Прямокутник заняття в середній групі. Конспект заняття з математики в середній групі "допоможемо друзям". Ігрова ситуація «Подорож в країну геометричних фігур»

Муніципальне Адміністративне Дошкільна Освітнє
установа
Центр Раннього Розвитку дитячий садок №43
Розробка конспекту заняття з математичного розвитку на тему
«Знайомство з прямокутником»
вихователь:
Риндя Ольга Петрівна

Калінінград
2017
Тема заняття: «Знайомство з прямокутником».
1. Мета заняття: ознайомити дітей з прямокутником.
2. Завдання:
1. Сприяти формуванню уявлень про прямокутнику і його
властивості;
2. Розвивати вміння дітей самостійно здобувати знання і поповнювати їх
обсяг (самостійно визначити подібності та відмінності квадрата і
прямокутника);
3. Тренувати в умінні правильно називати геометричні фігури і слова,
позначають їх властивості: прямокутник, квадрат, довжина, ширина, ширше,
коротше, рівні за довжиною, ширині;
Розвивати просторові навички, мислення, увагу, пам'ять,
3.
творчі здібності;
4. Виховувати стриманість, уважність, почуття співпраці,
акуратність;
5. Розвивати позитивні емоції, сприяти рухової активності
дітей на занятті.
3. Тип заняття: формування нових знань.
4. Форма заняття: фронтальна, групова, подгрупповие, індивідуальна.
5. Тривалість: 20 хвилин.
6. Учасники: діти середньої групи.
7. Вік учнів: 45 років.
8. Устаткування і матеріали:
Демонстраційний матеріал: лялька бибабо Мишка (Додаток 1),
великий конверт, зображення геометричних фігур (Коло, трикутник,
2

квадрат, прямокутник), блоки прямокутної і квадратної форми, два
обруча, магнітна дошка, фланелеграф, площинні зображення дівчинки
(Додаток 2), будиночка (Додаток 3), річки (Додаток 4), квадрата і
прямокутника (Додаток 5) для фланелеграфа, CDпроігрователь, диск
Е.Железновой «Пальчикові ігри», бубон;
Роздатковий матеріал: геометричні фігури з кольорового картону (1
квадрат, 1 прямокутник на кожну дитину), аркуш паперу білого кольору з
зображенням контуру прямокутника на кожну дитину, кольорові
олівці.
9. Попередня підготовка: на прогулянці, в груповому приміщенні з
дітьми розглянути навколишні предмети, знайти ті, які за формою
нагадують геометричні фігури вже знайомі дітям (коло, трикутник,
квадрат); підготувати демонстраційний і роздатковий матеріал.
10. Методи і прийоми роботи з дітьми: словесні, ігрові, практичні
методи і прийоми (відгадування загадки, рухлива гра, Физминутку з
мовним супроводом, Сюрпризний момент, створення проблемної
ситуації, ігрові прийоми, елементарний аналіз, порівняння, розповідання
час
казки з розігруванням сюжету на фланелеграфе).
11. Структура заняття:
етап заняття
організаційний
момент
мотиваційно
орієнтовний етап
Пошуковий етап
динамічна пауза
етап підвищення
емоційної
активності
зміст
Входження в день,
вітання
Ігрова мотивація,
сюрпризний момент,
створення проблемної
ситуації
Пошук рішення
проблемної ситуації
Физминутку «Годинник»
Розповідь вихователя з
розігрування сюжету з
допомогою площинних
1 хв.
2 хв.
4 хв.
1 хв.
4 хв.
3

динамічна пауза
практичний етап
Рефлексівнооценочний
етап
фігурок на
фланелеграфе
Рухлива гра «Знайди
свій будиночок »
самостійна
творча діяльність
дітей
Обговорення результатів 2 хв.
3 хв.
3 хв.
12. Хід заняття:
1. організаційний момент.
вихователь:
Зібралися всі діти в коло,
Я твій друг і ти мій друг.
Міцно за руки візьмемося
І один одному посміхнемось!
Хлопці, я дуже рада вас всіх бачити! Візьміться за ручки, подаруйте один
одному посмішку! Відмінно!
2. Організаціоннооріентіровочний етап.
Дівчатка і хлопчики, сьогодні вранці листоноша приніс для вас лист! вам
цікаво дізнатися, що знаходиться в конверті? Давайте разом подивимося
(Вихователь відкриває конверт): якась записка: «Чекайте мене сьогодні в
гості. А хто я - вгадайте: (загадка про мишку С. Фоміна)
Я люблю кота дражнити,
З його тарілки пити,
Непомітно, дуже спритно,
Сир вкрасти з мишоловки.
З довгим хвостиком малятко,
Здогадайтеся хто я ... (Мишка!)
Вихователь: Хлопці, як ви думаєте, хто це?
4

Діти: Мишка.
Лунає стук у двері, вихователь визирає і повертається з лялькою бі
бабо Мишкою на руці.
Мишка: Доброго дня, хлопці!
Діти: Здрастуй, Мишка!
Мишка: Хлопці, я дуже рада всіх вас бачити. І мені потрібна ваша допомога. ви
любите займатися математикою і вже знаєте деякі геометричні
фігури. Нагадайте мені, будь ласка, як вони називаються?
(Мишка прикріплює на магнітній дошці зображення геометричних фігур
(Коло, трикутник, квадрат), а діти їх називають. Потім Мишка прикріплює
прямокутник.)
Мишка: А з цією фігурою я ще не знайома?
Вихователь: Хлопці, давайте допоможемо Мишці! Хто зможе назвати цю
фігуру?
Діти: Прямокутник.
Вихователь: Давайте всі разом повторимо - прямокутник.
(Діти голосно і чітко промовляють назва - прямокутник. Можна
вибірково попросити проговорити окремих дітей.)
Пошуковий етап.
Вихователь: А на яку геометричну фігуру схожий прямокутник?
Діти: На квадрат.
Вихователь: Все правильно! А зараз ми з вами будемо вчитися розрізняти
прямокутник і квадрат (залишити на магнітній дошці тільки дві ці
фігури), але для цього, діти, вам необхідно сісти на свої місця.
(На робочих столах приготований роздатковий матеріал: один прямокутник
і один квадрат з паперу на кожну дитину.)
Вихователь: Покладіть перед собою квадрат, обведіть його пальчиком,
скажіть, у нього є сторони?
5

Діти: Так, є.
Вихователь: Скільки їх?
Діти: Багато, чотири.
Вихователь: А у квадрата є кути?
Діти: Так, є.
Вихователь: Скільки їх?
Діти: Чотири, багато.
Вихователь: А тепер покладіть перед собою прямокутник і обведіть його
пальчиком. Скажіть, у нього є сторони? Скільки їх?
Діти: Так, чотири.
Вихователь: А у прямокутника є кути? Скільки їх?
Діти: Так, чотири.
Вихователь: Подивіться уважно і скажіть, чим відрізняється
прямокутник від квадрата?
Діти: (відповіді дітей).
Вихователь: Як можна перевірити?
Діти: Накласти.
(Діти виконують порівняння фігур методом накладення квадрата на
прямокутник)
Вихователь: Що тепер ми бачимо? Що можемо сказати?
Діти: (відповіді дітей).
Вихователь: (Узагальнюючи відповіді дітей) Чи можемо зробити висновок, що верхня і
нижня сторони у прямокутника довше, ніж у квадрата, а ліва і права
однакові по довжині.
(При показі необхідно звернути увагу на те, щоб діти правильно
показували боку і кути геометричних фігур: боку треба проводити
пальцем уздовж її протяжності (це відрізок), кути проводимо пальцем,
позначаючи боку кута.)
6

Мишка: Спасибі, хлопці, що допомогли мені! А тепер давайте трохи
пограємо!
Динамічна пауза.
Физминутку «Годинник»:
Миша полізла в перший раз (марширують маленькими кроками вперед)
Подивитися, котра година (вказівним пальчиком правої руки

Раптом годинник сказали: "Бом!", (Руки на поясі, похитування головою вліво
вправо, один хлопок над головою)

Миша полізла вдруге (йдуть вперед невеликими кроками, піднімаючи
високо коліна)
показують на зап'ясті лівої руки)
Раптом годинник сказали: "Бом, бом!" (Руки на поясі, похитування головою вліво
вправо, два хлопки над головою)
Миша скотилася шкереберть. (На носочках відбігають назад, обертальні
рухи руками на рівні грудей)
Миша полізла втретє (йдуть вперед на носочках невеликими
кроками)
Подивитися, котра година. (Вказівним пальчиком правої руки
показують на зап'ясті лівої руки)
Раптом годинник сказали: "Бом, бом, бом!" (Руки на поясі, похитування головою
влевовправо, три бавовни над головою на слово)
7

Миша скотилася шкереберть. (На носочках відбігають назад, обертальні
рухи руками на рівні грудей)
Етап підвищення емоційної активності.
Вихователь: Спасибі, Мишка за веселу гру! Сідай разом з
хлопцями на килимок, а я вам розповім казку про прямокутнику і квадраті.
(Вихователь супроводжує свою розповідь розігрування сюжету за допомогою
площинних фігурок героїв на фланелеграфе.)
«У царстві державі геометричних фігур жили були Прямокутник
і Квадрат. «Я такий незграбний, говорив Прямокутник якщо піднімуся
на повний зріст, стаю високим і вузьким. Ось таким! А якщо ляжу на бік, то
стаю низьким і товстим. Ось таким! А ти завжди залишаєшся
однаковим, говорив він, звертаючись до Квадрата і стоячи, і сидячи, і лежачи »
«Так у, відповідав з гордістю Квадрат: у мене всі сторони рівні». І
перевертався з боку на бік, але його зростання і ширина від цього не змінювалися.
Але одного разу сталося ось що. Одна дівчинка гуляла в лісі і заблукала.
Вона не знала, в який бік їй йти, де її будинок. І раптом вона зустріла
Квадрат і Прямокутник. Оскільки у Квадрата був дуже важливий вид,
дівчинка звернулася до нього: «Можна я заберу на вас і подивлюся, де мій
хата? »Вона залізла спочатку на одну його сторону, але нічого не побачила изза
дерев, потім попросила Квадрата перевернутися, але і на цей раз нічого
не побачила, оскільки всі сторони квадрата рівні. «Може бути, я зможу
допомогти тобі?" запитав скромний Прямокутник. Він встав на повний зріст,
дівчинка залізла на нього і виявився вищим за дерев. Вона побачила свій будинок і
дізналася куди йти. «Давай, ми тебе проводимо», запропонував Квадрат. раптом на
їхньому шляху опинилася річка. «Пан Квадрат, допоможіть мені через річку
перебратися! »Попросила дівчинка. Квадрат підійшов до річки і хотів
дотягнутися до іншого берега, але плюх і впав у воду. добрий
Прямокутник допоміг своєму товаришеві вилізти з води. А потім ліг на бік і
8

став мостом. Дівчинка перебігла по прямокутника і опинилася вдома.
«Спасибі, сказала дівчинка геометричних фігур, ви не залишили мене
в лісі і допомогли знайти дорогу додому. Тепер я знаю, звернулася дівчинка до
Прямокутника, що ви дуже корисна фігура». «Ну що ти, скромно
відповів Прямокутник, просто мої боку різної довжини: дві довгі, а
дві короткі ».
Вихователь: Хлопці, сподобалася вам казка? Які сторони у
прямокутника?
Діти: дві довгі, а дві короткі.
Динамічна пауза.
Вихователь: А зараз давайте пограємо з вами у гру «Знайди свій будиночок».
Рухлива гра «Знайди свій будиночок».
На підлозі два обруча. У нутрії одного квадрат, а в іншому прямокутник.
Діти діляться на дві групи: у одних квадрати, у інших прямокутники.
Всі розбігаються, а коли почують удар в бубон, кожен з дітей повинен
знайти свій будиночок: ті, у кого квадрат біжить до обруча, де лежить квадрат, а
ті, у кого прямокутник до обруча з прямокутником.
Вихователь: Молодці! А тепер ми пограємо в гру «На що схоже?»,
будьте дуже уважні - подивіться навколо і назвіть предмети,
схожі на прямокутник.
Діти: (відповіді дітей).
Практичний етап.
Вихователь: У вас на столах лежать листочки з зображенням
прямокутника і кольорові олівці. Закінчите малюнок так, щоб
вийшов який-небудь предмет прямокутної форми.
(Діти виконують завдання.)
Рефлексівнооценочний етап.

для дітей середньої групи

«Знайомство з прямокутником»

мета: сформувати уявлення про прямокутнику, вміння розпізнавати прямокутник і виділяти його з безлічі фігур різної форми.
Демонстраційний матеріал: квадрат 4 шт., овал- 2-шт., гурток 5шт., трикутник 3 шт., прямокутник - 1, будиночки з віконцями (квадратний, овальної, круглий, трикутний, прямокутний), цифри 1-5.
Роздатковий матеріал: квадрат 4 шт., овал- 2-шт., гурток 5шт., трикутник 3 шт., прямокутник - 1, будиночки з віконцями (квадратний, овальної, круглий, трикутний, прямокутний), цифри 1-5, дерев'яні палички різної довжини для гри «Побудуй прямокутник».
Хід заняття:
1. Введення в ігрову ситуацію.
дидактичні завдання : мотивувати дітей на включення в ігрову діяльність.
-Хлопці ви любите грати у дворі?
- А в які ігри? Чи любите ви грати в пісочниці? Сьогодні ми вирушимо в місто геометричних фігур. Подивіться, в одному тихому дворику, в пісочниці, зібралися геометричні фігури малятка.
2.Ігра «Знайди свій будинок».
Дидактичні завдання: тренувати вміння розрізняти геометричні фігури, співвідносити цифру з кількістю геометричних фігур.
На дошці розташовані будиночки для геометричних фігур, пісочниця, в якій знаходяться фігурки-чоловічки. У кожної дитини на столі картка з будиночками і набір геометричних фігур для гри.


-В обідньої пори всіх хлопців звуть додому: поїсти, відпочити ігеометричні фігури - малятка так само почули, що їх звуть додому.
-А якої форми цей будиночок? (Трикутний) Хто тут живе? Чому? Скільки діточок трикутників прибігло на обід? (3) Яка цифра потрібна для позначення кількості? (3)
-А хто з геометричних фігур-маляток поспішить до цього будиночка? (Квадрат) А чому цю не берете, вона теж жовта? (Важливий не колір, а форма) Скільки їх? (4) Якою цифрою позначимо? (4)
-А що це за фігурки без куточків, без сторін? (Кружечки) У якому будиночку вони живуть? Скільки їх? (5)

- А ці фігурки ви дізналися? Правильно, це овали. Скільки овалів? (2)


-Хлопці, ви чуєте хтось плаче? Подивіться, в пісочниці залишився малюк. Чому він не пішов додому з іншими хлопцями? В якому будиночку він живе? (Не в круглому, не в трикутному, не в квадратному) Що ж це за фігура? (Прямокутник) На яку фігуру він схожий? (На квадрат, тільки витягнутий). За рогом побудували будинок. Який він форми? (Прямокутний) Може це будинок для загубився малюка? Давайте спробуємо поселити його в новий будинок. Скільки прямокутників? (1) Якою цифрою позначимо? (1)
-Хлопці, ми познайомилися з новою фігурою. Це ... (прямокутник)
3. Фізкультхвилинка «Дорога додому».
Дидактичні завдання: організувати активний відпочинок дітей, розвивати фантазію, виховувати культуру поведінки, тренувати вміння розрізняти праву і ліву ноги.


Всі хлопці розбіглися по домівках. І ми покажемо, як вони це зробили. Подивіться на сині сліди треба встати правою ногою, на червоні - лівої. Діти по черзі йдуть по слідах, повторюючи: права, ліва, права, ліва ...

4. Гра «Побудуй прямокутник».
дидактичні завдання: Тренувати вміння розрізняти геометричні фігури, спираючись на їх властивості.

-Перед вами лежать палички різної довжини, а так само фасоленкі, які допоможу нам закріпити сторони прямокутника.
- Давайте ще раз подивимося на прямокутник. Що ви можете сказати про його сторонах? (Дві сторони довгі, а дві - короткі) Викладіть на столі прямоугольк. Відмінно. А тепер давайте закріпимо боку прямокутника фасоленкамі. Ось так (показ педагога). Молодці.
5.Работа в зошитах
Дидактичні завдання: закріпити знання, отримані на занятті, розвивати розумові процеси, мова.
- Закінчи малюнки. Що в них спільного?
- Розфарбуй п'ять прямокутних віконець в будинку, розташованому зліва від клумби, і все не прямокутні в будинку праворуч від неї.
Дидактичні завдання: відновити в пам'яті дітей то, що було на занятті, створити ситуацію успіху.
- З якою фігурою ми сьогодні познайомилися? Що вам сподобалося сьогодні на занятті?
Вихователь хвалить дітей за те, що вони знають геометричні фігури, вміють знаходити і називати їх.

Конспект підсумкового заняття з математики в середній групі дитячого садка, тема: «В країні геометричних фігур»

цілі:

Виявити отримані знання, уявлення, вміння, які діти отримали протягом навчального року.
Удосконалювати вміння співвідносити цифру з кількістю, порівнювати сукупності і встановлювати між ними рівність;
Удосконалювати знання про геометричні фігури і форму предметів;
Удосконалювати вміння аналізувати об'єкти і виокремлювати з представленого ряду зайвий по характерній ознаці;
Розвивати розумові операції, увагу, вміння орієнтуватися в просторі, порівнювати предмети за величиною, розуміти незалежність числа.
Розвивати у дітей допитливість, взаємодопомога, навички самооцінки, загальну і дрібну моторику.

устаткування:

Демонстраційний матеріал:

Картинки для динамічної паузи, картинки «геометричні прапори», картинки «хто зайвий за столом?», Картинки для гімнастики для очей.

Роздатковий матеріал:

Робочі листи з завданнями «геометричні дерева», «геометричні дому», «геометричні гойдалки», «геометрична рибалка».
Ножиці, клей, аркуші паперу, вирізані з кольорового паперу геометричні фігури.
Олівці кольорові, віяла з цифрами, картинки із зображенням з геометричних фігур з заданим кольором кожної фігури для розфарбовування.

Хід заняття:

Гра-привітання «Наші розумні головки»

Наші розумні головки
Думатимуть багато, спритно.
Вушка будуть слухати,
Ротик чітко говорити.
Ручки будуть плескати,
Ніжки будуть топати.
Спинки випрямляються,
Один одному посміхаємося.

Ігрова ситуація «Подорож в країну геометричних фігур»

Сьогодні ми здійснимо подорож в країну геометричних фігур. Які геометричні фігури ви знаєте? Коло, овал, трикутник, прямокутник, квадрат - це площинні фігури. Ще є фігури об'ємні - куб, куля, циліндр.
У геометричній країні геометричні фігури всюди-всюди.

Кількісний та порядковий рахунок, цифри

Вправа «Геометричні дерева»

Перед вами дерева з кронами, схожими на геометричні фігури. Порахуйте, скільки всього дерев на малюнку? П'ять дерев.
Покажіть дерево, з кроною схожою на коло (овал, трикутник, прямокутник, квадрат).
Яке за рахунком дерево з круглою кроною (овальної, трикутної, прямокутної, квадратної)?

Величина, цифри

Вправа «Геометричні дому»

Розгляньте будинку геометричній країни.

Як ви думаєте, в якому будинку живе якась геометрична фігура?
Чий будинок найвищий (низький)?
Чий будинок найширший (вузький)?
До чиєї дому веде найдовша (коротка) доріжка?
Покажіть на віялі число, що позначає кількість поверхів в квадратному будинку (прямокутному, трикутному).

Орієнтування в просторі

Вправа «Розстав геометричні фігури на аркуші»

А зараз переверніть аркуші паперу на зворотну чисту сторону і приготуйте для роботи картонні геометричні фігури.

Постав квадрат в правий верхній кут.
Постав коло в середину листа.
Поставте трикутник в лівий нижній кут.
Поставте овал в лівий верхній кут.
Поставте трикутник в правий нижній кут.

Динамічна пауза «Порахуй і зроби»
Скільки трикутників в ялинці зеленої,
Стільки ти негайно виконай нахилів. (3)

Скільки на тарілці овальних пиріжків,
Стільки ж негайно виконай стрибків. (5)

Прямокутних скільки склянок для гостей,
Стільки присідань виконай скоріше. (4)

На полиці скільки круглих ваз.
В долоні хлопну стільки раз. (1)

Скільки квадратних прапорів повісили для нас,
Стільки поворотів виконай зараз. (2)

мислення

Дидактична гра «Хто зайвий за столом?»

Як ви думаєте, яка геометрична фігура зайва за округлим столом? Як ви думаєте, яка фігура зайва за багатокутним столом?

незалежність числа

Вправа «Геометричні прапори»

Яких квадратних прапорів більше, синіх або червоних? Їх порівну. Значить, кількість прапорів не залежить від їх кольору.
Яких прямокутних прапорів більше, маленьких або великих? Їх порівну. Значить кількість не залежить від величини.
Яких трикутних прапорів більше, тих що збудували в коло, або тих, що збудували в ряд? Їх однакову кількість. Значить кількість не залежить від розташування.

порівняння сукупностей

Вправа «Геометричні гойдалки»

На гойдалках катаються геометричні фігури. З лівого боку гойдалок посадите кататися три кола. А на праву сторону посадите овалів, на один менше, ніж кіл. Що можна зробити, щоб кіл і овалів стало порівну? Додати один овал або прибрати одне коло.

Дрібна моторика, окомір

Вправа «Злови рибку»

Поставте олівцем точку в середині кожної рибки і з'єднайте цю точку з гачками.

Знайдіть очима предмет, схожий за формою на трикутник (коло, квадрат, овал, прямокутник).

Вирізання ножицями «Геометричні фігури»

Як за допомогою ножиць, з квадрата зробити трикутники?
Як за допомогою ножиць, з прямокутника зробити квадрати?
Як з кола зробити два півкола?

Конструювання «Геометрична картинка»

Складіть з вийшов у вас геометричних фігур картинку і наклейте її на аркуш паперу. Ця картинка нагадає вам про подорож в країну геометричних фігур.

А додому візьміть ось таку розмальовку. (Картинка з зображенням, складеним з геометричних фігур з заданим кольором для розфарбовування кожної фігури).

Про все на світі:

У 1930 році в американський прокат вийшов фільм "Пісня шахрая" (The Rogue Song) про викрадення дівчини в горах Кавказу. Актори Стен Лорел, Лоуренс Тіббетт і Олівер Харді зіграли в цьому фільмі місцевих шахраїв. Дивно, але ці актори дуже схожі на героїв ...

матеріали розділу

Заняття для молодшої групи:

Заняття для середньої групи.

Конспект заняття в середній групі

По темі: "Прямокутник і квадрат"

Мета: сформіроать у дітей уявлення про істотні ознаки прямокутника і квадрата, орієнтуючись на які, вони могли б розпізнати ці фігури, розвивати вміння спостерігати і порівнювати.

Розвиваюче середовище: геометричні фігури, малюнки, з геометричними фігурами, гра склади візерунок, м'яч для гри, кольорові олівці.

Хід заняття:

Вихователь: Діти, сьогодні я вас розповім казку. Вона незвичайна, математична і називається "Родичі".

Жила на світі велике цабе. Важливість її визнавалася всіма людьми, так як при виготовленні багатьох речей. Форма її служила зразком. Кого б не зустріла вона на своєму шляху, все хвалилася "Подивіться, який у мене гарний вид: Сторони мої всі рівні, кути все прямі. Найкрасивіше мене немає фігури на світлі ". Вихователь показує фігуру казкового квадрата і просить дітей назвати фігуру (квадрат).

Вихователь: Як ви дізналися? (Сторони рівні, кути прямі). Щоб перевірити, діти вимірюють сторони квадрата за допомогою умовної мірки. Дітям пропонують знайти квадрат серед геометричних фігур на столі і перевірити рівність сторін методом додатки. За допомогою кутника перевіряється, що кути у квадрата прямі.

Вихователь: ходив квадрат по світу, і стало обтяжувати його самотність: ні з ким поговорити і попрацювати в хорошій компанії. І вирішив квадрат пошукати родичів ... "Якщо зустріч родича, то відразу його впізнаю

Думав Квадрат, - адже він повинен бути схожий на мене "

Однождиц він зустрів на шляху таку фігуру (вихователь показує казковий прямокутник)

Придивився Квадрат до неї і побачив щось знайоме. "Як тебе звати?" - питає.

Вихователь: Дізналися, діти?

Діти: Це прямокутник.

Вихователь: Чому він так називається?

Діти: У нього всі кути прямі.

вихователь предлпгпет дітям за допомогою умовної мірки виміряти довжину сторін прямокутника і підводить дітей до висновку про те, що у прямокутника боку. Які лежать одна проти іншої, рівні. Тим же способом, що і у квадрата, перевіряються кути. Дітям пропонують знайти прямокутник серед геометричних фігур на столі.

Спільно з вихователем діти роблять висновок про відмінність квадрата від прямокутника (у квадрата всі сторони рівні, а у прямокутника тільки протилежні)

Вихователь: У прямокутника та сторона ,. яка довший, називається "довжина", сторона, котра коротше, називається "ширина". Як визначити, де у квадрата довжина, а де ширина?

Діти: у квадрата всі сторони однакової довжини. Физкультминутка.

Вихователь: А тепер послухайте продовження казки. Квадрат запитує у прямокутника:

Ми родичі з тобою?

Я б теж радий довідатися про це, - каже прямокутник - Якщо у нас знайдеться 4 ознаки, за якими ми схожі, значить, ми з тобою близькі родичі і у нас може бути одне прізвище.

Давайте допоможемо фігурам знайти такі ознаки.

Діти: У фігур 4 кута, всі кути прямі, у них по 4 сторони рівні, протилежні сторони рівні.

Вихователь: А яка у них спільне прізвище?

Діти: прямокутники.

Вихователь: Зраділи фігури, що знайшли одне одного. Відпочивають разом і працюють.

Гра з м'ячем "Підбери слово до заданої геометричної фігури"

Діти стають в шеренгу біля краю килима. Кожній дитині і називає геометричну фігуру. Дитина повертає м'яч і називає схожий предмет на цю геометричну фігуру.

Завдання: "Знайти зайву"

На листочках намальовано по п'ять фігур:

діти знаходять зайву фігуру, Орієнтуючись на форму фігур.

Физкультминутка:

Скільки квадратів тут зелених,

стільки виконаємо нахилів,

Сколькот тут у нас гуртків,

Стільки виконаємо гуртків.

(На дошці сім квадратів і сім гуртків)

Гра "Склади візерунок".

Вихователь пропонує дітям скласти візерунки з кубиків, щоб в середині ні квадрат, прямокутник.

Вихователь відрізняє активність дітей на занятті.


Шигоріна Тетяна Павлівна

Тема: Таємниці дерев.

МЕТА: Ознайомити дітей з особливостями дерев. Навчити бачити взаємозв'язки дерев з навколишнім середовищем (Вода, сонце, грунт, тварини, комахи). Активізувати вміння обстежити спиляну частина дерева за допомогою різних аналізаторів. Закріплювати назви частин дерева. Продовжувати вчити дітей висувати гіпотези, задавати питання, давати визначення поняттям листопад, проводити експерименти, робити висновки. Формувати уявлення про значення дерев в житті людини, дати уявлення про виготовлення паперу. Виховувати дбайливе ставлення до дерев, екологічну культуру.

ХІД ЗАНЯТТЯ

В .: Діти, з чого починається ранок?

Д .: З ранкової гімнастики, з посмішки, з умовно, з сніданку. Якими словами починається новий день? Ранок починається з привітання. Давайте сміявся і привітаємося з гостями, подаруємо всім гарний настрій.

В .: Згадаймо, яке зараз час року? Доведіть ласка, що зараз осінь.

Д .: На вулиці стало холодно. Дме холодний вітер. Сонечко не гріє як влітку. Дні стають коротшими, а ночі довші. Часто землю покривають тумани. Дорослі і діти тепло одягаються. Птахи відлетіли у вирій. Звірі готуються до зими. Люди збирають урожай. Йдуть затяжні дощі. Сохне трава. Обпадають листочки з дерев.

В .: Осінь (яка?)

Д .: Златовласая, грайлива, змінна, дощова, темна, похмура, багряна, тиха, врожайна, похмура, туманна, холодна, мрійлива, чарівна, сумна, щедра, працьовита, багата.

Який зараз місяць осені? Чому його так називають? (Листопад).

І сьогодні ми розглянемо всі, що стосується дерев і явищ листопада.

Дидактична гра «Хто дружить з деревами?»

Потрібно вибрати ілюстрації з друзями дерева і пояснити, чому вони дружать? (Створюють схему).

Вправа «Чи схожі дерева на людей?»

В .: Діти, схожі дерева на людей?

Д .: У дерев є діти і у людей є діти.

Так, адже вони живі, дихають.

Їх гілки схожі на людські руки, а стовбури на ноги.

Вони рухаються, шелестять листям.

В .: Дерева ростуть, як люди.

Д .: Ні, тому що люди можуть ходити і говорити, а дерева не можуть).

В .: - А у дерев носи? Чи можуть вони дихати?

Д .: - Ні, носів немає, але вони, як і ми, дихають. У цьому їм допомагає листя. В кожному аркуші є невеликі отвори для поглинання повітря. Листочок вдихає забруднене повітря, а виділяє чистий.

В .: - А у дерев очі? Чи можуть вони бачити?

Д .: - Ні, а значить і бачити вони не можуть).

В .: - А у дерев є ротик? Як вони їдять?

Д .: - Дерева отримують необхідне живлення за допомогою коренів. Коріння вбирає розчинені у воді поживні речовини.

В .: - З яких частин складається дерево?

Д .: - корінь, стовбур, крона, гілки.

В .: - Ми перетворимося в дослідників і будемо досліджувати частини дерева, сідайте за свої місця.

Досвід 1. «Ознаки дерева».

В .: Що це? (Частина дерева, пеньок). Розгляньте спиляну частина дерева. Яка вона на дотик? (Тверда, тепла, гладка, шорстка). Якого вона кольору? (Коричнева). Понюхайте. Чим пахне дерево? Дерево тепло тримає, тому з нього будують будинки.

Дослід 2. «Вік дерева».

В .: Як можна дізнатися вік людини? А як ви думаєте, як можна дізнатися, скільки живе дерево? Зазвичай, чим старше дерево, Тим воно товщі. Якщо дерево спиляти, то на спиляному місці буде видно кільця, за якими і визначають, скільки років дереву. Їх ще називають річними кільцями: минув рік - додалося одне кільце.

Досвід 3 «Вимірювання товщини стовбура за допомогою мотузки».

Діти за допомогою мотузки вимірюють товщину спиляних частин дерева, на яких роблять позначку фломастером. Розправляють обидві мотузки, порівнюють їх по довжині. Визначають у кого товщі пеньок (робота в парах).

Вік дерева ми визначили, а тепер трохи пограємо.

Дидактична гра «Осінні листочки».

1. Листочок жовтий, як ... (кульбаба, курча, сонечко, золото)

2. Листочок легкий, як ... (пушинка, пір'ячко, сніжинка, павутинка)

3. Листочок облітає і кружляє, як ... (птах, метелик, пелюстка кольору)

4. Земля покривається осіннім листям, Як ... (килимом, ковдрою, покривалом)

Вправа «Чому так буває».

В .: Поясніть, чому опадає листя?

Д .: 1. Дерева не вбирають воду, від цього листочки стають ламкі і обпадають.

2. Стає холодно, листочки сохнуть.

3. Восени мало світла, дні короткі, тому листочки жовтіють і червоніють

В .: А тепер придумаємо казкове пояснення, чому обпадають листочки.

1) Вітер не хоче дружити і зриває листочки.

2) Приходить осінь і зачаровує дерева до весни.

3) Осінь хвалькувата, хвалиться перед влітку, навесні, взимку, дуже красиві має наряди, тому стає сіра.

4) Дерева люблять літо, коли приходить осінь, вони її не слухаються і скидають листочки і засипають.

5) Осінь будить злий вітер, він дме і зриває листочки.

В .: Сьогодні ми потрапимо в казку і дізнаємося чому обпадають листочки. Для цього вимовимо чарівні слова.

Перегляд казки-драматизації:

«Казка про дівчинку Маринку»

Маринка: Чому листя шелестить? Чому воно восени жовтіє?

Дуб: Листочки мої шепочуть, тому що радіють сонечку. Зелені, тому що в кожному листочку багато-багато зелених зерен. Зерна такі маленькі, що їх не побачиш. Але кожне зерно, як завод, заховане воно під шкіру листа. Ці заводи готують їжу всьому дереву.

Маринка: Ні, дерево годують коріння.

Дуб: Без коріння теж не прожити, воно працює, як насоси качають із землі воду. У цій воді розчинено багато необхідних речовин, але цього недостатньо. Ось і приступають до роботи маленькі зелені заводи, які знаходяться в листі. Вони беруть брудне повітря з цього повітря, води, видобутої країнами, зернятка-заводи роблять будівельний матеріал для нових гілочок, нирок, корінців.

Маринка: Я не хотіла Вас будити, я листочки чіпляла, а то останні відпадуть.

Дуб: Ех ти! Мені пора відпочивати. Зараз дні все коротше, світла все менше, отже деревах пора спати. В листочках зелені заводи зникли, розчинилися. Як цукор у воді, тому що вони люблять тепло і щедре сонце. Не стало зелених зерняток, стали листя жовті і червоні, бо з'явилися жовті і червоні зернятка. А потім листочки висихають і падають.

Маринка: Що ви будете робити без листя? Хто вас буде годувати взимку?

Дуб Взимку дерева ні їсти, ні пити не будуть. Взимку ми не ростемо, не колір, тільки спимо.

В .: Я пропоную повернутися в дитячий сад і перевірити на дослідах, про що Маринці і нам розповів дуб.

Слід руками помахати, навколо себе покружляти

Опуститися і піднятися, в казковий світ дістатися.

В .: Подивіться на зелений листочок, на якому зображено? (Зелений листочок з заводами).

Яку користь заводи приносять дереву? Що потрібно, щоб ці заводи працювали? (Сонечко, світло - найголовніше для листочків).

Чому ж листочки жовтіють? (Восени мало світла, тому що дні коротше. В листочках зелені зерна - заводи зникають, залишаються тільки жовті і червоні).

Досвід «Чому лист зелений»

В .: Покладемо листочок в білу тканину, постукаємо по ній кубиком. Що з'явилося на тканини? (Зелені плями). Саме це зелена речовина забарвлює лист. Коли настає осінь, стає холодніше, менше сонечка. Ця зелена речовина поступово зменшується, поки не зникає зовсім. Що відбувається тоді з листочком. (Він стає жовтим, червоним, багряним, помаранчевим).

В .: Хлопці, а яку користь приносять дерева? (Є окрасою парку, дають плоди людям і тваринам, очищають повітря, будинок для звірів, птахів, дають людям тінь, прохолоду, лікують, з нього роблять меблі, посуд, папір).

Виготовлення паперу.

В .: З чого виготовляють папір? Щоб зробити хорошу папір, Доводиться рубати дерева. Люди навчилися робити папір з використаної, непотрібного паперу, щоб зберегти дерева.

В .: Спочатку нам потрібно порвати папір на маленькі шматочки. Складемо їх в блендер. заливаємо все гарячою водою і збийте все в блендері. Це я зроблю сама, тому що гарячою водою можна обпектися, а блендер - електроприлад, при користуванні якого потрібно дотримуватися техніки безпеки. Ми отримали «кашку». Додаємо клей ПВА, гуаш будь-якого кольору. Отримуємо розчин.

Починаємо найцікавіше - виготовлення аркуша паперу.

В .: Перед кожним з вас лежить рушник на клейонці, накритою тканиною, губки і п'яльці з сіточкою. Візьміть п'яльці, занурте в «кашку» з паперу. Коли в сіточці буде достатня кількість суміші, накрийте пяльци з «кашкою» тканиною і губкою зберіть зайву вологу. Прикрасьте листочками, пелюстками квітів і залиште до висихання. (Діти роблять папір, вихователь допомагає).

В .: Папір буде готова для використання, коли висохне. Я зробила папір заздалегідь, просушити і зараз покажу. Запам'ятайте, використаний папір слід здавати на переробку - це допоможе зберегти життя багатьом деревам.

Підсумок заняття: просто и без проблем.