Minuta zdraví, zda jsou návyky špatné. Informační a kognitivní hodina „Špatné návyky, jejich dopad na lidské tělo. Sluneční světlo je nezbytné pro všechny živé věci

Beisembina Gulnar Nurumkashevna,

Pedagog, státní instituce „Sirotčinec„ Umit “, Ekibastuz

Ředitel - Abdrakhmanova Nagima Ataevna

Cíle:

  • přispívá k prevenci vytváření špatných návyků u žáků;
  • rozvoj vědomého odmítání špatných návyků u dospívajících jako způsobů ovlivňování jejich osobnosti;
  • utváření potřeby zdravého životního stylu mezi žáky, zodpovědnost za své zdraví.

Vychovatel: dobrý den , chlapi! Všichni víte, že největší potřeba každého člověka je moderní společnost posílení a udržení zdraví, pohody a nálady, vysokého výkonu, kreativní dlouhověkosti.

Otázka: Co si myslíte, jaké faktory ovlivňují naše zdraví. (Odpovědi žáků)

Jedním z nejúčinnějších a nejdostupnějších způsobů, jak uspokojit tuto potřebu, je udržování zdravého životního stylu, vzdání se špatných návyků.

Zvyk je něco, co vždy opakujeme ze dne na den, na rozdíl od svých chyb, ze kterých se učíme.

Návyky jsou škodlivé, špatné, nerozumné a někdy nebezpečné. První návyky mají kořeny v dětství. Nejnepříjemnější věcí v našem životě jsou špatné návyky. Že jsou špatní a často se sebou nemůžeme nic dělat - jsme na to zvyklí!

Co je to zlozvyk? ( žáci uvádějí pojem „zlozvyk“)

Zlozvyk- jedná se o akci, která se automaticky mnohokrát opakuje, a tato akce je škodlivá z hlediska veřejného blaha, lidí v okolí nebo zdraví samotného člověka, který se dostal do otroctví špatného návyku.

Špatné návyky nejsou užitečné ani přímo škodlivé. Takové automatické akce se projevují kvůli slabosti vůle. Pokud člověk nemůže projevit vůli k provedení progresivní akce, pak spadne pod sílu zvyku, který ho vrací do staré rutiny, navyklého jednání.

Zvyklá akce je zvyk. Ale na jedné straně existují dobré a užitečné návyky a způsoby a na druhé straně jsou ty špatné, popř. špatné návyky.

Dobré návyky můžeme nazvat jako:

  • dodržovat denní režim,
  • cvičit ráno,
  • před jídlem si umyj ruce,
  • dejte po sobě všechny věci na místo,
  • čistit si zuby každý den
  • správná výživa atd.

Správné provedení režimu, střídání fyzická aktivita a odpočinek jsou zásadní. Zlepšují výkon, disciplinují člověka a posilují jeho zdraví.

Na zlozvyk lze pohlížet jako na nemoc nebo patologickou závislost. Ale spolu se špatnými návyky existují i ​​užitečné akce, které nelze považovat za nemoc, ale které vznikají v důsledku nerovnováhy nervového systému.

Mezi špatné návyky patří následující akce:

Vychovatel: Zde je jen malý seznam špatných návyků, které nám brání žít a někdy vytvářejí konflikty.

- Charakterizujme některé z nich.

Alkoholismus - nejčastější zlozvyk, často přechází v závažné onemocnění charakterizované bolestivou závislostí na alkoholu (ethylalkoholu), s psychickou a fyzickou závislostí na něm, doprovázené systematickým požíváním alkoholických nápojů i přes negativní důsledky.

Otázka: Proč je opilost škodlivá? (Odpovědi dětí: má škodlivý účinek na mozek; řeč se stává neostrou, nesrozumitelnou; nerovnoměrná chůze; po probuzení velké dávky alkoholu se u člověka projevuje únava, slabost, letargie, nechutenství, sucho v ústech a zvýšená žízeň ; snížený výkon atd.) Vede opilost k autonehodám, zločinům, pracovním úrazům.

Závislost - chronický progredient (vývoj onemocnění s nárůstem symptomů) nemoc způsobená užíváním léčivých látek.

Různé drogy způsobují různé závislosti. Některé drogy způsobují silnou psychickou závislost, ale nezpůsobují fyzickou závislost. Jiní jsou naopak vysoce fyzicky návykoví. Mnoho drog je fyzicky i psychicky návykových.

Rozlišujte mezi pozitivní vazbou- užívání drogy k dosažení příjemného účinku (euforie, pocit veselosti, dobrá nálada) a negativní připoutanosti - užívání drogy za účelem zbavení se stresu a špatného zdravotního stavu. Fyzická závislost znamená bolestivé až bolestivé pocity, bolestivý stav během přestávky v neustálém užívání drog (tzv. Abstinenční příznaky, abstinenční příznaky). Obnovení užívání drog tyto pocity dočasně zmírní.

Kouření - vdechování kouře z přípravků převážně rostlinného původu doutnajících v proudu vdechovaného vzduchu za účelem nasycení těla účinnými látkami v nich obsaženými sublimací a následnou absorpcí v plicích a dýchacích cestách.

Otázka... Proč se lidé snaží kouřit? (Odpovědi dětí: pro společnost chtějí vypadat jako dospělí atd.)

Závislost na hazardních hrách- údajná forma psychické závislosti, projevující se posedlostí videohrami a počítačové hry, stejně jako závislost na hazardních hrách - patologická závislost na hazardu spočívá v častých opakovaných epizodách účasti na hazardních hrách, které v životě člověka dominují a vedou k poklesu sociálních, profesních, materiálních a rodinných hodnot, takový člověk neplatí řádně pozornost jeho povinnostem v těchto oblastech.

Televizní závislost. Televize se stala nejběžnějším způsobem úniku ze sebe sama do světa iluzí. To vstoupilo do života téměř každého moderní člověk, se stal známým společníkem jeho života.

Podle statistik průměrně každý člověk stráví před televizí asi 3 hodiny denně. To je zhruba polovina jeho volného času a zhruba 9 let života každého.

Závislost na internetu - duševní porucha, obsedantní touha připojit se k internetu a bolestivá neschopnost se z internetu včas odpojit. Závislost na internetu je široce diskutovaným problémem, ale její stav je stále na neoficiální úrovni.

Šest hlavních typů závislosti na internetu je:

  1. Obsessive surfování po webu - nekonečné cestování po World Wide Web, hledání informací.
  2. Závislost na virtuální komunikaci a virtuálních známostech - velké objemy korespondence, neustálá účast na chatech, webových fórech, nadbytečnost známých a přátel na webu.
  3. Závislost na hazardních hrách je posedlost počítačovými hrami přes síť.
  4. Obsessive financial need - online hra hazardní hry, zbytečné nákupy v internetových obchodech nebo neustálá účast na online aukcích.
  5. Závislost na sledování filmů přes internet, kdy pacient může strávit celý den před obrazovkou, aniž by se zastavil díky tomu, že můžete na internetu sledovat téměř jakýkoli film nebo program.

Otázka: Máte nějaké závislosti: televize, internet, hraní her (odpovědi dětí)

Zvyk kousat si nehty. Věda stále neví, proč si lidé kousají nehty. Ačkoli existuje mnoho teorií, které se snaží vysvětlit, proč si lidé koušou nehty, od přemýšlivosti až po stres. Jednou z nejběžnějších teorií je, že zvyk kousat si nehty je způsoben stresem. Hryzají k relaxaci, hlodají, aby lépe přemýšleli, hlodají, když jsou nervózní.

Technomania... Touha neustále aktualizovat stávající telefony, počítače, televize a domácí přístroje, kupujte stále více nových a vylepšených modelů. Neustálá potřeba nákupu nových modelů telefonů není neobvyklá. Zpravidla je to odůvodněno několika novými funkcemi, aktualizovaným designem nabídky atd. Totéž platí pro jiné techniky. Tato závislost se také stala nemocí, která vede k depresi, nervovým poruchám, pokud není finanční nebo jiná příležitost získat požadovanou věc.

Otázka: A jaké zlozvyky máte a jak s nimi bojujete? ( střídavě volat jejich špatné návyky)

Hlavně zkuste najít důvody tohoto zvyku.

Pokud jste se již rozhodli vzdát se špatných návyků, v žádném případě si nedávejte odpustky.

Boj se špatnými návyky je záležitost, kterou by měl dělat téměř každý (běda, všichni jsme nedokonalí).

Vychovatel: Pojďme si nastínit základní principy, jak se zbavit neproduktivního chování.

Odkoj se

  • Motivujte se
  • Samoorganizujte se
  • Motivujte ostatní, aby vás zorganizovali (najděte si „pastýře“)

Odstavte ostatní

  • nebo ho úplně odstavit, aby to nedělal nikde a nikdy,
  • aby ve vaší blízkosti neudělal něco.

Přitom je jedna věc odstavit cizí lidi, druhá - odstavit své blízké, zatímco odstavit své děti je něco jiného, ​​než odstavit rodiče.

Lidské zdraví je koneckonců životně důležitá hodnota, skládá se z mnoha vzájemně propojených složek. Co lze a nelze udělat pro zachování vašeho zdraví?

Praktická část.

Vychovatel: Napište na papír své návyky, špatné i dobré. Dobré návyky by měly být napsány na zelené listy papíru, špatné návyky na červené listy.

Poté zmačkejte prostěradla se špatnými návyky a vyhoďte je do koše.

To bude prvním krokem k prolomení návyků.

Shrnutí.

Dnes jsme se dozvěděli, jaké špatné návyky má člověk a jak s nimi zacházet. Buďte opatrní se špatnými návyky, často vedou k nepříznivým následkům nebo jsou předzvěstí vážné nemoci.

V důsledku toho vám chci nabídnout schéma zdravého životního stylu

Pokuste se následovat tento vzorec zdraví a zachováte si mládí a krásu po mnoho let. Každý by měl pečovat o své zdraví. Koneckonců, nikdo se o vás nestará lépe než vy.

Mimoškolní činnost pro mladší děti školní věk„Dobré a špatné návyky“


Mimoškolní aktivita je určena dětem ve věku základní školy, pedagogům, učitelům.

Cíle:
Podpora zdravého životního stylu, vytváření představ o dobrých a špatných návycích.

Úkoly:
1. Pokračujte ve formování a upevněte myšlenku dobrých a špatných návyků; 2. Vytvořit podmínky pro rozvoj takových analytických dovedností studentů, jako je schopnost analyzovat, porovnávat, porovnávat, generalizovat, vyvozovat závěry; 3. Podporovat rozvoj kultury vztahů při práci ve dvojicích, skupinách, týmech.

Materiály a vybavení: 1. počítač; 2. film „Špatné návyky“; 3. fyzické zápisy „Panda“; 4. básně o dobrých a špatných návycích; 5. Listy s textem (špatné a dobré návyky) Příloha č. 1; 6. hrnky ze zeleného a červeného papíru; 7. listy papíru, formát A4; 8. nůžky; 9. lepidlo;

Průběh akce:

1. Organizační moment
2. Úvodní konverzace
Nazdar hoši!
Dnes si povíme o špatných návycích a jejich vlivu na zdraví.
Jaké jsou podle vás zvyky?
Uveďte příklad návyků.
Návyky jsou to, co děláme, téměř bez přemýšlení, jednáme jako by automaticky.
Jak se vytvářejí návyky?
K vytvoření návyku je nutné akci ze dne na den mnohokrát opakovat.
Člověk má mnoho různých návyků.
Jaké návyky existují?
Návyky jsou dobré i špatné.
Uveďte příklady dobrých návyků (děti uvádějí příklady).
Dobré návyky: mytí obličeje, čištění zubů, cvičení, ustlání postele, dodržování denní rutiny, uvedení věcí na místo, nechodit pozdě a mnoho dalších dobrých návyků. Pomáhají udržovat zdraví, stávají se silnějšími a krásnějšími, organizují život pohodlně a pohodlně, šetří čas a činí člověka svobodnějším.
Bohužel existují i ​​špatné návyky.
Nyní se podíváme na film o špatných návycích.

3. Sledování filmu „Špatné návyky“

4. Diskuse o sledovaném filmu
Jaké zlozvyky jsou ve filmu zmíněny? (děti nazývají návyky)
Co je škodlivé pro lidské zdraví? Co je škoda?
Špatné návyky mají špatný účinek na lidské tělo, pokud se u člověka objeví, není někdy snadné je opustit. Poškozují lidské zdraví, způsobují závislost a vedou k vážná onemocnění a někdy i k smrti.
Pamatujte, co nemůžete udělat!
Přeskakují školu, jsou hrubí na starší a nerespektují je spousta z nich sedí u televize nebo u počítače, jedí příliš mnoho sladkostí, kousají si nehty, chodí po špatných místech, kde hrozí ohrožení života, zkouší neznámé užívání alkoholu nebo drog.

5. Fizzyminutka "Panda"

6 hra
Teď budeme hrát. Poslechnete si básně, a pokud text říká o dobrém zvyku, pak ukážete zelený kruh, pokud škodlivý - červený.

Ty, dědečku, jsi žil
Na světě sto let!
Prosím, řekněte nám to
Jaké je tajemství?
-Není žádné tajemství, -
Dědeček nám odpověděl: - Poslouchal jsem dospělé
Až do vysokého věku!
- Kdo nečistí nehty
A neřeže,
Ten jeho známý
Straší skvěle.

Koneckonců, se špinavými nehty,
Dlouhé a ostré
Můžete velmi jednoduše
Pleť s příšerami.

Kdo rozbil velkou vázu?
Přiznal jsem se, ale ne hned.
Nechte je trochu přemýšlet
Nechte je podívat se na kočku:
Mohla to zlomit kočka?
Možná to není moje chyba?

Nejsmutnější
Ve světě krokodýla
- Strašná bolest zubů
Nijak neprošlo.
Můžu ti říct proč,
Ale jen tajně:
Miloval krokodýl s cukrovinkami,
Je to všechno o tom!

Všichni lidé potřebují laskavost
Ať je těch dobrých víc.
Neřeknou nadarmo, když se potkají
„Dobré odpoledne“ a „Dobrý večer“.

Neskutečná krása,
Vytáhněte prst z úst!
Dívky a chlapci,
Nesaje si prsty.
Milé děti,
Prsty nejsou cukroví.

Máma poslala - kvochka
Do školy mého drahého syna.
Řekla: - Neškádlete se!
Nebojuj! Nekoukej!
Pospěšte si, musíte jít!
No, žádné chmýří, žádné peří!
O hodinu později, sotva naživu,
Kohout jde domů.

Kdo řekl, že jsme se pohádali?
Nebojovali jsme, bojovali jsme.
Je pravda, že jsme trochu
bit,
A přiskřípnutý a napíchnutý.
Pravda, rozdrtili jsme se navzájem,
A oni dupali a kopali.
Byli jsme samozřejmě odděleni.
My jsme samozřejmě odolávali.

Kdo nás přišel navštívit?
Přišel k nám TARARAM. Jakmile jsem dorazil, hned
Začalo jeho malomocenství.
Rozptýlil jsem všechny knihy,
Namaloval jsem všechno na stěny,
Přehodil židli přes okno
Dal jsem kočku do lednice,
Pantofle své babičky jsem schoval
Podle chuti jsem do polévky vložil hadry
No, v místnosti, v rohu, jsem vyvrtal díru do podlahy.

Tanya se sbírá i ve zakysané smetaně!
To, co hledá, ví jen Tanya.
Namočila prst, rozmarná Tanya,
Pravděpodobně hledáme krávu ve zakysané smetaně!

Nestůjte lhostejně stranou
Když má někdo potíže.
Musíte spěchat na záchranu
Každou minutu, vždy
A když někdo, někdo pomůže
Vaše laskavost a váš úsměv.

7. Praktický úkol
Sledovali jsme film, povídali si o dobrých a špatných návycích, poslouchali jsme básně a hráli jsme si a teď je to pro vás úkol: z navrhovaného seznamu návyků vyberte užitečné a špatné návyky, na jeden list nalepte zelený kruh, vyberte a nalepte dobré návyky, na druhém listu- červený kruh a špatné návyky (děti ukazují svou práci).

8. Výsledek lekce
Abyste nezapomněli, o jakých zvycích jsme si v lekci povídali, udělali jsme takovou poznámku. Na první stránce si přečtěte přísloví:

"Zasej zvyk - sklízej postavu,
zasej charakter - sklízej osud "
Někteří z nás mají dobré i špatné návyky. Málokdy potkáte člověka, který má jen dobré, zdravé návyky. Dobré návyky pomáhají udržovat naše zdraví a usnadňují nám život.
Se špatnými návyky se ale musí bojovat a vůle je pomůže porazit. Každý z vás je pánem svého života a svého zdraví. Nejdůležitější je, že dnes říkáte: - žádné zlozvyky!
Moc vám všem děkuji! Spolupráce s vámi mě opravdu bavila!

Dodatek 1
- Vyčisti si zuby
- Přeskočit školu
- Ustlat postel
- Sladkostí je příliš mnoho
- Cvičení
- Zkuste neznámé látky
- Být zdvořilý
- Vezměte alkohol nebo drogy
- Abych byl úhledný
- Kouření
- Před jídlem si umyjte ruce
- Buďte ke starším hrubí a nerespektujte je
- Pracuj tvrdě
- Hodně sezení u počítače a televize
- Choďte na špatná místa, kde hrozí ohrožení života
- Kousání nehtů
- Poslouchejte pozorně učitele v lekci

Elena Garmashová
Shrnutí lekce „Dobré a špatné návyky“

Téma: « Dobré a špatné návyky» .

cílová:

Vytvořit v dětech jasnou představu o důsledcích vlivu zvyky na lidské zdraví.

Úkoly:

1. Naučte se žít bez špatné návyky.

2. Rozvíjet řeč, obzory, logické myšlení.

3. Vychovávat k dětem negativní postoj ke každému špatné návyky.

Přípravné práce:

Literatura byla zpracována;

Příprava ilustrací, citátů na koláže;

Tvorba vizuálních multimediálních produktů (prezentace).

Zařízení: Prezentace « Dobré a špatné návyky» , ples, otazník, hudba „Zvuky lesa“, obrázky pro koláž, nůžky, lepidlo, fixy, tužky, vlhčené ubrousky, list papíru všem.

Průběh lekce

Úvodní část

Vychovatel: Ahoj lidi, dnes je náš třída věnovaný vážnému tématu návyky - co to je?? Jaký druh návyky poškozují naše zdraví a které jsou prospěšné. Co je zvyk?

Koneckonců, my lidé máme dobro návyky a zlozvyky.

Zvyk je nevědomé opakování stejné akce. Návyk je taková akce, které člověk provádí jako by automaticky. Každý člověk se v životě hodně vyvíjí zvyky, jak užitečný a škodlivý.

Hlavní část

Vychovatel: Lidi, zamysleme se nad tím, jak dobře zvyky, které znáš?

(odpovědi dětí)

Vychovatel:

Jeden z dobrých zvyky - pozdravte se... Ahoj! Když se setkají, lidé obvykle řeknou toto dobré, laskavé slovo a popřejí si navzájem pevné zdraví.

Co je zdraví?

(odpovědi dětí)

Vychovatel: A svůj příběh o zdraví začnu podobenstvím.

-Byl požádán mudrc: „Co je pro člověka nejcennější a nejdůležitější život: bohatství nebo sláva? " Tady je to, co odpověděl šalvěj: „Ani bohatství, ani sláva nečiní člověka šťastným. Zdravý žebrák je šťastnější než nemocný král. “

Zdraví je neocenitelný dar. Bez toho je velmi obtížné udělat život zajímavým a šťastným.

A co dobrý zvyk?

Dodržování pravidel osobní hygieny. Vždy být čistý a úhledně oblečený, úhledně učesaný je nádherný. zvyk.

A mnoho dalších dobré návyky což nyní zopakujeme hraním hry « dobré a špatné návyky» .

Děti se stanou s kruhem, učitel uprostřed kruhu s míčem, házení míče na dítě volá dobrý nebo zlozvyk, dítě reaguje špatným nebo dobrým návykem, diskutovat.

Správná výživa?

Zdravý způsobživot?

Dobrý spánek?

Nedbalý?

Dodržování každodenní rutiny?

Tvrdá práce?

Není to úhledné?

Vychovatel: Líbila se vám hra? Budeme pokračovat?

Ale bohužel je jich mnoho špatné návyky... Promluvme si o nich. Špatné návykyšpatně ovlivňují lidské tělo, kazí nám život.

Co je nejčastější zlozvyk?

Kouření, lidstvo ví už dlouho. Ale V poslední době problém je v tom, že velmi mladí lidé kouří, děti, které si někdy ani neuvědomují, co poškodit může to udělat pro jejich zdraví. Ti z nás, kteří již začali kouřit, způsobují nenapravitelné poškození zdraví.

Lidi, podívejte se na můj box s otázkami, vytahujete otázku jednu po druhé a odpovídáte na ni. Začněme?

1. Jaká látka je v tabáku nejsilnější poškození těla(nikotin)

2. Jaké další látky se tvoří v tabáku při kouření? (pryskyřice, které tvoří rakovinu, těžké kovy)

3. Které orgány jsou kouřením nejvíce postiženy a proč? (plíce, játra)

4. Můžete se toho zbavit zvyky? (můžete, ale je lepší nezačínat).

Vychovatel: Dobrá práce, chlapci správně odpověděli na všechny otázky.

Doporučuji si trochu odpočinout.

Snímek 10 (Relaxace)

"Na pozadí klidné hudby, zvuků lesa děti zavírají oči." Posaďte se pohodlněji na židle, uvolněte se. “

Děti relaxují při poslechu hudby.

Vychovatel: Kluci, odpočívejte?

další zlozvyk - opilost, alkoholismus.

Učitel klade dětem otázky.

1. Které orgány jsou alkoholem nejvíce postiženy? (mozek, nervový systém, játra)... Alkohol je jed, který ničí buňky a tkáně.

2. Co charakteristický vzhled u chlapů, kteří pijí alkohol. (nerostou, hubení, nervózní, špatná prognóza do budoucna).

Vychovatel: Alkohol je nebezpečný v každém věku, zvláště u dětí a mladistvých. Člověk se rychle stane závislým zvykneš si... Tělo je zničeno. Takovou chybu je těžké napravit. Raději to nedělejte.

Další špatný zvyk, to je obscénní řeč (nadávky) Není slušné to používat, ale v kruhu svých vrstevníků toto často používáte "Snížené" slovní zásoba. Naši předkové ale rohož prakticky nepoužívali. Proč se nezlepšujeme, ale jsme horší než oni. Starověcí Slované měli zákaz nadávat, protože se věřilo, že nadávky uráží Matku - sýr Zemi, Matku Boží (matka Ježíše Krista) a mužova vlastní matka. Nadávající navíc uráží nejen matku partnera, ale jeho vlastní. Existuje jedna legenda, která vypráví o muži, který zabil svého otce a vzal si jeho matku. Od té doby nadávky zmizely. Mezi Slovany nebylo možné v domě přísahat, protože andělé opouštěli tento dům. A pronikli do něj démoni.

Psychologové se domnívají, že používání podložky vytváří závislost podobnou alkoholu.

Fáze 1: člověk slyší obscénnosti a nestydí se.

Fáze 2: člověk používá mate, aby byl cool. Za předstíranou zdatnost v jeho společnosti. Právě v takových společnostech se rodí zločin, není ostuda se opít, oklamat dospělého, ukrást tam, kde to špatně leží.

Fáze 3: člověk zvykne si na tato slova... Používá je, aniž by si toho všiml. Zapomíná na normální slova.

Lidi, k jakému závěru můžeme dojít?

(Odpovědi dětí)

Vychovatel: Aby se v životě odehrálo, je lepší nepoužívat sprosté řeči.

S kým je podle vás příjemnější komunikovat? S mužem, který má špatné návyky nebo dobré.

(Odpovědi dětí)

Vychovatel: Samozřejmě máte pravdu, člověk, který má špatné návyky, nejen příčiny poškození zdraví, jeho vztahy s lidmi se také zhoršují. Naopak člověk, který má dobré návyky, nejen že méně často onemocní, je příjemné s ním komunikovat, je fit, upravený, přesný a to v jeho okolí vyvolává pozitivní pocity.

Lidi, navrhuji, abyste si o tom vytvořili koláž sami špatné a dobré návyky vše, co potřebujete na svých stolech, můžeme začít?

Praktická práce, tvorba koláží.

Prohlížení a diskuse o koláži.

Vychovatel: A pamatujte, že vždy máte na výběr, čím budete. Snažte se tedy nezlomit zvyky.

Kluci před vámi list papíru a tužku, pokud máte zlozvyk napište to na papír, pomačkejte ho a vyhoďte do koše.

A na závěr chci říci o tom hlavním.

Kdo chce být v životě kapitánem,

Co si vybere - ať se rozhodne sám!

Jsme pro zdraví, sport a ekologii duše!

Závěrečná část

Vychovatel: A teď vás zvu, abyste zhodnotili naše třída.

Než budete stromem štěstí, podívejte se, který strom na něm něco chybí, pánové, co na stromě chybí?

(odpovědi dětí)

Vychovatel: Správně, chlapi, stromeček je třeba ozdobit, ozdobme ho krásnými květinami. Pokud se vám to líbilo, třída ozdobte strom červenými květy, pokud se vám moc nelíbí modré květy Pokud se vám to vůbec nelíbilo, je to žluté.

Obecní rozpočet vzdělávací instituce

Millerovo průměr všeobecná střední škola

„Země špatných návyků“

Preventivní opatření

pro 3-4 třídy

učitel základní známky

v. Millerovo

Vysvětlivka.

Používání tabáku a alkoholu je velmi rozšířené. Setkáváme se s ním každý den v médiích i v běžném životě. Dnes bohužel není možné chránit děti před tímto druhem informací - vidí na ulici a v televizi, jak lidé používají omamné látky, slyší rozhovory dospělých, vidí rodiče, kteří kouří a pijí. A mladší školáci zatím nejsou schopni toto dostatečně posoudit. Proto je velmi důležité je dát správnou instalaci, představa, co je „dobré“ a co „špatné“, a dlouho předtím, než hrozí nebezpečí první zkušenosti nebo skutečného seznámení dítěte s tabákem, alkoholem a psychoaktivními látkami, je nutné vytvořit stabilní negativní postoj k používání těchto látek.

Škola jako sociální instituce má řadu jedinečných příležitostí pro úspěšnou prevenci užívání tabáku, alkoholu a dalších psychoaktivních látek. Učitel může:

    vštípit studentům dovednosti zdravého životního stylu;

    ovlivnit úroveň aspirací a sebeúcty dětí;

    spolupracovat s rodinou dítěte na kontrole situace;

    zapojit specialisty - lékaře, psychology, učitele.

Nemůžeme je chránit děti před útrapami života a umístit je pod skleněnou kupoli. Ale můžeme a musíme pomáhat rozvíjet u dětí zdravý přístup a zodpovědné chování.

cílová preventivní opatření „Země špatných návyků“:

Podporujte formování touhy studentů získat dobré návyky a vyhýbat se špatným.

Na základě cílů následuje následující úkoly:

    Rozvinout u studentů negativní vztah ke kouření, alkoholismu, kouření tabáku, zneužívání návykových látek; Porozumět důsledkům používání psychoaktivních látek; Rozvíjejte schopnost předvídat výsledky podle svého výběru; Zprostředkovat myšlenku nebezpečí závislosti přístupnou vizuální formou; Rozvíjet schopnost vyvodit nezávislé závěry, činit správná rozhodnutí; Vytvořte si negativní postoj ke špatným návykům.
Cílové publikum:- žáci 3-4 ročníků vzdělávací instituce;-věk 9-10 let; Forma provádění: mimoškolní činnost. Čas strávený: 45 minut Počet studentů: 15-20 lidí Prostory: montážní hala, třída. Logistika:židle a stoly podle počtu studentů, plakáty s nápisem „nikotin“, „drogy“, „alkohol“, modely dvou stromů, zelené a černé listy vystřižené z papíru.
Vedoucí: učitel základní školy. Vzdělání: sekundární specializované nebo vyšší. Očekávané výsledky: Preventivní práce je zaměřena na snížení rizikových faktorů vedoucích k přestupku a zneužívání psychoaktivních látek v dětském prostředí:
    formování morálních kvalit u dětí, vůle, představy o univerzálních hodnotách, zdravý životní styl; formování behaviorálních dovedností v rodině a ve vztazích s vrstevníky.
Fáze přípravy a průběhu:etapa - přípravná: studium materiálu k akci, práce se studenty na přípravě zpráv, replikace poznámek pro studenty, zdobení plakátů a výroba modelů stromů. IIfáze - sestavení plánu akce:
    Úvod. Průběh akce. Shrnutí.
Účinnost předloženého materiálu: Jedna akce se konala za účasti 17 lidí. Podle výsledků průzkumu mezi účastníky akce bylo cíle a cílů dosaženo v plném rozsahu.

Průběh akce.

Nazdar hoši. Dnes jsme se sešli, abychom si promluvili o návycích a určili, které návyky člověk potřebuje a které ne. Mottem naší lekce budou slova:
"Mohu myslet, umím uvažovat,"Vyberu si, co je dobré pro mé zdraví. “
Lidi, co je to zvyk? Zvu vás k doplnění věty. Návyk je ………… (odpovědi dětí) Ale přesná definice slova „zvyk“ lze nalézt v výkladový slovník Dahl: Zvyk je chování, jednání, sklon, který se v životě stal běžným a stálým. Jaké jsou zvyky? (odpovědi dětí)(Návyky jsou dobré a špatné.)
Už jsme odpověděli, že existují dobré a špatné návyky. Máme košík, jsou v něm listy, ale listy jiná barva a na každém název zvyku. Existují dva stromy, na jeden strom musíte umístit listy se špatnými návyky a na druhé listy s užitečnými. (na konci práce děti vidí, že strom s dobrými návyky se ukázal být zelený a strom se škodlivými je černý)Děti distribuují názvy návyků. - cvičte ráno-vyčisti si zuby -před jídlem si umyjte ruce-cvičení-kalení -dodržovat režim dne-kouř -pití alkoholu-brát drogy-dohadovat se -vyjádřit se špatnými slovy- nedodržujte denní režim.
- Co si myslíte, jaký vliv na zdraví mají dobré návyky a jaké špatné?Odpovědi dětí: užitečné - posílit zdraví, škodlivé - zničit.Vydáme se do Země špatných návyků, kde zlí čarodějové dělají své zákeřné činy. Podívejte se, jak se jim říká.

O tom, jak špatné návyky ničí zdraví, se dozvíte trochu později.

Na tabuli jsou značky:

Lék

Alkohol


Kterého z těchto zlých čarodějů teď potkáte, zkuste hádat sami.
- Poslechněte si příběh připravený studentem __________ (přečte připravený student)
"V jedné pohádkové zemi chtěli být 3 chlapci kouzelníci a začali se učit tomuto složitému podnikání." Prostudovali mnoho kouzelných knih, naučili se kouzelná slova a s jejich pomocí se mohli pohybovat z města do města, pozorovat život lidí, chápat tajemství magických dovedností a pomáhat potřebným.Jednoho nádherného letního dne přistáli ve velmi zvláštním, zakouřeném městě: přivítali je malí žlutí muži se žlutými zuby a nehty, špatným dechem a kromě toho si z úst nepouštěli dýmovnice, tzn. všichni kouřili. Lidé v tomto městě nikdy neviděli modrou oblohu a jasné slunce, byli pokrytí hustým tabákovým kouřem, zemřeli brzy a vypadali jako malí staří lidé. Po dvou minutách pobytu v tomto městě kouzelníci cítili, že se dusí kouřem, objevil se kašel, rýma a slzy. Rychle vyslovili kouzelná slova a odletěli z města, odhodlaní naučit se vše o kouření a tabákovém kouři a pomoci obyvatelům tohoto města zbavit se jejich nezdravého zvyku. “
Otázky pro studenty o pohádce:
- Jaký čaroděj dělá jeho zákeřné činy v tomto městě?- Co se stalo lidem?
- Mnoho chlapů začíná kouřit a myslí si, že o tom nikdo nebude vědět, ale nemohou to dlouho skrývat. Poslouchejte báseň a řekněte mi, jak můžete uhodnout, že člověk začal kouřit? (Čtení básně studentům)
Existuje něco na světě?Co můžete dlouho skrývat?Pátý srovnávač Rybkin PetyaZačal pomalu kouřit.Chlapec má cigaretuA tak se ruka natáhne.Zaostává ve všech předmětechNepoznávejte studenta!Blázen začal kašlatTo je to, co tabák znamená!(S.Michhalkov)
- Jak na studenta působil nikotin? Mělo to příznivý nebo škodlivý účinek na zdraví? (odpovědi dětí)
- Kuřák si nevšimne, jak otráví své tělo. Skutečně nejsilnějším jedem v tabáku je nikotin. Snadno se dostává do krevního oběhu, hromadí se v něm vnitřní orgány a postupně je ničí.U člověka, který začíná kouřit, vzniká vážná závislost na cigaretách, přesněji na látkách obsažených v tabáku. Ztrácí nad sebou moc a neustálou touhu kouřit, je odtažitý od ostatních záležitostí, nedokáže se soustředit a dramaticky mění svůj životní styl.Při kouření se v plicích hromadí tabákový kouř a saze. Kašel zraňuje plíce, ve kterých se hromadí hleny, dýchání je slabé. Sportovní a akademické výkony klesají.
Slovo moderátorky: -Chlapci chtějí vypadat dospěleji, vypadat moderně, potěšit dívky. Každý se proto snaží toho dosáhnout po svém. Poslouchejte příběh a řekněte mi, co by měl chlapec dělat? (Studentská zpráva _________)
"Mám dva přátele: Kolyu a Tolyu." Kolja je velmi nezávislý. Nedávno začal kouřit a nyní vypadá jako dospělý. Dívky mu věnují pozornost. Ale slyšel jsem toje velmi škodlivý: v cigaretách je jed, otráví tělo. Lidé, kteří kouří, častěji onemocní a zemřou častěji.A Tolya nevypadá tak módně jako Kolya s cigaretou. Ale Tolya je vždy veselá, veselá a silná. Chodí sportovat.A pořád přemýšlím, co dělat: kouřit jako Kolja, nebo se věnovat sportům jako Tolya? " Vedoucí: -Kde je místo pro kluky, kteří se chtějí dostat do země Zdorovyachkov: vedle Tolya nebo Kolya? Jaké místo si vyberete? (Odpovědi studentů)- Takže jste se rozhodli, co je lepší: kouřit nebo sportovat?- Vyberte prohlášení, která jsou důsledkem následujících akcí: Rozhodl jsem se kouřit: Rozhodl jsem se nekouřit:

Není třeba klamat

Žluté zuby

Není třeba brát cigarety ani peníze bez svolení

Čich z úst


Zpomalení růstu a vývoje



Krásné bílé zuby

Dobrá paměť

Hádky s rodiči

Závěr studentů: Kouření je zlozvyk.
Refrén: Říkáme kouření - NE!
Vedoucí:
- Naše cesta pokračuje. A svůj názor musíte vyjádřit po setkání s dalším Zlým čarodějem.
Úryvek z bajky S. Mikhalkova „Nepijící vrabec“ čte student
"Se to stalo Během ptačí hostiny:Datel-toastmaster si všiml,Když hosté zvedli brýle,Co je ve vrabčí sklenici -Voda! Ovocná voda !!!Hosté udělali hlukVšichni začali mít odpor„Trest“ byl vylit vrabcem.A opakuje to své: „Já nepiji! Nepiju! Nepiju!""Nepodporuješ své přátele?"Je mi z čeho špatně, -Sova křičí, a přesto piji do dna! “"Kde jsi to viděl, nepít do lesa?"A pro původní nebe?! " -Hlasy se řítí ze všech stran stolu.Co dělat? Vrabec napil půl sklenice"Ne! Ne! - křičí na něj. - To nebude fungovat! Málo! Málo!Jakmile se napijete, pijte až na dno!Tak mu nalij další sklenku vína! "Náš pokorný teetotaler netrval dlouho -Všichni se rozptýlili, ale on zůstal pod stolem ...
Diskuse o situaci:- Který čaroděj potkal vrabce?- Proč je vrabec v takové situaci?- Jaký by měl mít člověk charakter, aby se mu takový případ nestal?
Host: Alkohol je nebezpečný v každém věku, zejména u dětí a mladistvých. Člověk je závislý, lidé si rychle zvyknou. Tělo je postupně ničeno. Takovou chybu je těžké napravit. Raději to nedělejte!
- Jaký závěr lze učinit ohledně účinku alkoholu na zdraví?
Závěr studenta: Alkohol je zdraví škodlivý!
Refrén: Říkáme alkoholu - NE!
Vedoucí:
- Alkohol z arabštiny znamená opojný. Existují i ​​další omamné látky, které mohou vypadat atraktivně ve formě žvýkaček, pilulek, vitamínů, cigaret a příjemně vonících látek. Jedná se o velmi nebezpečné látky. Tyto látky se nazývají léky. Jsou velmi zdraví nebezpeční a z drogové závislosti se jen velmi těžko vzpamatovává. Abyste se vyhnuli problémům, je důležité při jednání s cizími lidmi dodržovat pravidla bezpečného chování. Pamatujte, že drogy jsou nemoc a smrt člověka. Každý, kdo distribuuje drogy, páchá zločin.
- Vyzkoušet drogu je velmi snadné, ale vyžaduje to sílu a vůli odmítnout.
Zpráva studenta .
- Drogám se často říká „bílá smrt“. Jak býval muž zvykne si na ně, čím rychleji zemře .. Chroničtí narkomani žijí velmi málo. Drogy úplně vysají všechnu sílu člověka. Na vyzkoušení drogy není odvaha. Pokud se ale člověku ve společnosti podařilo odmítnout, pak opravdu má odvahu a vůli.
- Vzpomeňte si na pohádku o princezně, která ukousla jablko a vzala ho neznámé ženě. Co se jí stalo?
- Co říkáme drogám?
Refrén: Říkáme drogy - NE!
Shrnutí lekce. Dnes jsme si hodně povídali o těch nejhorší zlozvycích, jaké může člověk mít. A teď víme, že sport, cvičení, zdraví jsou DOBRÉ a kouření, alkohol, drogy jsou ZLÉ.- Co můžete udělat, abyste nebyli vydáni na milost a nemilost špatným návykům?(Najděte si něco podle svého: sport, tanec, čtení atd.)
Děti stojí v kruhu, drží se za ruce a říkají slova:
Špatné návyky brání každému žít.Nikdy bychom s nimi neměli být přátelé.

Použité knihyLaptev A.P. Temperujte své zdraví. - M.: Medicine, 1991.Minkina A.A. Sbohem XX století. - // Třídní učitel, 1998. – №1. Balsevich V.K. Nepropásněte svůj čas! - // Zdraví, 1985. - №8.D.V. Kolesov, Ya. V. Sokolov. Naše volba: bez drog. Moskva, NVU „Občan“, 2003.V.N. Yagodinsky „Školák o nebezpečí nikotinu a alkoholu“. M., „Vzdělávání“, 1985.Yu.B. Tornovsky „Kouření - poškození zdraví“. M., „Medicína“, 1978.A.G. Khripkova, DV Kolesov „Chlapec - teenager - mladý muž“. M., „Vzdělávání“, 1982.

Hodina hodiny

TÉMA: „UŽITOČNÉ A ZLÉ NÁVYKY“

Cílová: prohloubit znalosti studentů o dobrých a špatných návycích;

pěstovat negativní postoj ke špatným návykům, touhu vést zdravý životní styl.

Zařízení: ilustrace na toto téma, slova na kartách, modré a červené karty.

PROCES LEKCE:

1. Organizace začátku hodiny

Ahoj děti! Jsem moc ráda, že vás všechny vidím tak krásné a zdravé. Doufám, že jste přišli ve skvělé náladě.

2. Minuta psychologické nálady.

Opravdu chci, aby byli všichni šťastní!

Aby veselý smích zazvonil!

Buďme trochu trpělivější!

Buďme trochu laskavější!

Pojďme žít v míru, harmonii!

A nechť světlo Země osvětlí naši cestu.

Budeme pracovat kreativně a radostně, ale

Udržovat zdravý životní styl !!!

KVĚTINA ZDRAVĚ (na tabuli je připevněn střed heřmánku s nápisem Zdravý životní styl)

(PETALS sbírejte později)

3. Komunikace tématu a cílů lekce.

Každý člověk při narození dostane nádherný dar - zdraví. Jako kouzelná hůlka pomáhá plnit nejcennější touhy.

Jakého člověka lze nazvat zdravým? (Odpovědi studentů)

Každý člověk si dokáže zvyknout na jakékoli akce, vjemy. Někdo je zvyklý chodit brzy spát, někdo pozdě, někdo je zvyklý snášet bolest a někdo ne.

Co člověk dostane? (Odpovědi studentů jsou zvyk)

Jak můžete pojmenovat návyky, které pomáhají uchovat zdraví, udržovat ho?

A co návyky, které jsou zdraví škodlivé? (Odpovědi)

Dnes se naučíme rozeznávat dobré a špatné návyky a zjistit, jaké výhody či škody přinášejí.

Abyste si osvojili dobré návyky, musíte vynaložit úsilí, píli. Je těžké vypěstovat si dobrý návyk, ale zbavit se škodlivého je ještě obtížnější, vyžaduje to od člověka, aby projevil pevnost a vůli. Nejhorší je, že zlozvyky jednoho člověka (například kouření) škodí nejen jeho zdraví, ale i okolí.

4. Práce na materiálu lekce.

Hra s mikrofonem.

Zvyk je ...

Dobré návyky jsou ...

Špatné návyky jsou ...

(Děti uvádějí návyky, které znají - dobré i špatné.)

Hra „Užitečné a škodlivé“.

Učitel pojmenovává návyky, žáci signalizují kartami: modrá karta je užitečná, červená karta škodí.

Provádějte ranní cvičení;

Dodržujte denní režim;

Kousaní nehtů;

Sledování televize po dlouhou dobu;

Pití alkoholu;

Jezte pořádně;

Komunikovat s lidmi;

Lhát.

Hádejte, jaké zvyky nám kluci řeknou v básních:

Tatínek pije a maminka pije

Saša má velkou smůlu.

Jeden problém každý den -

Žádný oběd.

Sašův přítel žije špatně.

Žebrání jde.

A uplyne několik let -

Sasha se pak vypije.

Aby doba života trvala,

Vyměňte víno za džus.

Abyste rostli ještě víc

Vzdejte se cigaret.

Přeci jen kouření cigaret

Přináší nám to jen škodu.

Rozmarná Tanya

Tanya šťourá kolem

Dokonce i v zakysané smetaně!

Co ona hledá-

To ví jen Tanya.

Namáčecí prst,

Rozmarná Tanya,

Asi hledat

Kráva ve zakysané smetaně!

Kdo řekl, že jsme se pohádali?

Nebojovali jsme, bojovali jsme.

Pravda, trochu jsme kousli,

A přiskřípnutý a napíchnutý.

Pravda, rozdrtili jsme se navzájem,

A oni dupali a kopali.

Byli jsme samozřejmě odděleni.

My jsme samozřejmě odolávali.

Kdo řekl, že to byl boj?

Pravda, stiskl mi ruku,

Pravda, trochu jsem plakal,

Pravda, trochu zapištěl.

A rozloučili jsme se, hádali jsme se.

A tak mi srdce hlasitě bušilo.

Ale nejdřív jsme bojovali -

Souboj poté dopadl.

Skupinová práce.

Uspořádejte obrázky na 2 hromádky (dobré a špatné návyky)

Hádanky:

    Aby nebyl "špinavý"

Měl by ses se mnou přátelit.

Pěnivý, voňavý,

Rukojeti budou čisté.

Pokud se dostanu do očí,

Trochu sevřu ...

Ale jakmile byla pěna smyta,

Přestal svírat ... (mýdlo)

    Bez něj nemůžeš žít

Ani jíst, ani pít, ani mluvit.

A dokonce, abych byl upřímný,

Nemůžete zapálit oheň. (vzduch)

    Kdo je nejužitečnější na světě?

Kdo zachrání před všemi nemocemi?

Kdo nám ublíží bez rukou?

Malý, mazaný - (luk)

    Ví to dospělí i děti

ne všechno je dobré na světě pít.

V životě to hraje špatnou roli.

Zdravotní nepřítel - ... (Alkohol)

    Jasné ráno po silnici

Rosa se leskne na trávě

Nohy jezdí po silnici

A běží dvě kola.

Hádanka má odpověď -

Toto je moje ... (kolo)

    Obsahuje nikotinovou rostlinu,

zdraví nemůže najít spásu. (Tabák)

Co je potřeba pro zdraví?

Co je zdraví škodlivé?

Hra „Nebezpečný míč“

Děti stojí v kruhu.

Vítr na vás doléhal a přinesl oblak škodlivých látek (kouření, alkohol, drogy)

Vyhoďte míč ... Chraň sebe. Jak jste se cítil, když se k vám míč přiblížil?

Sbírání květin zdravého životního stylu

Práce ve skupinách

„Sbírej přísloví“

    PROTI zdravé tělo- zdravý duch.

    Pokud chcete být zdraví, buďte temperovaní.

    Zachráníte své zdraví, uniknete problémům.

5. Shrnutí.

Jaké návyky vám pomohou být zdravý.

Představení pro děti (básně):

Odstraňte stres vodou

Začít sportovat.

Cigaretu brzy vyhoďte

Plavat v díře.

Vybíráme si život!

Vybíráme světlo!

Vybíráme cestu

Kde není alkohol!

Pokud chceš být krásná

Zapomeňte na vodku a pivo.

Nedoufej v náhodu

Nemusela jsem plakat.

Táta, máma, bratr a já

Všichni jsme střízlivá rodina.

Nepijeme pivo, vodku,

Žijeme velmi šťastně!

nechat

Spřátelit se navzájem,

Jako pták s oblohou

Jako trávy na louce

Jako vítr s mořem

Pole s deštěm

Jak slunce jsou přátelé

S námi všemi!

Je dobré být zdravý

Měli byste pít méně piva

Vyhoďte cigaretu do koše

A plavat v bouřlivé řece

Temperujte, přelijte

Dělejte různé sporty.

A beze strachu z nemoci

Aniž by se skrýval v teplém domě

Kráčejte volně po zemi

Obdiv nad přírodní krásou

Pak začnete žít!

Je skvělé být zdravý!

Zpevněte své tělo,

Ví to celá moje rodina

Na den by měl existovat režim.

Měli byste to vědět

Každý potřebuje spát trochu déle.

Nebuď ráno líný -

Začněte nabíjet!

Vyčistěte si zuby, umyjte si obličej,

A častěji se usmívejte

Otužujte se a pak

Nebojíte se blues.

Zdraví má nepřátele

Nevádějte s nimi přátelství!

Mezi nimi je tichá lenost,

Bojujete s ní každý den.

Takže to není ani jeden mikrob

Nezasáhl náhodou ústa,

Před jídlem si umyjte ruce

Potřebné mýdlo a voda.

Jezte zeleninu a ovoce

Ryby, mléčné výrobky-

Tady je zdravé jídlo

Plné vitamínů!

Jít ven na procházku

Čerstvý vzduch dýchat.

Jen si pamatujte při odchodu:

Oblečte se do počasí!

Pokud se to stalo:

Ukázalo se, že je nemocný,

Víš, musíš jít k lékaři.

Vždy nám pomůže!

Zde je pár dobrých rad

Skrývají se v nich tajemství,

Naučte se vážit si toho!

Výborně!

Kéž vám dobré návyky pomohou zůstat zdraví!

Ahoj!