Конспект індивідуального заняття з диференціації звуку. Конспект заняття "диференціація звуків з і ш в складах, словах, пропозиціях". Гра «Один - багато» з перекиданням м'яча

Ксенія Іванова
Конспект заняття з диференціації звуків [Д] - [Т]

мета: Вчити дітей розрізняти приголосні звуки д-т і букви д-т ізольовано, в складах, словах, пропозиціях.

завдання:

Корекційно-освітні:

уточнити артикуляції звуків д-т, Встановити відмінності по дзвінкості-глухість, спираючись на зоровий і кінестетичний аналізатори.

Розвивати фонематичні сприйняття.

удосконалювати навички звуко-літерного, звуко-слогового аналізу слів складної складової структури.

Закріплювати поняття про смислоразлічітельную ролі звуків і букв д-т.

Активізувати і збагачувати словниковий запас учнів (Знання про професії).

Корекційно-розвиваючі:

Розвивати увагу, пам'ять, мислення.

Розвивати дрібну, загальну і артикуляционную моторику.

виховні:

Виховувати бажання допомагати іншим.

Виховувати самостійність.

Робити щеплення інтерес до професій.

Хід заняття:

1. Організаційний момент:

Яка зараз пора року? Назвіть всі весняні місяці. Який сьогодні день тижня? Яка зараз пора доби? Назвіть місяці, в назвах яких є звук [д] або [т](Березень, серпень, вересень, жовтень, грудень).

2. Повідомлення теми заняття:

- Послухайте загадку:

«Лікує маленьких дітей,

Крізь окуляри свої дивиться

Лікує пташок і звірів.

Добрий. (доктор Айболит)» (Картинка)

Визначте перший звук в слові доктор(перший звук д) .

Визначте останній звук в слові Айболить(останній звук т) .

Як ви думаєте, яка тема нашого сьогоднішнього заняття?

3. Уточнення артикуляції звуків.

Подивіться в дзеркало, скажіть звук т. Де знаходиться кінчик язика? вимовте звук д. Де знаходиться кінчик язика? (За верхніми зубами)

4. Характеристика звуків д-т за схемою.

дайте повну характеристику звукам т, Д.

Діти. [Т] - приголосний, глухий, твердий.

[Д] - приголосний, дзвінкий, твердий.

Діти знаходять подібність і відмінності звуків д-т.

Арт. гімнастика «Денискина зарядка».

5. Читання складів по складової таблиці.

Читаємо склади (1 стовпчик, 2 стовпчик, 3 стовпчик, 1 рядок, 3 рядок, 4 рядок, 2 рядок)

Так - та та - так ата - пекла

До - то то - до ото - одо

Ду - ту ту - ду уту - уду

Ди - ти ти - ди ати - ади

6. Виділення звуків д-т з слів.

До нас на заняття прийшов ще один казковий персонаж. Хто це? (Картинка - листоноша Пєчкін).

Пєчкін приніс нам три конверти з листами. Щоб відкрити одне з них, потрібно виділити звуки д-т зі слів: Доярка, штукатур, садівник, художник, пастух, кравець, продавець, пілот, листоноша.

Діти за допомогою сигнальних карток виділяють звуки д-т з слів.

Як одним словом назвати всі ці слова? (діти: Професії).

7. Звуко-буквений і звуко-слоговой аналіз слів.

Ось тепер можна відкрити перший лист. «Дорогі діти! Допоможіть нам відшукати свої речі! Жителі Міста Майстрів ».

Як ви думаєте, хто живе в Місті Майстрів? (Майстра)

Хто такий майстер? (Діти відповідають)

Майстер - людина будь-якої професії, який добре знає свою справу. Перерахуйте професії, які ви запам'ятали (Діти згадують).

А тепер подивимося, кому потрібна допомога.

Діти беруть картинки, на яких зображені предмети для тієї чи іншої професії, ставлять її навпроти потрібної картинки і кажуть: «Це потрібно кравця, художнику, доктору, будівельнику.»

Назвіть предмети, в яких присутні звуки д, Т.

(У кравця - нитки, стрічка. У будівельника - тачка, рулетка, відро. У доктора - таблетки, чемодан, халат. У художника - пензлики, мольберт, палітра).

Які за рахунком звуки д, Т в словах: Кравець, доктор, художник, будівельник.

Физминутку

пальчикова гімнастика:

Ось паркан. У паркані щілини. - Пальці правої руки притиснути один до одного. Розсунути пальці.

Пальці в них пролізти хотіли.

Слідом за ним застряг Указка. - указати. палець лівої руки між указат. і середнім пальцями правої,

Середняк хотів пролізти - марно! - середній палець лівої руки між середнім і безіменним пальцями правої,

Безіменний - безуспішно! - мізинець кілька разів зігнути - розігнути, потім помахати їм. Кожен палець по черзі звільнити з полону.

Хоч один пройшов? Звісно!

Щуплий, маленький мізинчик

Допомога братам надав:

З щілин їх всіх дістав.

8. Гра «Навпаки». Щоб відкрити другий лист, потрібно змінити звук в слові і назвати вийшло слово (Гра з м'ячем):

Логопед Дитина

дачка тачка

плоди плоти

творці палаци

9. Закріплення поняття про смислоразлічітельную ролі букв д, т.

- Відкриваємо другий лист: «Діти! Допоможіть мені закінчити вірш і прочитайте, що вийде. поет »

Картки, в яких потрібно вставити пропущені літери: Д-т

Назвемо ми книгу. ом По річці пливуть пло. и

Для житла побудуємо. ом Зеленіють на гілках пло. и

Ось візок. Це. ачка Архітектори - .ворци

Будинок в саду зветься. ачка Будують чудові. ворци

висновок: Якщо в слові замість букви Т, написати Д, то значення слова зміниться.

10. Робота з кросвордом. (Відкриваємо третій лист). «Хлопчики і дівчатка! У нас вийшла суперечка. Хто найголовніший житель в Місті Майстрів? » Для цього відгадайте кросворд "Хто що робить?"

1. ФОТОГРАФ Хто фотографує?

2. ПРОДАВЕЦЬ Хто продає?

3. ШТУКАТУР Хто штукатурення?

4. ДОЯРКА Хто доїть корів?

Хто здогадався, хто ж найголовніший в Місті Майстрів? (Праця)

11. Підбір споріднених слів.

Підберіть споріднені слова до слова праця, які відповідають на питання який? (Важкий, працьовитий, трудової). Яке слово об'єднує ці слова? (Праця). Як називається загальна частина споріднених слів? (Корінь)

12. диференціація букв д-т на рівні пропозиції.

Згадаймо мудрість народу про працю. Прочитайте прислів'я, вставте пропущені букви д-т (Індивідуальні картки); запис в зошити і орфографическое читання по ланцюжку.

Без. ру. а не ви. ащішь і рибку зі пру. а. Хто люби. Ру., .ого люди ч. у. .

Ру. годуй., а лінь порти .. Які. ру. и, .акіе пло. и.

13. Підсумок заняття.

Публікації по темі:

Логопед живе в світі звуків. Часто це неправильні, «кострубаті» звуки дітлахів, з якими він «бореться». Працюючи з дітьми не перший рік ,.

Велике прання! Шановні колеги! Пропоную вашій увазі гру «Велике прання!», Яку я виготовила для роботи по автоматизації звуків.

Конспект фронтального логопедичного заняття з диференціації звуків «С» - «Ш» «Подорож до бабусі Стеха в село» Завдання: 1. Корекційно-освітні: - уточнити уявлення дитини про звуки [С], [Ш]; - тренувати дітей відповідати на запитання логопеда.

Конспект індивідуального логопедичного заняття з автоматизації звуку [Л] і диференціації звуків [С] - [С '] Тема: звук Л, звуки С-сь. Завдання: I --- автоматизувати звук Л у складах, словах, пропозиціях; -розвивати фонематичні сприйняття в роботі.

Диференціація звуків З-Ш

Автор: Агафонова Ірина Анатоліївна, вчитель-логопед
Місце роботи: МКС (К) ОУ школа-інтернат V виду №13, г.Ижевск
конспект індивідуального логопедичного заняття "Диференціація звуків З-Ш"
Опис роботи: заняття сплановано для учня 1 класу з діагнозом ОНР 3 рівня у дитини з дизартрією. Структура заняття відповідає розвиває завданням навчання, виховання і корекції. Воно органічно пов'язане з попередніми заняттями, спирається на них і є підготовчим до наступної теми.

мета: уточнити вміння диференціювати звуки С-Ш
завдання
Корекційно-освітні:
- закріплення навичок диференціації звуків і букв С-Ш
Корекційно-розвиваючі:
- розвивати мовний видих, силу голосу
- розвивати фонематичні процеси
- удосконалювати лексико-граматичний лад мови
Корекційно-виховні:
- формувати позитивну мотивацію до занять
- виховувати самоконтроль за промовою, бажання займатися

устаткування: комп'ютер; аудіозапис «Смішарики»; картки з артикуляційної гімнастикою; таблиці-опори для характеристики звуків; рахункові палички; люстерко; ІКТ тренажер «Навчи смішариків розрізняти звуки С-Ш»; картина з паровозом, дудка; м'яч, предметні картинки, паровоз з пронумерованими вагонами; картка із завданням, зошит, кольорові ручки; смайлики-рефлексія.

хід заняття

I.Орг. момент
Звучить приспів пісні «Смішарики»

II. Визначення теми і мети заняття
Тобі сподобалася пісенька? Сьогодні ми вирушимо в гості до Смішарики для того, щоб навчити їх розрізняти звуки С і Ш.
- Як ти думаєш, для чого ми повинні навчити розрізняти їх ці звуки?
учень
-Щоб правильно вимовляти звуки С і Ш, щоб не плутати їх в словах.

III. артикуляційна гімнастика
-Щоб красиво і чітко вимовляти звуки, виконаємо гімнастику артикуляції

ЖАБА
Щоб сподобається жабам,
Тягнемо губки прямо до вушках.
Потягну і перестану
І анітрохи не втомлюся.

СЛОНИК
Наслідую я слону.
Губи хоботком тягну.
А тепер їх відпускаю
І на місце повертаю

лопаточка
Мова лопаткою поклади
І під рахунок його тримай:
Раз два три чотири п'ять!
Мова треба розслабляти!

Покараємо неслухняних язичок
(Пя-пя-пя-пя ....)

Чашечка
Мова широкий поклади,
А краю підніми.
Вийшла чашка,
кругленька чашка

IV. Порівняння звуків З-Ш по артикуляційних і акустичним ознаками
-Сказав звук С
-Розкажи за допомогою опори як працюють органи артикуляції, коли ми вимовляємо звук С.
-Чим відрізняються звуки і букви?
-Вірно, звуки ми вимовляємо, а букви пишемо і читаємо.
- Виклади паличками букву С
-Сказав звук Ш
-Розкажи за допомогою опори як працюють органи артикуляції, коли вимовляємо звук Ш.
-Виложі за допомогою паличок букву Ш.
- Дай характеристику звуків Сі Ш по опорі.
У чому подібність і відмінність звуків С і Ш?

V. Розвиток фонематичного сприйняття.
- Давай пограємо в гру «Злови звук». Якщо почуєш звук Ш, то хлопну в долоні, якщо звук С - тупни.
- Шапка, шкарпетки, шишка, сосна, глечик, санки, Нюша, слон, сон, жарт, курінь, коса
- Перерахуйте всі слова, які я називала
-Молодець!

VI. Диференціація звуків С і Ш в словах. (Тренажер «Навчи смішариків розрізняти звуки С і Ш)
- Допоможи Смішарики розсадити тварин по вагонах
В один вагон треба розсадити всіх тварин в назві яких є звук Ш, в інший вагон всіх тварин в назві яких є звук С
- Молодець, правильно розсадив усіх.

VII.Развітіе просодической сторони мови (Мовного видиху, сили голосу)

Можна вирушати в дорогу - дорогу
- Візьми дудочку і дуже голосно прогуді кілька разів, оповіщаючи всіх, що паровоз відправляється (дитина робить глибокий вдих через ніс і видих через рот в дудочку)

Погуди як паровоз, який від'їхав дуже далеко
(Тихо вимовляє - ту-ту ...)
-погуді як паровоз, який на середині шляху
(Вимовляє нормальною силою голосу - ту - ту ...)
- Тепер, як паровоз, який під'їжджає зовсім близько.
(Голосно вимовляє - ту-ту ...)

VIII.Развітіе навичок звукобуквенного аналізу.
- Поки наш паровоз їде, відкрий свій зошит. У ній - дві картинки.
- Покажи де ведмедик?
-Де миска
Назвіть першу; другу картинки
Скажи, чи схожі слова?
- Що визначає перше, що друге слово?
- Познач звуки кольоровими гуртками до цих слів.
- Чи можна плутати звуки і букви?
- Що станеться якщо ми будемо плутати звуки і букви?

IX.Дінаміческая пауза. Гра з м'ячем.

-Поіграем з м'ячем.
- Заміни в словах звуки С-Ш (перекидають м'яч один одному)
Уси- ..., криса- ..., Ніс ..., сік-..., каска- ..., маска- ..., добу- ..., брось- \u200b\u200b..., соліть- ..., вас-....
(Вуха, дах, ніж, шок, кашка, Машка, жарти, брошка, пустувати, ваш).

X. Розвиток навичок складового аналізу.

Відгадай назву тварини на картці і посади картинку з назвою цієї тварини в свій вагон. У першому вагоні їдуть тварини в назві яких один склад, у другому-2 складу, в третьому вагоні їдуть тварини в назвах яких 3 складу.

Учень на картці вставляє пропущені букви в словах, вибирає відповідну предметну картинку і розсаджує по вагонах.
В 1 вагон-слон, їжак, миша.
У 2 вагон - лисиця, ведмедик, сова.
У 3 - баранчик, півник, конячка.

Молодець. Ти впорався із завданням.

XI.Подбор ознак і дій на звуки С-Ш до предмету.
-Розкажи про кожну тварину з тих, яких ти розсадив по вагонах як я.
Слон (який?) Великий, ставний, шикарний, добродушний, сильний.
(Що робить?) Стоїть, їсть, дихає, настає, спить
-Миша яка?
учень:
- Спритна, смілива, слабка, сіра, смішна, маленька ...
Логопед:
-Що робить?
учень:
- Шарудить, шкребе, смішить, кришить, ховається ...
Логопед запитує про ознаки і діях усіх тварин, задає стимулюючі питання при ускладненнях.

XII.Ітог заняття
- Як ти думаєш, Смішарики навчилися розрізняти звуки С і Ш?
- Як ти їм в цьому допоміг?
- Для чого потрібно розрізняти ці звуки?
- А що тобі сподобалося найбільше на занятті?
-А що було найважче?
-Покажи, яким символом ти оціниш свої знання, якими ти поділився зі Смішарики?
- Молодець, ти дуже старався!

Конспект фронтального логопедичного заняття для учнів 1-го класу c ОНР III рівня мовного р

Трофимова М.М.
Учитель-логопед, Мадоу ЦРР - д / с № 116

Мета: вчити диференціювати звуки [з] і [ш] в складах, словах і пропозиціях.

Корекційно-навчальні:

Уточнення і порівняння артикуляції звуків С- Ш; закріплювати вміння правильної вимови їх у мові, диференціювати їх в словах, словосполученнях, реченнях; продовжувати вчити ділити слова на склади; вчити узгоджувати прикметники з іменниками, вчити будувати фразу.

Корекційно-розвиваючі:

Розвивати фонематичний слух, зорове сприйняття, дрібну моторику, увагу, пам'ять.

Корекційно-виховують:

Виховання дбайливого й уважного ставлення до людей, самоконтролю.

устаткування:

Предметні картинки для диференціації звуків С і Ш в словах і пропозиціях.

Організаційний момент (створення позитивної мотивації до заняття).

Ігрова вправа «Четвертий зайвий»

Виділення зайвого слова: апельсин, абрикос, ананас, равлик.

Чому равлик зайве слово? Які голосні звуки ти знаєш?

А які ще є звуки? Чому вони називаються приголосними?

Основна частина.

1.Сообщеніе теми.

Мені прийшов лист від Соні і Шурика. У своєму листі вони просять про допомогу. Зла чаклунка зачарувала юну принцесу, перетворивши її в стару. І щоб допомогти їй нам треба виконати завдання. Допоможемо?

2.Виділення першого звуку в словах.

Скажи, який перший звук ти чуєш в словах «Соня» і «Шурик».

Сьогодні ми повчимося розрізняти звуки С і Ш в складах, словах, пропозиціях.

3.Уточненіе артикуляції. Порівняльна характеристика звуків С і Ш.

Звуки С і Ш які вони?

[З] - приголосний, твердий, глухий.

[Ш] - приголосний, твердий, глухий.

4.Ігровое вправу «Повтори».

Слухай уважно, повторюй старанно.

5.Виделеніе звуків С і Ш з ряду інших звуків.

Підніми символ (кола) якщо почуєш звук С і символ (прямокутника) якщо почуєш звук Ш.

З, м, а, ш, с, н, о, ш, ш, с, і т.д.

6.Отгадиваніе слів з пропущеними звуками.

На столі лежать картинки потрібно уважно прослухати слово з пропущеним звуком і знайти потрібну картинку.

(..Апка, ... УБА, .. умка, .. ова, .. Ахмат, .. каф.)

7.Деленіе слів на склади.

Розклади картинки правильно, в паровозик з одним віконцем картинки в назву яких один склад. У паровозик з двома віконцями картинки в назву яких два склади і т.д.

(Зозуля, кішка, куля, подушка, сова, ананас, суп, посуд, сумка).

8.Ігровое вправу «Знайди пару».

Потрібно знайти пару картинок на звуки С і Ш, які об'єднуються однією лексичної темою.

Стіл-шафа,

Сандалії-шльопанці,

Шарф-сарафан,

Бабка-джміль.

9.Ігровое вправу «Виділи слово».

Знайди картинку в назву якої можна почути звук С і обведи фломастером.Затем знайди картинку в назву якої можна почути звук Ш і обведи фломастером цю картинку.

10.Отгадиваніе загадки. Підбір слів ознак і слів дій до розгадки загадки.

«У порога плаче, кігті ховає,

Тихо в кімнату увійде,

Замурличет, заспіває ». (Кішка).

Скажи, яка кішка? Підбери слова ознаки в назву яких є звуки С і Ш. (пухнаста, смішна, спритна, велика.)

Скажи, що кішка може робити? Підбери слова дії, в назву яких можна почути звуки С і Ш. (спить, їсть, їсть, шумить, пустує.)

11.Согласованіе іменників з прикметниками.

Ми сказали кішка пухнаста, а хто може бути пухнастий, пухнасте, пухнасті? Підбери картинки. (Сніг, ковдру, зайчики).

Ще ми говорили, що кішка смішна. А хто може бути смішною, смішне, смішні? Підбери картинки і назви фразу. (Гном, кіно, клоуни).

12.Аналіз з синтез слів «суп», «шум».

Всі кішки люблять молочний суп, склади схему слова «суп».

Розбрат схеми. Назвати перший (другий, третій) звук. Дати характеристику, визначити кількість звуків і складів у слові.

Коли кішка сита вона починає грати, бігати, пустувати і створює ....

Вгадай, що це за слово вийде, якщо в слові «суп» перший звук ми замінимо на звук Ш, а останній звук в слові «суп» ми замінимо на звук М. (шум)

Аналіз і синтез слова «шум» .Разбор схеми слова.

13.Виделеніе слів на звуки С і Ш з тексту. Переказ розповіді з використанням картинок до тексту.

Послухай розповідь і потім назви спробуй назвати все слова на звуки С і Ш.

«У Саші живе кішка Муся. У Мусі довгі вуса. Вона ловить мишей. Мишки тікають від Мусі. Кішка Муся велика, кмітлива, вона наздоганяє мишок ».

Спробуй сама переказати розповідь.

14.Ітог заняття.

Ми виконали багато завдань і тепер я думаю нам вдалося допомогти Соні і Шурику. Давай поглянемо на фото зачарованою принцеси.

Чари розсіяні ми впоралися!

Які звуки ми вчилися сьогодні розрізняти в складах, словах, пропозиціях?

мета: продовжувати вчити дітей розрізняти на слух і на письмі Рі Лв словах і пропозиціях.

завдання: 1. Продовжувати вчити дітей виділяти відмінні ознаки звуків Р і Л;
2. Удосконалювати навик звуковим та складовим аналізу;
3. Продовжувати вчити дітей додавати відсутню за змістом слово;
4. Тренувати учнів у розподілі слів на склади;
5. Продовжувати роботу з деформованої фразою;
6. Розвивати словесно-логічне мислення.

Лексичний матеріал: слова і пропозиції зі звуками Рі Л.

устаткування: демонстраційні картки, предметні картинки, зошити, кольорові ручки, м'яч.

Хід заняття.

1. Організаційний момент.
Логопед:Послухайте імена хлопчиків і визначте останній звук: Артур, Віктор, Володимир. Виділіть перший звук в кличках тварин: Лаки, Лейс, Лора.
Логопед:З якими звуками ми сьогодні будемо працювати?
Логопед:Ми сьогодні працюємо зі звуками Рі Л.

2. Знайомство з темою.
1) Уточнення характеристики звуків Р і Л.
Звук Р який? Згідний, твердий, але може бути м'яким, дзвінкий.
Звук Л який? Згідний, твердий, але може бути м'яким, дзвінкий.
2) Уточнення артикуляційних укладів звуків.
Де знаходиться язичок, коли ми вимовляємо Р? За верхніми зубами, кінчик язика широкий, напружений і тремтить, «моторчик» працює.
Губи напіврозкриті, зуби розімкнуті.
Де знаходиться язичок, коли ми вимовляємо Л? Він піднятий за верхні зуби і там притиснутий. Губи посміхаються, зубки видно.

3. Словниковий диктант.
Логопед:Ось картинки тварин. Розподіляємо їх на дві групи: в лівий стовпчик зі звуком Л (логопед вивішує на дошці картку з буквою Л), в правий - зі звуком Р (логопед вивішує на дошці картку з буквою Р): лисиця, жираф, тигр, слон, зебра, вовк, дельфін, корова, кінь.

В якому стовпчику картинок більше: в правом або в лівому? Записуємо слова в лівий стовпчик; в правий. У лівому стовпчику слова з яким звуком? А в правому? Ділимо слова на склади. У яких словах один склад? (Слон, вовк, тигр), два склади (лисиця, дельфін, кінь, жираф, зебра). У якому слові три склади? (Корова).

4. Завдання «Яка буква пропала?». Логопед вивішує на дошці по черзі картки зі словами:
Ко_есо, ха_акте_, П_акат, в_ево.
Ко_ідо_, ап_е_ь, _Азме_, п_і_ода.
Гене_а_, зе_ка_о, ба_е_іна, п_охо.
Логопед:Читаємо слова, визначаємо зниклу букву. Яке слово «зайве»?
Чому воно зайве?

5. Гра з м'ячем «Навпаки».
Логопед: Я кажу слова, ви замінюєте Р на Л:
рама - лама, місто - голод, рис - лисиць, гра - голка, жарко - шкода, рак - лак.

6. Физкультминутка.
Руки різко розгинає і назад їх згинаємо.
Раз-два, раз-два, раз-два, раз, разомнёмся ми зараз. (Руки перед грудьми, ривки руками.)
Присідаємо, раз-два-три, які не байдикував, дивись.
Продовжуємо присідати, раз-два-три-чотири-п'ять. (Присідання.) Крок на місці. Ходимо ладом, щоб дихання заспокоїти. (Ходьба на місці.)
Хоч приємно розминатися, знову пора нам займатися. (Діти сідають за парти.)

7. Завдання «Підбери слівце».
Логопед: Закінчите пропозиції, вибираючи потрібні за змістом слова з даних за межею. Чим останні слова відрізняються за звучанням? А за значенням?
Діти отримують картки з текстом:
Цей звір зветься .... рама
столяр зробив віконну .... лама

... - річкове тварина лак
У магазині продається .... рак
Обережно шей гострої .... гра
Діти захопилися цікавою .... голка
В Африці дуже .... шкода
... будити рано малюка. жарко

8. Завдання «Склади пропозицію з заданих слів».
Логопед: Я кажу слова, ви складаєте з них пропозицію, змінюючи їх за змістом: Володя, олівець, купила, червоний, мама.
Укладати, Рая, в ліжечко, лялька, спати.
Запис пропозицій в зошит. Підкресліть однією рисою букву Л, двома рисами - букву Р.

9. Логопед:Послухайте вірш і запам'ятайте слова зі звуком Р:

Починається лічилка:
на березу сіли галка,
дві ворони, горобець,
три сороки , Соловей.
Логопед:Назвіть слова, які ви запам'ятали.
Логопед:А тепер запам'ятайте слова зі звуком Л(Читає лічилку ще раз).
Слів з яким звуком менше? Л.

10. Підсумок заняття. Повторення характеристики звуків Р і Л.
Як ми вимовляємо звук Р (Л)? Який звук Р (Л)?
Назвіть слова зі звуком Р, зі звуком Л.

Диференціація Г - До в словах

мета:розвиток вміння розрізняти звуки і букви г-к усно і на письмі.

Хід заняття:

I. Повторення.

Хлопці, давайте згадаємо, що таке звук і буква.

(Звуки вимовляємо і чуємо, а букви бачимо і пишемо)

II. Знайомство з темою

Послухайте вірш С.Погореловского «Як Мишка діда розсердив». А потім відповісте на питання: В чемзаключалась помилка Михайла?

Пише Миша - Михайло:

«Дід Герасим гол забив».

Всі читають, вигукують:

Ай да старий, гол забив!

Дати в усі газети

Дідові портрети!

Ні, - сказав сердито дід, -

Мишкін дайте в них портрет!

Писав диктант він в школі,

А думав про футбол.

Тому - то КОЛ

Перетворився в ГОЛ,

І за цей ГОЛ

Повернули КОЛ!

У чому полягала помилка Михайла?

Які два значення має слово КОЛ?

Назвіть перші звуки в словах - КОЛ, ГОЛ.

Що спільного в цих звуках (звуки К, Г - приголосні)

У чому полягає різниця ці звуки? (Звук г - дзвінкий, а до - глухий)

III. Закріплення.

    Співвіднести звуки з буквамидо, г

завдання: знайдіть букву, відповідну звуку [к]; знайдіть букву, відповідну звуку [г].

    Гра «Докажи слівце». Підніми відповідну букву.

Я почув: біля воріт

Занявкав голосно ... (кіт)

Вийшов суп зовсім не поганий

У ньому картопля і ... (горох)

Чому ж Кім веселий?

Він йде сьогодні в ... (школу)

Бігати швидко я можу

І по вулиці ... (бігу)

Вранці до річки по чудовій дорозі

Швидко біжать засмаглі ... (ноги)

Для хворої людини

Потрібен лікар, потрібна ... (аптека)

Йдуть морозні дні

Потрібні нам лижі і ... (ковзани)

Свій залізний язичок

Ховаю я під ковпачок

Скликаю на урок

А звуть мене ... (дзвінок)

    Гра «Один - багато» з перекиданням м'яча.

завдання: змінити слова так, щоб після приголосного габо доз'явився голосний.

Утюг- ... молоток ...

Лісток- ... Берег ...

Овраг- ... сапог- ...

Краватка ... клубок- ...

    Робота в зошиті за картками

завдання: Допишите відсутню в словах букву габо к.У дужках напишіть перевірочне слово.

Сні ..., кула ..., пау ..., стовпи ..., замо ..., Піджен ..., Кабл ..., шлан ...,

зна ..., Рино ..., клубо ..., вра ...

IV. Физминутку.

Як живеш? Діти відповідають: «Ось так!» і показують

Як пливеш? Діти відповідають: «Ось так!» і показують

Як біжиш? Діти відповідають: «Ось так!» і показують

В даль дивишся? Діти відповідають: «Ось так!» і показують

Чекаєш обід? Діти відповідають: «Ось так!» і показують

Махаєш в слід? Діти відповідають: «Ось так!» і показують

Вночі спиш? Діти відповідають: «Ось так!» і показують

А дзуськи? ... Діти відповідають: «Ось так!» і показують

    Робота за картками

    Складової склад.

завдання: Розклади картинки під цифрами 1,2,3 залежно від кількості складів у слові. Запиши слова в 3 стовпчика.

Перелік картинок: гітара, цвях, очей, компас, кіт, гуси, клубок, коси, горох, граблі, капуста, собака, шкарпетки, голуб.

V. Домашнє завдання

завдання: Розгадати кросворд. Обов'язкова умова: підбирати слова тільки ті, в назві яких є звук г або к.

завертикалі: 1. Книги, за якими навчаються діти.

По горизонталі:2.То, що залишається після згоряння дров.

3. Весняна птах.

4. чоловіче ім'я.

5. ракоподібних мешканець моря.

6. Те, що вдягають в голку.

7. Вид взуття.

8. Акуратно змотані нитки.

9. Вид сільськогосподарського інвентарю.

VI. Підсумок.

- які букви розрізняли на листі?

Як перевірити сумнівну згідну в кінці слова?