися без синів, десятки дружин, які залишилися без чоловіків і сотні маленьких дітей залишилися без батьків.

    Теракт в с.п.Сагопші, Малгобекського р-ну, 24 травня 2014года, де був убитий працівник правоохоронних органів, І.Корігов, скільки невинних людей загинуло (8 осіб). Але сьогодні, завдяки керівництву нашої республіки, завдяки грамотній політиці і рішучих дій нашого глави, Юнус-Бека Баматгіреевіча Євкурова, обстановка в нашій республіці набула мирний характер.

    Сьогодні на класній годині ми ще раз поговоримо про те, що таке тероризм, хто такі терористи, поговоримо про трагедію в місті Волгограді, що сталася в останні дні 2013 року, познайомитеся з правилами поведінки в таких ситуаціях. Ми запросили в гості інспектора ПДН г.Магас Плиеву Х.С., депутата парламенту РІ, голови Ради ветеранів Афганістану Агіева Адама Руслановича.

    2. Визначення понять «тероризм», «терористи».

    Слово "терор" в перекладі з латині означає "жах". Терористи - це вкрай жорстокі люди, які будь-якими способами хочуть залякати нас, люди, які захоплюють в заручники, організовують вибухи в багатолюдних місцях, використовують зброю.

    Тероризм - це тяжкий злочин, коли організована група людей прагнути досягти своєї мети за допомогою насильства. Часто жертвами тероризму стають невинні люди, серед яких є і діти. Терор - це залякування, придушення противників, фізичне насильство, аж до фізичного знищення людей вчиненням актів насильства (вбивства, підпали, вибухи, захоплення заручників).

    Поняття "тероризм", "терорист", з'явилося у Франції в кінці 18 століття. Так називали себе якобінці, причому завжди з позитивним відтінком. Однак під час Великої французької революції слово "Тероризм" перетворилося на синонім злочинця. До недавніх пір поняття "тероризм" вже означало спектр різних відтінків насильства.

    Словники визначають поняття "тероризм" як насильницькі дії злочинних осіб з метою підриву існуючої влади, ускладнення міжнародних відносин, Політичних і економічних вимагань у держав. Це систематичне застосування або загроза застосування насильства проти мирних жителів як шантаж існуючих органів влади для досягнення певних політичних, соціальних або економічних цілей.

    Тероризм глобальний за масштабами, «порочний» за своєю природою, безжалісний до ворогів і прагне контролювати всі сфери життя і думки.

    Терор - явище, яке прямо або опосередковано стосується кожного з нас. Масове насильство в останніми роками стало, на жаль, невід'ємною частиною нашого соціального буття. Історики стверджують, що тероризм царює на Землі не менше двох тисяч років. Незважаючи на багатий стаж, тероризм ще ніколи не уявляв для населення і цілих держав такої серйозної загрози.

    Сучасну міжнародну обстановку важко назвати стабільною. І однією з причин цього є розмах тероризму, який отримує сьогодні воістину всесвітній характер. В даний час по всьому світу налічується близько сотні терористичних організацій.

    Істотні зміни і в формах тероризму і в практиці боротьби з ним відбулися і в нашій країні. Росія зіткнулася з кричущими фактами його прояви, як на власній території, так і в ближньому зарубіжжі.

    Типи сучасного тероризму:

      націоналістичний

      релігійний

      політичний

    Терористичний акт не знає заздалегідь своїх конкретних жертв, бо спрямований, перш за все, проти держави. Його завдання - підпорядкувати держава, його органи, всю громадськість, змусити їх виконувати вимоги терористів і стоять за ними осіб і організацій.

    Розгул тероризму - сьогодні не тільки російська, але вже і найгостріша міжнародна проблема.

    За останнє десятиліття найбільшими терористичними актами в нашій країні стали вибухи житлових будинків в Москві і Волгодонську, вибух під час параду в Каспійську, 9 травня, захоплення театру на Дубровці, під час вистави "Норд-Ост". Вересень 2004 року. Протягом двох діб в спортзалі школи №1 міста Беслана (Республіка Північна Осетія) утримувалися викладачі, учні, і їхні батьки - всього понад 1200 чоловік. Підсумком терористичної акції стали понад 350 загиблих - діти, місцеві жителі, співробітники ФСБ РФ. Решта заручники (понад 560 осіб), крім отриманих в ході штурму будівлі школи поранень, випробували важкий психологічний шок. Вбито 31 терорист, один був затриманий і згодом засуджений до довічного ув'язнення. Це страшні сторінки історії ...

    Два вибухи сталися в Волгограді в кінці минулого року: 29 грудня о будівлі вокзалу і 30 грудня - в тролейбусі. Загинули 34 людини, більше 70 отримали поранення. Більшість постраждалих продовжують курс лікування.

    У будівлі залізничного вокзалу в Волгограді після вибуху за уточненими даними, 18 людей загинули, десятки отримали поранення. Серед постраждалих є діти. Вибух стався біля рамок металошукачів при вході на вокзал "Волгоград-1", в зоні огляду, близько 12.45. Один з поліцейських помітив на вході підозрілу жінку і пішов їй назустріч, після чого терористка зробила самопідрив. Потужність вибухового пристрою склала не менше 10 кг в тротиловому еквіваленті. Бомба була начинена вражаючими елементами. Загинули четверо співробітників служби безпеки вокзалу, які здійснювали огляд на вході в будівлю. З посиланням на водіїв привокзальних маршруток повідомляється, що вибуховою хвилею людей викидало з вікон вокзалу. Центральний вхід в будівлю розвернутий вибухом, практично по всьому фасаду вибиті стекла. Як розповідають очевидці подій, вибух був дуже сильним. Одна з них, Світлана Демченко, в бесіді з ІТАР-ТАСС сказала, що було багато диму, і вона чула стогони поранених і крики.
    "Мене засліпило і я впала, - розповіла вона. - Ми з подругою прийшли зустрічати друзів. Пройшли через металеву рамку і наблизилися до транспортеру, на якому оглядається багаж. Коли стояли близько табло, ззаду гримнув вибух, була сильна спалах, і ми з подругою впали на підлогу ".

    Вибух тролейбуса у Волгограді стався в понеділок, 30 грудня, в 8:23 за місцевим часом. Тролейбус прямував в центр зі спального району. Народу було битком, місцеві жителі їхали на роботу і навчання. Як розповідають поранені очевидці, приблизно о пів на дев'яту ранку почувся різкий звук, схожий на звук розривається петарди. За останніми даними, під час вибуху тролейбуса в Волгограді загинуло 16 осіб, ще 27 вважаються постраждалими. Від «розбитого» тролейбуса не залишилося нічого.

    Губернатором Волгоградської області Сергієм Боженова було вжито заходів щодо стабілізації обстановки і мінімізації наслідків теракту. Вулиці Волгограда тепер патрулюватимуть козачі дружини. Їх завдання - допомогти поліції в організації безпеки на транспорті і в місцях масового скупчення людей.

    Після другого теракту в Волгограді Володимир Путін дав доручення Національному терористичного комітету (НАК) посилити безпеку на всій території Росії і активізувати роботу антитерористичних комісій.

    За попередньою інформацією, вибух в тролейбусі рано вранці 30 грудня скоїв терорист-смертник, на це вказують дві обставини: сам характер вибуху і фрагменти тіла, виявлені на місці трагедії.

    Таким чином, за останні місяці в Волгограді відбулося 3 теракту. Зовсім недавно - в жовтні - стався вибух в автобусі, який також влаштувала смертниця - уродженка Дагестану 30-річна Наїда Ахіялова. Тоді загинули семеро людей - шість пасажирів автобуса і сама Ахіялова. Всього в результаті того вибуху поранення отримали 28 осіб, з них 12 неповнолітніх, включаючи однорічної дитини.

    3. Виступ гостей.

    ВиступаетДепутат парламенту РІ, голова Ради ветеранів Афганістану Агіев Адам Русланович.

    Бесіда триває інспектором ПДН г.Магас Плієвої Х.С.

    Після виступу гостей, діти, зацікавлені насиченою бесідою, активно задавали різні питання і отримали грамотні, повноцінні відповіді.

    4. Підсумок уроку.

    Таким чином, можна зробити висновок, що тероризм не тільки в Росії, але і в світі обумовлений суспільними протиріччями. Міжнародна обстановка сьогодні неспокійна. Тероризм набирає масштабний розмах.

    Для чого ми тут зібралися? Для чого 3 вересня було оголошено днем \u200b\u200bборотьби з тероризмом? Хлопці, я думаю, це зробили для того, щоб ми з вами і всі люди на планеті об'єдналися в боротьбі з цим злом.

    найважливішою передумовою ефективної боротьби з тероризмом поряд із заходами правоохоронних органів спецслужб, є вміння громадян і в тому числі вас, учнів школи протистояти терактів, правильно себе вести в умовах цієї небезпеки. (Пам'ятка кожному учню)

    Я не згоден з тим, що ви говорите, але пожертвую своїм життям, захищаючи ваше право висловлювати власну думку.

    Вольтер

    завдання

    1. Сприяти розумінню значення даного дня в календарі пам'ятних дат Росії.

    2. Формувати потребу бути причетним до подій, що відбуваються в країні і світі, бути небайдужим до того, що відбувається навколо.

    3. Виховувати патріотизм і толерантність, вміння розуміти події, що відбуваються і адекватно їх оцінювати.

    Форма проведення: дискусійний клуб.

    Підготовча робота

    1. Підібрати матеріали по темі.

    2. Підготувати словник теми.

    Хід інформаційної години

    I. Основна частина

    Виходять ведучі.

    Ведучий 1. Давайте звернемося до фактів.

    ведучий 2. Волгодонськ і Будьонівськ.

    ведучий 1. Москва: вулиця Гур'янова, Пушкінська площа, Каширське шосе, метро «Ризька» і «Автозаводська», аеродром Тушино, готель «Національ», Дубровка.

    ведучий 2. Буйнакск і Беслан.

    ведучий 1. кисловодськ і Мінеральні води на Ставропіллі.

    ведучий 2. Ці міста перебувають в різних місцях на карті нашої Батьківщини, але пов'язує їх поняття «терор, тероризм».

    ведучий 1. Терор в нашому розумінні - це біль і смерть, жертви і злочинці.

    Ведучий 2. Терористи - це ті люди, хоча важко назвати їх людьми, хто терор вважає сенсом свого життя.

    Виходять учень і учениця.

    Учень. Коротка довідка. Терор - від латинського слова «страх» - застосування сили або загроза її застосування в політичних цілях. Терор є однією з форм політичних репресій і одним з методів політичної боротьби.

    учениця(Показує на карті). Жертвами терору стали американці і англійці, іспанці і африканці, росіяни і осетини, араби і ізраїльтяни.

    учень. Терористи - люди без національності. Їхня зброя - геноцид.

    учениця. Коротка довідка. Геноцид - від грецького «рід, плем'я» і латинського «вбиваю» - дії, вчинені з наміром знищити повністю або частково яку-небудь національну, етнічну, расову, релігійну групу

    Класний керівник. В ході кривавих терористичних актів, які ми тільки що перерахували, загинули люди - юнаки та дівчата, діти і люди похилого віку, матерів і батьків, сестри і брати. Вони стали жертвами тих, хто за допомогою насильства і вбивств хоче довести, що на землі неможливі світ, рівність народів і терпимість один до одного. На згадку про жертви терору я оголошую хвилину мовчання.

    Учень і учениця запалюють дві свічки, які стоять на столі.

    Учень. Коротка довідка. Толерантність, або терпимість, - це прагнення і здатність до встановлення і підтримання спільності з людьми, які відрізняються в деякому відношенні від переважаючого типу або не дотримуватися загальноприйнятих думок.

    учениця. День солідарності в боротьбі з тероризмом, який відзначається 3 вересня, приурочений до трагічних подій, що сталися 1-3 вересня 2004 року в місті Беслані.

    учень. У ці дні бойовики захопили одну з міських шкіл. В результаті теракту в школі № 1 міста Беслана загинули понад 300 осіб, серед них більше 180 дітей.

    ведучий 1. Ось свідчення дитини, хлопчика трьох років. Його звуть Гліб. Його слова записали психологи, які приїхали в Беслан після трагедії з усією Росії, щоб допомагати людям вийти зі стану шоку.

    учень (Читає). «Я з бабусею гуляв ... Дядька там стріляли. Я бачив. Я сам бачив ... Бачив ... І грім був. Дядька у військовому одязі ... Ми були з бабусею ... там. Не дозволяли пити. Погані солдати кричали і стріляли. Вікно розбили громом ... Бабуся віддала мене через вікно тітоньці. Солдати нас рятували ... »Замовкає. Грає машинками - катає. Потім повертається до спогадів: «Погані дядька змусили нас сісти. Стріляли! Кричали! Грім був ... Потім бабуся побігла. Тітонька побігла ... Ми пити хотіли ... Жарко було ... Пити не дозволяли. Погані це робили ... І писати не давали ».

    ведучий 2. Щороку по всій Росії 3 вересня відбуватимуться траурні мітинги. Люди згадують тих, хто став жертвою терористичних актів, і тих, хто, рятуючи їх життя, загинув, виконуючи свій військовий і людський обов'язок.

    учениця. По всій Росії горять поминальні свічки. У Будьонівську згадують жертв банди Шаміля Басаєва, на Ставропіллі - загиблих під час вибуху бомби пасажирів поїзда Кисловодськ - Мінеральні Води, в Москві тисячі людей приносять квіти туди, де терористи залишили свій кривавий слід на вулицях і станціях метро, \u200b\u200bв Беслані запускають в небо повітряні кулі, які символізують дитячі життя, відібрані бандитами.

    Учень.Цей вірш звучить як реквієм за всіма загиблими від рук терористів.

    Бути реальність перестала,

    Новинами обросла ...

    Місто, ставши меморіалом,

    З грізним іменем Беслан,

    Назавжди закриє доступ

    В цей високосний рік,

    Віддаляючись від цвинтаря,

    Поступово оживе.

    Знову буде посміхатися

    Лампами живих квартир ...

    курсів реабілітацій

    Чи не створити на цілий світ ...

    Ось прекрасна картина,

    Щоб, час кваплячи,

    Мати за факт народження сина

    Проклинала б себе.

    Сенс в маски ховати обличчя,

    Якщо особи з лайна?

    До речі, є ще лікарні

    І пологові будинки.

    Без свободи - як в заказник.

    Без зброї - на мілину ...

    Домагатися смертної кари,

    Якщо це самоціль?

    Автомат як в двері стуком

    Змушує полетіти ...

    Найкращим у світі іншому

    Буде плюшевий ведмідь.

    Вицвілій поштової марки

    Скорбота на багато років,

    Найбільш правильним подарунком -

    Мінеральна вода.

    Розкриті штори, вечір сірий,

    Нове місто. Теплий будинок...

    Найсильнішою у світі вірою

    Чи стане свічка за вікном.

    Д. Суворов

    Учениця. Ці свічки горять і в тих містах і селах, де не було терористичних актів, але їх відгомони долетіли і сюди.

    учень. У Серпухові в цей день згадують Романа Катасонова, уродженця міста. Потомствений військовослужбовець, десантник, він був нагороджений медалями за участь у бойових діях у Чечні.

    учениця. Він був нагороджений орденом Мужності. Цією державною нагородою Росії він був удостоєний за участь в операції зі звільнення людей, що потрапили в заручники під час вистави «Норд-Ост».

    Учень. Роман добровільно поїхав в Беслан, дізнавшись про захоплення школи. Під час штурму, прикриваючи заручників, був смертельно поранений.

    учениця. Посмертно Роман Катасонов був нагороджений орденом «За заслуги перед Вітчизною» IV ступеня. У школі № 9 міста Серпухова відкрито меморіальний музей його імені. Щорічно в Серпухові в пам'ять про земляка проходить турнір з дзюдо «Спорт проти терору».

    Учень. Таких, як Роман Катасонов, були і є тисячі. Російські і осетини, чеченці і українці - представники різних національностей - кидалися під танки, обв'язуючи гранатами, щоб врятувати, зберегти життя жінкам і дітям, людям похилого віку.

    Класний керівник. Ви бачите: з одного боку - терористи, готові заради досягнення своїх підступних цілей знищити будь-кого, хто попадеться на їхньому шляху. З іншого боку - ті, хто готовий йти на будь-які жертви заради порятунку людей.

    Як ви думаєте, чи можуть бути виправдані дії тих і інших?

    У чому причини тероризму?

    Як йому можна протистояти?

    Учні працюють в групах і відповідають на питання. Свої відповіді вони оформляють у вигляді політичних плакатів.

    Класний керівник. Дякуємо за ваші відповіді. А тепер я хочу вас познайомити з документом, який необхідно уважно прочитати.

    Лідери фашистської Німеччини про засади поводження з населенням східних територій.

    1. Це буде війна на знищення ...

    2. У цій війні поводження з ворогом відповідно до норм людяності і міжнародного права неприпустимо ...

    3. Мова йде не тільки про розгром держави з центром у Москві ... Справа полягає в тому, щоб розгромити росіян як народ, роз'єднати їх ...

    4. Мета моєї східної політики в тому, щоб заселити цю територію ста мільйонами людей німецької раси ...

    5. Рішення проблеми: або повне знищення російського народу, або онімечення його частини ...

    6. Важливо, щоб на російській території населення складалося з людей полуевропейского типу ...

    7. Ця маса расово неповноцінних і тупих людей потребує керівництва ...

    8. Ніяких щеплень, жодної гігієни, лише горілка і тютюн! Добре було б навчити їх мови жестів ...

    9. Принципова лінія для нас є цілком зрозумілою - цього народу не треба давати культуру ...

    10. Цілком достатньо, щоб діти в школах запам'ятали дорожні знаки, Щоб вони навчилися рахувати, але тільки до 25, щоб вони вміли підписувати своє прізвище. Більше їм нічого не треба ...

    Обговорення документа. Бесіда з питань.

    питання

    Про який пори в документі йде мова?

    Яке відношення він має до обговорюваної нами проблеми?

    Про яке політичне терміні йдеться в документі?

    Що спільне в діях політичних лідерів, які висловлюють свої погляди в даному документі, з політикою терористів?

    Які почуття ви відчували при читанні даного документа?

    Коли ви чуєте висловлювання подібного роду на адресу людей інших національностей, що ви відчуваєте?

    Чи використовували ви висловлювання подібного роду на адресу людей інших національностей?

    Учень. А я в свою чергу хочу навести коротку довідку.

    Фашизм - від італійського «пучок, зв'язка, об'єднання» - політичний режим диктаторського типу, що характеризується націоналізмом і нетерпимістю до інших народів і культур. У більш вузькому сенсі - режим, що існував в Італії в 1920-1940 рр. при диктатора Б. Муссоліні.

    учениця. Нацизм - від назви Націонал-соціалістичної партії Німеччини - ідеологія і практика гітлерівського режиму в Німеччині в 1933-1945 рр. Головна ідея нацизму - тоталітарні терористичні методи влади, а також офіційне поділ всіх націй за ступенем їх «повноцінності». Засобом реалізації ідей нацизму стали військова агресія і геноцид.

    учень. Шовінізм - політика агресивного націоналізму, національної винятковості і переваги.

    Класний керівник. Як ви бачите, фашизм, нацизм і шовінізм - це близнюки, хоча народилися ці доктрини в різних країнах Європи. Як ви думаєте, що їх об'єднує і як з ними можна боротися?

    Учні готують відповіді, працюючи в групах.

    Ведучий 1. Хочу навести витяги зі статті «Нових вістей», присвяченій проблемі тероризму.

    У День солідарності в боротьбі з тероризмом 3 вересня в Саратові біля обеліска «Мужності і героїзму співробітників МВС, які загинули при виконанні службового обов'язку» пройшов мітинг пам'яті.

    У мітингу взяли участь губернатор області, члени уряду області, депутати, представники релігійних конфесій, політичних партій і громадських організацій. Як зазначає прес-служба губернатора, пам'яті загиблих в Беслані були присвячені звернення всіх присутніх.

    «Жодна з найбільш благих цілей не може бути реалізована ціною життя людей. Ми повинні бути готові на адекватну відповідь викликам і загрозам терористів. Необхідно викорінювати тероризм і передумови для його створення. Виховання, культура, толерантність допоможуть у вирішенні цих державних проблем », - цитує прес-служба слова губернатора.

    Крім того, губернатор запевнив громадськість у тому, що Уряд Російської Федерації і регіональна влада мають намір докласти всіх зусиль для того, щоб подібної трагедії більше не сталося. Слова презирства сучасному терору і скорботи в цей день висловили представники Спілки ветеранів локальних війн, духовні особи різних конфесій: «Сьогодні, згадуючи жертв Беслана, ми єдині в своєму намірі всіма силами протистояти тероризму, не допустити розростання цього злочинного божевілля.

    Пильність, відповідальність кожного з нас складають арсенал антитерористичної коаліції.

    Ми повинні пам'ятати, що будь-яка людина, незалежно від займаного положення, може раптом виявитися причетним до трагедії. Важливо пам'ятати, що з тероризмом слід не тільки і не стільки боротися, скільки попереджати його виникнення. Не заради гарних слів ми говоримо про необхідність поваги культурних і конфесійних особливостей, права на збереження власної ідентичності для всіх народів, що населяють Російську Федерацію.

    Тільки толерантність, взаємоповага дозволять попередити розростання соціальної бази тероризму, позбавлять злочинців надії на підтримку в суспільстві ».

    Класний керівник. Чи згодні ви зі змістом статті? А тепер давайте звернемося до визначення терміна «толерантність» у різних народів. Чи існує він в різних мовах світу?

    ведучий 1. Французька мова: Tolerance-відношення, при якому допускається, що інші самі можуть думати чи діяти інакше, ніж ти сам.

    ведучий 2. Арабська мова: Tasamul - прощення, поблажливість, м'якість, милосердя, співчуття, прихильність, терпіння, прихильність до інших.

    Ведучий 1. Англійська мова: Tolerance - готовність бути терпимим, поблажливість.

    ведучий 2. Китайська мова: Kuan rong - дозволяти, приймати, бути по відношенню до інших великодушним.

    Класний керівник. Як бачите, у кожного народу є своє тлумачення слова «толерантність», але зводиться воно до єдиної суті - розуміння і терпимості між людьми. А тепер я пропоную звернутися до висловлювань видатних людей світу з питання толерантності.

    Учні працюють в чотирьох групах. Кожна група обговорює один вислів і готує «рецепт» толерантності для дорослих і дітей, який записується на аркуш ватману.

    висловлювань перших . «Інший світ, де буде вибір між війною або миром, пам'яттю або забуттям, надією або прикрістю, сірим або всіма кольорами веселки, можливий» (Субкоман - Данте Мазке).

    Висловлення друге. «Спочатку людина вбиває щось в собі, потім він починає вбивати інших» (Вільгельм Райх).

    Висловлення третє. «Якщо вам, імператорам, президентам, генералам, суддям і всяким вченим людям, Потрібні війська, флоти, в'язниці, шибениці, гільйотини, - влаштовуйте все це самі, нас же залиште в спокої, тому що нічого цього нам не потрібно і ми не хочемо більше брати участь у всіх цих непотрібних для нас і, головне, поганих справах » (Лев Толстой).

    Висловлення четверте. «Я не згоден з тим, що ви говорите, але пожертвую своїм життям, захищаючи ваше право висловлювати власну думку» (Вольтер).

    Обговорення «рецептів» толерантності.

    II. Підведення підсумків. Визначення теми наступного інформаційної години