Презентація природні співтовариства білорусі. Рослинний і тваринний світ білорусі. Березинський біосферний заповідник

Урок по предмету людина і світ

Тема: «Рослинний і тваринний світ. Що таке природне співтовариство? »

Мета уроку:

1 ) пізнавальна

    почати формувати поняття про природному співтоваристві, в якому жива і нежива природа взаємопов'язані;

    переконати школярів тому, що порушення цих зв'язків супроводжується суттєвими змінами в будь-якому природному співтоваристві.

2) розвиваюча

    формувати вміння: спостерігати, аналізувати, порівнювати, робити висновки й умовиводи, висловлювати судження.

3) виховна

    допомогти учням навчитися будувати свою поведінку в природі на основі знань про взаємозв'язки в ній і відповідної оцінки можливих наслідків своїх вчинків.

Хід уроку:

1.Організаціонний момент. (Слайд 1)

Хлопці! Сьогодні чудовий день, тому що світить сонце, яке всіх любить і гріє.

Уявіть в своєму серці маленьку зірочку. Подумки направте до неї промінчики, які несутьлюбов, мир, добро .

А тепер зверніть до неї промінчики, які несутьздоров'я, радість, тепло, світло, ніжність, ласку .

Наша зірочка стала великою, як сонце.

Сідайте.

Діти, я хочу, щоб ви запам'ятали те, що зараз відчуваєте і взяли з собою вміння слухати і чути, думати і узагальнювати.

Сьогодні на уроці мені знадобиться ваша увага, підтримка і допомога.

Закрийте очі, опустіть голови і вслухайтеся в слова:

«Якщо ми закриємо очі, то нічого не побачимо. Нічого і раніше не було, крім темряви. І було так до тих пір, поки не з'явився блакитний блискучий куля - це земля. Життя починається ... Світ сліпуче переливається. І як важливо, щоб це тривало вічно ». (Відкрийте очі)

Що нам треба на уроці? (Слайд 2)

- Працювати спільно.

- Вміти вислухати один одного.

- Слухати інших, не перебиваючи,

уважно.

- Вміти розподілити обов'язки

між собою, чітко знати частку роботи

кожного.

- Вміти домовитися, допомогти

один одному.

2. Перевірка д \\ з: (Тест) по темі «Річки та озера» (слайд 3)

Річка - це водоймище, яке має витік і гирло.

2. Поглиблення, по якому тече річка, називається русло.

3. Початок річки називається гирлі.

4. Вихід підземних вод на поверхню називається замком.

5. Маленькі річки, які впадають в великі, називаються притоками.

3. Міні - проекти уч-ся по групах: (слайди 4, 5, 6)

1 група - озеро Нарочь

2 група - озеро Світязь

3 група - річка Німан

озеро Нарочь - «перлина» білоруської землі. Воно таке величезне, що в похмуру погоду протилежний берег губиться в імлі, і тоді здається, ніби стоїш на березі таємничого стародавнього моря.Расположено в Мядельском районі, басейн річки Нарочь, на території Нарочанскій Національного парку. Входить в Нарочанскій групу озер і є курортною зоною. Є найбільшим природним водоймищем в Білорусі. Його площа становить 79,6 кв.км. При цьому глибини в Нарочи невеликі - середня 8,9 метрів.

Можна з упевненістю сказати, що озеро Нарочь займає в Білорусі перше місце по чистоті і прозорості води. Дно, встелене піском і каменем, проглядається до 5-7 метрів влітку і до 10 метрів зімой.Здесь водяться лин, минь, амурський сазан та інші. В уловах зазвичай переважає лящ, щука, плітка. В озері також водиться вугор

З метою збереження багатства озера передбачений комплекс охоронних заходів - навколо озера виділена водоохоронна зона з особливим режимом використання природних ресурсів.

Вода в озері Нароч дивно чиста і прозора. У ясну безвітряну погоду на глибині шести метрів без праці можна розглянути численних мешканців озера, а якщо пощастить, то крім уклейки, окуня, плотви, щуки можна побачити сома.

Озеро відрізняється багатством водоплавних птахів, на ньому і в його околицях відзначено гніздування рідкісних для Білорусі лебеді-шипуни, крячки малої, скопи, поганки малої.

озеро Світязь знаходиться в басейні річки Молчадь, майже в центрі Новогрудської височини, в 3 км до ЮВ від села Валевка Гродненської області. Його площа близько 170 гектарів і воно має округлу форму. З Світязі випливає невелика річечка Своротва. Яких-небудь поверхневих водотоків (річок і струмків), що впадають в озеро, немає. Озеро обрамлено масивним смарагдовим намистом - щільним кільцем лісу кілометрової ширини. У 1970 році озеро Світязь і прилеглі до нього території були оголошені екологічним заповідником. На березі озера знаходиться санаторій.

Тут навіть в озері росте безліч реліктових рослин, які по праву могли б називатися «царями» - лобелія Дортмана, наяда гнучка, полушнік озерний і рідкісний прібрежніков одинквітковий.

Але самим загадковим видається наявність в озері дуже рідкісної рослинної форми, яка росте тільки на острові Ява, і проживання тут молюска -Відомо тільки для озер Франції, Бельгії та Німеччини

Озеро Світязь оголошено заказником разом з лісовим масивом площею 847 гектарів. Тут змішані насадження з дуба, ялини, граба, ясена, клена, осики на невеликих площах чергуються з чистими сосняками, Вільшаник, березняками, утворюючи більше 25 різних типів лісу.

У добре збережених лісах багато чорниці, брусниці, суниці; на торф'яних лугах цікаві комахоїдні рослини - росичка круглолистая і жірянка звичайна, а в лісових хащах серед великої різноманітності трав'янистої рослинності - рідкісні орхідеї.

Німан, Який протікає по території області - третя за величиною річка в Білорусі. Його загальна протяжність - 937 км, а в межах Гродненській області - 360 км.

Починається під назвою Неманец на Столбцовському рівнині. , Тече по Мінській і Гродненської області Білорусі. Впадає в Балтійське море.

Русло звивисте, багато мілин і перекатів, піщаних островів. Ширина місцями досягає 640 м.

Вище міста Гродно ширина долини місцями не перевищує 300-400 м, а глибина досягає 35-45 м. Річка тут нагадує швидкий гірський потік. Її берега усіяні галькою і великими валунами. У руслі валуни нерідко утворюють справжні пороги. Схили долини порізані численними глибокими ярами.

Живлять Німан талі снігові, дощові і грунтові води. Під час весняної повені рівень води в річці піднімається на 2-3 м і більше. У Гродно підйом води навесні досягає 8 м. Влітку і восени після сильних дощів бувають короткочасні паводки.

Замерзає в другій половині грудня, розкривається в 3-й декаді березня. Максимальна товщина льоду 65 см. Весняний льодохід триває 7-15 діб. Весняна повінь проходить кількома хвилями. Середнє перевищення рівня води 4 м. Збільшується вниз за течією.

Водяться окунь, щука, плітка, лящ, карась, верховодка, цінний вид - судак.

На річці стоять міста Гродно, Мости, Стовпці

Як вважають вчені, вже більше мільйона років тому на місці Німану існувала стародавня річка. Пізніше цю територію не раз покривали насувалися зі Скандинавії льодовики. Але коли вони відступали, Німан знову і знову відроджувався і пробивався до моря. Люди вперше з'явилися на берегах річки приблизно 11-12 тис. Років тому.

Німан - судноплавна річка. Регулярна навігація пов'язує Гродно з литовським містом Друскінінкай, а під час високої води річкові судна з лісом, будматеріалами та іншими вантажами піднімаються вище місця впадання в Німан річки Березини. Є на Немане і гідроелектростанція (у міста Каунас Литовська республіка). Перед греблею ГЕС розкинулося велике водосховище, яке називають Каунаським морем.

4. А тепер, хлопці я хочу щоб ви подивилися фільм і подумали про що ми сьогодні будемо говорити на уроці?

(Відеофільм про природу)

Гра «Докажи слівце» (слайд 7-8)

Подивися мій милий друг,

Що знаходиться навколо?

Небо світло - блакитне,

Сонце світить золоте,

Вітер листям грає,

Хмарка в небі пропливає,

Поле, річка і трава,

Людина і пору року -

Це все навколо природа.

5. -Актуалізація знань (слайд 9-11)

Що таке природа? (Це все, що нам оточує, що не зроблено руками людини).

На які дві групи ділиться природа? (Жива і нежива).

Які об'єкти відносяться до живої природи? (Людина, рослини, тварини, гриби і мікроби).

А які об'єкти відносяться до неживої природи? (Сонце, повітря, вода, рельєф).

А чи є взаємозв'язок між живою і неживою природою? (Слайд 12)

Я бачу, хлопці, вам важко відповісти на це питання, тому почнемо роботу в групах,адже спільно легше вирішувати питання.

6. Робота в групах. Вивчення нового матеріалу.

У кожної групи набори картинок із зображеними об'єктами природи і просто об'єкти природи.

1) Постановка проблеми (слайд 13)

Проблема у нас одна. Потрібно підібрати відповідні, на ваш погляд, об'єкти природи для конкретної території. В процесі роботи ви можете радитися, закінчивши роботу, представники груп будуть доводити, чому саме ці об'єкти природи розташували на даній території.

У першої групи - ліс.

У другій - річка.

У третій болото.

Як тільки ви будете готові, підійміть сигнальну картку із зображенням червоного кола.

2) Рішення проблеми

Всі готові?

Надаємо слово групі, яка перша виконала завдання.

Назвіть всі ті об'єкти, які віднесли до лісу? Чому?

А чому ви помістили туди білку?

А може білка існувати без лісу?

А які об'єкти виявилися зайвими? (Риба).

Чому? (Вона не може жити без води, водоростей)

Надаємо слово групі, яка другий виконала завдання.

Які об'єкти природи ви віднесли до болота? (Журавлина, чапля, жаба, торф).

Які об'єкти виявилися зайвими? Чому? (Їжак - тому що він живе на сухий території, харчується мишами, грибами, яких немає в болоті).

Надаємо слово представнику третьої команди:

Які об'єкти ви віднесли до території річки? (Риба, водорості, галька).

Які об'єкти зайві? (Білка).

Чому?

7. Узагальнення (слайд 14 - 15)

Хлопці, ви зараз розповіли, як в природі все пов'язано і єдине.

Ось така єдність живої і неживої природи, Яке складається в певних умовах довкілля, називаєтьсяприродним співтовариством.

Їх існує дуже багато: це і луг, і озеро, і поле.

А про які спільнотах говорили в групах? (Про ліс, про болото, про річку).

Більш докладно про природних співтовариствах ви дізнаєтеся на наступних уроках.

А зараз, хлопці, господар лісу "Лісовичок" запрошує вас відпочити.

8. Физминутку (музична лісова Физминутку)

9. Робота з підручником

Відкрийте підручник і знайдіть відповідь на запитання - Що таке природне співтовариство?

Отже, хлопці, що ж таке природне співтовариство? (Ця єдність живої і неживої природи, яке складається в певних умовах навколишнього середовища.

Гра «Хто зайвий» (слайд 16 - 17)

Працюють в парах

10. Ліс - основне природне співтовариство Білорусі (слайд 18)

Рослини і тварини лісу пов'язані між собою невидимими нитками - харчовими зв'язками. (С. 44)

11. Людина - частина природи (слайд 19)

Природа, як зранена птах, кричить, просить про допомогу! Ми повинні знати про те, як зберегти природні багатства для тих, хто буде жити на Землі після нас.

З давніх-давен люди займаються на Землі господарством. Будують міста, дороги, обробляють поля. Все це необхідно. Але для цього доводиться знищувати ліси. Вирубують дерева і заради деревини, потрібної людям. Ось чому з кожним роком на Землі залишається в се менше лісів.

Все більше забруднюються повітря, вода. А ми знаємо, що вони необхідні для життя рослин, тварин, людини. Але з заводів і фабрик в повітря потрапляє дим, а в річки і озера - стічні води з різними шкідливими речовинами ...(Слайд 20).

Перш за все, треба дотримуватися правил поведінки в лісі, на лузі, на річці. Давайте повторимо ці правила.

1. (Слайд 21) На екскурсіях, під час походів і прогулянок НЕ ламайте гілки дерев і чагарників! Рослина - жива істота і гілки разом з листям допомагають йому дихати, виділяють в повітря кисень, затримують пил. Там де багато рослин, легко дихається!

2. (Слайд22) Забороняється пошкоджувати кору дерев. Зрозумійте, їм боляче! Вони перестають рости і довго болісно вмирають, тільки сказати про це не можуть.

3. (Слайд 23) Чи не рви квітів в лісі і на лузі! Адже квітка у вазі - це бранець, засуджений до смерті. Нехай це чудо радує око, омолоджує серце, душу тих, хто прийде слідом за нами. Саме звичка рвати квіти привела до зникнення багатьох видів рослин.

4. (Слайд 24) У лісі старайся ходити стежками, щоб не витоптувати траву і грунт. Народна мудрість говорить: «Один чоловік залишає в лісі слід, сто чоловік - стежку, а тисячі - пустир».

5. (Слайд 25) Не можна брати яйця з гнізд, розоряти мурашники, розкопувати нори і тривожити лісових мешканців.

6. (Слайд 26) Не розводьте багаття в лісі, якщо в цьому немає необхідності! Кострища - це рани в надпочвенном покриві лісу. Для їх загоєння потрібно 15 - 20 років. Від багаття може виникнути пожежа!

7. (Слайд 27) Не збивайте гриби, навіть неїстівні. Той хто збиває палицею мухомори, не поважає ліс, не розуміє його. Мухомори допомагають рости деревам, ними харчуються білки, лосі, сороки.

8. (Слайд 28) У лісі забороняється включати на повну потужність магнітофони, піднімати крик і шум. Від цього звірі й птахи залишають свої нори і гнізда. Потрібно цінувати, охороняти одвічну мудру тишу, вміти слухати чарівні звуки лісу.

9. (Слайд 29) Не залишайте після себе в лісі безлад. Пам'ятайте! Кинута папір розкладається 2 роки, консервна банка не менше 70 років, поліетиленовий пакет лежатиме дуже довго, тому що немає на Землі бактерій, які можуть його зруйнувати, а осколок скла в сонячну погоду здатний зіграти роль лінзи і викликати лісову пожежу.

Підсумок уроку. вірш:

На нашому кульці земній,
Де ми народилися і живемо,
Де в травах річна роса
І блакитні небеса

Де море, гори, степи, ліс -
Повно таємничих чудес.

За лісі бродить сірий Вовк, І конвалія тоненький цвіте,
В степу ковила, як ніжний шовк,
Розчісує вітерець.
Гримить на скелях водоспад, і бризки веселкою летять.

А в синьому морі товстий кіт -
Великий як будинок, на хвилях спить.

Не руйнуйте цей світ,
Дівчата і хлопці,
Інакше ці чудеса
Залишаться лише в книжці.

Щоб був у джерелах нарзан.
З галявини - суниця,
Будь обережний, як Тарзан,
Дружи з природою дикої.

Ти - теж частина її чудес,
І для тебе темніє ліс,
І річка світла тече,
І по весні бузок цвіте.
І треба постаратися
Нам з цим не розлучитися.

Республіка Білорусь знаходиться в Східній Європі. Межі цієї Республіки проходять через Литву, Польщу, Латвію, Росію і Україну.

Кожне місто Білорусі історично важливий для всього світу. Приїжджаючи сюди, туристи намагаються відвідати кожен куточок цієї країни: Мінськ, Гомель, Полоцьк, Вітебськ, Брест. Ці міста зберігають чимало історичних таємниць. Стародавні споруди є пам'яткою кожного з них - Брестська фортеця, Біловезька пуща, Городненщіна, різні палаци і національні парки.

Рослинний світ Білорусі

Білоруська флора досить красива і різноманітна. Лісова рослинність переважає над іншими видами рослин. Тут можна побачити широкі соснові ліси, а також невеликі ділянки, займані іншими лісовими формаціями.

Лісовими деревами є: сосна, вільха сіра, береза \u200b\u200bі дуб. Також на лісових просторах ростуть клени, липи, ясени і осики.

Прибузьке Пополесье славиться тим, що на його територіях зустрічаються піщані луки і заплавні ліси. Така рослинність дуже рідкісна в Білорусі. Як правило, вони є тайговими лісами, ялівцевими редколесьями і вересовими пустками.

У заплавах річок можна побачити збережені евтрофних і статечні луки.

Землі Прибузького Полісся підходять для вирощування різних судинних рослин - чістоуста величавого і щитолисника звичайного. Також тут росте Митник лісової і омела австралійська.

З субарктических видів зустрічаються мучниця і багно, з понтических - конюшина гірська, перстач сріблястий, тимофіївка степова, костриця поліська. Представниками бореальних видів є: кочедижник жіночий, вахта трилисник, лохина, чорниця, брусниця, плаун колючий, верба ламка і ялина звичайна. Неморальні види представляються грабом звичайним, в'язом гладким і шорстким, липою.

Рослинність боліт також різноманітна. Тут ростуть різнотравно-осокові, злаків-осокові і крупноосоковие види. Основними болотними рослинами є: верба, вільха чорна, берези пухнасті, а також багно, журавлина, мирт болотний, гіпновие мохи.

У Білорусі зростає чимало лікарських рослин, Основними представниками яких є: шавлія, календула, обліпиха, мати-й-мачуха, валеріана лікарська, шипшина, м'ята перцева, подорожник, медунка лікарська, чебрець, безсмертник і шабельник болотний.

Отруйні білоруські рослини - беладона звичайна, віх, болиголов плямистий, конвалія травнева і вовче лико.

Цікавим є комахоїдна рослина - альдрованда пухирчаста.

Тваринний світ Білорусі

Білоруська фауна також відрізняється різноманіттям видів.

Ліси є найбільш населеними екосистемами Республіки. Основними представниками лісів є: лосі, кабани, благородні олені, косулі. Також тут можна побачити зайців, їжаків, ласок і куниць. Рідкісний представник Червоної книги Білорусі Європейський зубр.

Але не всі тварини лісів зустрічаються часто. З рідкісних видів можна виділити рись, борсука і бурого ведмедя., Куниця. З рідкісних і охоронюваних видів тварин зустрічаються: зубр (мешканець Біловезькій пущі).

В широколистяних лісах водяться зелений і білоспинний дятли, голуба-синяка, мухоловки белошейкі і малі мухоловки, шишкар шишкар, снігурі, кедровки, мухонние сичі та інші.

У районах річок і озер зустрічаються бугая, крячки белощекие чорні і білокрилі, сірощока поганки.

В очеретах і очеретяних заростях можна побачити малого погониша, вусату синицю і солов'їної цвіркуна.

У водних районах водиться рідкісний від качок - чернь чорніти. Рідкісним видом птахів, що мешкають на луках, є великий веретенник.

Хижими представниками пернатих є: орлан-білохвіст, скопа, беркут, чеглок.

Серед рукокрилих представників Білорусі найчастіше зустрічаються: широковушка європейська і нічниця Наттерера.

Основними мешканцями боліт є черепахи, очеретяні жаби, жаби, ящірки, вужі та гадюки.

Світ безхребетних дуже широкий, проте мало вивчений. Відомо, що в дуплах дерев водиться восковік- відлюдник, а на болотах - метелик чорний аполлон і великий Сплавний павук.

Текстові матеріали:

1 текст

Природне співтовариство - це група тварин, рослин, мікроорганізмів, адаптованих до умов існування на даній території, надають безперервне вплив не тільки один на одного, але і на середовище свого існування.

природні співтовариства поділені

по площі на:

  • великомасштабні (материк, океан, тайга, степ);
  • середні і дрібні (луг, річка, озеро, ставок)

за способом угруповання на:

  • природні (ліс, море);
  • штучні (поле, акваріум).

У кожному природному співтоваристві можуть існувати тільки певні рослини, тварини, мікроорганізми, які пристосовані до умов життя на конкретній території. Вовки і лисиці живуть в лісі, їх не зустріти в океані. Морські риби не можуть жити в прісній воді річки.

Основна форма зв'язку мешканців природного співтовариства - харчова.

Харчовий ланцюжок: рослини - травоїдні тварини - хижаки.

Наприклад, рослини - гусениці - комахи - комахоїдні - хижаки.

Важливе значення в біоценозі (природному співтоваристві) мають організми, які сприяють розкладанню органічних речовин (екскременти, трупи загиблих тварин) - жук-могильник, черви, цвілеві гриби, бактерії.

Таким чином в природному співтоваристві безперервно відбувається круговорот речовин.

Спільноти також тісно взаємодіють між собою, утворюючи екосистеми. Ці високого рівня організації також пов'язані і утворюють біосферу планети Земля.

Природні співтовариства можуть змінюватися під впливом:

  • біотичних факторів;
  • діяльності людини;
  • абіотичних факторів.

Наприклад, озеро - болото - ліс. Такий процес займає сотні років. Здійснюється під впливом природних причин: на дні озера скупчуються залишки тварин і рослин, берег заростає очеретом, осокою. Органічні залишки утворюють відкладення торфу. Змінюється мікроклімат водойми, отже змінюється видовий склад тварин. І так далі.

Зміни природного співтовариства "річка - загниваючий ставок" відбуваються з причини згубного впливу діяльності людини протягом декількох років.

Біоценоз має властивість відновлюватися після припинення шкідливого зовнішнього впливу. Однак вплив господарювання людини не повинно перевищувати певний поріг, після якого екосистема вже не здатна до саморегуляції і відновлення. Це єдина умова збереження екологічного балансу в природі.

Абіотичні фактори - це нерегульоване вплив неживої природи: різка зміна клімату, виверження вулкана, коливання сонячної активності.

Природне співтовариство має ярусное будова. Це особливо чітко спостерігається в лісовому біоценозі: верхівки самих високих дерев - більш низькі дерева - підлісок (чагарники) - трави - гриби, мохи та лишайники. Підземна ярусность має дзеркальне будова: лісова підстилка - дрібні коріння трав'янистих рослин, - коріння чагарників - глибоко в грунті коріння найвищих дерев.

У презентації розповідається про те, що таке природне співтовариство, якими вони бувають і як класифікуються. Якомога докладніше розглядається життя луки. Презентація багата ілюстраціями. Основою даної презентації став підручник " Навколишній світ. 3 клас. "

2 текст

Природні співтовариства.

Існують як єдність живої і неживої природи: об'єднання тварин, рослин, мікроорганізмів, що живуть в певній територіальній області, які впливають один на одного і на навколишнє середовище.

Види різномасштабних природних спільнот

  • материковое
  • океанічне
  • пустельне
  • тайги
  • степи
  • ставка
  • болота
  • озера

Дрібні входять до складу великих.

Зв'язки всередині спільноти.

Головні - харчові:

  1. рослини отримують поживні речовини з грунту і води, використовують енергію Сонця для зростання і розвитку.
  2. Рослинами харчуються рослиноїдні тварини (гусениці).
  3. Ними харчуються хижаки (птахи і звірі).
  4. Тварини, що харчуються відходами (дощові черв'яки).
  5. За допомогою пліснявих грибів і бактерій відбувається розкладання останків.

Таким чином, через харчові ланцюги відбувається круговорот речовин.

Ліс - багатоповерховий будинок

  1. Мохи, лишайники
  2. Чагарнички, трави
  3. чагарники
  4. дерева

Ці поверхи ділять між собою тварини, птахи, комахи. Тварин в лісі менше, ніж рослин.

Гриби в лісі

Їстівні: підосичники, підберезники, білі.

Неїстівні: мухомори, поганки.

Комахи лісу.

мурахи, сонечка, Лісові клопи, жуки-короїди.

Лісові птахи і звірі.

Хижаки: вовки, лисиці.

Травоїдні: зайці, лосі.

Всеїдні: ведмеді, кабани, їжаки.

Дрозди, солов'ї, пеночки, синиці, жавронкі.

Приклад ланцюга харчування спільноти «Ліс».

Зерна рослин - миша - сова.

луг

Це ділянки з трав'яною рослинністю. Якщо вони невеликі, то їх називають галявинами, великі - луками.

Заливний і альпійський.

Якщо в період повені луг заливається водою, його називають заливним. Тут трава росте більш активно.

В горох розташовуються альпійські луки. Чим вище в гори, тим сильніше змінюється природний ландшафт: біля підніжжя гір ростуть ліси, яких на схилах змінюють чагарники, а ближче до вершини луки.

Рослини.

Кормові: конюшина, тонконіг, мишачий горошок, лисохвіст.

Квітучі: кульбаба, дзвіночок, деревій.

Отруйні: жовтець, болиголов, чемериця.

Гриби: опеньок, печериця, дощовик.

Лугові комахи.

Метелики, бджоли, джмелі, сонечка, коники, жуки.

Звірі і птиці.

Миші, кроти, жаби, ящірки, заходять лисиці, вовки, зайці.

Плиска, перепел, деркач.

Приклад ланцюга харчування спільноти «Луг».

Клевер- бабочка-- бабка - жаба - вже - хижак - лисиця.

Природне співтовариство, виникає унаслідок надлишку води в грунті. Ті місця в болоті, де найвища вологість, називають топямі. Тут живе багато бактерій, мікроорганізмів і комах (комарі).

Болотні рослини і тваринний світ

Мох, ягоди (журавлина), осока, багно, верес, аїр, валеріана, череда, росичка.

Земноводні (жаби, тритони), змії (гадюки), чаплі.

Приклад ланцюга харчування спільноти «Болото».

Жаба - комар - лелека.

План конспект уроку з екології в 3 класі. перед мет Людина і світ

Тема уроку: Що таке природне співтовариство? Що таке екологія?

Мета уроку:

- формувати уявлення про природному співтоваристві, понятті "екологія", систематизувати та узагальнити знання про взаємозв'язки в природі;

- розвивати вміння встановлювати природні взаємозв'язку, прогнозувати наслідки порушення людиною рівноваги в природі;

- створити умови для формування переконання в тому, що в природі все взаємопов'язано, що порушення людиною природного рівноваги може призвести до загибелі всього живого, в тому числі і людини, що кожна людина у відповіді за збереження природних зв'язків.

устаткування:малюнки рослин лісу, картки для моделювання зв'язків в лісі, картки із завданнями, таблиця "Заповідні території", виставка книг про національних парках і заповіднику Республіки Білорусь.

Хід уроку

1. Організаційний момент

2. Перевірка домашнього завдання

Учні вибирають самостійно для виконання будь-яке завдання з будь-якого рівня.

1-й рівень 2-й рівень 3-й рівень
1. Назви букву з правильним ответом.Болото - це: А) ділянку землі, де рослини ростуть в умовах зайвого зволоження; Б) ділянку землі, де головними є дерева. 1. Відповідай на вопрос.К яким умови життя пристосовані рослини болота? 1. Відповідай на вопрос.Что відчувають рослини болота в умовах надмірного зволоження?
2. Підкресли серед перерахованих рослин рослини болота: журавлина, чорниця, лохина, багно, сосна, торф'яний мох. 2. Розділи перераховані рослини на групи: журавлина, лохина, чорниця, суниця, багно, рогіз, конвалія, росичка, сосна. 2. Розділи перераховані рослини на можливі групи: журавлина, голобіка, чорниця, суниця, багно, рогіз, конвалія, росичка, сосна, береза, ліщина.
3. Дізнайся за описом рослина: Круглі невеликі червонуваті листочки, вкриті волосками з великими бульбашками на кінцях, які виділяють крапельки клейкого соку. 3. Підкресли, які з названих ознак належать клюкве.Лістья дрібні, великі, шкірясті, м'які, зверху блискучі темно-зелені, знизу сріблясті з восковим нальотом; стебла короткі, довгі ниткоподібні; рожеві, темно-червоні ягоди, кислі, солодкі. 3. Дізнайся рослина за описом, виправ помилки в описі. Великі, овальні, блакитно-сині ягоди з сизим нальотом, всередині чорні; листя великі, овальні, зверху темно-зелені, знизу сизі, покриті блакитним восковим нальотом.
4. Закінчи пропозицію. На болоті можна зустріти таких птахів, як сова, ... 4. Закінчи предложеніе.У багатьох болотних птахів довгі ... 4. Закінчи предложенія.А) Пристосуванням у птахів до життя на болоті є: ... Б) Більшість болотних рослин мають дрібні листки, що є пристосуванням до меншого ...
5. Встав пропущенное.Растеніе - комар - ... - лелека 5. Як пов'язані між собою ці живі організми: рослина, вже, жаба, лелека, комар. 5. Як пов'язані між собою ці живі організми: журавель, жаба, комарі, рослини, мошки, чапля.

Завдання першого рівня оцінюються в 1 - 2 бали, 2-го рівня в 3 - 4 бали; третього - в 5 - 6 балів. Для оцінки результатів можна користуватися наступною таблицею:

Кількість балів відмітка Кількість балів відмітка
1 1 11 — 14 6
2 – 3 2 15 — 18 7
4 – 6 3 19 — 20 8
7 — 8 4 21 — 25 9
9 — 10 5 26 – 30 10

Кількість завдань можна зменшити, замість одного з представлених в таблиці, учні пропонують складені ними питання або завдання по темі.

3. Вивчення нового матеріалу

Відповіді на питання підручника.

Гра «Шукай зв'язку»

На дошці або на картках написані пари слів, між якими учні шукають зв'язку:

Водойма - риба; ліс - дерева, дерево - дятел, шишка - дятел, білка - куниця, дуб - миша, ліс - гриб, луг - метелики; болото - жаба; дуб - сойка; озеро - Беззубка, квітка - метелик.

- Зробіть висновок, які види зв'язків тут відображені (пояснювати зв'язку в кожній парі об'єктів не потрібно).

На підставі гри актуалізуються знання про те, що між рослинами і тваринами є «квартирні» і харчові зв'язку.

Формулювання теми уроку

- Які природні будинку названі в цій грі?

На дошці виставляються картки зі словами: ліс, луг, болото, водойма.

- Ці природні будинку називаються природними спільнотами.

На дошці над вже виставленими картками з'являється картка природні співтовариства.

- Як ви розумієте слово «спільнота»?

- Розгляньте малюнки в підручнику, що відображають харчові зв'язку на лузі, у водоймі (робота в парах) і встановіть, як пов'язані між собою зображені організми.

висновок: рослини і тварини пов'язані між собою харчовими зв'язками.

- У лісі також всі рослини і тварини живуть спільно. Давайте це доведемо. Змоделюємо вже знайомі нам лісові «поверхи».

На дошці малюнки лісових рослин, розташовані в три ряди (якщо немає малюнків, записуються назви рослин). Учні пізнають рослини в верхньому ряду (перший ярус) і перевіряють, чи всі рослини на місці; якщо є помилки, виправляють. Аналогічно перевіряються два наступних ряду.

- Могли б рослини жити в лісі, чи не розташовуючись в різних ярусах?

- Зробіть висновок, чому одні рослини ростуть у верхньому ярусі, інші в другому і третьому?

- Таким чином, ярусность - це пристосування рослин до спільного проживання.

Дидактична гра «Павутинка» (робота в парах)

На картках (а також на дошці) учням пропонується наступна схема:

- За допомогою олівця прокреслите зв'язки, що існують між зазначеними об'єктами.

Обговорення отриманих результатів на основі схеми, зображеної на дошці (схема будується за допомогою заготовлених карток, на дошці крейдою прочерчиваются зв'язку).

- Що вам нагадує вийшов малюнок?

- Який висновок дозволяє зробити вийшла павутинка?

- Розгляньте в підручнику малюнок харчової мережі в діброві і дайте відповідь на питання підручника.

висновок: в природному співтоваристві ланцюга харчування переплітаються між собою і утворюють єдину харчову мережу.

- І знову повертаємося до схеми на дошці і розмірковуємо над питанням: Що буде, якщо в лісі зникнуть всі комахоїдні птахи?

У міру відповідей учнів, учитель прибирає зі схеми картки з назвами рослин і тварин.

На дошці з'являється схема.

- Прокоментуйте схему за допомогою тексту підручника:

В процесі коментаря схема доповнюється узагальнюючими матеріалами:

- Що буде, якщо рослини не будуть отримувати поживні речовини, досить води, світла і тепла?

- Що буде, якщо зникнуть рослини?

- Що буде, якщо зникнуть травоїдні тварини?

- Що буде, якщо зникнуть мікроорганізми, жуки-могильники?

- Чому потрібно знати існуючі в природі зв'язки і чому не можна їх порушувати?

- Висновок свій порівняйте з текстом підручника.

Читання тексту підручника

- У чому значення науки екології для людини?

- Отже, екологія відповідає нам питання, чому і як потрібно охороняти природу, існуючі в ній зв'язку.

- На основі таблиці з'ясуйте, чим заповідники відрізняються від заказників і національних парків:

охоронювані території

Робота за завданнями під рубрикою «поміркувати» (робота в парах).

4. Закріплення вивченого

- Прочитайте висновок підручника.

Завдання для бажаючих: підготувати повідомлення про один з національних парків або заповіднику Республіки Білорусь.

Дивіться також уроки:

Щоб не пропустити нічого, що відбувається і публікується на блозі, підписуйтесь. І не забудьте залишити трохи нижче свій коментар 😉 Я ціную вашу думку!


Інтерактивна

гра


ЖИТЕЛІ ВОДОЙМ

РОСЛИНИ ЛУГА

ТВАРИНИ ЛУГА


НОМІНАЦІЯ

Від чого залежить назва лісу?

Від того, яких дерев в ньому росте більше


НОМІНАЦІЯ

Як називається це дерево?


НОМІНАЦІЯ

Вище кішки зростання, Живе в норі, в лісі. Пухнастий рудий хвіст, Всі знаємо ми ...

лисицю


НОМІНАЦІЯ

Чим харчується білка?

В її раціон входят- нирки, гілки, ягоди, молоді пагони, гриби і вміст шишок хвойних дерев.


НОМІНАЦІЯ

Яка птах підкидає свої яйця в гнізда інших птахів, а не висиджує пташенят сама?

зозуля


НОМІНАЦІЯ

Що таке «плавники»?

Це органи руху


НОМІНАЦІЯ

Де живе карась?

У водоймах зі стоячою водою і з великою кількістю твані


НОМІНАЦІЯ

Що в разі небезпеки робить риба-їжак?

Роздувається, як повітряна кулька


НОМІНАЦІЯ

На що схожий дзьоб у пелікана?

на кухлик


НОМІНАЦІЯ

Який орган використовує для нападу меч риба?

Свою довгу і гостру щелепу у вигляді меча


НОМІНАЦІЯ

Коли видра веде полювання?

вночі


НОМІНАЦІЯ

Які рослини ростуть на лузі?

трав'янисті


НОМІНАЦІЯ

Яка користь від кропиви?

Вона містить багато вітамінів


НОМІНАЦІЯ

Якої форми квітки фіалки?

Неправильної форми.


НОМІНАЦІЯ

Будь-яка рослина можна назвати бур'яном?

Так, якщо воно виросло саме по собі


НОМІНАЦІЯ

Перерахуйте лікарські рослини

Звіробій, подорожник, валеріана, мати-й-мачуха


НОМІНАЦІЯ

Скільки ніг у комах?


НОМІНАЦІЯ

Назвіть 4 стадії життєвого циклу метелики

Яйце-личинка (гусінь) -куколка- доросла метелик.


НОМІНАЦІЯ

Чим слухає коник?

ногами


НОМІНАЦІЯ

Павуки- це комахи?

Ні. Тому що у них 8 ніг


НОМІНАЦІЯ

Як легко дізнатися трясогузку?

Вона постійно трусить своїм хвостиком