Невидимі нитки в зимовому лісі. Конспект уроку на тему "невидимі нитки в зимовому лісі". Тема: «Невидимі нитки в зимовому лісі»

розділи: початкова школа

клас: 2

Мета уроку: узагальнення і систематизація знань про зимових зміни в живій і неживій природі.

Завдання уроку:

  1. Ознайомити дітей із змінами в неживій і живій природі з приходом зими.
  2. Сформулювати поняття: зимові явища в природі.
  3. Збагатити знання дітей про природних зв'язках.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

2. Перевірка домашнього завдання.

Перевірочна робота по темі «Життя міста і села».

1. Яке місто є головним в нашій області?

2. У моєму краю зростають ...

а) Кактуси, кипариси.

б) Ялина, береза, осика.

в) Ягель, журавлина, верба.

г) Ковила.

3. Які установи додаткової освіти ти відвідуєш?

а) Музична школа.

б) Художня школа.

в) Спортивна школа.

г) Будинок дитячої творчості.

4. Які машини працюють в сільському господарстві?

5. Закінчи пропозиції:

    Театр, цирк, музей, бібліотека - ................. установи. Школа, гімназія, училище, технікум, коледж, університет - ................. установи.

6. Хто що робить? З'єднай стрілками.

3. Підготовка до сприйняття нового матеріалу.

Яка зараз пора року?

Що сталося в неживій природі пізньої осені?

Розкажіть про свої спостереження за деревами та чагарниками, які відбулися пізно восени.

Як змінилися трав'янисті рослини? Чому?

Як похолодання вплинуло на життя тварин?

Яка ж погода буває пізньої осені? Як вона впливає на здоров'я людей?

Як охороняють себе люди від простудних захворювань?

Висновок. Закінчився листопад. Трави пожухли і зів'яли, зникли квіти. Тільки хвойні дерева стоять в зеленому уборі. А ось модрина скинула хвою, вона у неї ніжна. Змінилася і життя людей восени. Чому ж настає інший час року? Чому не може бути вічного літа, наприклад?

4. Новий матеріал.

Багато чудес приготувала нам природа-чарівниця. Одне з них зміна пір року.

Щороку один сезон правильно змінює інший.

Назвіть пори року в тому порядку, як вони слідують один за одним.

Чи є різка межа зміни пір року?

Які пори року різко відрізняються один від одного?

Висновок. На землі виділяються 4 пори року. Головні з них зима і літо, тому що вони різко відрізняються один від одного. Весна і осінь перехідні пори року.

У чому ж причина зміни пір року? Це відбувається через нахилу земної осі і через обертання Землі навколо Сонця. Земля рухається навколо Сонця повільно, рівно рік - 365 днів. Земна вісь нахилена, тому одна частина земної кулі знаходиться ближче до Сонця, там буде тепліше - літо. У тій частині, яка далі від Сонця, холодніше, там - зима. Якщо обидві півкулі освітлені однаково, то настає весна або осінь. Але завжди в обох півкулях різні пори року.

Малюнок 1

Про який пори року ми будемо говорити? Послухайте уривок з казки.

«... Будинок був зроблений з льоду: і двері, і вікна, і підлогу крижані, а по стінах прибрано сніговими зірочками; сонечко на них сяяло, і все в будинку блищало. На ліжку замість перини лежав сніг пухнастий. »
(В. Одоєвський «Мороз Іванович».)

З якої казки, хто згадав?

А цей уривок, впізнаєте?

«Не тріщить морози,
У заповідному лісі,
У сосни, у берези,
Чи не їжте кору!
Годі вороння заморожувати
Людське житло вихолоджується! ... »

(С. Маршак «Дванадцять місяців».)

Про який пори року будемо говорити?

Як здогадалися?

Які ще казки про зиму пам'ятаєте? Які вірші про зиму знаєте? Прочитайте.

Про що йдеться в цих творах? Що їх об'єднує? Які зимові явища описують автори? (Хуртовини, бурани, поземка, заметіль ...)

Не тільки російські письменники, поети оспівували цю пору року, але і художники і композитори писали геніальні твори про зиму.

(На дошці репродукція картини К. Юона «Російська зима».)

малюнок 2

Подивіться, перед вами репродукція картини К. Юона, подобається? Які фарби вибрав художник, чому? Який настрій передає автор? Чому так вирішили? К. Юон назвав картину «Російська зима», як думаєте, чому?

А П.І. Чайковський, великий російський композитор, милуючись красою природи і прагнучи передати свої настрої музикою, написав п'єси для фортепіано. Він об'єднав їх в альбом і назвав його «Времена года». В альбомі 12 невеликих п'єс, які відображають в музиці кожен місяць року.

Назвіть зимові місяці. (Грудень січень лютий.)

У народі грудня називають - «холодець» або «лютень». Чому? Січень - «сечень». Він розсікає зиму на дві частини. Лютий - «криві дороги», «бокогрей» - за те, що часті відлиги, погано їздити на санях, звідси і «криві дороги». У Чайковського свої назви місяців. Грудень - «Святки», січень - «У коминка» (біля каміна або вогнища для обігріву), лютий - «Масляна». Як ви думаєте, чому так названі місяці у Чайковського?

Послухайте п'єсу «грудня. Святки ». Сподобалася. Чим?

Які головні прикмети зими ви можете назвати? (Похолодання, сніговий покрив ...)

А ви любите зиму? Чому? Тоді запрошую вас в гості до зими.

5. Фізкультурна хвилинка.

Гра-розминка «Сніг» (руху придумує учитель).

«На ялинових лапах - сніг, сніг,
Пні в пухнастих капелюхах, сніг, сніг,
Заіскрилося поле, сніг, сніг,
Біле роздолля, сніг, сніг,
По лугах, галявинах, сніг, сніг,
На ковзанці стеклянном- сніг, сніг,
І летить, кружляє сніг, сніг,
Нам рум'янить особи сніг, сніг,
В'ється білим роєм сніг, сніг,
Ловимо ми в долоні сніг, сніг.

(За І. Лешкевіч.)

6. Явища в неживій природі.

Продовження роботи над новим матеріалом.

Перерахуйте, які розваги придумують собі діти взимку? А з чого ж ліплять сніговиків? Може, хтось знає, як утворюється сніг? Я нагадаю вам таємницю народження сніжинок.

Водяна пара піднімаються високо - високо, де панує сильний холод. Тут з водяної пари утворюються крихітні крижинки-кристалики. Це ще не сніжинки. Вони дуже малі. Але шестигранний кристал росте і, нарешті, стає великою зіркою. Форма їх найрізноманітніша, але всі вони симетричні.

7. Практична робота.

Покажіть, які сніжинки ви приготували до уроку. Поверніть свою сніжинку навпіл. Бачите, сторони збіглися. Поверніть ще раз навпіл, знову збіг. Це і доводить, що сніжинки мають правильну форму.

8. Продовження роботи над новим матеріалом.

Сніжинки прилипають один до одного, збираються пластівцями і повільно опускаються на землю. Шар за шаром лягає сніг.

Коли сніг іде густо ми говоримо про снігопад. Це дуже красиве явище при тихій безвітряної погоди.

(На дошці відкриваються картки з назвами.)

Що таке заметіль? (Снігопад при вітрі, коли «хоровод» сніжинок косо падає і мчить у землі.)

Коли особливо часті заметілі, хуртовини? (В лютому.)

Хто пам'ятає, що таке наст? (Снігова льодова кірка.)

Коли утворюється сніжна льодова кірка ми спостерігаємо ожеледь.

Як уберегтися під час ожеледиці від травм? (Від нього дороги і доріжки посипають піском з сіллю. Краще, щоб замість солі була зола.)

А які ще явища можна спостерігати в природі? Відгадайте.

«У білому оксамиті село.
І паркани, і дерева.
І як вітер нападе,
Цей оксамит впаде. » (Іній.)

«І не сніг, і не лід,
А сріблом дерева вкриває. » (Паморозь.)

Узагальнення.

Так які ж явища взимку відбуваються в неживій природі? А як ви думаєте, з тваринами з настанням зими відбуваються зміни чи ні? Які, ви знаєте?

9. Явища в живій природі.

Гра.Вибери тих птахів, які могли б прилетіти на зимову галявину.

Пропонується відбір з багатьох ілюстрацій тільки зимуючих птахів. (Снігур, омелюхи, синиця, чечітка, горобець, ворона, голуб.)

Що страшніше для них голод або холод? Як ми можемо допомогти птахам?

Давайте будинку зробимо для птахів годівниці. Хто знає з чого можна їх зробити? (Для виготовлення годівниць можна використовувати пакети з-під соку, молока, коробки. А для синиць підвішують сіточки з шматочками сала, яке вони дуже люблять.)

Гра. Підкресліть назви тих птахів, які відлітають від нас на зиму (лунають індивідуальні картки).

  • журавель.
  • соловей.
  • Грач.
  • Голуб.
  • Дятел.
  • Глухар.
  • Ластівка.
  • Шпак.
  • зозуля.

Висновок. Таким чином, у нас залишаються не всі птахи, яких ми бачимо влітку, а ще деякі прилітають - снігурі, синиці, омелюхи. У холодні дні птиці шукають корм протягом усього дня. Де взимку добути їжу? Цю нелегку задачу птиці лісів і полів вирішують по-різному. Хто розшукує в складках кори павуків і жуків, хто розкопує в поле сніг, намагаючись дістатися до землі, а хто шукає корм на кущах і деревах. Адже на багатьох з них залишилися нирки і насіння. Що ще їдять птахи? Крихти хліба, крупу, залишки каші, насіння ми можемо покласти в годівниці для птахів.

А ви знаєте як звірі борються з холодом? (Відповіді дітей.)

Узагальнення. Одні впадають в сплячку - ведмеді, борсуки, хом'яки, їжаки. Всі хто засипають, впадають в сплячку, до осені збільшують запаси жиру. Все осілі звірі й птахи збільшують хутряний або пір'яний покрив. Білки, миші. Полівки влаштовують теплі зимові будинку. Лосі, козулі, зайці, вовки, лисиці, тетерева, глухарі, куріпки знаходять будинок в товщі снігу.

Як зимують деякі звірі дізнаємося з повідомлень дітей.

(Заздалегідь підготовлені діти роблять повідомлення.)

Білка запасає на зиму горіхи, шишки, гриби. Якщо вони закінчуються, білочка не сумує. Як пригріє сонечко вона знову буде сита.

Заєць не має постійного притулку. До зими у нього відростає густа і довга шерсть на череві, а навколо ніздрів з'являються пухнасті волосся - все це його захищає від холоду під час нерухомого перебування на снігу. Харчується він взимку дрібними гілками, корою дерев і чагарників. Змінює річну шубку на зимову.

Ведмідь до осені жиріє, линька закінчується. Його хутро стає довгим і пухнастим. Притулок на зиму він влаштовує де-небудь в сухому місці, в поглибленні, під вивернутими корінням дерев, пнів, в ущелинах скель. Взимку він впадає в стан зимового сну, не потребуючи в їжі і пиття. Взимку у ведмедиці народжуються дитинчата.

Як ви думаєте, чи пов'язана життя рослин і тварин взимку? Як?

10. Невидимі нитки в зимовому лісі.

У цій статті розглянемо цей зв'язок на прикладі їли і тварин. Відкрийте підручник на сторінці 139 (робота по ілюстрації в підручнику, відповідаємо на питання підручника).

Доповнення. Ми встановили, що існує зв'язок між тваринами і «друзями» їли. Наприклад: клест зриває шишку, виїдає частину насіння і кидає її. Шишки підбирають на снігу білки, дятли, лісові миші, Полівки, тобто між тваринами теж відбувається невидима зв'язок.

Висновок. Ялинки служать укриттям для тварин і забезпечують їх харчуванням. Таким чином, тварини ховаються серед гілок, в дуплах дерев. Рослини забезпечують тварин їжею.

Які зимові свята ви знаєте?

Новий рік - це свято нововведення Петра 1. Він звелів відзначати свято прикрашеною ялинкою. Людина прагнучи прикрасити свій будинок на кілька днів, губить ціле дерево, багато дерев.

Що це тягне за собою? Що можна зробити, щоб не шкодити природі?

11. Узагальнення. Підсумок уроку.

Як зимують тварини? Як зимують рослини? Що треба робити нам, людям, щоб допомогти тваринам взимку?

12. Домашнє завдання.

  1. У робочому зошиті виконати завдання №1, 2 стр. 26.
  2. У підручнику стор. 136-137, читати, відповідати на питання.

розділи: початкова школа

Мета уроку:

  1. Продовжити розширення знань про сезонні явища в природі на основі характеристики невидимих \u200b\u200bниток в зимовому лісі.
  2. Нагадати про взаємозв'язки компонентів неживої природи з живими її мешканцями
  3. Переконати в тому, що порушення природних зв'язків призводить до руйнування природи.
  4. Формувати дбайливе ставлення до природи.

Засоби навчання:

Таблиці, картини, фотографії із зображенням зимових пейзажів: зимового лісу, їли і всіх тварин, які отримують від неї їжу і укриття; набір карток із зображенням тварин і птахів, які пов'язані невидимими нитками з ялиною для гри - моделювання невидимих \u200b\u200bниток в зимовому лісі.

Хід уроку

1. Оргмомент. Повідомлення теми і мети уроку.

Січень на подвір'ї новий рік починається.
Ми знову до тварин лісовим вирушаємо.
Історії нові ліси дрімучого
Нас чекають, не дочекаються найкращі.

2. Перевірка домашнього завдання.

Гра "Рассели тварин в будиночки".

Будиночок 1 - тварини, які до зими роблять запаси.

Будиночок 2 - тварини, які впадають в сплячку.

Будиночок 3 - тварини, які взимку шукають корм у природі.

тварини: білка, ведмідь, лось, лисиця, вовк, кабан, заєць, їжак, борсук, бобер, хом'як.

Робота в групах. Підведення підсумків.

- Покажи сліди лісових тварин. (Див. Додаток 1)

3. Вивчення нового матеріалу. Бесіда.

- Чи пов'язані між собою рослини і тварини? Як?

Сьогодні ми подивимося цей зв'язок на прикладі дерева їли і тварин. Ялина - одне з найбільш цікавих і гарних дерев нашого лісу.

- Як пов'язане життя тварин з ялиною?

Розповідь вчителя: тварини харчуються насінням ялини, ховаються серед її гілок, під ними; клест будує взимку на їли гніздо і вигодовує ялиновими насінням своїх пташенят; заєць теж може сховатися під гілками ялини, так як вони зазвичай розташовані низько, іноді майже біля самої землі.

Існує також і зв'язок між тваринами - "друзями" їли. Клест, зриваючи шишку ялини він виїдає з неї тільки частина насіння, а потім кидає її на землю. Покинуті Клєстов шишки піднімають на снігу білки, дятли і це полегшує їм пошук їжі. Але ще важливіше скинуті Клєстов шишки для лісових мишей і полівок, які не можуть самі зірвати шишки з дерев. Наведені факти показують зв'язки між тваринами.

Невидимі нитки їли - це та користь, яку отримують від неї тварини і птахи, в зимуючих лісах:

- насіння ялини служать кормом для птахів: дятлів, клестов, корольків;

- зайцям ялина захист від зубастих хижаків;

- білкам ялина дає поживу.

Невидимі нитки природи треба вивчати і ретельно оберігати.

Перед святом Новий рік люди вирубують тисячі ялинок. Людина прагне лише на кілька днів прикрасити свій будинок.

- Що це за собою тягне? (Тварини позбавляються корми, місця проживання, місця для гнізда.)

- Який можна знайти вихід? (Краще залишити ялина в лісі, а будинок прикрасити штучної ялиною.)

4. Физминутку.

Сонце землю гріє слабо, (Руки вгору і вниз)
Ночами тріщить мороз (Руки на пояс, нахили в сторони)
На подвір'ї у снігової баби (Руки на пояс, поворот навколо себе)
Побілів морквяний ніс (Присідання)
У річці стала раптом вода
Нерухома і тверда, (Стрибки на місці)
Хуртовина сердиться, сніг кружляє (Руки вгору і вниз, покружлявши)
Замітає всі кругом білим сріблом. ( рухи руками)

5. Закріплення матеріалу.

Гра "Хто скаже спасибі зимової ялинці?" Робота в парах. (Див. Додаток 2)

- Яким тваринам і птахам ялина дає притулок і їжу?

- Що станеться в зимовому лісі, якщо з якої - небудь причини загинуть їли?

- Яким чином друзі їли допомагають їй?

Сценка "Бюро лісових послуг".

Нагрянув в ліс холодний лютий. На кущі замети завдав, дерева інеєм опушено.

А сонечко хоч і світить, та не гріє.

Сорока: - Знову кожен сам за себе? Знову поодинці? Ні, щоб нам спільно проти спільної біди! І так вже все про нас говорять, що ми в лісі тільки клюемся та гриземося. Навіть прикро ...

Заєць: - Правильно сорока скрекоче. Один в полі не воїн. Пропоную створити Бюро лісових послуг. Я куріпкам можу допомогти. Я сніг на полі кожен день до землі розриваю, нехай вони після мене там насіння і зелень клюють - мені не шкода.

Клести: - Ми шишки на ялинках лущиться, половину шишок цілими вниз упускає, так допомагаємо мишам і полівкам, білків, дятлам і їли розселятися по всій землі.

Сорока: - Заєць - копач, клести - бросателі!

Бобри: - Ми восени стільки осик навалили - на всіх вистачить. Приходьте до нас лосі, козулі, зайці соковиту осиковий кору та гілки гризти!

Дятли: - Пропонуємо свої дупла для ночівлі!

Вовк: - Хочу сторожем служити в лісі! Зайцев, лосів і косуль у осинок, куріпок на зеленях, бобрів в хатках. Я сторож досвідчений.

Сорока: - Розбійник ти з лісової дороги, а не сторож! Знаємо ми тебе. Я буду всіх в лісі від тебе стерегти: як побачу, так крик підніму!

Ось так звірі в лісі один одного виручають.

Учитель: Хлопці, чому звірі не захотіли, щоб вовк був сторожем?

- Розкажіть хто кому в лісі допомагає?

Сценка "Яблунька і горобець".

Яблунька: - Слухай, Воробей, чи не чув ти, що про зайця - русака кажуть: хижий він звір чи ні?

Воробей: - Ой, Яблунька, насмішила, ой, уморила! Який же заєць хижак? З його щурячими зубами впору тільки кору гризти.

Яблунька: - Кору ?! Ох, чуло моє серце: огложет він мене з усіх боків, хижак лютий! Погубить, лиходій!

Учитель: Чи права яблунька, що заєць - хижак?

Сценка "Білка і Бобер" - Хто з тварин говорить такі слова?

- До чого тут місце худе: ні тобі ялинок, ні тобі сосен із солодкими шишками - одна гірка осика навколо!

- До чого ж миле тут містечко: ні тобі сосен смолючіх, ні тобі ялинок колючих! Одні солоденькі осинки.

Сценка "Заєць і полівка".

- Мороз і хуртовина, сніг і холод. Травку зелену понюхати захочеш, листочків соковитих погризти - терпи до весни.

- Не треба весни чекати, травичка в тебе під ногами! Прокопай сніг до землі - там і Брусничка зелена і манжетка, і кульбаба. І нанюхатися і наїсися.

6. Підсумок уроку.

- Хто з ким дружить у зимовому лісі?

- Що не можна в лісі знищувати?

- Що найбільше сподобалося на уроці?

7. Домашнє завдання (за вибором).

  1. Прочитати текст "Сойка, білка та інші" с.140-141, виконати завдання до тексту.
  2. Написати твір на тему "Хто взимку в лісі не спить".

Муніципальне загальноосвітній заклад

«Середня загальноосвітня школа № 3 м Козьмодемьянска »

Республіки Марій Ел

Конспект уроку по навколишнього світу у 2 класі

підготувала

вчитель початкових класів

Козікова Наталія Сергіївна

г.Козьмодемьянск

2013

Тема: Невидимі нитки в зимовому лісі.

мета: познайомити учнів з природними зв'язками в зимовому лісі.

завдання:

освітні:систематизувати і розширювати уявлення учнів про тварин, рослинах, їх способі життя, про екологічні зв'язки.

Розвиваючі: розвивати вміння аналізувати, порівнювати, міркувати, встановлювати логічні взаємозв'язки.

виховні: виховувати шанобливе, дбайливе ставлення до природи, бажання працювати дружно, брати участь в пошуках нового.

Тип уроку: комбінований урок.

Плановані результати:дізнатися про взаємозв'язки між рослинами і тваринами в зимовому лісі; навчитися наводити приклади невидимих \u200b\u200bниток в зимовому лісі.

Оснащення уроку:комп'ютер, мультимедійний проектор, екран, презентація уроку на тему: «Невидимі нитки в зимовому лісі» Плешаков А.А. Навколишній світ. 2класс, М .: Просвещение, 2011 року. Робочий зошит.

Хід уроку.

I. організаційний момент

учень:

Здрастуй, ліс, дрімучий ліс,

Повний казок і чудес!

Ти про що шумиш листям

Вночі темної, грозовою?

Що там шепочеш на зорі

Весь в росі, як в сріблі?

Хто в глушині твоєї таїться?

Що за звір? Яка птах?

Всі відкрий, що не утаі:

Ти ж бачиш - ми свої!

С. Погорілівська

II. актуалізація знань

Я запрошую вас, хлопці в зимовий ліс,

Де багато всяких казкових чудес,

Де замела метелиця дороги,

де клишоногий ведмедик спить у барлозі,

Де в крижаному палаці живе сама

Красуня, чарівниця - зима.

(Пофантазуйте. Що ви могли побачити в зимовому лісі?)

Як зима відбилася на житті рослин і тварин. Як зимують дерева?

Листяні дерева скинули листя, а хвойні - стоять з елёние.

Як зимують чагарники і трави?

- Чагарники скидають листя, трави жовтіють, але не всі.

Які трави йдуть під сніг зеленими?

- Зеленими йдуть під сніг суниця, копитняк, а також

озима пшениця, жито.

- Чому вони не замерзають?

Сніг захищає від морозу. Чим більше снігу, тим легше рослинам перенести зимові морози

А тепер поговоримо про життя птахів взимку.

- Діти, а чи всі птахи залишаються зимувати? Чому?

- Як називаються птахи, які відлітають восени в теплі краї?

- Чому вони відлітають?

Як називаються птахи, які залишаються зимувати? (Зимуючі)

- Назвіть зимуючих птахів. (Синиця, горобець, дятел, голуб, синиця, снігур, сорока, ворона)

- Птахи, які харчуються комахами полетіли в теплі краї. Залишаються зимувати сороки, синиці, горобці, поползень, дятел, шишкар. Вони продовжують вести активний спосіб життя. горобці, сороки, ворони підгодовуються поблизу жител людини. Дятел і піщуха харчуються личинками комах, добуваючи їх з-під кори дерев. Сойки, щиглики, синиці збирають плоди, що залишилися і насіння рослин .

- Які птахи прилітають до нас зимувати з півночі?

- Прилетіли до нас на зимівлю з північних районів снігурі і омелюхи. Ягоди горобини для них - найкращі ліки.

Хлопці теж приготували повідомлення про зимуючих птахів.

шишкар живе у хвойних лісах. Дзьоб у клестов пристосований до харчування насінням шишок, тому верхня і нижня половинки дзьоба перехрещені. Самець забарвлений в яскравий колір, а самка - сірувато-зелена. Ці птахи виводять своїх пташенят взимку, тому що саме взимку для них багато корму.

синиця - це спритна рухлива пташка. Вона не відлітає на зимівлю в теплі краї. Гніздо своє зазвичай влаштовує в дуплах дерев. Яскраво - жовта грудка і живіт цієї пташки поділені навпіл широкої чорною смугою, на голові чорна шапочка. Влітку живиться жучками, черв'ячками, а взимку їсть все: і крихти хліба, і варені овочі. Але особливо любить несолоне сало.

Свірістелі- прилітають до нас з півночі і залишаються на всю зиму. Крила у неї чорні з яскравими жовтими смужками. На кінцях пір'я і на голові розкидані червоні цятки. Дуже святкове птах. Співають вони неголосно, зазвичай ніжно посвистують. За це їх і прозвали омелюхи.

Зима - важкий час у житті тварин.

- Хлопці, як ви можете допомогти птахам перенести важкий час?

Можна зробити годівницю, повісити на дереві, приносити туди корм, підвісити у кватирки шматочок сала - для синиць.

У лісі можна зустріти різних звірів і птахів. Але всіх ми зустрінемо взимку? Давайте подивимося на картинки і фотографії і назвемо тих тварин, яких не зустрінеш в зимовому лісі.

/ Діти виходять по черзі і вибирають картинки /

Чому ми не зустрінемо взимку ведмедя, борсука і їжака? (Вони впадають на зиму в сплячку)

Про те, як зимують деякі звірі, ми дізнаємося з повідомлень, підготовлених хлопцями.

А про кого буде перше повідомлення ви здогадаєтеся самі, отгадав загадку.

а) Відгадайте загадку:

Ходжу в пухнастою шубі,

Живу в густому лісі.

В дуплі на старому дубі.

Горішки я гризу .

Білка. До зими білка утеплює своє гніздо, яке їй служить надійним захистом під час сильних морозів і негоди. Гніздо своє білка будує в розвилках гілок або в дуплах дерев. У морози, коли дуже холодно, білки по лісі не бігають, в гнізда ховаються. А гніздо біляче називається гайно. Куля з гілок високо на ялинках. У ньому один або два виходи, а всередині стінки вистелені мохом. До зими білочка робить їстівні припаси. Потішно дивитися, як білка шукає горіхи: стукне лапкою по гілках ліщини і дивиться, яка більше гойдається. Значить, на цій гілці горіхи. На їжу і про запас відбирає найкращі плоди. Гриби влітку і восени білка сушить сама. Надкусив грибок - смачний чи? Потім наколе на сучок - нехай сохне до зими. Буває, що сотні і навіть тисячі грибків білка насушить за літо.

б) Господар лісової

Прокидається навесні,

А взимку під хуртовинний виття

Спить в хатинці сніговий .

ведмідь. Перш, ніж лягти в барліг, плутає ведмідь свої сліди, як заєць, петляє по бурелому, воді, скаче убік зі сліду, одним словом, туди-сюди не раз пройдеться. Барліг - яму, викопану де - небудь під корінням дерева, вистилає травою, сухим папороттю ще до першого снігу. Лягає ведмідь головою до лазу, прикриває морду лапою і спить. В цей час він їжі не вживає, а живе за рахунок накопиченого жиру. Кажуть, що взимку в барлозі ведмеді смокчуть лапу. Насправді зі ступнів ведмедя сходить стара груба шкіра, а молода ніжна потребує зігріванні. Тому ведмідь і облизує підошви гарячим язиком, прицмокуючи в цей час губами. Ось і здається, що він смокче лапу.Еслі ведмедя розбудити, то він виходить з барлогу голодним і в цей час буває дуже небезпечний. Його називають ведмідь - шатун.

Важкі роги за вагою,

Ходить важливо він по лісі:

Він господар, а не гость-

Похмурий і сердитий ...

- Лось- слон. Всі його досягає до 400 кг. Такому звіру потрібно багато їжі. Повільно бреде лось серед кущів і молодих дерев, об'їдаючи їх гілки. Якщо зустріне повалених осику, обгризає кору. Весь цей корм малопоживний. Вчені підрахували: за добу лось може з'їсти більше 1700 гілочок! Час від часу лось відпочиває, закопавшись в пухкий сніг. А потім знову за їжу.

в) За деревами, кущами

Промайнуло швидко полум'я.

Промайнуло, пробігло.

Немає ні диму, ні пожежі.

Лисиця.Полює лисиця в сутінках або вночі за птахами, зайцями, їжаками. Підкрадається до видобутку непомітно, несподівано кидається на неї і хапає гострими зубами. Любить, як кішка, пограти з видобутком. Взимку можна бачити, як лисиця нюхає сніг. Насправді по запаху під снігом вона вистежує мишей, швидко риє передніми лапками сніг і хапає здобич. Знищуючи мишей, лисиця приносить користь. Під час сильних хуртовин та негоди вона шукає притулок, згортається клубком і прикривається хвостом.

Сірий, зубастий,

По полю нишпорить,

Телят, ягнят шукає.

вовк - сильний, розумний хижак. Його здобиччю стають не тільки зайці, а й великі звірі - кабан, лось. Зазвичай вовки полюють невеликими зграями. Вони можуть довго, наполегливо переслідувати свою здобич. Правда, по глибокому, пухкому снігу їм

важко бігати, і часто вовки залишаються голодними.

г) У косого немає барлогу,

Чи не потрібна йому нора.

Від ворогів рятують ноги,

А від голоду - кора .

Заєць. У зайців задні лапи сильніше передніх. Бігає він по пухкому снігу на своїх опушених лапах легко, як на канадських лижах, Спить чуйно, дрімає в півсні з відкритими очима, лише на хвилину їх закриваючи. Під час сильних хуртовин та снігопадів ховається в неглибоких ямках, в кущах, лягає заєць в ямку з скока, тому поблизу не буває слідів

Физкультминутка «Зайці»

Куди сховався зайчик?

Відгадайте загадку

Що за дівчина?

Чи не швачка, що не майстриня.

Нічого сама не шиє,

А в голках круглий рік.

(Ель)

А кого ми ще зустрінемо у ялинки?

Без крил,

А швидше птиці

З дерева на дерево перелітає.

(Білка)

Яка птах взимку пташенят виводить?

(Шишкар)

серед лісу

Ковалі кують.

(Дятли)

- Чи існує зв'язок між цими тваринами?

Всі вони знаходяться на їли або ховаються під лапами їли.

Тварини ховаються серед гілок ялини, знаходять їжу.

Повідомлення теми і мети уроку

- Сьогодні ми подивимося цей зв'язок. Як ми назвемо тему нашого уроку?

«Невидимі нитки в зимовому лісі»

- Що ми називаємо невидимими нитками?

Невидимими нитками ми назвали зв'язку, які є в природі всюди.

Пов'язані між собою нежива і жива природа, Рослини і тварини, різні тварини.

Постановка проблеми і відкриття нового.

Ялина - одне з найбільш цікавих і гарних дерев нашого лісу.

- З ким же дружить ялина? Давайте відкриємо підручники на с.36 - Уявіть, що ми виходимо на галявину, посередині якої росте красуня-ялинка.

Прочитаємо в підручнику розповідь, який називається «З ким дружить ялина?»

/ Добре читає учень читає розповідь. /

- Розгляньте малюнок-схему.

Як пов'язане життя тварин з ялиною?

Тварини харчуються насінням ялини.

- Ховаються серед гілок ялини, під ними.

- Клести будують взимку на їли гнізда і вигодовують ялиновими насінням своїх пташенят.

- Але існує також і зв'язок між тваринами - «друзями» їли.

Як тварини допомагають один одному? Прочитаємо в підручнику розповідь на с.38 / Добре читає учень читає розповідь. /

Так, в харчуванні шишкар є особливість: зриваючи шишку ялини, він виїдає з неї тільки частина насіння, а потім її кидає. Покинуті Клєстов шишки підбирають на снігу білки, дятли, і це полегшує їм пошук їжі. Але ще важливіше скинуті Клєстов шишки для лісових мишей і полівок, які не можуть самі зірвати їх на деревах. Ось така цікава життя зимового лісу, так складні, хоча на перший погляд і непомітні, зв'язку в зимовому лісі.

На прикладі лише однієї ялинки ми переконалися, що вона служить і укриттям для тварин, і забезпечує їх харчуванням.

Подумайте, а чому можна назвати їх друзями їли?

- Вони пов'язані ланцюгом харчування, розносять насіння.)

Як ви думаєте, якби у їли не було таких друзів, змогли б насіння потрапити в землю?

Виявляється шишки ялини розкриваються самі, як тільки лютневе або березневе сонце почне їх пригрівати, і з них висипаються легкі крилаті насіння, які підхоплює вітер і розносить в різні боки.

Отже, ми на прикладі лише однієї ялинки переконалися, що вона пов'язана невидимими нитками з тваринами, тому що вона служить їм укриттям, забезпечує їх харчуванням.

закріплення вивченого.

Відкрийте свої робочі зошити на с. 20 і виконайте завдання 1 / Учні виконують завдання /

Вікторина

      Які птахи дружать з ялиною?

      Які звірі дружать з ялиною?

      Хто відсипається в снігу під пухнастими гілками ялини?

      У якийсь птиці дзьоб пристосований для вилущування насіння з шишок?

Физкультминутка для очей «Ялинка»

Що буде якщо…

Вирубати всі їли.

Зовсім недавно відбулося свято - Новий рік. У це свято прийнято приносити в будинок ялина. А тепер уявіть, що нашу ялинку хтось зрубав би собі на свято. Що б сталося? / Учитель знімає зображення їли з дошки / (Тварини залишилися б без будинку, їжі, укриття.)

А як же бути? (Треба ставити штучну ялинку або наряджати дерево на природі.) Бережіть їли!

Вирубуючи їли, ми позбавляємо тварин вдома, притулку, корми.

Підведення підсумків уроку

Ось і підійшов до кінця наш урок. Що нового ви дізналися?

Що ми називаємо невидимими нитками?

Чи існують вони в зимовому лісі?

Чи сподобалася вам наша сьогоднішня «прогулянка»? Всі кому сподобалася, можуть «посадити» свою маленьку ялинку, прикріпивши її на дошку. (У хлопців на партах лежать паперові ялинки, і бажаючі можуть підійти до дошки і прикріпити до неї свою ялинку.)

VIII. Домашнє завдання.

Використовувана література:

    Плешаков А.А., Підручник «Навколишній світ», 2 ч. - Москва: «Просвещение», 2011 р

    Казакова О.В., Н. А. збоїв. Поурочні розробки з курсу «Навколишній світ. 2 клас »- М.« Просвещение », 2006 р

    Плешаков. А. А. Робочий зошит до підручника для 2 класса.2 ч. «Навколишній світ» М .: «Просвещение», 2011 р

    Нещодавно вдалося почути, а слідом за цим і проаналізувати приклад, на дану тематику.

    Для початку слід сказати, що суть невидимих \u200b\u200bниток, це те, що в природі все взаємопов'язано, так як все живе, в результаті бере участь в екосистемі.

    Приклад криється в тому, що в США, в лісі розташованому в окрузі Огайо, прибрали вовків. Від цього, з часом, стали занадто сильно, плодиться лосі.

    Лосі тварини травоїдні, тому вони тотально почали об'їдати все дерева.

    Від цього, навіть виникли проблеми у ведмедів, так як річки стали швидше сохнути, від того, що дерева не блокували пекучі промені сонця.

    В загально вся екосистема була в дисбалансі і на межі самознищення, поки в той ліс знову не запуститься пару зграй вовків, які з часом, все нормалізували.

    Як відомо, в природі все взаємопов'язано. Нитки можна знайти всюди в будь-який час року.

    Давайте розглянемо ці зв'язки на прикладі зимового лісу.

    Настає зима, стає холодно, можуть навіть вдарити сильні морози, але тварин рятує їх тепле хутро.

    Також взимку стає менше корму для тварин, але деякі тварини рятуються тим, що впадають в сплячку і годуються своїми запасами, деякі перебираються ближче до житла людини, щоб поживитися там.

    Ще приклад: взимку випадає сніг, все стає білим. Деякі тварини, наприклад, зайці, змінюють своє забарвлення, щоб стати менш помітним.

    Ось як це можна показати наочно:

    У зимовому лісі між тваринами дуже багато харчових зв'язків і їх треба просто навчитися бачити.

    Один з яскравих прикладів можна навести з сосновими деревами. На них ростуть шишки, і вони дозріваючи падають. Навесні повятся з них молоді паростки дерев. Але так само ці шишки служать кормом для птахів і звірів. А деякі дрібні звірки служать кормом для хижаків. Наприклад мишка поїсть зернятка з шишки, а саму мишку з'їсть лисиця. Саме дерево яке служить кормом для багатьох не зможе рости без вологи (сніг) і сонця.

    Невидимими називають нитки або зв'язки, що існують в природі між усіма її складовими, як суб'єктами живої природи, так і об'єктами мертвою. Зрозуміло, що найбільше число таких зв'язків можна відшукати в лісі літньому або весняному, а й взимку таких невидимих \u200b\u200bниток предостатньо.

    Перш за все згадаємо про сніг, який глибоким шаром покриває землю все зимові місяці. Сніг служить свого роду ковдрою, яке захищає землю, коріння рослин і зимуючих комах від вимерзання - ось і одна невидима нитка. Далі сніг служить притулком для мишей, інших гризунів і деяких птахів, під яким їх дуже важко знайти хижакам.

    Взимку зберігаються і звичайні харчові ланцюжки між консументами різних порядків і продуцентами. зайці обгризають кору, олені і лосі розгрібають сніг в пошуках трави, птахи поїдають горіхи і морожені ягоди, лисиця полює на мишей, а вовк на зайця - ось відразу скільки невидимих \u200b\u200bниток проявилося.

    Ясна зимове небо загрожує сильними морозами, адже при цьому останнє тепло від поверхні вільно йде в атмосферу, а похмуре, затягнуте хмарами небо обіцяє не тільки снігопади, а й відлига.


ЦІЛІ УРОКУ: провести спостереження за зимовими змінами в природі; систематизувати і збагатити знання дітей про природні зв'язки; познайомити дітей з особливостями і життям тварин, пов'язаних з цим деревом. СНІГ НА ПОЛЯХ, СНІГ НА ПОЛЯХ, ЛІД НА РІЧКАХ, ЛІД НА РІЧКАХ, ЗАВІРЮХА ГУЛЯЄ. ЗАВІРЮХА ГУЛЯЄ. КОЛИ ЦЕ БУВАЄ? КОЛИ ЦЕ БУВАЄ?




ПИТАННЯ: Які явища в неживій природі відбуваються взимку? Які явища в неживій природі відбуваються взимку? А ще якісь природні явища ви знаєте? А ще якісь природні явища ви знаєте? Як зимують дерева? Як зимують дерева? Як зимують чагарники і трави? Як зимують чагарники і трави?


Є трав'янисті рослини: суниця, копитняк, озиме жито і озима пшениця, які йдуть під сніг зеленими. Як ви думаєте, чому вони не замерзають? Є трав'янисті рослини: суниця, копитняк, озиме жито і озима пшениця, які йдуть під сніг зеленими. Як ви думаєте, чому вони не замерзають? А як можна взимку визначити дерево, якщо воно без листя? А як можна взимку визначити дерево, якщо воно без листя?








Фізкультхвилинки Сонце землю гріє слабо (руки вгору і вниз) Сонце землю гріє слабо (руки вгору і вниз) Ночами тріщить мороз, (руки на пояс, нахили в бік) Ночами тріщить мороз, (руки на пояс, нахили в бік) У дворі у сніговій Баби (руки на пояс, поворот навколо себе) на подвір'ї у сніговій Баби (руки на пояс, поворот навколо себе) Побілів мокрий ніс. (Діти показують ніс) Побілів мокрий ніс. (Діти показують ніс) У річці стала раптом вода У річці стала раптом вода нерухома і тверда, (стрибки на місці) нерухомо і тверда, (стрибки на місці) Завірюха злиться, Завірюха злиться, Сніг кружляє, (діти кружляють) Сніг кружляє, ( діти кружляють) Заметает все кругом Заметает все кругом Білим сріблом. (Імітують рухи руками) Білим сріблом. (Імітують рухи руками)


Ігротека Рассели тварин: білку, ведмедя, лося, лисицю, вовка, кабана, зайця, їжака - по будиночках. Рассели тварин: білку, ведмедя, лося, лисицю, вовка, кабана, зайця, їжака - по будиночках. Будиночок 1 - тварини, які до зими роблять запаси. Будиночок 1 - тварини, які до зими роблять запаси. Будиночок 2 - тварини, які взимку впадають в сплячку. Будиночок 2 - тварини, які взимку впадають в сплячку.


Вибери тварин, яких можна зустріти взимку: Муравей, жаба, ведмідь, їжак, білка, лисиця, заєць, куниця, синиця, ворона, вовк, зозуля, вже, лось, метелик. Мураха, жаба, ведмідь, їжак, білка, лисиця, заєць, куниця, синиця, ворона, вовк, зозуля, вже, лось, метелик.


Відгадай загадки Влітку по лісі гуляє, а взимку в барлозі відпочиває. Влітку по лісі гуляє, а взимку в барлозі відпочиває. Яка птах взимку пташенят виводить? Яка птах взимку пташенят виводить? Шуба сіра для літа, для зими іншого кольору. Шуба сіра для літа, для зими іншого кольору. У якого звіра взимку народжуються дитинчата? У якого звіра взимку народжуються дитинчата?


БЕСІДА: Невидимі зв'язку в зимовому лісі Чи пов'язані між собою рослини і тварини? Як? Чи пов'язані між собою рослини і тварини? Як? Як пов'язане життя тварин з ялиною? Як пов'язане життя тварин з ялиною? Що це за собою тягне? Що це за собою тягне?


Закріплення: Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Що нового ви дізналися сьогодні на уроці? Як зимують різні звірі, птахи, риби? Як зимують різні звірі, птахи, риби? Що робить людина, щоб допомогти тваринам взимку? Що робить людина, щоб допомогти тваринам взимку?