Фемп склад числа 5 з одиниць. Склад числа одиниць. Цікава Зайчиха Варвара

Мета: познайомити дітей із складом числа п'ять із двох менших чисел.

Завдання:

  • познайомити із складом числа 5, що воно складається з двох менших чисел
  • закріплювати вміння називати число "на один більше"
  • розвивати увагу та пам'ять, логічне мислення.

Матеріали та обладнання: мультимедійна презентація, три обручі, м'ячі на кожну дитину із зображеними на них гуртками, великий м'яч, математичний набір на кожну дитину.

Хід заняття:

Вихователь: Здрастуйте хлопці, послухайте, будь ласка, вірш.

Без рахунку не зможе піднятися ракета,
І в хованки зіграти не зможуть діти.
Беріться хлопці швидше за роботу
Вчитися рахувати, щоб не збитися з рахунку.

Скажіть, що ми сьогодні з вами займемося?

Вихователь: Правильно. Але спершу я пропоную вам пограти. Я кидатиму м'яч, і називатиму число, кидаючи мені м'яч назад, ви називатимете число на один більше. Три… (чотири), п'ять… (шість), вісім… (дев'ять)і т.д.

Гра "М'яч кидай число називай"

Вихователь: Молодці хлопці та дівчата. А тепер давайте пройдемо за столи.

Перед кожною дитиною на столі набір геометричних фігур.

Вихователь: Подивіться, будь ласка, на дошку (На екрані по черзі з'являються по черзі квадрати червоного кольору). Давайте з вами порахуємо.

Вихователь разом із дітьми рахує квадрати 1, 2, 3, 4, 5.

Вихователь: Добре. Викладіть перед собою 5 червоних квадратів.

Діти викладають собі квадрати.

Вихователь: А тепер замініть останній квадрат квадратом жовтого кольору. (Діти за бажанням змінюють квадрати на інтерактивній дошці)Скільки червоних квадратів у ряду?

Діти: Чотири.

Діти: Один.

Діти: Усього квадратів п'ять.

Вихователь: Правильно. Чотири та один, а всього – п'ять. А тепер відрахуйте три червоні квадрати і покладіть їх під квадратами першого ряду.

У цей час на екрані також виставляється ряд квадратів.

Вихователь: А тепер відрахуйте два жовті квадрати і покладіть їх поруч із червоними. Скільки червоних квадратів?

Діти: Три.

Скільки жовтих квадратів?

Діти: Два.

Вихователь: Скільки квадратів?

Діти: Усього квадратів п'ять.

Вихователь: Значить три та два, а всього – п'ять. А тепер відрахуйте два червоні квадрати і покладіть їх під квадратами другого ряду. Добре. І три квадрати жовтого кольору і покладіть їх поруч із червоними. Скільки червоних квадратів?

Діти: Два.

Скільки квадратів жовтого кольору?

Діти: Три.

Вихователь: Значить два та три, а всього – п'ять. Тепер відрахуйте один червоний квадрат і покладіть його під квадратами третього ряду. Добре. І чотири квадрати жовтого кольору і покладіть їх поряд з червоним. Скільки червоних квадратів?

Діти: Один.

Скільки жовтих квадратів?

Діти: Чотири.

Вихователь: Правильно. Один і чотири, а всього – п'ять. А тепер давайте повторимо всі варіанти складу числа 5.

Діти: Чотири та один, три та два, два та три, один та чотири.

Вихователь: Цілком вірно. А зараз пропоную трохи погратись.

Рухлива діяльність "Гра з яблуками"

На підлозі, на відстані один від одного, лежать обручі, у яких цифри (3, 4, 5) . У кошику лежать яблука, на яких наклеєні кружки (3, 4, 5) . За командою вихователя діти беруть будь-яке яблуко та під музику починають бігати. Щойно музика перестає звучати, діти відшукують обруч із потрібною цифрою та стають біля нього. Гра повторюється 2 – 3 рази.

Вихователь: Молодці хлопці та дівчата. Ой, що це у нас на екрані.

Діти: Будиночок.

На екрані з'являється будиночок із числом 5.

Вихователь: Хлопці, пригадаймо, з яких менших чисел складається число п'ять.

Діти по черзі викликаються до мультимедійної дошки та натискають на порожні вікна, розташовані на поверхах будинку.

Вихователь: Хлопці ви сьогодні добре займалися. Про що ми сьогодні з вами дізналися?

Діти: Про те, що число п'ять складається з двох чисел: 4 та 1, 2 та 3, 3 та 2, 1 та 4. Вихователь: Молодці хлопці.

Олена Кузьміна
Конспект НОД з ФЕМП «Склад числа 5»

Тема: "Освіта числа 5»

Ціль: познайомити дітей з складом числа 5 із одиниць.

Завдання:

1. Навчити дітей становити число 5 із одиниць, вправляти в рахунку предметів, розташованих по-різному, вправляти в складанні числа 4 з одиниць.

2. Закріплювати вміння орієнтуватися на аркуші паперу, знання геометричних фігур.

3. Розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу, мовлення, дрібну моторику рук, вміння працювати у парах.

4. Розвивати вміння позначати у мові становище одного предмета стосовно іншого та своє місце розташування щодо іншої особи (Попереду, ззаду, ліворуч, праворуч).

Освітня область:

Пізнавальний розвиток

Соціально-комунікативний розвиток

Мовний розвиток

Матеріал:

- Ігри за технологією В. В. Воскобовича: «Пелюстки»

– гра за технологією В. Т. Кудрявцева «Квітка»;

– серія демонстраційного матеріалу «Птахи»;

– геометричні пенали;

Хід заняття

Вихователь: Хлопці сьогодні ми з вами познайомимося з складом числа 5

Але спочатку, щоб налаштуватися нам з вами на роботу, давайте пограємось у гру «Квітка».

І. п.: руки на потилиці, лікті зведені (нерозпустилася квітка).

1. Повільно піднімаючись на шкарпетки, витягнути руки вгору та в сторони – вдих (Квітка розпустилася).

2. Повернутися у вихідне положення-видих.

А зараз відгадайте загадку

Стоять у полі сестрички -

Жовте око, білі вії. (ромашка)

Подивіться на стіл, з нашою ромашкою трапилося лихо у неї немає пелюсток, давайте допоможемо ромашці

Педагог ставить запитання:

Скільки всього пелюсток? У нас вийшло (4)

Скільки пелюсток кожного кольору ми взяли?

Подивіться, а в мене є ще пелюстка, і ми додамо до нашої квітки ще одна пелюстка.

Скільки зараз у нас пелюсток? (5) Правильно.

Як ми склали число 5?

Якщо з цих пелюсток скласти квітку, То він буде? (п'ятипелюсткова квітка).

А зараз сідайте за столи.

1. Ігрова вправа « Складемо число» .

Діти подивіться на дошку.

Що ви бачите на дошці?

Зображення птахів.

А яка зараз пора року? (зима)

Антон підійди до дошки та вибери нам картинки із зимуючими птахами.

Педагог ставить запитання:

Скільки картинок ти відібрав? (4) Молодець.

Подивіться, а у мене є ще одна картинка, давайте додамо картинку до інших

Скільки зараз картинок із птахами? (5)

Яке число ми склали?

Як ми склали число 5?

Педагог хвалить дітей.

2. Фізмінутка «Літає, не літає».

Вихователь називає предмети і живі, і не живі.

Якщо предмет літає, діти роблять помахи руками

Якщо не може – не піднімають руки.

Літак, стілець, стіл

Горобець, Дерево, Ракета

Камінь, бабка, мураха.

Відпочили, сідайте.

3. Слуховий диктант.

Подивіться у вас на столі лежить дошка і пенал з геометричними фігурами

Загадки про геометричні фігури

Він схожий на колесо,

А ще на букву О.

Дорогою котиться

І в ромашці ховається.

Вдача його зовсім не крута.

Здогадалися? Це - (коло)

покладіть

* Коло в правий верхній кут;

З нього ми будуємо будинок.

І віконце в будинку тому.

За нього в обід сідаємо,

В час дозвілля веселимося.

Йому кожен у домі радий.

Хто він? Наш друг - (квадрат)

Квадрат у лівий нижній кут;

Гори на нього схожі.

З дитячою гіркою теж схожий.

А ще на дах будинку

Дуже сильно він схожий.

Що ж загадала я? (трикутник)

Трикутник у правий нижній кут;

Якби я взяв коло,

З двох сторін трохи стиснув,

Відповідайте діти дружно

Вийшов би. (овал)

Овал у верхній лівий кут;

Розтягли ми квадрат

І представили на погляд,

На кого він став схожим

Або з чимось схожим?

Не цегла, не трикутник

Став квадрат. (прямокутник).

Прямокутник у середину.

Запитання дітям:

Де поклали коло? Квадрат? Трикутник? Прямокутник? Овал?

Скільки всього поклали геометричні фігури?

Для зняття напруження очей педагог проводить гімнастику для очей.

«Стрільба очима» (відводити очі до упору вліво – вправо) 8 разів.

«Метелик»- повіки як "крила метелика" (швидко і легко моргати очима).

5. Словесна гра "5 чарівних органів".

Закріплює склад числа 5 із одиницьчерез гру.

Педагог пропонує дітям згадати назви 5-ти чарівних органів людини.

Загадки:

Запах хліба, запах меду,

Запах цибулі, запах троянд

Розрізнити допоможе

Два братики через дорогу живуть,

А одне одного не бачать.

Наше тіло покриває,

Від негоди захищає,

Будемо частіше її мити,

Щоб нам гарніше бути.

Якби не було його,

Не сказав би нічого.

Оля слухає у лісі,

Як кричать зозулі.

А для цього потрібні

Нашій Олі.

Запитання:

– Навіщо людині носа?

– Навіщо людині мова?

– Навіщо людині шкіра?

– Навіщо людині вуха?

– Навіщо людині очі?

– Молодці!

Ігрова вправа "Що де знаходиться"

Педагог ставить запитання:

Попереду кого сидиш?

Зліва від кого ти сидиш?

Хто сидить позаду тебе?

Що праворуч від мене?

Запитання:

- Що вам сподобалось?

– А що було тяжкого?

- Мені дуже сподобалося працювати з вами, ви мене порадували своїми відповідями та своєю роботою.

Публікації на тему:

Конспект НОД для дітей віком від 5 до 6 років «Число та цифра 7. Склад числа 7»Програмний зміст: ознайомити з числом та цифрою 7, із складом числа 7; закріпити знання геометричних фігур: трикутника, квадрата.

Тема: «Склад числа три» Завдання: 1. Сформувати в дітей віком уявлення склад числа 3, вчити становити число три з двох менших чисел.

Конспект освітньої діяльності (ФЕМП (склад числа 5) у старшій групі «День народження онуки Чомучки»)Освітня область «Пізнавальний розвиток» у розділі «Формування елементарних математичних уявлень». Конспект освітньої.

Конспект освітньої ситуації «Склад числа сім»Ціль: 1) сформувати уявлення про склад числа 7; 2) сформувати досвід самостійного подолання утруднення під керівництвом вихователя;

Конспект заняття з математики у підготовчій групі «Склад числа 4»Тема: «Склад числа 4» Мета: Познайомити дітей із складом числа 4. Завдання: 1. Вчити складати число 4 із двох менших чисел. 2. Закріплювати.

Мета уроку:вивчити число 5, його склад, написання цифри 5; розвивати розумові операції, математичні здібності, логічне мислення, увагу, пам'ять, мовлення.

Обладнання: паперовий літачок-Послання, портрети героїв казки «Пригоди Буратіно», золоті ключики-молодчинки для кожної дитини, індивідуальні віяла цифр, Таблиця складу чисел 2,3,4,5 (у вигляді сонечка)

ХІД УРОКУ

1. Організаційний початок.
Вчитель: Довгоочікуваний дзвінок –
Починається урок.
Діти, до нас прийшли гості, привітайте їх. Подаруйте гостям та один одному посмішку. Тихо сіли і один одного не зачепили. Налаштувалися на урок математики.
(На дошці висить портрет Буратіно.)
- Хлопці, подивіться на дошку, хто до нас прийшов? (Буратіно.)
(До класу влітає паперовий літачок з посланням.)
Вчитель :- Ой що це? Літак! Звідки?
- Хто міг його нам відправити? Давайте подивимося, тут щось написано. Це лист від Мальвіни. Що вона пише? Тут не тільки лист, тут ще якісь завдання. ( учитель читає послання)
«Дорогий Буратіно, злий Карабас Барабас ув'язнив мене та моїх друзів у в'язницю. Звільнити нас зможеш, виконавши важкі випробування. Мальвіна.
- Хлопці, допоможемо Буратіно? (Так!)
- За кожне виконане нами завдання злий Карабас Барабас звільнить по одному казковому герою. Але перш ніж приступити до завдань Карабаса Барабаса, давайте потренуємося і перевіримо свої сили в рахунку.

2. Актуалізація опорних знань.
1) Вчитель: Давайте пограємо у гру «Ритмічний рахунок», від 1 до 10 (прямий та зворотний). (1учень – прямий рахунок, 1 учень – зворотний рахунок, по 1 разу діти вважають ланцюжком прямий та зворотний порядок.)
2) Вчитель: А тепер -Гімнастика розуму:
- Яке число при рахунку називають між числами 2 та 4? 1 та 3? (3, 2)
- Назвіть сусідів числа 2, 4, 7? (1,3; 3,5; 6,8).
- Яке число коштує праворуч від 7? (8).
- Яке число коштує ліворуч від 4? (3)
- Назвіть саме невелике числодо 10 (1), саме велике числодо 10? –(10)
- Молодці! А тепер давайте почнемо виконувати завдання злого Карабаса Барабаса. І так читаю його перше завдання:
1. Розв'яжіть завдання у віршах, а відповіді покажіть за допомогою числового віяла. Потім один учень пояснює, як отримав відповідь.

На плетень злетів півень,
Побачив ще там двох.
Скільки стало півнів?
У кого відповідь готова?
(1+2=3)

Ішло мишеня – ласуня,
Несу сестричці три горішки.
Правда, сам не стерпів, -
Два горішки все ж таки з'їв.
Задає сестра запитання:
- Скільки ти приніс?
(3-2=1)

Чотири стиглі груші на гілочках гойдалося.
Дві груші зняв Павлуша, а скільки груш лишилося?
(4-2=2)

Під кущами біля річки
Жили хрущі:
Донька, син, батько та мати.
Хто їх може порахувати?
(1+1+1+1=4)

Молодці, з першим завданням ми впоралися та звільнили кращого другаМальвіни – П'єро.
(На дошку вивішується портрет П'єро.)

3. Постановка проблеми. Відкриття нового.
- Щоб звільнити другого героя, нам потрібно попрацювати біля дошки.
Подивіться на дошку: Скільки кульбаб ви бачите на малюнку?(4). Скільки кульбаб стане, якщо розквітне ще один? (5 якщо до 4+1 отримаємо 5).
- Молодці і з цим завданням ви впоралися. Ви звільнили ще одного героя вірного псаМальвіни - Артемона. на дошку вивішується портрет Артемона).І так хто скаже, як ми отримали число 5? ( якщо до 4 додати 1, то отримаємо наступне число 5. Якщо до будь-якого числа додати один, отримаємо наступне число.
- Ми так працювали, мабуть, дуже втомилися. Давайте трохи відпочинемо, проведемо фізхвилинку про Буратіно.
(проводиться фізхвилинка)

4. Фізмінутка.

Буратіно потягнувся ( руки вгору)
Раз нахилився, ( нахили вперед)
Двоє нахилився. ( нахили назад)
Руки в сторони розвів, ( розвести руки в сторони)
Видно, ключик не знайшов. ( показати подив)
Щоб ключик нам дістати,
Потрібно на шкарпетки встати. ( діти встають на шкарпетки)
Вчитель: Сідаємо правильно; раз два три чотири п'ять:
Діти: Ми працюємо знову!

5. Самовизначення до діяльності.
Вчитель: За виконання завдань Мальвіна ставить вам усім п'ять. Це найвища оцінка.

Хто знає, як виглядає п'ятірка? Покажіть її на віялі. (Діти показують цифру 5). Давайте навчимося її правильно писати.
(на дошці зразок цифри 5)
1) Вчитель: Починаю писати: відступаю більше половини верхньої лінії клітини. Пишу пряму похилу, не доходячи до середини клітини, пишу напіволів, потім у верхній частині роблю ямочку.
2) Робота у зошиті з друкованою основою.
Вчитель: Відкриємо зошити на сторінці 11. Якщо ви правильно напишіть цифру 5, Карабас Барабас відпустить наступного героя. ( діти пишуть у зошиті зразком).
Вчитель: Зверніть увагу на закономірність написання цифри.
Діти: Пишемо п'ять п'ятірок, пропускаємо одну клітинку, знову п'ять п'ятірок і т.д.
Вчитель: під правильно написаною п'ятіркою запалюємо вогник-ставимо крапку. У кого більше вогників, той навчився писати цифру 5.( вчитель контролює запису)
- Молодці! І з цим завданням ви впоралися! Карабас Барабас відпустив мудру черепаху ( вчитель вивішує портрет черепахи).
А тепер давайте відпочинемо. Проведемо фізхвилинку.

6. Фізмінутка.

Раз два три чотири п'ять-
Усі ми вміємо писати. ( діти у повітрі пишуть п'ятірку)
Відпочивати вміємо теж ( руки убік)
Руки за спину покладемо. ( руки за спиною)
Голову піднімемо вище ( піднімають голову вгору)
І вільніше подихаємо. ( діти роблять глибокий вдих і видих)

Топаємо ногами. ( Діти топають ногами)
Раз два три чотири п'ять-
Плескаємо руками. ( діти ляскають руками)
Раз два три чотири п'ять-
Не відволікатимемося. ( діти встають смирно)
Раз два три чотири п'ять-
Сядемо займатись. ( діти сідають)
Вчитель: Поки ми з вами відпочивали, наші герої нудилися у в'язниці. Потрібно добре працювати, щоб їх звільнити.
Слухайте таке завдання:

7. Первинне закріплення. Робота у підручнику.
Вчитель: відкрийте підручник на станиці 34. На картинці у підручнику ви бачите чотири червоні кружки та ще один синій кружок. Скільки гуртків ви бачите на малюнку? (5). Як одержали число 5?
Діти: До чотирьох додали один, вийде п'ять.
Вчитель: як записати вираз?
Діти: 4 +1 = 5. ( Учень записує на дошці)
Вчитель правильно! Обговоримо разом, як пов'язані картинка, схема та запис.
- Які рівності можна записати до таких малюнків?
Діти: 4 +1 = 5 чотири червоні кружки та ще один синій, всього п'ять гуртків. Перевіряємо, рахуючи 5-1 = 4 всього п'ять гуртків, один із них синій. Скільки червоних? Червоних гуртків 4
Ми з вами виконали нелегке завдання, і Карабас Барабас віддав ключик від дверцят, де замкнена Мальвіна. ( вчитель показує ключ)Але відчиняться дверцята, коли ми пройдемо останнє випробування.
- Згадайте склад чисел: 2, 3,4. ( На дошці будиночки зі складом чисел-віконця закриті. При вірних відповідях, вчитель відкриває вікна)
Діти: - Два це один та один (1+1)
-Три це два та один, один та два. (1+2; 2+1)
-Чотири-це один та три, три та один, два та два
(1+3; 3+1; 2+2).
Вчитель: Правильно! Хлопці, спробуємо скласти таблицю складу числа 5.( Діти пропонують варіанти, вчитель записує правильні варіанти на дошці: 5 це-1+4, 2+3, 3+2, 4+1)
(На дошку вивішується плакат із зображенням сонечка, на якому склад числа 5).
Вчитель: Молодці! Ви впоралися із завданням. Ура! Мальвіна на волі! ( на дошку вивішується портрет Мальвін).Вона така вдячна вам. Мальвіна прийшла не з порожніми руками. Зараз вона побачить, як ви навчилися вирішувати приклади, а потім приготує сюрприз.
(На дошці приклади, діти вирішують, кажуть відповіді, потім записують на дошці)
2+1 = 4-2 = 3+2= 5-1 =
3+1 = 3-1 = 4+1 = 2+2 =
Вчитель: Молодці! Ви порадували Мальвіну та її друзів.
За їх порятунок ви отримуєте золоті ключики-молодчинки. дітям лунають ключики-молодчинки вирізані з картону).

8. Рефлексія.(виконується завдання у зошиті друкованій основі).
Вчитель: Подивіться на нижню картинку у зошиті, виконайте завдання, яке вам дано . Співвіднесіть ці приклади з потрібною картинкою.
- Хто виконав завдання, підніміть руки! Оцініть свою роботу за допомогою "світлофора". діти показують сигнальні картки)

9. Підбиття підсумків уроку.

Назвіть склад числа 4
- Назвіть склад 5.
- Послухайте вірш:

У долоні п'ять діточок,
П'ять веселих пустунь.
Усі підряд вони хапають,
Лише вночі відпочивають.
Як звуть їх, вгадайте,
Малюків перерахуйте.
Пальчики легко впізнати
На руці їх рівно п'ять.

Про яких п'ятьох братів ви знаєте? (5 братів це5 пальців)
- Чому я прочитала вам саме цей вірш? ( Бо на долоні п'ять пальців. І ми познайомилися з числом 5)).
-Згадайте їхні імена. ( великий, вказівний, безіменний, середній, мізинець).
- Подивіться на свою долоню. Порахуйте пальці. Тепер прикладіть долоню до аркуша, обведіть кожен палець. Їх п'ять. Вдома за допомогою дорослих на виконаних вами малюнках напишіть на кожному пальці його ім'я .
Підведемо підсумки:
- Що ми нового дізналися на уроці? ( дізналися, як отримати число 5)
-Чому навчилися? ( визначати склад числа 5, навчилися писати цифру 5)
– Сподобалося рятувати героїв? (так)
- Запам'ятали склад числа 5? Кому потрібна допомога та пояснення докладніше, підійдіть на перерві.
Дякую за добру роботу!
(дзвінок)

3.3. СКЛАД ЧИСЛА З ОДИН

У дітей підготовчої до школи групи закріплюють знання про склад з одиниць чисел першого п'ята, вони вивчають склад з одиниць чисел другого п'ята, вчаться встановлювати відношення між одиницею та числом (6 – це 1, 1, 1, 1, 1 та ще 1). як і в старшій групі, Спочатку показ складу числа одиниць здійснюють на конкретному матеріалі. Використовують прийоми: складання групи з різних предметівабо іграшок; складання групи з однорідних предметів, що відрізняються якісними ознаками; складання групи з картинок, у яких зображені різні предмети, об'єднані родовим поняттям (1 стілець, 1 табуретка, 1 крісло, 1 секретер, 1 шафа, 1 буфет - лише 6 предметів меблів).

У роботі з дітьми 6-7 років використовують і нові прийоми: замальовка певної кількості різних іграшок або геометричних фігур. («Я намалював всього 5 фігур: 1 коло, 1 фігуру овальної форми, 1 квадрат, 1 прямокутник, 1 трикутник».) Розподіл предметів по групам за однією з ознак, виділення кожної групи як одиниці рахунку та визначення загальної кількості груп. («Усього 4 групи прапорців: 1 група блакитних прапорців, ще 1 – рожевих, ще 1 – жовтих та ще 1 – синіх».)

Діти швидше зрозуміють кількісне значення чисел, якщо паралельно вивчатимуться склад 2-3 чисел і чергуються вправи у складанні відповідних кількісних груп. Цьому сприяє організація дій дітей одночасно з різним роздавальним матеріалом. Виконавши, завдання, діти щоразу розповідають, як склали групу, скільки у них різних предметів і скільки їх всього. Шестирічним дітям можна одночасно називати 2 числа та давати завдання скласти одразу 2 групи предметів, наприклад на верхній смужці картки скласти групу з 4 різних геометричних фігур, а на нижній - з 5. Вихователь звертає увагу дітей не тільки на кількісний склад числа, з одиниць, але і на відносини між числами (на скільки одне число більше або менше за інше).

Широко використовують словесні вправи без опори на наочний матеріал: «До білочки в гості прийшли заєць, їжак та ведмежа Скільки гостей виявилося у будиночку у білочки? Скільки всього звірів у будиночку у білочки? Скільки виявилося різних звірів?», «У команду космічного корабляувійшли командир корабля, бортінженер та лікар. Скільки людей увійшло до команди космічного корабля?»

Поступово діти починають розуміти, що кожне число містить певну кількість одиниць, вони можуть відповідати на запитання: «Скільки іграшок ти візьмеш, якщо назватиму число 7? Чому? - а пізніше і на таке запитання: «Скільки одиниць міститься в числі 7?» Роботу на цю тему проводять на 6-7 спеціальних заняттях. На перших 3 з них вивчають матеріал у першій частині, а на наступних – у другій. Однак до теми треба періодично повертатися протягом усього навчального року, і особливо тоді, коли діти освоюватимуть прийоми обчислення зарахуванням по 1.

4. Порядковий рахунок. Склад числа з двох чисел, менших від цього числа

4.1. ПОРЯДКОВИЙ РАХУНОК

У старшій групі діти вже знайомилися із порядковим рахунком. Однак досвід показує, що багато дітей 6 років не розрізняють порядкові та кількісні числівники, не усвідомлюють їх значення.

У підготовчій до школи групі порядкового рахунку має бути приділена велика увага. У дітей розширюють уявлення про те, в яких випадках люди користуються порядковим рахунком, коли вони вдаються до нумерації та з якою метою (нумерують будинки, квартири, дитячі садки, місця в театрі, кіно, транспорті тощо).

Діти 6-7 років повніше починають усвідомлювати значення порядкового рахунку та засвоюють, що питання який? який за рахунком? вимагають особливого перерахунку. При цьому кожен предмет отримує свій номер у ряді, і для відповіді на питання, на якому місці? або який по порядку? Істотне значення має напрямок рахунку. Діти дізнаються, що за визначенні порядкового номера прийнято вважати ліворуч, а в інших випадках - вказувати, в якому напрямку вівся рахунок (четвертий зверху, п'ятий знизу, третій праворуч).

Для кращого усвідомлення дітьми значення порядкового рахунку його постійно зіставляють із кількісним рахунком, чергуючи питання скільки? який за рахунком?

Продовжують вчити дітей розрізняти питання, які за рахунком? Котрий? який? Останній спрямовано виділення якісних ознак об'єктів. Які завдання вирішують діти у процесі вправ у порядковому рахунку?

Визначають місце предмета з-поміж інших. («Скільки всього прапорців? Який по порядку синій прапорець? Якого кольору восьмий прапорець?») Знаходять предмет за його порядковим номером, при цьому виконують різні завдання. («На місце четвертої матрьошки поставте неваляшку. Замініть шостий синій кружок червоним. Поверніть третій квадрат іншою стороною вгору. Дайте прапорці другому, четвертому і шостому хлопчикам».)

Розташовують предмети в зазначеному порядку і одночасно визначають просторові відносини між ними: попереду, після, за, між: «Розставте іграшки так, щоб першою була матрьошка, другою - неваляшка, третім - ведмедик. Поставте ляльку між другим і третім номерами... Задають питання: «Яка за рахунком лялька? А ведмедик? Скільки іграшок? Хто стоїть перед неваляшкою? Яка за рахунком неваляшка?

Зіставляють 2 множини предметів, розташованих у 1 ряд, відповідаючи на запитання: «Скільки ялинок? На якому місці ялинки? Скільки берізок? На якому вони місці? Яких дерев більше: ялинок чи берізок?»

Малюють предмети чи геометричні постаті, і навіть зафарбовують їх олівцями різних кольоріву вказаному порядку. («Синім олівцем розфарбуйте другий, сьомий і восьмий кухлі».)

Знаходять місце у строю, перебудовуються за вказівкою вихователя. Наприклад, вихователь викликає 4-5 дітей, пропонує їм стати одне за одного, перерахуватися, підняти руку, ляснути в долоні, сісти. Дітей, які займають певні порядкові місця, просить помінятися місцями, пропонує комусь із дітей стати, наприклад, між третім і четвертим номерами. Одночасно хлопці вправляються у виділенні порядкових відносин, визначають, хто стоїть перед Олею, за Олею, між Оленою та Анею тощо.

Доцільні ігри із м'ячем. Діти вишиковуються шеренгою і перераховуються. Той, кому ведучий залишив м'яч, називає свій порядковий номер. Порядковий номерможе називати ведучий. Наприклад, він каже: "Шостий!" Дитина, що стоїть на шостому місці, робить крок уперед, вимовляє: "Я шостий!" - І ловить м'яч.


Недоцільності перенесення змісту та методів шкільного навчання на цей щабель. Зазначимо, що вдосконалення наступності у роботі дитячого садка та школи забезпечить умови успішного навчання у першому класі. При цьому важливе знання вихователями основних підходів у методиці навчання математики у першому класі, ознайомлення їх із сучасними підручниками. Сформувати готовність до навчання.

Гра як метод навчання Е.І. Тихєєва пропонувала вводити у міру того, як те чи інше числове уявлення вже «витягнуте дітьми із самого життя». У 30-ті роки. ідею використання ігор навчанні дошкільнят рахунку обгрунтовувала Ф.Н. Блехер. Істотний внесок у розробку дидактичних ігорі включення в систему навчання дошкільнят початкам математики внесли Т.В. Васильєва, Т.А. Мусейібова, ...

По навчанню дітей рахунку в середній групі: - основна увага при навчанні рахунку приділяється вправ у порівнянні чисельності двох множин (груп). - Навчання рахунку в середній групі дитсадка необхідно вести на наочній основі. - Навчання рахунку шляхом поелементного зіставлення двох предметних множин допомагає підготувати дітей до пізнання відносин між числами. - Навчання рахунку...

Теж треба вміти читати: розуміти принципи складання, знати точки відліку, розмірність. Метою нашої роботи був пошук ефективних шляхівформування всіх компонентів готовності до навчання у школі в умовах дитячого освітнього закладу. У теоретичній частині нашого дослідження ми розглянули погляди вітчизняних психологів на проблему. психологічної готовностідітей до навчання у...

Конспект заняття з ФЕМП у старшій групі. Подорож за казкою «Гусі-лебеді»

Ціль: закріплення вміння зменшувати та збільшувати число на одиницю; закріплення складу числа 5, вміння орієнтуватися на аркуші паперу, назв геометричних фігур, знання цифр, знань про дні тижня, пори року, місяці.
Завдання:
Навчальні:
Вміння зменшувати та збільшувати число на одиницю.
Повторити склад 5.
Продовжувати вчити орієнтуватися на аркуші паперу, закріпити назву фігур.
Закріпити знання про дні тижня, пори року, місяці.
Розвиваючі:
Розвивати мову, включаючи активний словник терміни (ліворуч, праворуч, менше, більше).
Розвивати кмітливість, увагу, пам'ять та логічне мислення.
Виховні:
Виховувати інтерес до математики, бажання займатись.
Заплановані результати:
рахувати предмети в межах 5; має елементарне уявленнясклад числа 5; вміє зменшувати та збільшувати число на одиницю; орієнтується на аркуші паперу, розуміє сенс просторових відносин (верхній лівий та правий кути тощо); активно та доброзичливо взаємодіє з педагогом та однолітками у вирішенні ігрових та пізнавальних завдань; розвиває мислення; при виконанні математичних процесів необхідна умова і зосередження діє протягом 15-20 хвилин.
Матеріали та обладнання:
Казка "Гусі-лебеді" в обробці О.М. Толстого,
інтерактивна дошка, комп'ютерна презентація «Подорож за казкою
«Гусі-лебеді»,
демонстраційний матеріал: "будиночок" складу числа 5, числові картки.
роздатковий матеріал: цифри, листки паперу, кольорові олівці, будиночок складу числа 5.

Хід заняття

1. Організаційний момент.
Діти входять до групи під музику.
2. Казка.
Вихователь:Діти, любите слухати казки? А чи самі не хотіли б потрапити в казку і допомогти нашим героям? Добре. Сьогодні я хочу розповісти вам казку, казка не проста, чарівна, з математичними завданнями. А щоб потрапити в казку потрібно закрити очі і вимовити чарівні слова"1, 2, 3 обернися, в казці опинись". Відкриваємо очі. (Слайд №2)
Казка починається ... (слайди № 3, 4, 5, 6)
Завдання №1.
Слухайте уважно питання річки: (слайди №7,8)
Який сьогодні день тижня?
Який був учора день тижня?
Яким буде завтра день тижня?

Які пори року знаєте?
Назвіть осінні місяці.
Назвіть весняні місяці.
Назвіть зимові місяці.
Назвіть третю тінь тижня.
Назвіть п'ятий день тижня.
Назвіть другий день тижня.
Вихователь:Впоралися ми із завданням річки. Молодці!

Завдання №2.
Вихователь:
Давайте допоможемо сестрі з братиком виконати завдання. (Слайд №9)
Перед вами олівці та папір. Приготуйтеся слухати завдання та малювати:
у лівому верхньому кутку намалюйте червоний трикутник;
у правому нижньому кутку намалюйте зелений квадрат;
у центрі намалюйте чорний овал;
у лівому нижньому кутку намалюйте синій прямокутник;
у верхньому правому куті намалюйте жовтий квадрат.

Вихователь:А зараз перевіримо.
Яку геометричну фігурунамалював Діма у правому нижньому кутку. Де намалювала Таня жовте коло?
В якому кутку Льоня намалював овал?

Ми впоралися із завданням, і нам слід трохи відпочити.
Фізкультхвилинка:(Слайд №10)
Сестра з братиком раз - нахилилися, розігнулися, Два - нахилилися, розігнулися,
Руки в сторони розвели, і пішли, пішли, пішли,
Побігли, побігли, побігли,
І до грубки прибігли.

Завдання №3. (слайд №11)
Виставляється будиночок із числом 5.
Подивіться на цей будиночок, скільки живе в цьому будиночку? Нам потрібно заселити мешканців по поверхах так, щоб два числа разом склали число 5. Давайте почнемо з верхнього поверху. На цьому поверсі вже живе число 4, а яке число має жити поряд? 1. .
Молодці впоралися і з цим завданням. Піч дає нам чарівний клубок із завданнями. (Слайд № 12)

Вихователь:
Слухайте 1 завдання. (слайд №13)
Відкрийте конверти та викладіть числовий ряд від 1 до 10 зліва направо. Усі приготувалися, почали працювати.
2 завдання. (слайд №13)
- Покажіть число більше 5 на 1 (6);
- невелике число (1):
- Число, яке менше 7 на 1 (6);
- число, що означає день тижня - вівторок (2);
- Число, наступне числа 4 (5).

Вихователь: Молодці!
Виконавши всі завдання, клубочок показав дівчинці з братиком дорогу додому.
А тут і батько з матір'ю прийшли. (Слайд №14)
А тепер нам час повертатися до дитячого садка. Заплющте очі і починаємо відлік від 1 до 5.
(Діти вважають хором)

Ось ми й у дитячому садку. (слайд №15)
Ми в казці побували,
Дуже багато що дізналися,
Повернулися ми назад,
Дитячий садокнам дуже радий.

3. Підсумок.
а) Де ми з вами сьогодні побували, хлопці?
б) Що вам сподобалося?
в) Що ви хотіли б побажати нашим гостям?

Презентація на тему: Подорож за казкою «Гусі-лебеді»