Екологічний калейдоскоп "цей дивовижний світ". Презентація гри з біології "екологічний калейдоскоп" Гра екологічний калейдоскоп для початкової школи

мета: екологічне виховання учнів.

завдання:

  • виховання любові до рідної природи, її красі;
  • формування розуміння сутності екологічних проблем, що стоять перед людством;
  • формування екологічної культури поведінки в навколишньому середовищі, громадянської відповідальності за її збереження;
  • здійснювати патріотичне виховання;
  • сприяти вихованню любові до природи;

хід заняття

  1. Організаційний момент.

Сьогодні ми з вами вирушимо в храм природи (Слайд № 4). презентація

Є просто храм,
Є храм науки.
А є ще природи храм -
З лісами тягнуть руки
Назустріч сонцю і вітрам.
Заходь сюди,
Будь серцем трохи,
Чи не оскверняй її!

  1. Основна частина.

Природа різноманітна і непередбачувана. Вона - то, як ласкава мати плекає і пестить, то, як зла мачуха строга і неприступна ... (Слайд № 5)

Ніжне сонце часто затягують хмари і на землю обрушуються струмені дощу.

У стародавні часи, коли людей було значно менше, а машин ще не винайшли, увійшло в побут вираз "боротьба з природою". У наше століття співвідношення сил "людина - природа" стало іншим. Потрібна не боротьба, а охорона. І природа просить у нас допомоги. Турбота про землю, лісах річках, чистому повітрі, флорі і фауні - головна справа. Наша Батьківщина має стати екологічно чистою. (Слайд № 6)

Давайте визначимо, що ж таке екологія (Слайд № 7).

Екологія, це слово походить від двох грецьких слів "ойкос" - будинок і "логос" - вчення. Екологія наука про місце проживання, про навколишнє середовище.

Розглянемо деякі екологічні проблеми: (Слайд № 8)

  • забруднення вод;
  • знищення лісів;
  • забруднення повітря;
  • деградація земель.

15% території Росії екологічно несприятливі, особливо це стосується великих промислових міст (Слайд № 9).

Екологічна ситуація Росії в цифрах:

  • На кожного жителя Росії щорічно видобувається приблизно 42 тонни гірської маси, з них 13 тонн йде у відвали.
  • Газопилові викиди складають 0, 48 тонни.
  • Виділення двоокису вуглецю від спалювання викопного палива 3,5 тонни.
  • Скидається 184 тонни забрудненої води.
  • Щорічно в Росії згорає від 1 до 7 млн.га лісів, 80% лісових пожеж відбувається з вини людини.

А адже ліси виробляють 80 - 90% кисню, необхідного для життя на планеті.

А тепер подивимося, чи велика наша планета (Слайд № 10).

Візьмемо, наприклад, яблуко. Уявімо, що ця наша Земля. Ділимо його на чотири частини: три з них - це вода. Беремо четверту маленьку частину поділимо ще, то отримаємо шматочок "землі", де люди не живуть, а ще одну восьму ділимо на три частини: дві частки (міста, ліси дороги) - земля, яку не можна використовувати в сільському господарстві. А тепер ще зріжемо шкірку - це буде родючий шар грунту. А ми, часом, щоб скоротити шлях, переходимо через зоране, скопати, засіяне ... Раз, другий перейшли, і ось уже грунт перестає бути родючою, і на ній в цьому місці нічого не росте (Слайд № 11-14).

Як яблуко на блюді,
Земля у нас одна.
Не поспішайте, люди,
Все вишкребти до дна.
Не дивно дістатися
До прихованих схованок,
Розграбувати все багатства
У майбутніх століть.
ми спільного життя зерна.
Однієї долі рідня,
Нам бенкетувати ганебно
В рахунок майбутнього дня.
Зрозумійте це люди,
Не те Землі не буде.
І кожного з нас.

(Слайд № 15).

"Я зірвав квітку - і він зів'яв. Я зловив метелика - і він помер у мене на долоні. І тоді я зрозумів, що доторкнутися до краси Можна тільки серцем " (Слайд № 16).

Хлопці, а чи знаєте ви, що папір, кинута вами, буде лежати довше двох років, консервні банки - понад 30 років, поліетиленовий пакет - понад 200 років, скло - 1000 років?

(Слайд № 17- 20)

Спілкуючись з природою, люди здавна спостерігали за нею. так з'явилися екологічні прислів'я і приказки.

завдання: підібрати другу частину приказки.

  • Багато снігу - багато хліба.
  • Ліс та рослина - звірові порятунок.
  • Ліс і води - краса природи.
  • Ворог природи той, хто ліс не береже.

Хлопці, ви знаєте, що існують державні та релігійні свята, але ще є і екологічні дати в календарі. (Слайд № 21)

  • 22 березня - Всесвітній день води.
  • 1 квітня - Міжнародний день птахів.
  • 22 квітня- День Землі.
  • 5 червня - Всесвітній день навколишнього середовища.
  1. Підведення підсумків та домашнє завдання.
  • Давайте ж згадаємо, що таке ЕКОЛОГІЯ.
  • Які заходи необхідно приймати, щоб зберегти екологічну рівновагу в природі?
  • Скласти маршрутний лист (шлях від будинку до школи) із зазначенням екологічних порушень. ( Слайд № 22).

Екологічний калейдоскоп

Збірник методичних розробок

Виховувати потрібно не стільки манери,

скільки те, що виражається в манерах

- дбайливе ставлення до світу: до

суспільства, до природи.

Дмитро Сергійович Лихачов

ЕКОЛОГІЧНИЙ СВІТЛОФОР

ГРА для п'ятикласників

1) викликати інтерес учнів до екологічних проблем;

2) виявити і розширити знання школярів про стан навколишнього середовища, глобальні проблеми, Встановити їх причини, наслідки, можливі шляхи виходу з кризи.

Устаткування: кожному учню лунає комплект з трьох кружечків жовтий, червоний, зелений.

На стенді - дерево - світлофор (на квітах вказано їх значення)

Тексти із завданням: 1) шаради, питання (3)

2) заготовки до екологічних символам,

4) лабораторний посуд і інструкція до проведення досвіду.

Проведення заходу.

1.Вступ.

Звучить музика з передачі «У світі тварин».

Ведучий: Ми рубаємо ліс, влаштовуємо звалища.

Але хто ж під захист все візьме?

Порожні струмки, в лісі одні лише палиці.

Пора б людству зрозуміти,

Багатство у природи відбираючи,

Що Землю потрібно теж охороняти:

Вона, як ми, така ж - жива!

Сьогодні ми дізнаємося, наскільки грамотні і виховані з точки зору екології наші гімназисти-п'ятикласники. Допоможе нам світлофор, ясно вкаже нам, як можна допомогти природі, а не нашкодити їй. Виберіть правильну відповідь:

зелений- допомагаєте природі.

червоний - шкодите природі.

жовтий - цей колір вас попереджає.

Запрошуються хлопці з усіх класів по 2 людини для спільної роботи в групах: «Символісти», «Поети», «Натуралісти», «Письменники».

Ці хлопці отримують конверти із завданням і йдуть до робочих місць

У «Екологічну лабораторію», «Редакцію журналу« Природа і ми »», в «Мистецьку майстерню», ... (на столах -відповідно оснащення і написи).

2.Заданія по групах № 1.

3.Екологіческая розминка.

Правила: якщо ви почуєте про те, що шкодить природі, то відразу піднімаєте гурток червоного кольору і готуєтеся пояснити чому ви так вважаєте. Завдання читають ПРИРОДА, ВЕДУЧИЙ, ЗЕМЛЯ. Найактивніших учасників чекає сюрприз.

1.Огонь траву з квітами разом випалив,

Кущі спалив, в зелений ліс увійшов.

Він, як перелякана зграя білок рудих,

Метався зі стовбура на стовбур.

Чому виникають лісові пожежі?

(Не можна розпалювати і залишати в лісі багаття).

2.Ход, ходимо по лужку,

Збираємо по квітці:

Червоний, білий, синій колір

Чудовий букет.

(Не можна рвати квіти, т. К. Рослини не зможуть розмножуватися.)

3.Зайку сірого знайду,

Принесу його додому -

Буде цей зайчик мій.

(Не можна ловити диких звірів, в неволі вони гинуть, а випущені знову в ліс, не живуть.)

План проведення заходу:

1.Вступ.

2.Заданія по групах № 1.

3.Размінка.

4.Заданія по групах № 2

5.Отчет про виконання завдання.

6.Подведеніе підсумків

4.Заданія по групах № 2 (для хлопців із залу)

Конкурс екологічних шарад

Кожна група (5 «А», 5 «Б», 5 «В») розгадує свою шараду, отримує 3 питання і готується відповісти на них. На обговорення -5 хв.

Розгадавши шаради, ви дізнаєтеся екологічні проблеми нашого міста.

1.Шарада. Слово складається з 3 букв і 2 частин. Перша частина-звук, який яке видає тварина класу плазунів, отрута його використовують в медицині. Друга частина-результат діяльності головного мозку людини, який відрізняє їх від інших тварин організмів. А разом, це один з основних забруднювачів міського середовища. (Ш-розум).

питання:

1) Чому шум вважають забрудненням?

(Коли інтенсивність і частота шуму перевищує поріг гранично допустимих величин (80 Дб), він стає причиною психічних і фізіологічних травм. Навіть слабкий, але постійний шум викликає роздратування, втому, безсоння. Сильніші шуми- втрату слуху, нервові розлади, заболнванія серцево судинної системи.)

2) Назвіть основні джерела шуму.

(Транспорт, промислові шуми, побутової шум)

3) Запропонуйте заходи боротьби з шумовим забрудненням.

(Шумопоглинаючий асфальт, звукозахисні вікна, зелені насадження, навушники).

2.Шарада. Слово з двох частин. Перша-голос коров'ячої душі, друга-то, що прагнуть вивести селекціонери, позбавлене літери «т». Поєднавши їх, отримаєш те, що заважає нашому місту бути гарним і чистим. (Сміття).

Питання: 1) Чи можна побутові відходи переробляти вдруге? Наведіть приклади.

(З макулатури-папір, переплавлення металобрухту, т. П.)

2) Які підприємства нашого міста найбільш інтенсивно забруднюють відходами навколишнє середовище?

3) Який вплив на людину робить це забруднення?

(Зниження імунітету-часті ГРЗ, грип, т. Д .; астма, рак і ін.)

3.Шарада. Якщо у назви побутового механізму, поломка якого може привести до розтринькування водних ресурсів, початкову літеру замінити на букву «т» і додати слово, що означає вид людської діяльності, спрямований на оздоровлення організму, в результаті отримаємо те, що є основним джерелом забруднення атмосфери. (Тран-спорт).

Питання: 1) Автотранспорт-добро чи зло? Чому?

(Це засіб пересування, перевезення вантажів. Витрата палива і повітря при експлуатації, виділення вихлопних газів, шум, аварії.)

2) Які заходи дозволять зменшити негативний вплив автотранспорту?

(Розвиток маловідходних і економічних двигунів, знешкодження відпрацьованих газів, заходи щодо Зменшення шуму, створення електромобілів).

3) Чи є висаджування зелених насаджень в місті заходом по боротьбі з негативним впливом транспорту?

Завдання групі «Натуралісти»

1.Перед вами результати досвіду. Що сталося з цим листом?

Що доводить цей досвід? Дайте пояснення цьому з точки зору екології?

2.Создать модель хімічних елементів за зразком.

Поясніть значення цих елементів в атмосфері.

Чим небезпечна зміна їх кількості?

3.Предложіте спосіб часткової очищення води, використовуючи запропоноване обладнання.

Розкажіть дітям про роботу своєї групи.

Як називається цей метод?

Завдання групі «Поети»

Придумайте вірш про природу, використовуючи будь-яку задану риму.

Природи-народи;

Завдання-удачі;

Квіти-мрії;

Року-завжди.

Завдання групі «Письменники»

1.Написати повідомлення в «Книгу скарг природи», використовуючи запропоновані джерела інформації від імені рідкісного (зникаючого) виду рослини або тварини.

2.Виразітельно озвучити свої повідомлення.

Завдання групі «Символісти»

Створити екологічні знаки-символи, що позначають дії:

Руйнують природу-з червоною обведенням,

З зеленої-природоохранительная робота,

З жовтої-знаки попередження.

Використовуйте вірші підказки.

5.Отчёт про виконання завдання.

* На зелених гуртках напишіть про те, що ви могли б зробити для охорони природи. (Вивішується на дерево або в «Книгу скарг природи».)

6.Подведеніе підсумків.

Людина

... Ти, людина, люблячи природу,

Хоч іноді її шкодуй.

У розважальних походах

Чи не розтопчи її полів!

Чи не пали її відчайдушно

І не вичерпується до дна.

І пам'ятай істину просту:

Нас багато, а вона-одна!

В. Шефнер.

Хлопці, давайте берегти нашу планету, берегти братів наших менших. Нехай в «Книгу скарг природи» буде менше тривожних відгуків, а на екологічному світлофорі завжди горить тільки зелене світло.

1.Зелёние подарунки в клас. Але перш відгадайте загадки.

Ось я товстий і пузатий, весь колючий, смугастий. (Кактус)

2.Лістья довгі, тонкі, плоскі, а вуса на кінцях рогаті. (Хлорофітум)

клятва

Я п'ятикласник гімназії № 1 урочисто клянусь:

Чи не ламати дерева,

Допомагати тваринам,

Не смітити,

Брати активну участь у прибиранні шкільної території,

Жити під девізом: «Природу дбайливо і ніжно охороняй і збереш багатий урожай».

Дякую всім. До зустрічі!

Технологічна карта класної години із серії «Здоровим будеш - все здобудеш!»

Учитель: Самаріна О.Б.

Тема: Рух це життя.

Тип заняття: комбінований.

освітня - створити умови для засвоєння блоку нової інформації і узагальнення знань і життєвого досвіду про значення рухової активності в житті людини; сприяти формуванню понять «здоров'я», «гіподинамія», «рухова активність», «фактори здоров'я», «режим дня», «ритм».

розвиваюча- продовжити формування критичного мислення через роботу з інформаційним текстом; формування умінь проводити спостереження за натуральними об'єктами; формування навички роботи з комп'ютером.

Виховна

Методи навчання: частково-пошуковий, проблемного викладу, дослідницький.

Засоби навчання: 1) Біологія 1600 завдань, тестів і перевірочних робіт для школярів і вступників у вузи / Дмитрієва Т.А., Гуленко С.І., Суматохина С.В. _ М .: Дрофа, 1999. 2) Рідерз дайджест // Формула вашого здоров'я, липень-серпень, 2006. 3) Звєрєв І.Д. Книга для читання з анатомії, фізіології та гігієни людини. Посібник для учнів. Вид. 2-е, перераб. М., «Просвещение», 1978. 4) Батуев А.С. Біологія. Людина: Підручник для 9 кл. загальноосвіт. Учеб. Закладів. - М .: Дрофа, 2001. 5) Дидактичні матеріали. 6) Комп'ютер і проектор.

хід заходу

етап уроку

діяльність учителя

діяльність учня

1. Оргмомент

Визначає готовність учнів до співпраці, допомагає учням утворити групи, роздає буклети.

формують групи

2. Актуалізація

Під яким девізом ми працювали на минулому занятті?

І завершили заняття висловом давньоримського державного діяча Аппія Клавдія: «Кожен - коваль власного здоров'я»

Що ж таке «здоров'я» і від яких чинників воно залежить? Слайд1

Виділяють найбільш яскраві моменти попереднього заняття.

Називають фактори, що впливають на здоров'я.

3. Цілепокладання і мотивація

Допомагає окреслити мету заняття. Як бачите на діаграмі: на 50% здоров'я залежить від способу життя, в тому числі від рухової активності. Тема заняття «Рух - це життя!» На скільки ця тема актуальна для гімназистів?Пропонує виступити учням про результати анкетування.

Мета: виявити рівень рухової активності гімназистів і розробити шляхи боротьби з гіподинамією.

Виступають юні дослідники.

Розповідають про рівень здоров'я гімназистів. Аналізують результати анкетування «Рівень рухової активності учнів 7« А »класу» Слайд2

4.Процессуальний

Так чи так важлива фізична активність для людини?

Що можна зробити, щоб уникнути гіподинамії?

Організовує самостійну роботу творчих груп, консультує і презентацію своєї роботи в аудиторії. Творчі групи створені в залежності від рівня рухової активності учнів.

  • спортсмени

    теоретики 1

    теоретики 2

Завдання см. В додатку.

Знайомляться з поняттям:

Гіподинамія - захворювання, причиною якого є обмеження рухової активності, що супроводжується порушенням різних функцій організму. буклет

Працюють в групах.

Презентують свою роботу.

Слайди 3, 4, 5, 7.

5.Подведеніе підсумків

рефлексія

Пропонує зробити висновок про досягнення мети заняття. Пропонує алгоритм рефлексії.

Ми народжені, щоб жити на світі довго:

Сумувати і співати, сміятися і любити.

Але, щоб стали всі мрії можливі,

Запитай себе: чи готовий ти до роботи -

Активно рухатися і в міру їсти й пити?

Відкинути сигарету? Розтоптати наркотик?

Поглянь навколо: прекрасна ПРИРОДА

Нас закликає з нею в світі жити.

Дай руку, друже! Давай з тобою допоможемо

Д.Тухманов

Формулюють висновок про способи підвищення рівня фізичної активності гімназистів. слід підвищити фізичне навантаження, Виконувати ранкову зарядку, зробити активним відпочинок (Спортивні ігри, походи, піші прогулянки і т.д.) Слайд 8.

Самооцінка результатів діяльності.

Проблемні завдання для роботи в групах

Група «Танцюристи»

    Давно помічено, що під ритмічну музику завжди легше виходить фізична робота. Чому?

    Що вам дають заняття танцями?

    Запропонуйте свій варіант фізкультхвилинки.

Група «Спортсмени»

    Опишіть досвід з гантелями, метою якого було з'ясувати: при якій роботі людина втомлюється швидше - статичної (утримання вантажу) або динамічної (по переміщенню вантажу).

    Зробіть висновок за своїм дослідженням.

    Чому ви займаєтеся спортом?

Група «Теоретики 1».

Чи є необхідність в рухової активності у вченого, поета, письменника? Висловіть свої припущення і доведіть правильність суджень використовуючи літературні джерела (Звєрєв І.Д. «Книга для читання з анатомії, фізіології та гігієни людини») або буклет.

Група «Теоретики 2».

Знайдіть в запропонованому режимі дня пункти, пов'язані з руховою активністю, зробіть висновки про своє режимі дня.

Технологічна карта заняття студії «Пізнай свій організм!»

Учитель: Самаріна О.Б.

Тема: Ергономіка і ми.

Тип заняття: вивчення нового матеріалу.

освітня - створити умови для засвоєння блоку нової інформації про негативний вплив комп'ютера на здоров'я людини і способи його запобігання;

розвиваюча- продовжити формування критичного мислення через роботу з інформаційним текстом; формування навичок роботи з різними джерелами інформації, публічного виступу, Конспектування і навички роботи з комп'ютером.

Виховна - сприяти формуванню у підлітків стереотипу здорового способу життя, комунікативної компетенції; вчити учнів слухати і чути один одного, виявляти лідерські тенденції, відстоювати свою думку.

Методи навчання: частково-пошуковий, проблемного викладу.

форми організації пізнавальної діяльності: Фронтальна, індивідуальна, групова.

Засоби навчання: 1) Кузьмін В.Д. Як зберегти здоров'я, сидячи за комп'ютером // Комп'ютер пресс.-вересень, 2004. - С. 187-188. 2) Рідерз дайджест // Формула вашого здоров'я, липень-серпень, 2006. 3) Звєрєв І.Д. Книга для читання з анатомії, фізіології та гігієни людини. Посібник для учнів. Вид. 2-е, перераб. М., «Просвещение», 1978. 4) ДічеевТ. «Електронний СНІД» загрожує здоров'ю дітей // Спортивне життя Росії. - 2003. - № 3. - С. 31-32. 5) Пшенічнова С.І. Віднесені грою: комп'ютерна залежність, ігроманія // Сім'я. - 2005. - № 29. - С. 8. 6) Зикіна О.В. Комп'ютер для дітей: - М .: Изд-во Ексмо, 2005. -112с., Іл. 7) Шишлова А.І. «Комп'ютерні» болю // Наука і життя - 2000. - № 3. - С. 50-54. 8) Диск з фільмом «Віртуальна агресія»; 9) Комп'ютер і проектор.

хід заходу

етап уроку

діяльність учителя

діяльність учнів

1. Оргмомент

Визначає готовність учнів до роботи і співпраці

Налаштовуються на роботу, перевіряють готовність свого робочого місця

2. Актуалізація

Повідомляє, що в другій чверті у нас в гімназії традиційно проходить акція «Ми за здоровий спосіб життя! » і тема сьогоднішнього заняття «Ергономіка і ми». Слайд 1.

Що таке ергономіка?

Учитель розповідає про науку ергономіці і її завдання. Слайд 2.

В даний час, коли на людину обрушується величезний потік інформації, багато хто вважає комп'ютер своїм другом і помічником. Чи може комп'ютер завдати шкоди здоров'ю людини? Обговоріть в групах і виділіть основні чинники, що негативно впливають на здоров'я людини.

Осмислюють свою участь в акції

Занурюються в тему заняття

Працюють в групах звичайного складу

Називають фактори, що впливають на здоров'я, доповнюючи один одного.

3. Цілепокладання і мотивація

Проблемне питання:

Журнал «Наука і життя» пише: «Недавні дослідження показали, що приблизно 20% порушень здоров'я, пов'язані з роботою за комп'ютером, але викликані вони не« шкідливістю »комп'ютера, як такого, а ......... незнанням основних правил роботи з ним, неправильною організацією робочого місця ».

Сформулюйте цілі заняття.

Висувають версії продовження цитати.

Беруть участь в постановці навчальної мети.

4.Процессуальний

рефлексія

Надає слово учням:

Досягненню цієї мети сприятимуть хлопці-консультанти, вони вже працювали з інформацією по цій темі.

Щоб робота проходила ефективніше, учитель пропонує прийом «Лекція з пропусками». Додаток 1

Створює умови для перегляду відеосюжету про ігроманії

Задає питання, для перевірки конспекту лекції

Консультанти виступають за наступними темами:

    Чому робота за комп'ютером часто призводить до болю?

    Бережи здоров'я!

    Комп'ютерна залежність і ігроманія.

Слайди 3-11.

дивляться відеосюжет

Працюють з текстом лекції

5. Закріплення і застосування знань

Пропонує виконати проблемні завдання в групах, використовуючи матеріали лекції та публіцистику

Додаток 2

Працюють в групах.

Презентують свою роботу в аудиторії

6.Подведеніе підсумків

рефлексія

Пропонує зробити висновок про досягнення мети заняття. Бере участь у підведенні підсумків заняття.

Формулюють висновок про ергономічному підході в роботі з комп'ютером. Додаток 3.

Аналізують результати своєї діяльності.

Додаток 1.

Ергономіка і ми.

Лекція з пропусками

Сьогодні багато говорять про шкідливий вплив комп'ютера на здоров'я людини. Питання про взаємодію людини і машини вивчає наука _____________________. Сьогодні одна з головних її завдань - знизити навантаження на організм людини, пов'язані з роботою на комп'ютері. Недавні дослідження показали, що приблизно 20% порушень здоров'я, пов'язаних з роботою на комп'ютері, викликані не «шкідливістю» комп'ютера як такого, а незнанням основних правил роботи з ним, а також неправильною організацією робочого місця.

Чому робота за комп'ютером часто призводить до болю?

Сидяча тривала робота шкідлива здоров'ю людини. Тривале перебування в одній і тій же позі змушує м'язи працювати __________________________, без відпочинку. При цьому в них накопичуються ______________________________________, що викликають хворобливі відчуття. Зростає ризик багатьох захворювань: остеохондроз, ожиріння, геморой, цукровий діабет.

Якщо ви сутулитеся, ваш ______________________ деформується, травмуючи диски. Необхідно постійно стежити за поставою. Правильна постава максимально розвантажує м'язи і дозволяє працювати довше, менше втомлюючись. Вважається, що при правильній поставі вуха розташовуються точно в площині плечей, а плечі - точно над стегнами.

Бережіть зір!

Аналізатор людини не пристосований для роботи з монітором. Ми не помічаємо того, що зображення на екрані складається з ______________. Око їх повинен з'єднати. Часто виникає ___________________ екрану. Тому слід побоюватися тривалого перебування за комп'ютером з ________________________ трубкою. Шкідливо займатися за комп'ютером з діагоналлю ________________________, ніж 15 і 17 дюймів. Очі при цьому швидко ______________________. Рідко кристалічні монітори знижують ______________________ для людини ________________________ і дозволяють отримати дуже якісне зображення. Неприпустимо використовувати для освітлення тільки настільну лампу. Світло повинен бути розсіяний непрямий, він не дає ________________ на екрані. Монітор розміщують прямо перед собою. Відстань до екрану - близько _________ см.

Тривалість роботи за комп'ютером для учнів 8-9 класів на заняттях __________ хвилин. Для збереження зору слід робити гімнастику для очей, вживати мульти _____________________, риб'ячий жир, Що містить вітамін _______.

Якщо не дотримуватися перераховані правила гігієни, то можуть виникнути: короткозорість, кон'юнктивіти, швидке стомлення очей, підвищення внутрішньоочного __________________ і поява ______________________ болю.

Комп'ютерна залежність і ігроманія.

У дітей і підлітків, які проводять багато годин біля екранів комп'ютерів і телевізорів, відбувається негативний вплив на вищу нервову діяльність, Ендокринну, імунну, репродуктивну систему, На зір, кістково-м'язовий апарат і т.д. Але найсильніше це вплив відбувається на ________________. Перш за все, впливають віртуальні ігри та Інтернет, то, від чого неможливо відірватися. Інтернетоманія і ігроманія характеризуються психічними розладами, ______________, ________________, небажанням жити.

На думку лікарів, ___________% російських підлітків страждають комп'ютерною залежністю.

Мозок ігромана може бути повністю зруйнований, так як людина бачить не тільки очима, а й _______________. Мозок обробляє перекручену комп'ютером інформацію. Мозок намагається сфокусувати зображення і перевантажується. Може порушитися робота вегетативної нервової системи, Мозковий кровообіг, інсульт і смерть.

Комп'ютерна залежність і ігроманія - порівняно нові соціальні ____________

дітей і підлітків. Ці недуги не менше страшні і руйнівні за своєю силою, ніж наркозалежність і алкоголізм.

Задумайтесь, гімназисти, неправильне використання комп'ютера може стати причиною порушень інтелектуального та фізичного розвитку!

Додаток 2.

Проблемні завдання для закріплення і застосування знань

Поясніть, чому тривала робота за комп'ютером часто закінчується головним болем?

Чому комп'ютерну залежність і ігроманію лікарі вважають хворобою?

Чи можливо тривале перебування за комп'ютером привести до інсульту? Відповідь поясніть?

Іноді монітор ставлять на кут стола. Чи небезпечно це для здоров'я? Відповідь поясніть?

Опишіть, особливості ергономічного стільця для роботи за комп'ютером.

Додаток 3.

Працюйте за комп'ютером і будьте здорові!

    Правильно організувати місце для роботи за комп'ютером

    Постійно стежити за поставою

    Регулярно робити перерви на відпочинок і виконувати фізичні вправи

    Своєчасно провітрювати приміщення, робити вологе прибирання, протирати екран монітора

Бесіда з циклу «Новини здоров'я» для учнів 8 класів

Як розшифрувати діагноз

Актуалізація. Кожен хворий хоче знати, що з ним сталося, але самостійно розібратися в медичних термінах непросто. Проте, це можливо, якщо знати основні принципи їх утворення.

Префікс,

закінчення

позначає

«А -», перед

голосними - «ан-»

заперечення

«А» + «ритм»

немає ритму

розлад,

Утруднення в роботі

дизентерія

«Дис» + «ентерон»

розлад кишечника

закінчення

запалення

«Артрон» + «іт»

запалення суглоба

закінчення

«Ангіон» + «ома»

пухлина судини

Хвороба, страждання (загальна назва)

психопатія

«Психо» + «патия»

хвороба душі

Біль, основний клінічний симптом

невралгія

«Неорон» + «анг»

хворі нерви

словничок

словничок

Ангіон-судину

Артрон-суглоб

Атерому-кашка

Гастер-шлунок

Гема-кров

Гонос-насіння

Дерма-шкіра

Дистрофія-розлад харчування

Інсультус-удар

Істера-матка

Ішемія-затримувати

Канесіс-рух

Кардіа-серце

Карієс-гниття

Мастос-груди

Міос-м'яз

Неорон-нерв

Нефрос-нирка

Психе-душа

Рое-витікання

Склерос-щільний, твердий

Стенос-сила

Тонос-напруга

Трофей-харчування

Урина-сеча

Флебос-вена

Шизо-розщеплюю

Ентерон-кишка

Після бесіди можна провести рольову гру «На прийомі у лікаря» і слово фахівцеві медику.

Провести практикум по розшифровці діагнозів.

Назва документу екологічний калейдоскоп.ppt





























‹‹ ‹

1 з 28

› ››

Опис презентації по окремим слайдів:

№ слайда 1

Опис слайда:

№ слайда 2

Опис слайда:

Екологія це наука, яка вивчає наш будинок - планету, на якій ми живемо, і то, як треба жити в цьому будинку. Калейдоскоп (від грецького kalos-красивий, eidos-вид)

№ слайда 3

Опис слайда:

№ слайда 4

Опис слайда:

№ слайда 5

Опис слайда:

Нижній поверх гриби З чого складається гриб? Скільки живе гриб? Скільки років живе грибниця? Без чого не можуть жити гриби? Який ліс воліє білий гриб? З яким деревом дружить сироїжка? В якій роботі беруть участь гриби в лісі?

№ слайда 6

Опис слайда:

Що ви знаєте про лишайники. Що таке лишайники? Чи можна за станом лишайників визначити забрудненість повітря?

№ слайда 7

Опис слайда:

Правила в природі 1. Не рви квіти, не ламай дерева. 2. Не розоряй гнізда і мурашники. 3. Оберігай рослини і тварин, особливо занесених до Червоної книги. 4. Жги багаття тільки в спеціально обладнаних місцях: багаття повинен бути віддалений від дерев, місце багаття очищено від трави і обкладено камінням або землею; для багаття використовувати сушняк або спеціально запасені дрова; перед відходом багаття залий водою і загорни землею. 6. Не пали навесні траву, так як від неї може спалахнути ліс. 7. Не влаштовуй сміттєвих куп, все порожні банки і пляшки разом з іншим сміттям віднеси з собою з лісу і викинь у спеціально обладнані для цього місця або зарой. 8. Не виривай з коренем і не обламувати ягідні кущі. Влаштуй будиночки і годівниці для птахів і інших тварин. 9. Не шуми і не турбуй мешканців лісу.

№ слайда 8

Опис слайда:

№ слайда 9

Опис слайда:

Вікторина «Дерева» 1. Хвоя цього дерева живе 10-12 років. Шишки підняті вгору, як свічки, дозрівши, розсипаються на частини, залишаючи стрижень. На корі багато здуття, до 700, а в них прозора «пахуча» рідина, її називають «бальзам». Взимку ця смола захищає дерево від холоду, в інший час - від комах, які намагаються проникнути під кору. 2. На зиму це дерево скидає свою хвою. Хвоїнки м'які, шовковисті. Довгожитель. Після «смерті» добре зберігається деревина. Санкт-Петербург побудований на палях з цього дерева. Колоди-саркофаги, бойові колісниці з колесами раніше будували з нього. Шишки овальної форми.

№ слайда 10

Опис слайда:

3. У перекладі з латинської «Кверкус» - красиве дерево. Довгожитель. Дуже стійкий до нападу шкідників, сильним бурям, посухи. Уособлення сили, мощі, фортеці. Вінком з гілок цього дерева нагороджували за порятунок життя і військові подвиги. Стародавні слов'яни це дерево почитали як магічне, пов'язане з богом грому і блискавки Перуном, а стародавні греки пов'язували його з богом Сонця, науки і мистецтва Аполлоном. 4. Це дерево відрізняється від інших кольором кори, в ній знаходиться біла речовина - бетулін. У будь-яку погоду кора його залишається прохолодною.

№ слайда 11

Опис слайда:

5. У деревині цього дерева є «молочний» сік, в якому міститься каучук. На листі цього дерева не буває будь-яких пошкоджень, зроблених гусеницями і жуками, - комахи чомусь не чіпають листя дерева. За «сльозам» дерева можна передбачити наближення дощу. 6. За ніжний, красивий вигляд це дерево древні слов'яни пов'язували до Ладою, богинею любові і краси. Назва від грецького слова «птілон» - крило. Листя серцеподібної форми. Велике дерево в період цвітіння дає 12 кг меду, який вважається найкращим. 7.Древесіна цього дерева швидко гниє, а живе воно мало - 80-100 років. Восени в період листопаду дерево скидає з себе і зайві гілки. Коли немає листя, дерево можна дізнатися за смаком кори - відчуваються гіркоту і запах. Цвіте дерево до появи листя. Від пня поросль не дає.

№ слайда 12

Опис слайда:

8. Яке дерево - прекрасний «пилосос», один з кращих очисників пилу і сажі? Волокна деревини нерівні, і сокиру в ній грузне. 9. Це дерево росте на Кавказі. Деревина тверда, від неї відскакує навіть сокиру. Ніж його не бере. У воді відразу йде на дно. З нього виготовляють деталі машин. Його наукова назва самшит, а яке народне? 10.Плоди дерева схожі на ковбасу, але неїстівні. 11. Стовбур має довжину близько 10 м, висота близько 100 м. Живе 3-4 тис. Років. В одному такому дереві індіанці прорубали тунель в 9 м, в якому їздив вантажівка. В іншому дереві влаштували танцплощаду, де танцювали 15 пар, грав духовий оркестр і ще вистачило місця для 20 глядачів. Цих дерев залишилося всього 500. Як воно називається? 12. Це дерево росте в тропіках. Плід круглий, досягає ваги 16-30 кг. З нього печуть коржі, розрізаючи плід і додаючи дріжджі, молоко.

№ слайда 13

Опис слайда:

13. Воно росте в Бразилії. Дерево-корова - так називають його в народі. Щоб його «подоїти», треба надрізати кору. Сік нагадує молоко. Яке його наукова назва? 14. Це дерево можна зустріти в Індії, Китаї, Японії, на Кавказі, в Криму. Підсушені плоди нагадують цукерки. Що це за дерево? 15. Діаметр дерева становить приблизно 10 м. Воно годує, поїть і одягає. Листя їдять як овочі. З плодів готують напій, схожий на лимонад. З кори отримують волокно для мереж, мішків, паперу, одягу. Кора м'яка, і тому її вражає грибок, в дуплах влаштовують комори, склади і житлові приміщення для людей.

№ слайда 14

Опис слайда:

«Дерева для людини» 1. Дрова яких дерев дають мало тепла? 2. Яка деревина йде на виготовлення олівцевих паличок? 3. Назвіть дерева-«піонери», які заселяють будь-який вільний клаптик землі. 4. Коріння цього дерева допомагають гідробудівники, скріплюючи берега не гірше сталевої арматури і не дозволяючи хвилях підмивати або розмивати береги?

№ слайда 15

Опис слайда:

5. З деревини якого дерева виготовляють скипидар, сірку, каніфоль? 6. З деревини яких дерев виготовляють фанеру? 7.Із чого роблять фанеру? 8. З деревини яких дерев роблять телеграфні стовпи? 9. З хвої, листя, деревини яких дерев отримують лікарські засоби? Які?

№ слайда 16

Опис слайда:

10.Какие дерева є «медоносами»? 11. Які дерева дарують нам маленькі смачні горішки? 12. З якого дерева плетуть рибальські снасті, мотузки, кошика, роблять мішковину? 13. Які дерева невибагливі і не бояться ні спеки, ні холоду? 14. Насіння якого дерева проростають лише у вологому стані після впливу на них низьких температур?

№ слайда 17

Опис слайда:

Птахи 1. Які птахи не висиджують яєць? 2. Дятли люблять переїжджати щороку на нову квартиру. А у якого виду дятлів гніздо квадратне? 3. В Іспанії цю птицю називають «обманщик пастухів». Веде нічний спосіб життя, рятуючи кіз і корів від комах, які літають у їх вимені і мучать, не даючи їм відпочивати. 4. Цей птах при небезпеки може шипіти, так витягаючи шию і повертаючи голову, що багато хто сприймає її за змію. 5 Яка птах літає зі швидкістю 100-200 км / год?

№ слайда 18

Опис слайда:

6. Самці цих птахів дуже ввічливі і турботливі: поступаються кращу їжу самкам і старанно виховують пташенят, до нас прилітають з першим снігом. 7. Цей птах в гарному настрої видає ніжні звуки, за це її називають «лісова флейта», а в поганому настрої кричить, як кішка, за що її називають «лісова кішка». 8. Яка птах у нас найменша і чи багато вона їсть? 9. Цей птах ловить комах на льоту, навіть будівельний матеріал для гнізда знаходить в повітрі. На землі вона поводиться неспокійно через своїх коротких ніг і довгих крил. Назву отримала за свої звуки, а може, за те, що, літаючи, вона «стриже повітря». У народі птицю називають «лісовий баранчик», в польоті крила, гудучи від вітру, видають Мекаючий звук. 10. Цей птах замуровує себе на 4 місяці в дуплі. Висиджує там яйця, вигодовує пташенят і линяє. Робить вона це для того, щоб в дупло НЕ заповзли отруйні змії, - залишає тільки щілину для дихання.

№ слайда 19

Опис слайда:

Лікарські рослини в допомогу людині »1. Які рослини зупиняють кров? 2. Які рослини очищають кров? 3. Які рослини багаті вітамінами? 4. Які рослини застосовують при застуді і кашлі? 5. Які рослини застосовують як заспокійливе?

№ слайда 20

Опис слайда:

6. Які рослини застосовують при захворюваннях очей? 7. Які рослини застосовують при захворюваннях нирок? 8. Які рослини застосовують при захворюваннях серця? 9. Яке рослина знижує цукор у крові? 10. Яке рослина містить ментол - фізіологічно активний компонент, що володіє анестезуючу дію?

№ слайда 21

Опис слайда:

№ слайда 22

Опис слайда:

Рослини герої історичних подій Коли ще не було на Землі цариці квітів - красуні троянди, ця квітка всюди був дорожчим за всіх інших творінь богині Флори. Їм прикрашали хатини в Стародавньому Китаї і в Індії, його обожнювали в Єгипті і Вавилоні, про нього складали елегії і оди в Римі і Греції. І зовсім не за красу, яку затьмарить потім божественна троянда, - він тамував біль пораненим воїнам, з нього робили масло для пахощів, стародавні кухарі готували з ягід і пелюсток його вишукані страви та напої. І на Русі його теж знали. У літописах можна знайти вказівки на те, що для його заготівлі споряджалися цілі експедиції, збирали його з «великою старанністю». Потреба в ньому була настільки вели-то, що його закуповували в сусідніх князівствах. У пору Івана Грозного посилали в Казань для обміну на ягоди і пелюстки цієї рослини соболині хутра, оксамит, парчу, атлас. Приготованим з його плодів міцним наваром просочували пов'язки і накладали їх на рани. Стародавні римляни вважали його символом моральності, греки розводили його в садах навколо храму Афродіти - богині любові і краси, пелюстками його прикрашали шлях молодят. Це була квітка радості, любові, веселощів. Питання. Назвіть цю рослину (Шипшина.)

№ слайда 23

Опис слайда:

Дерево-захисник Звичай садити це деревце пішов від древніх греків і римлян. Середньовічні жителі вірили, що воно здатне захистити від злих духів, драконів, хвороб та інших напастей. Гілки цих дерев прибивали до воріт і вхідних дверей будинків. У середній смузі Росії, вірячи, ніби це дерево і від злої сили захищає і від печалі виліковує, і щастя дарує, намагалися посадити його ближче до дому, біля вікон, виходить на вулицю: і людям видніше, і сатані страшніше, а себе- краса і радість. З чого споконвіку рубали на Русі будинку? Звичайно з дерева: хто багатший - з дуба, хто бідніший - з ялини та сосни. Смолисті бідняцькі хати стояли довго, топилися вони по-чорному і трохи що - спалахували враз. Вогонь за лічені хвилини охоплював цілі села. Особлива небезпека виходила від «вогненних» ремісників - ковалів та плавильників. Тому їх майстерні відселяли подалі від житла, на околиці, а кругом обсаджували цим деревом. На Русі був ще звичай виносити під це дерево хворого, бо вірили, що дух цього дерева відганяє хвороби. Виявилося, що квіти, і листя, і ягоди, і навіть кора цього дерева містять летючі речовини - фітонциди, згубні для хвороботворних мікробів. Питання. Назвіть це дерево? Чому майстерно ковалів і плавильників обсаджували цим деревом? (Горобина. Здавна було помічено, що деревина її загоряється з великими труднощами, та й пишна крона не відразу піддається) верхового полум'я.)

№ слайда 24

Опис слайда:

Божественне походження У Стародавньому Єгипті цій рослині приписувалося божественне походження. За переказами, воно виросло з крові вбитого Гора, сина Осіріса і Ісіди. На згадку про цю з рослини свивали вінки і влаштовували свята, де воно відігравало особливу роль. З тієї ж причини ця рослина з незапам'ятних часів вважалося символом тяжкого горя і печалі, з його допомогою висловлювали співчуття близьким померлих. В Стародавній Греції якщо когось вважали безнадійно хворим, то говорили, що йому потрібно тільки ця рослина або що йому скоро знадобиться ця рослина. Зелень його вплітали також в букети троянд і лілій. Коли грецькі хлібороби-колонізатори почали освоювати Пелопоннес - півострів на півдні країни, вони були вражені мізерною рослинністю тамтешніх місць. На кам'янистому ґрунті росло лише ця рослина. Питання. Назвіть цю рослину. Припустімо, чому зелень цієї рослини вплітали в букети лілій і троянд? (Петрушка. Зелень петрушки вплітали в букети лілій і троянд, щоб нагадати: веселощі не вічне.)

№ слайда 25

Опис слайда:

Голова У Стародавній Греції цей овоч знайшов широке визнання і незвичайну популярність. Вважається, що ця рослина - перший овоч, який зустрівся людині. Видатний полководець давнину Олександр Македонський, за переказами, завжди перед боєм вважав за необхідне нагодувати своїх воїнів саме цим овочем: мабуть, він був упевнений, що в цьому секрет його перемог. Цікаво, що великий математик і філософ Піфагор не тільки прославляв цей овоч, але, кажуть, ще й займався його селекцією: недарма один з кращих сортів в давнину називали ім'ям Піфагора. У Стародавній Греції всерйоз вірили, що цей овоч має усіма відомими на землі «сім'ю благами»: гаряче ... І тому посилено радили приймати при різних захворюваннях. Вчені не без підстав вважають, що стародавні слов'яни отримали цю культуру від греко-римських колоністів Криму та інших районів Причорномор'я. латинська назва цієї рослини в перекладі означає «голова». Питання. Що це за рослина? Назвіть ■ «сім благ * на землі.

№ слайда 26

Опис слайда:

«Заморський» гість «Рослині цього поклонялися, і його ж ненавиділи, його квітами прикрашали королівські палаци, і це ж рослина згодовували домашнім тваринам. У німецькому місті Оффенбурзі стоїть пам'ятник відомому англійському мореплавцеві і пірату Френсісу Дрейку. Напис на пам'ятнику говорить, що саме Дрейк доставив цю рослину в Європу. Але насправді європейці, по крайней мере іспанці, познайомилися з ним раніше. Як в Європі, так і в Росії «заморського» гостя зустріли в штики. Погана чутка про рослину як джерелі прокази, туберкульозу, рахіту настільки чіпко трималася в народі, що садити його навідріз відмовлялися. Перші роки плоди цієї рослини були рідкісним стравою навіть на царському столі. З опису, складеному для одного палацового обіду в 1741 році, ми дізнаємося, що цей «делікатес» був поданий там в кількості 1 ¼ фунта, що становить 0,5 кг, - і це для всього царського двору! Знадобилося понад сто років, щоб цей гість зайняв одне з перших місць на нашому столі. Питання. Назвіть цю рослину.

№ слайда 27

Опис слайда:

Підбадьорливі «ягоди» Про цю рослину в Європі вперше дізналися від італійського лікаря Проспера Альпінус, який супроводжував венеціанське посольство в Єгипет і привіз звідти у 1591 році вести про цю рослину. У Єгипті була відома арабська легенда про те, як в Ефіопії один пастух помітив, що кози, поїли ягід з куща рослини, не сплять, а всю ніч граються, стрибають. Пастух розповів про це мулли, який на собі вирішив випробувати дію ягід. Йому це було необхідно для того, щоб не засипати в мечеті. Досвід вдався. Росте це дерево в Ефіопії, раніше називалася країною Каффа. Питання. Назвіть рослину, про який йде мова в арабській легенді.

№ слайда 28

Опис слайда:

Враження У 1492 році, через кілька днів після відкриття островів у Карибському морі, Христофор Колумб зробив запис про невідомому європейцям зерновому рослині, а також про спосіб його використання населенням Куби. Однак перші зразки були доставлені в Іспанію тільки після повернення з другої подорожі. Сильне враження справили на іспанських конкістадорів великі посіви цієї культури в Латинській Америці. Вважаючи нововідкритий континент краєм незліченних багатств, вони готові були зустріти там навіть рослина з благородного металу. Не дивно, що один іспанець з почту Ернандо Кортеса писав про цю рослину: «На полях росли якісь дивні рослини висотою більше метра. Здавалося, що вони з чистого золота, а їх листя зі срібла ». Питання. Яке рослина справило таке сильне враження на іспанців?

Щоб завантажити матеріал, введіть свій E-mail, вкажіть, хто Ви, і натисніть кнопку

Вакхова Надія Тимофіївна.

Учитель математики, класний керівник 9 класу.

МКОУ Старосельская середня загальноосвітня школа Сафоновского району Смоленської області, д. Старе Село

Екологічний калейдоскоп

цей дивовижний світ

Благословляю вас, ліси,

Долини, ниви, гори, води!

Благословляю я свободу

І блакитні небеса!

А.К.Толстой

План проведення класної години

1.Вступне слово про ліс.

2.Первий конкурс. Вікторина «САМЕ - САМЕ»

3.Второй конкурс: «ЛІСОВІ ТАЄМНИЦІ»

4. Третій конкурс: «ЗДОРОВ'Я З ЛІСУ»

5. Четвертий конкурс: «Птахи - друзі лісу»

6. П'ятий конкурс: «ЦІ ЗАБАВНІ ЖОВТНЯ»

7.А знаєте ви, що ...

8. Не винна, а - у відповіді.

Всі ми любимо ліс. Та хіба можна його не любити? Дивно красиві наші ліси! Це найбільше творіння природи, краса і гордість нашої планети. У них ми знаходимо відпочинок і тишу від міського шуму, прохолоду від літньої спеки, а в частіше - захист від вітру.

Якщо в ліс прийшов гуляти,

свіжим повітрям дихати,

Ти прийшов не вбивати!

Метелики нехай літають,

Ну, кому вони заважають?

Тут не потрібно їх ловити,

Тупати, плескати, палицею бити.

Ти в лісі всього лише гість,

Тут господар - дуб і лось,

Їх спокій побережи,

Адже вони нам не вороги.

Починаємо гру - екологічний калейдоскоп

«ЦЕЙ ДИВОВИЖНИЙ СВІТ»

Перший конкурс. Вікторина «САМЕ - САМЕ»

1. Найкрасивіше дерево в нашій країні? (Береза).

2. Найстрашніший ворог лісу? (Пожежа).

3. Найулюбленіший корм лося? (Гілки осики).

5. Найпоширеніше дерево в російських лісах? (Модрина).

Другий конкурс: «ЛІСОВІ ТАЄМНИЦІ»

    Як називається сосновий ліс і місто в Нижегородській області? (Бор).

    Як називається березовий ліс і місто в Свердловській області? (Гай).

    Як називається безліч дерев, що ростуть на значній території, і річка в Бельгії? (Ліс).

    Назва цього хробака походить від атмосферного явища. Хто він? (Дощовий черв'як).

    Змініть одну букву в назві домашньої птиці і ви перетворите її в хижого лісового звіра з цінним хутром. (Курка - куниця).

Третій конкурс: «ЗДОРОВ'Я З ЛІСУ»

    Як використовується липовий цвіт в народній медицині?

(Як чай від застуди та кашлю).

    Як використовують кору дуба в народній медицині? (Як відвар з кори при запальних захворюваннях порожнини рота, при кровоточивості ясен).

    Для людини настоянка цієї багаторічної трави - заспокійливий засіб, а для кішок - збуджує. Що це за трава? (Валеріана).

    Як називається жовтий кислий плід південного дерева, який ми вживаємо під час застуди? (Лимон).

    Мед, зібраний з квіток цього дерева, запашний і надзвичайно смачний. Назвіть це дерево. (Липа).

Четвертий конкурс: «Птахи - друзі лісу»

1. Які птахи прилітають до нас з півдня першими? (Граки).

2. Яка птах виводить пташенят взимку? (Шишкар).

3. Які птахи ночують, зариваючись в сніг? (Тетерева, рябчики).

4. Яка птах взимку біла? (Біла куріпка).

5. Яка птах не в'є гнізда і не висиджує пташенят? (Зозуля).

П'ятий конкурс: «ЦІ ЗАБАВНІ ЖОВТНЯ»

1. Коли бобри будують свої житла?

а) Вранці; б) вночі; в) днем.

2. Як надходить вовк, здобувши їжу?

а) Їсть сам;

б ) Годує вовчицю;

в) віддає їжу новонародженим вовченят.

3. Коли лосі скидають свій головний убір - роги?

а ) Взимку; б) навесні; в) влітку; г) восени?

4. Назвіть звірка з самої дорогоцінної шкурою?

а) Білка; б) куниця; в) соболь.

5. Сліпими або зрячими народжуються зайчата? (Зрячі).

6. Сухі або свіжі гриби їсть білка? (Сухі).

А чи знаєте ви, що ...

Письменники, художники, композитори, люди різних професій знаходять в лісі джерело свого натхнення.

«Ліси вчать людини розуміти прекрасне». (А.П.Чехов).

1. У творчості яких письменників, поетів тема рідної природи займає велике місце? (Некрасов, Пушкін, Лермонтов, Єсенін і т.д.)

2. На полотнах яких художників зображені соснові, ялинові ліси, природа рідного краю? (Ів. Ів. Шишкін, Віктор Мих. Васнецов, Вас. Ів. Суриков, Ісаак Іл. Левітан і т.д.)

Ліс - це джерело деревини. Ялина використовують для музичних інструментів, для будівництва; дуб застосовують в кораблебудуванні, виробництві меблів; сосна - джерело хімічних продуктів (скипидар, каніфоль, дьоготь), осику використовують при виробництві сірників, різних виробів.

Ліс - це життєве середовище для багатьох птахів і звірів, це запаси хутра, дичини.

Ліс - це ягоди, гриби, лікувальні рослини.

Турбота про збереження багатств природи - обов'язок кожного жителя планети Земля. Зокрема, наша з вами обов'язок - берегти і охороняти ліси, що мешкають в них птахів, тварин.

НЕ ВИННА, А - В ОТВЕТЕ

Спасибі, ліс, тобі за все:

За тишу уединенья,

І теплоту дотику,

За повітря, що пахучий, як мед,

За аромат полян квітучих,

За все живе, що живе,

За всіх свистячих і співаків,

За безкорисливість буття,

За щедрість до самозабуття.

Прошу пробачення у тебе

За все людські гріхи.

Прости, що погуляв сокиру

У твоєму ялиновому напівтемряві,

Що непогашений багаття

Промчав скаженим собакою,

Що не змогла запобігти

Я підлий постріл на світанку,

ЗА ВСЕ ПРОШУ МЕНЕ ПРОСТИТЬ,

НЕ ВИННА, А - В ОТВЕТЕ.

Надія Кудашкіна.