Графічні завдання на тему дерева. Лексична тема "дерева та чагарники". I. Організаційний момент

Цілі: сформувати в учнів уявлення про роль лісу у житті і природи;

Завдання:ознайомити із екологічними проблемами лісу, що виникли з вини людини, з охоронною діяльністю людей у ​​зоні лісів; розвивати пізнавальний інтерес, виховувати повагу та любов до природи, культуру поведінки.

Обладнання: презентація,проектор; екран; малюнки тварин, занесених до Червоної книги; картина "Лісозаготівлі"; фотографії "На вирубках", "Несанкціоновані звалища"; аудіозаписи пісень.

Хід уроку

I. Організаційний момент, повідомлення теми та цілей уроку

Здрастуйте, хлопці!

Знову прийшла довгоочікувана мить-
Нам час у дорогу.
Він кличе нас, в загадковий світ,
Таємничий світ природи.

Звучить пісня “Лісовий марш” (слова П.Синявського, музика Ю.Чічкова)

Чому ми розпочали наш урок цією піснею?

Учень:Тому що це пісня про ліс. Ліс нам дарує чудеса, і ми маємо його берегти. У цій пісні йдеться про тайгу, діти крокують під кедрами та соснами. І про берези, які треба зберегти.

А хто має оберігати ліс?

Учень:Це мають робити люди.

Хто може сформулювати тему нашого уроку?

Відповіді дітей......

Тема нашого уроку - “Ліс та людина” (запис на дошці та у зошитах) слайд №2

ІІ. Перевірка знань та вмінь.

1. Фронтальна робота

Перед тим, як перейти до вивчення нової теми, хотілося б з'ясувати, що ви знаєте про лісову зону. Дайте докладний описрозташування зони лісів на карті та розкажіть про природні умови, які там склалися. (Відповіді дітей)

Молодці, хлопці, а зараз проведемо бліц - турнір "Я знаю ліс", слайд №3

2. Бліц – турнір “Я знаю ліс”

Який ліс ми називаємо тайгою? (Хвойний)

Назви дерево: “Високе, струнке, з жовтувато – червоною або бурою корою. Гілки тільки на вершині. Хвоїнки довгі, розташоване попарно. Шишки малі, округлі”. (Сосна)

Яке особлива відмінністьє у модрини? (Скидає голки)

Який птах поширює плоди кедрової сосни? (Кедрівка)

Яке дерево є символом Росії? (Береза)

Ця тварина вміє не лише стрибати, а й літати. (Білка летяга)

Плодами якого дерева є жолуді? (Плоди дуба)

Яка тварина має п'ять чорних смуг на спині? (Бурундук)

Яке дерево широколистяного лісу при цвітінні розповсюджує навколо чудовий аромат? (Липа)

Дізнайтеся тварину за описом: “Любить темні ліси, до жертви тихо підкрадається, має плямисте забарвлення, “бакенбарди” та пензлики на вухах”? (Рись)

Хлопці ви повинні були приготувати повідомлення. Про які рослини та тварини ви хотіли б розповісти своїм товаришам?

Заслуховується повідомлень підготовлених вдома. (2 людини)

Чиє повідомлення здалося вам найцікавішим і чому?

Молодці, хлопці!

Зараз ми узагальним наші знання, виконавши самостійну роботу за картками. (Учитель роздає картки). Додаток №1(Рисунок 1, малюнок 2.)

Перевіримо, як ви виконали роботу (організується взаємоперевірка)

ІІІ. Робота над новою темою

Послухайте вірш С.Нікуліної "Російський ліс": слайд №4

Немає нічого милішого
Бродити та думати тут.
Вилікує, обігріє,
Нагодує російський ліс.
А буде спрага мучити
-То мені лісовичок
Серед заростей колючих
Покаже тім'ячко.
Нагнуся до нього напитися
-І видно все до дна.
Тече вода-водиця,
Смачна та холодна.
Нас чекають у лісі горобина,
Горіхи та квіти,
Запашна малина
На кущиках густих.
Шукаю грибів галявину
Я, не шкодуючи ніг,
А якщо і втомлюсь
-Присяду на пеньок.
Ліс дуже любить піших,
Для них він зовсім свій.
Тут десь бродить дідька
Із зеленою бородою.
Життя здається іншим,
І серце не болить,
Коли над головою,
Як вічність ліс шумить.

Про які стосунки йдеться у цьому вірші?

Учень:У вірші йдеться про відносини між людиною та лісом.

Цей вірш допоможе нам з'ясувати, чим є ліс для людини.

Тепер ще раз прочитайте вірш про себе (самостійне читання)

То чим же є ліс для людини? Знайдіть у тексті слова, що підтверджують вашу відповідь.

Учень:Ліс - це місце відпочинку людини, тому що людині "немає нічого милішого бродити і думати тут ..."

Давайте перевіримо, чи правильно ви відповіли (відкривається перша картка – “місце відпочинку”), слайд №5

Що ще знаходить собі людина?

Учень: У лісі людина знаходить собі їжу - це ягоди, горіхи, гриби, чиста вода.

Правильно та відкривається наступна картка “джерело чистої води та їжі”, слайд №7

Подивіться довкола, які речі з дерева ви бачите?

Учень: Шафи, стільці, столи, двері, дерев'яна підлога.

А що у вас на столах зроблено з дерева?

Учень: Олівці, лінійка, книги, зошити.

А що чекає на людину в лісі? Знайдіть у вірші.

Учень: “..... Нас чекають у лісі горобини, горіхи та квіти, запашна малина на кущиках густих. Шукаю грибів галявину я, не шкодуючи сил....”

Що роблять у лісі квіти, кущі, гриби?

Учень: Вони там ростуть

Чим для них є ліс?

Учень: Це їх будинок.

А для кого ще ліс є домівкою?

Учень: Ліс є домом для тварин.

І так, ліс ще є домівкою для рослин, грибів та тварин. Відкриваємо наступну картку "будинок для рослин, тварин, грибів", слайд №9

Давайте зробимо висновок. Скільки значень у лісу? (Відповіді дітей)

Але це ще не все! Зараз прочитайте у підручнику статтю "Роль лісу в природі та житті людей" на сторінці 106 -107. І ви дізнаєтесь, яку роль відіграє ліс.

І все-таки, які ролі виконує ліс?

Учень: Лісові рослини виділяють кисень і поглинають вуглекислий газ Ліс очищає повітря від пилу.

Діти, давайте, використовуючи текст підручника, сформулюємо визначення. Що таке фітонциди?

Учень: Фітонциди - це речовини, що виділяють листя рослин. Від них гинуть хвороботворні бактерії.

Що таке ліс для повітря?

Учень: Для повітря ліс – захисник

Чому ще ліс є захисником?

Учень: Ліс – захисник водойм та грунтів.

Після обговорення прочитаного відкривається остання картка “захисник повітря, водойм та грунтів”, слайд №10

Захисник повітря, водойм та грунтів

Ми дуже добре попрацювали. Подивіться, яка у нас вийшла схема. Які ролі виконує ліс? Слайд №11

Учень: Ліс - це будинок, захисник, джерело, джерело, аптека, місце відпочинку.

А чи завжди людина справедлива щодо лісу? Чи не з його провини виникає екологічні проблеми лісу? Послухайте ще один вірш та подумайте, про який екологічної проблемийдеться:

Плакала Сашко, як ліс вирубали,
Їй і тепер його шкода до сліз.
Скільки тут було кучерявих беріз!
Там через стару похмуру ялинку
Червоні грона калини дивилися.
Там піднімався дубок молодий,
Птахи панували у вершині лісової,
Внизу всякі звірі таїлися.
Раптом мужики з сокирами з'явилися.
Ліс задзвенів, застогнав, затріщав.
Заєць послухав - і він утік.
(Н.Некрасов)

Про яку екологічну проблему йдеться у вірші?

Учень: У цьому вірші йдеться про вирубку лісу

Діти подивіться на слайд, як зараз йде заготівля деревини.

Якщо раніше ліс вирубувався при необхідності, за допомогою сокири (яким не знищити лісові масиви), то зараз після роботи лісорубів залишаються такі картини (слайд №12). - Які почуття у вас викликають фотографії? (Вільні висловлювання дітей).

Хлопці я рада, що вам небайдужа доля лісу, що вас хвилює проблема, що створила.

Після осуду заповнюється схема: слайд №13

Проблеми лісу

  • вирубка
  • незаконне полювання

Діти, зараз послухайте пісню “Прохання”. І подумайте, яку екологічну проблему розкриває ця пісня?

Учень: Ця пісня розкриває проблему вбивства тварин

В даний час полювання на лісових тварин обмежене, а браконьєрство карається за законом. Багато видів взято під охорону та занесено до Червоної книги (показ книги). Слайд №14

У лісовій зоні створено заповідники. Про один з них ви дізнаєтесь, прочитавши рубрику будинку "Пріоксько-Терасний заповідник". (Додаток №1)

А зараз, хлопці, відпочинемо.

IV.Фізкультхвилинка (слайд №15)

Виросли дерева у полі.
Добре рости на волі! (Потягування – руки убік)
Кожне намагається,
До неба, до сонця тягнеться. (Потягування руки вгору)
Ось повіяв веселий вітер,
Захиталися тут же гілки, (Діти махають руками)
Навіть товсті стволи.

Нахилилися до землі. (Нахили вперед)
Вправо-вліво, взад-вперед -
Так дерева вітер гне. (Нахили вправо-вліво, вперед-назад)
Він їх крутить, він їх крутить.
Та коли відпочинок буде? (Обертання тулубом)
Вітер стих. Зійшов місяць.
Настала тиша. (Діти сідають за столи)

V. Продовження роботи на тему уроку.

Хлопці, ми ще повинні з'ясувати, що залежить від кожного з нас. Дайте послухаємо розповідь Сухомлинського "Соромно перед солов'юшкою" (читає заздалегідь підготовлений учень)

Хлопці, скажіть, чия поведінка у лісі ви вважаєте правильною?

Учень: Правильно вчинила Ліда, зібравши все сміття Якщо кожна людина чинитиме як Оля, то ліс перетвориться на звалище.

Ось, на що може перетворитися ліс. Слайд №16

Діти, поговоримо ще про один вчинок людини. Послухайте вірш В.Шефнера “Лісова пожежа” слайд №17

Забудькуватий мисливець на привалі.
Не замітав, не затоптав багаття.
Він у ліс пішов, а гілки догоряли.
І знехотя чадили до ранку.
А вранці вітер розігнав тумани,
І ожив погасаючий багаття.
І, сипля іскри посеред галявини,
Багряні лахміття розпростер.
Він усю траву з квітами разом випалив,
Кущі спалив, у зелений ліс пішов.
Як злякана зграя білок рудих,
Він заметався зі ствола на ствол.
І ліс гудів від вогненної хуртовини,
З морозним тріском падали стволи,
І, як сніжинки, іскри з них летіли.
Над сірими кучугурами золи.

Який вчинок людини став грізним лихом для лісу?

Учень: Людина не загасила багаття, а вона, розгорівшись, перетворилася на лісову пожежу

Адже це могло не статися, якби людина дотримувалася правил розведення багаття.

Хлопці, у вас на партах пам'ятки "Як розводити багаття", (додаток №2) - прочитайте їх самостійно і запам'ятайте:

  • Діти не повинні розводити багаття одні, без дорослих.
  • Поруч із багаттям не повинно бути предметів, які можуть спалахнути.
  • Не можна розводити багаття під деревами.
  • Перед розпалюванням багаття треба приготувати паливо.
  • Багаття краще розводити на старому вогнище. Якщо його немає, то лопатою треба зняти дерн і розводити багаття в ямі, що утворилася.
  • Не можна розводити багаття запальничкою.
  • Обов'язково спостерігайте за багаттям, що горить.
  • Ідучи, треба погасити багаття: залити водою чи засипати землею.

А тепер попрацюємо у робочих зошитах. Відкрийте сторінку 35, прочитаємо №1 завдання. Використовуючи текст підручника, сформулюйте визначення та запишіть його у зошит. (Запис у зошит).

Виконуємо №2 завдання. У середині зошита знайдіть плакат "Червона книга Росії". Знайдіть на ньому рідкісні видирослин та тварин. Підпишіть їхні назви.

А завдання під №3 виконайте самостійно. Розгляньте та запишіть знаки – малюнки.

Взаємоперевірка у парах.

VI. Закріплення вивченого

Як ви вважаєте, чому деякі люди не виконують правил поведінки в лісі? (Відповіді дітей).

А зараз робота в парах, ви повинні придумати та намалювати знаки, які б відображали небезпечні для лісу дії людини. Які це дії?

Учень: Вирубування дерев та купи сміття, залишені людиною після роботи Забруднення лісу побутовим сміттям. Розведення багать.

Самостійна робота у парах.

Про що ще мають пам'ятати люди, приходячи до лісу?

Учень: Ліс-це “легкі нашої планети” Кожна людина має думати про те, що вона залишить своїм дітям.

VII. Підбиття підсумків уроку.

Назвіть значення лісу для людини? Діти, що вам сподобалося на уроці? (Відповіді дітей)

Виставлення оцінок. Слайд №18

Домашнє завдання.

  • Прочитати текст, відповісти на запитання “Перевір себе” (стор.106-113).
  • Виконати завдання №4 робочого зошита(Стор.36).
  • Прочитати оповідання з книги “Великан на галявині”

Муніципальне бюджетне загальноосвітня установа

«Кустівська середня загальноосвітня школа»

Номінація «Збережемо ліси Росії»

Гра – подорож на тему:

«Ліс та його мешканці»

Виконала: Лежнєва О.С

вчитель початкових класів

МБОУ «Кустівська ЗОШ»

Мета: прищеплювати дітям любов до природи, дбайливе ставлення до неї.

  • Сприяти вихованню любові до рідної природи;
  • Ознайомити із правилами поведінки на природі;
  • Пробудити інтерес до уроків навколишнього світу.
  • Виховувати спостережливість.
  • Оформлення:

  • 1-й плакат "Зберегти природу - зберегти життя на Землі".
  • 2-й плакат "Охороняти природу - значить охороняти Батьківщину" (М. Пришвін).
  • Таблички з екологічних знаків.
  • Картки з прислів'ями.
  • Картина "природа".
  • Малюнки дітей.
  • Жетонів.
  • Музика: "Звуки природи", "Голоси птахів", Ю. Чичков "Це називається природа".
  • Вчитель: Привіт ліс, дрімучий ліс,
    Повний казок та чудес!
    Ти про що шумиш листям
    Вночі темною, грозовою?
    Що ти шепочеш на зорі,
    Весь у росі, як у сріблі?
    Хто в глушині твоїй таїться?
    Що за звір?
    Який птах?
    Всі відкрий, не приховай:
    Ти бачиш, ми свої!

    Сьогодні ми з Вами проведемо незвичайну гру – подорож на тему: “Ліс та його мешканці”. Вирушимо лісовою стежкою, робитимемо кілька зупинок. У грі беруть участь дві команди, уболівальники. За підсумками гри ми зможемо заохотити найкращу команду та найкращого знавця лісу. За кожну правильну відповідь на кожній зупинці свій жетон отримає той учень, який не тільки правильно відповість, а й покаже знання щодо правил поведінки у лісі.

    (Звучить музика "Звуки природи").

    На нашій кулі на земній,
    Де ми народилися і живемо,
    Де в травах літня роса
    І блакитні небеса,
    Де море, гори, степи, ліс
    Повно таємничих чудес.
    - По лісі бродить сірий вовк,
    І конвалія тоненька цвіте,
    У степу ковила, як ніжний шовк,
    Розчісує вітерець.
    Гримить на скелях водоспад,
    І бризки веселкою летять.
    А в синьому морі синій кит –
    Великий, як будинок, на хвилях спить.
    Не руйнуйте цей світ,
    Дівчата та хлопчики,
    Інакше ці чудеса
    Залишаться лише у книжці.
    - Щоб був у джерелах нарзан,
    З галявини – суниця,
    Будь обережним, як Тарзан,
    Дружи з дикою природою!
    - Ти теж частина її чудес,
    І для тебе темніє ліс,
    І річка світла тече,
    І все навесні зацвіте.
    І треба постаратися
    Нам із цим не розлучитися!
    Отже, наша гра починається!

    1Тур “Склади прислів'я”

    Кожній команді видаються конверти з картками, на яких написані прислів'я. Учасникам за відведений час потрібно правильно зібрати картки з прислів'ям.

    Лелека на даху - // Мир у домі.
    Земля хоч і годує,// але й сама їсти просить.
    Життя дане // на добрі відносини.
    Добра справа // саме себе хвалить.
    Багато води – // багато трави.
    Рослина - / / Прикраса землі.
    Багато лісу // не губи, мало лісу // береги, немає лісу // посади.
    Корми птахів узимку, // вони відплатять тобі добром літом.
    Не потрібна солов'ю // золота клітка, А потрібна йому / / Земна гілка.
    Зрубали кущі - // прощай птахи.
    Побачив шпака // Весна біля ганку.
    Іскру туші // до пожежі, відведи лихо // до удару.
    Гаї та ліси - // рідного краюкраси.
    Доля природи // доля Батьківщини.

    2 Тур “Що ми знаємо про дерева”

  • З якого дерева роблять флейти, кларнети? (З клена.)
  • З якого дерева виготовлені внутрішні деталі будівель Московського Кремля, деревина цього дерева не гниє. ( модрина.)
  • Які дрова горять найжаркішим полум'ям? (дубові, березові.)
  • З якого дерева зроблено сірники? (З осики.)
  • Яке дерево цвіте першим, а яке останнім? (вільха, липа.)
  • Яке дерево використовується для виготовлення лиж? (Береза.)
  • З якого дерева роблять піаніно? (З ялини.)
  • Яке дерево, як і берези, дає солодкий сік? (Клен.)
  • Сосну садять для зміцнення пісків, а ялина немає. Чому? (У сосни глибока коренева система, а біля ялини поверхнева.)
  • Чому заєць зимою глине осинку, адже вона гірка? (В осиновій корі міститься 10% жиру.)
  • Що можна отримувати із хвої сосни? (Вітамінне борошно, штучну шерсть.)
  • З якого дерева роблять кораблі? (З дуба.)
  • Яке дерево найчастіше висаджують у містах? (Липу.)
  • Які дерева листя восени червоні? (У осики, горобини, клена.)
  • Яке дерево є найкращим пилососом? (Тополя.)
  • 3 Музичний тур “Хто кого переспіває”

    З піснею свято веселіше,
    Без неї нам жити не можна,
    Тому на конкурс пісень
    Запрошуємо Вас, друзі!

    Кожна команда по черзі повинна заспівати пісню про природу, про тварин, про птахів, про рослини.

    4 Тур “Відгадай загадки”

    Білобока сорока
    прилетіла з далекого,
    Не сказала де була.
    - Але зате вона, хлопці
    Дуже хитрі загадки
    На хвості нам принесла.
    Хто швидше відгадає,
    Той і фішку отримує.

  • Шукає цілий день він крихти,
    Їсть комашок, черв'яків.
    Зимувати не відлітає
    Під карнизом живе. (Воробей)
  • Він прилітає щороку
    Туди, де будиночок на нього чекає,
    Чужі пісні співати вміє,
    А все ж таки голос свій має. (Шпак)
  • Вертиться, стрекоче,
    Весь день регоче. (Сорока)
  • Ці дружні хлопці
    На пеньку ростуть у лісі. (Опень)
  • Сіренькі шапки, рябенькі ніжки.
    Під березою ростуть, як їх звати? (Підберезовики)
  • У нього непоказний вигляд, врахуй - він дуже отруйний!
    Не бери його з галявини, як його звати? (Бліда поганка)
  • А цей красень на біленькій ніжці.
    Він у червоному капелюшку, а на ньому горщики. (Мухомор)
  • Гляну у віконце,
    Йде тоненький Антошка. (Дощ)
  • Лічу – кручу, на весь світ бурчу. (завірюха)
  • Весною веселить, влітку холодить,
    Восени вмирає, взимку зігріває. (Дерево)
  • Над річкою, над долиною
    повисло біле полотно. (Туман)
  • Місяць зацвітає,
    Жито встигає,
    Коли це? (Влітку)
  • Що не сіяно народиться? (Трава)
  • У занесених снігом купин
  • Під білою сніговою шапкою

    Знайшли ми маленьку квіточку

    Напівзамерзлий, ледь живий! (Пролісок)

  • Синенький дзвінок важить,
  • Ніколи він не дзвонить. (Дзвіночок)

  • Будинок з усіх боків відкритий,
  • Заходячи в зелений будинок

    Дива побачиш у ньому. (Ліс)

    5 Образотворчий тур “Врятуємо нашу Землю разом”

    Кожна команда повинна намалювати за відведений час (5 хв) екологічний плакат. Учасникам лунають фломастери та ватман.

    Поки команди готуються до конкурсу, у нас – “Гра з глядачами”.

    Літо - чудова пора,
    Дітлахи кричать …. (Ура!)
    - Нам і річки, і ліси
    Дарують влітку...(чудеса)
    - Хто ж диво здійснив
    Влітку на казку… (перетворив)?
    - Зробив хтось увесь світ таким:
    Дзвінким, радісним … (кольоровим)?
    - стала вся Земля кругом
    Яскравим, барвистим. (килимом).
    - Де над куполом небес
    Зеленіє пишно... (ліс).
    - А довкола цвітуть квіти
    Небувалий... (краси).
    - Ось, вітаючи хлопців,
    Дзвіночки дзвенять).
    - Як приємно бігати нам
    По ромашкових ... (лугах)!
    - Немов сонячні зайчики,
    Золотяться... (кульбаби).
    - У світ добра та краси
    Перетворюють світ… (квіти)!

    Діти, вам прийшли телеграми. Послухайте, що в них йдеться.

  • "Мені потрібна допомога! Термінове! Вилізли жуки, лізуть на дерева, жують підряд. Взимку вони сиділи в землі – на 2 м углиб заховалися, а зараз напали на дерева. Я працюю за двох, але все одно не впораюся – їх багато. Потрібна термінова допомога! Передайте це хлопцям. Терміново.
  • Ваш дятел».

  • «Ми – перша зелень, і за це нас ламають. Ламають усі, кому не дорогий ліс. Ми навіть боїмося розпуститись першими в лісі. А чого доброго? Все одно зламають. Допоможіть нам! Це дуже боляче, коли тебе ламають. Дуже!
  • Ваші вірні друзі: Іва, Черемха, Бузок».

    Вчитель: Які відповіді ви надішлете на ці телеграми? Яку допомогу можете надати?

    Діти, пропоную вам відповісти на запитання.

  • Ідучи на екскурсію до лісу, діти побачили сон-траву. Гена хотів зірвати та принести до класу, а Іра запропонувала викопати та посадити на пришкільній ділянці. Діти довго сперечалися, але так і не вирішили. Хто правий.
  • (Сон-траву рвати не можна, вона взята під охорону. Пересаджувати теж не можна. Восени потрібно зібрати насіння і посадити в не занадто затемненому місці.)

  • Сергій розповів про те, що коли вони гуляли з татом у лісі, то розвели багаття і пекли картоплю. Потім тато залив багаття з струмка, щоб не було пожежі, а банки та пакети закопав. Як переконати тата Сергія в тому, що в лісі розпалювати багаття не можна.
  • (Вогнище у лісі не заростає 5-7 років, а до повного розкладання консервної банки потрібно 90 років, поліетиленового пакету- 200 років.)

    6 Тур “Екологічні знаки”

    Бережіть Землю,
    Землю бережіть!
    Бережіть жайворонка
    У блакитному зеніті.
    - Бережіть гори,
    річки та ліси,
    Нехай не зникає
    У житті краса!

    Кожній команді видається по 5 символів. Учасники по черзі мають назвати правила поведінки у лісі, відповідно до знаків:

  • Чи не рви квіти.
  • Не можна руйнувати мурашники.
  • Не ламайте гілки дерев та чагарників.
  • Чи не ушкоджуй кору дерев.
  • Не можна брати яйця з гнізд.
  • Не розводьте багаття у лісі.
  • Не збивайте гриби, навіть не їстівні.
  • Не можна розкопувати нори та турбувати звірів.
  • У лісі, на природі, забороняється піднімати крик і шум.
  • Відпочиваючи у лісі, не залишай по собі сміття!
  • Допомагайте птахам та тваринам узимку, коли їм важко.
  • Вчитель: - Відомий письменникМ.М. Пришвін казав: "Бережіть природу! Якщо буде вода і жодної рибки – я не повірю воді. І нехай у повітрі кисень, але не літають у ньому птахи – я не повірю і повітрі. Ліс без звірів – не ліс…".

    … Ти, людина, люблячи природу,
    Хоч іноді її шкода.
    У розважальних походах
    Чи не розтопчи її полів!
    І не вичерпуйте до дна.
    І пам'ятай істину просту:
    Не пали її відчайдушно
    Нас мало – а вона одна! (В. Шефнер)

    Звучить у виконанні всіх учасників пісня Ю. Чичкова на слова М. Пляцковського "Це називається природа":

    Ми любимо ліс у будь-яке пора року,
    Ми чуємо річок повільну мову…
    Все це називається природа,
    Давайте завжди її берегти!

    Підбиваються підсумки гри. Нагороджуються команди.

    Вчитель: Хлопці, сподіваюся, ви ще більше любитимете рідну природу, виявлятимете до неї інтерес, оберігатимете її. Наші конкурси допомогли вам розширити знання про природу, а також виявити своє дбайливе ставлення до неї. Спасибі.


    Лежньова Оксана Сергіївна

    Тема уроку:Ліс та його мешканці.

    Завдання уроку:дати загальне поняттяпро ліс, його мешканців, рослинний світ; продовжувати вчити правильно викладати свої думки, барвисто описувати ілюстрації, використовуючи епітети та словесні звороти; виховувати у дітях любов до природи та її мешканців.

    Заплановані результати:запам'ятати мешканців і рослинний світліси.

    Обладнання:ілюстрації тварин, рослин, дерев, чагарників, (прим. у конспекті уроку ілюстрація картини І. Шишкіна "Ранок у сосновому борі").

    Хід уроку

    I. Організаційний момент.

    Вчитель вітається з дітьми, перевіряє готовність до уроку.

    ІІ. Активізація знань.

    Закріпити знання раніше вивченого матеріалу. Перевірити домашнє завдання.

    ІІІ. Повідомлення теми уроку

    Хочу запросити вас сьогодні до лісу,
    У добрий ліс, могутній ліс,
    Повний казок та чудес.
    Якщо уважні будете, діти,
    Таємниці чудові відкриєте ці.

    ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

    Лісову зону можна розділити на три частини: тайга, змішаний ліс, широколистяний ліс. У тайзі виростають ялинки, сосни та ялиці. Змішаний лісвідрізняється наявністю берез, ялин, сосен, лип та інших дерев. А в широколистяному сосну не зустріти, бо там перебувають листяні дерева: дуб, клен, липа, в'яз, ясен, осика, бук.

    (Картина І. Шишкіна "Лісова глушина", 1872 р.)

    На дошці висить ілюстрація лісу. Вчитель пропонує уважно розглянути картину та відповісти на запитання. Із чим можна порівняти ліс? (з драбинкою, зі спускаючими сходинками вниз)

    Давайте спробуємо виділити кожен ступінь та визначити його особливість. Перший рівень - це дерева, багаторічні рослини, у яких одне велике тверде стебло, такі як: ялина, сосна, берези, осики та ін.

    До другого рівня відносять чагарники - рослини з двома і більше здерев'янілими стеблами, що ростуть від загального кореня. До цього рівня можна віднести малину, смородину, ожину, калину, горобину, ліщину, шипшину тощо.

    Ну і м'які зелені стебла однорічних рослин – трави, третій рівень. Пролісок, первоцвіт, конвалія, суниця, мохи та багато інших лікарських рослин.

    Для зручності, вчені називають ці рівні - ярусами, розташовуються у порядку зменшення (учитель може намалювати схему на дошці, це дозволить дітям візуально запам'ятати матеріал).

    • Яких тварин можна зустріти у лісі?
    • (ведмеді, вовки, лисиці, білки, зайці, борсуки)
    • Які птахи мешкають у лісі?
    • (дятел, синиця, дрізд, поповзень, піночка, сова)
    • Які комахи?
    • (коники, метелики, Сонечки, світлячки, павуки)
    • Які гриби збирають у лісі?
    • (Сироїжки, подосиновики, підберезники, грузді, маслюки, рижики, опеньки)
    • Які лісові ягоди ви знаєте?
    • (суниця, лохина, терн)

    Поясніть фразу «Ліс – це житловий будинок для живих організмів?» Все у лісі взаємопов'язане. Рослини служать тваринам як їжу та захист. У відповідь звірі та птахи поширюють рослини. Складання ланцюга живлення. Робота у парі.

    IV. Фізмінутка

    Вчитель читає вголос вірш і показує відповідні рухи, які повторюють учні.

    Руки підняли і похитали.
    Це дерева у лісі.
    Руки зігнули, кисті струснули.
    Вітер збиває росу.
    У сторони руки, плавно помахати -
    Це до нас птахи летять.
    Як вони тихо сідають, покажемо -
    Крила склали назад.

    келаб - білка

    оркт - кріт

    ребазі - береза

    Вчитель читає вірш.

    Ми любимо ліс у будь-яку пору року,
    Ми чуємо річок повільну мову…
    Все це називається природа,
    Давайте завжди її берегти!

    Хлопці, приходячи в гості до лісу, ми завжди повинні дотримуватися правил поведінки, зберігаючи її первісну красу. Давайте їх назвемо:

    • Чи не розводити вогонь, він може призвести до пожежі;
    • Не розоряти пташині гнізда та мурашники;
    • Не ображати тварин та комах;
    • Не шуміти;
    • Не смітити;
    • Не ламати кущі та дерева;
    • Чи не ламати отруйні гриби.

    V. Закріплення вивченого матеріалу.

    Для закріплення пропонується розгадати кросворд із загадок.

    Що за дерево стоїть
    Вітру немає, а лист тремтить?
    (осика)

    Я з крихти-бочки виліз,
    Коріння пустив і виріс.
    Я годую свиней та білок
    -Нічого, що плід мій крейда
    (дуб)

    Її завжди в лісі знайдеш
    Підемо гуляти і зустрінемо:
    Стоїть колюча, як їжак,
    Взимку у сукні літній
    (ялина)

    Дихає, росте,
    А ходити не може
    (Рослина)

    Багатир стоїть багатий,
    Частує всіх хлопців.
    Ваню - суниця,
    Таню - кістяником,
    Машеньку - горішком,
    Петю - сироїжкою,
    Катеньку - малинкою,
    Васю - хворостиною
    (ліс)

    Сидить на паличці
    У червоній сорочці,
    Брюшко сито -
    Камінням набито
    (шипшина)

    Ворушилися біля квітки
    Усі чотири пелюстки.
    Я зірвати його хотів -
    Він спалахнув і полетів
    (метелик)

    Ходжу в пухнастій шубі,
    Живу у густому лісі.
    У дуплі на старому дубі
    Горішки я гризу
    (білка)

    Ніби снігова куля біла,
    Весною вона цвіла,
    Ніжний запах випромінювала.
    А коли настав час,
    Разом стала вона
    Вся від ягоди чорна
    (черемха)

    Вуха довгі, несміливий.
    То він сірий, то білий.
    То біжить, а то вже скаче,
    Куцій хвіст від вовка ховає
    (заєць)

    VI. Підбиття підсумків уроку.

    Запитати в учнів чи сподобався їм урок? Виставити оцінки в журнал та щоденники.

    VII. Домашнє завдання..

    Намалювати малюнок аквареллю, на тему «Фарби казкового лісу»

    Конспект спільної діяльності з пізнавально- мовленнєвий розвитокдля дітей старшого дошкільного віку

    Тихоненко Наталія Олександрівна, вихователь 1 категорії, МАДОУ "Катюша" Ямало-Ненецький О.О. м.Лабутнанги
    Опис:Дана методична розробкаСпільної діяльності з пізнавально-мовленнєвого розвитку дітей старшого дошкільного віку спрямована на закріплення пройденого матеріалу, буде корисна насамперед вихователям, а також батькам, студентам, вчителям початкових класів. Сприяє збагаченню, розширенню знань дітей про ліс, уміння складати описові оповідання, загадки, за допомогою різних методівнавчання та розвитку розмовної мови дітей під час роботи.

    Тема: "Ліс"

    (закріплення)
    Ціль:закріпити знання дітей про ліс як природне співтовариство.
    Завдання:
    Освітня -навчати дітей правильно відповідати питання, бути уважними до деталей; вчити дітей загадувати загадки за схемами, слідуючи послідовності, складати описові розповіді про ліс;
    Розвиваючарозвивати мову, фантазію, уяву, пам'ять, розвивати діалогічну мову, збагачувати через мовлення чуттєвий досвід, поповнювати лексику різноманітністю слів, дати поняття слову «ліс», «лісник», використовувати слова синоніми, закріплювати вміння, висловлювати свої думки повними пропозиціями, вчити розуміти значення мудрості народних прислів'їв;
    Виховна –виховувати дбайливе ставлення до рослинного та тваринного світу.
    Словникова робота:ліс, лісник, листяний ліс, хвойний ліс, березовий гай, ялинник, дуброва, «Старичок – Лісовичок».
    Попередня робота:Читання художньої літературипро ліс, його мешканців. Перегляд фільмів та презентацій. Спостереження на прогулянках.
    Обладнання:картинки із зображенням дерев, чагарників, грибів. Менімотаблиці (ліс у різний часроку). Ілюстрації диких тварин, комах, квіти, схеми – загадки, іграшка – Лісовичок.
    Хід роботи
    1.Організаційний момент
    «Гра з руками»
    У оленя будинок великий, (руки куточком над головою)
    Він у своє вікно дивиться. (Голову виводимо вперед)
    Біжить заінь косою, (стрибки на місці)
    Гучно до хати йому стукає. (Тукають кулачком об стіл)
    Заєць, заєць, заєць стій! (загрожують пальцем)
    В будинок до мене не забігай,
    Швидше лапочки давай. (Беруть один одного руки)
    2.Вправа на розслаблення мовного апарату(губ)
    «Жаби»
    (губи витягуються, як у вимові звуку «і», та був повертаються на місце.
    3.Сюрпризний момент
    З'являється «Старичок-Лісовичок»
    "Старичок-Лісовичок"-Здрастуйте хлопці! Ви знаєте, хто я?
    Вихователь- Правильно це - казковий дідусь охороняючий ліс. Він прийшов до нас сьогодні в гості і хоче дізнатися - Що ви знаєте про ліс?
    Вихователь- Хто був у лісі?
    Вихователь– Що бачили там?
    Вихователь- Що росте у лісі?
    Вихователь- Чи зустрічали ви лісових звірів? Яких?
    Вихователь-А чи зустрічалися по дорозі мурашники?
    Вихователь- Чи чули коників?
    Вихователь- Чи знаєте, як треба поводитися в лісі? (не кричати, говорити тихо, не рвати квіти, не розоряти гнізда та мурашники, не кидати сміття, не розпалювати багаття)
    "Старичок-Лісовичок"- Ну, молодці!
    Вихователь- Які рослини найважливіші у лісі? (дерева)
    Вихователь- Правильно це дерева, їх дуже багато.
    Дидактична гра "Знайди, що я опишу"
    (Діти знаходять картинки з потрібним зображенням: берези, клен, сосна і т.д.)
    Зелена, а не луг,
    Біленя, а не сніг,
    У сережках, а не людина.

    Велетень стоїть могутній
    З головою, мов хмара.
    У хмарі у жовтих теремочках
    Багато маленьких синочків.


    Хто під самий
    Новий рік
    До нас із лісу
    У будинок прийде-
    У вогниках, кулях зірці
    І срібному дощі?


    Її завжди у лісі знайдеш –
    Ходімо гуляти і зустрінемо:
    Стоїть колюча, як їжак,
    Взимку у сукні літній.


    Вихователь- Що ще росте у лісі під деревами? (чагарники, трави, ягоди, гриби)







    Вихователь- Як називають ліс, у якому ростуть берези, клени, тополі тощо? (листяний)


    Вихователь- А як називається ліс, у якому ростуть ялинки, сосни, кедр тощо? (хвойні ліси)


    Вихователь- Є березові гаї, там ростуть лише берези.


    Вихователь- А якщо ростуть лише їли, як назвати такий ліс? (яльник)


    Вихователь- У діброві ростуть, як ви думаєте, що? (дуби)


    (по ходу розглядаємо ілюстрації)
    4.Гімнастика для очей
    5. Фіз. хвилинка
    Руки підняли та похитали – це дерева у лісі.
    Лікті зігнули, кисті струсили – вітер збиває росу.
    Плавно руками помахати – це до нас птахи летять.
    Як вони сядуть, покажемо, крильця складемо назад.
    Дидактична гра «Загадай та відгадай»
    (Діти складають самостійно за схемами загадки)


    ("Під соснами, під ялинками біжить мішок з голками")


    ("На лісовій галявині біля самої стежки червоні горошки."
    Хто мимо пройде, до рота їх прибере.")

    "Старичок-Лисовичок"-Хлопці можна вирубати дерева у лісі? (ні)
    Вихователь– Чому?
    Вихователь- Чому всі люди люблять ходити до лісу?
    Вихователь- Правильно у лісі приємно бувати, спілкуватися з тваринами та рослинами, спостерігати за ними. Ліс – це спільний будинокдля тварин та рослин він дає їм житло та їжу. Люди захоплюються його красою, відбивають їх у віршах, картинах, піснях тощо. Ліс – це чудове природне багатство.
    6. Складання описових оповідань
    Вихователь- Ліс будь-якої пори року виглядає по-різному, але він завжди казково гарний! А ви можете розказати чому?
    (Діти, за своїм мнемотабліца складають описові розповіді)


    "Восени, взимку, навесні та влітку гарний наш ліс.


    Восени люди збирають у лісі гриби, ягоди, горіхи та шишки, а також гарне осіннє листя.


    Взимку люди ходять лісом на лижах. Там можна побачити зайця, білку або лисицю, а також знайти невідомі сліди.


    Навесні у лісі з'являються проталини, розквітають проліски. На гілках дерев набухають бруньки. Птахи повертаються з теплих країн.


    Влітку в лісі збирають суницю, на лісових галявинах косять сіно.


    Добре в лісі будь-якої пори року!"
    Вихователь- А хто допомагає "Старичку-Лісовичку" охороняти ліс? (людина)


    Вихователь-Лісник – це людина, яка стежить за порядком у лісі. І пояснює людям, що ліс треба берегти.
    "Старичок-Лісовичок"- А ви знаєте прислів'я про ліс?
    Ліс та вода поле фарбують.
    Ліс та вода – рідні брат та сестра.
    Ліс бачить, а поле чує.
    Вихователь- Що дає ліс людині? (тепло, папір, іграшки, меблі, житло)
    7. Підсумок
    (Катя Т. читає вірш)
    У спекотний день чи морозний
    Збираючись у ліс йти,
    Ти запам'ятай: тільки з користю
    Треба провести час.
    Сотні таємниць та чудес
    Тобі відкриє ліс!
    Вихователь- Про що ми сьогодні з вами розмовляли?
    "Старичок-Лісовичок"- Молодці, хлопці, мені дуже у вас сподобалося, я бачу ви багато знаєте про ліс, і я цьому нескінченно радий, але мені вже настав час повертатися додому. Але я обов'язково до вас ще якось загляну на вогник. До побачення друзі! Щасливих вам лісових походів!

    1-заєць, 2-ведмідь, 3-лисиця, 4-вовк, 5-білка

    1.у кого взимку з'являються дитинчата?

    2. Цей звір харчується ягодами, горіхами, жолуді, іноді яйцями та пташенятами.

    3. Хто до зими збирається у зграї?

    4. У якого звіра вороги: пугачі, ворони, лисиці, вовки, сороки?

    5. Про якого звіра так кажуть? "Швидко бігає, вміє повзати, плавати, дуже цікавий"?

    6. Кому допомагає вижити його дивовижна витривалість: він може не їсти багато днів, не втрачаючи сили і не виходячи з форми?

    7. Їх ловлять і з'їдають вовки, великі хижі птахи викрадають дитинчат, а беркут нападає на дорослих. Що це за звір?

    8. Хвіст служить їй кермом, інколи ж і парашутом.

    9. Швидко біжить у гору, а з гори шкереберть.

    10. Коли починають встигати овес та кукурудза, він з'являється в полях.

    2. Один художник вирішив намалювати ліс.

    Що таке ліс? - міркував він. - Звісно, ​​дерева!

    Намалював берези, ялини, сосни та осики, дуби та липи. Та такі схожі вони вийшли, що ось-ось гілки захитаються. А в кутку, як годиться, намалював старичка-лісовичка. Повісив картину, а згодом побачив сухі стволи.

    Намалював художник траву та квіти, але ліс знову засох.

    А комах намалював? - знову почувся голос лісовичка. Намалював художник комах, але вони обліпили всі дерева.

    Потрібні птахи, а ще - кущі та ягоди, - не вгавав старичок-лісовичок.

    Домалював, але ліс все одно почав чахнути.

    Намалюй жабу та ящірку!

    Ні, – сказав художник.

    Довго сперечалися, і митець погодився та ще домалював багато різних звірів.

    Було темно, і художник хотів запалити світло, але раптом почувся тріск сучків і фиркання.

    Оце ліс! - сказав дідок і зник. А може, й не зник, а причаївся за кущем чи деревом. Адже ховаються у ньому тисячі мешканців. І всі вони є ліс.

    Дізнайся мене.

    Я дуже цікавий звір. Тільки я вмію будувати на річках і струмках греблі, прокладаю в лісі канали і, як справжній лісоруб, валити товсті дерева, споруджувати хатки для житла. Знайду осину чи вербу і починаю підгризати дерево з усіх боків. Дерево, що впало, старанно обробляю гілки, перегризаю на кілька частин стовбур, а потім все це справляю по воді до хатки і складаю у великі купи. Так я запасаю собі на зиму продукти. Замерзне ставок, а я сидітиму у своїй хатці і з задоволенням гризтиму кору та молоді гілки дерев.

    Я дуже обережний звір. Полюю вночі, тому мене побачити не просто. Тіло моє вкрите сріблясто-сірою твердою щетиною. Від носа до потилиці тягнуться жовтувато-білі смуги, а через очі та вуха – чорна смуга. Ближче до осені я починаю нагулювати жир – готуватись до зими. Хоча на вигляд я незграбний, але спритно ловлю гризунів, жаб, ящірок, викопую хробаків. Дуже багато знищую личинок хруща. До холодів жиру накопичу стільки, що можна спати лягати на всю зиму!

    Звірі то ворогів, хто в дуплах рятується, хто ховається під снігом, хто в норах. А я нічого цього не вмію робити. Ворогів же в мене повно. І все-таки я живу, не тужу. Виручають мене ніс, чуйні вуха, швидкі ноги та непримітна шубка. Очі у мене не дарма «косі» - бачу ними не лише попереду та в сторони, але навіть трохи назад. Вуха теж на всі боки повертаються - не треба даремно головою крутити. Восени я линяю: замість сірої виростає сніжно-біла шерстка. Годуюся я ночами - так безпечніше - гілочками дерев, корою з їхніх стебел.