Zabava na temu: Bajke u vrtiću. Senior grupa. Scenarij dječje bajke u vrtiću (uz sudjelovanje učitelja, roditelja, djece). Bajka "Teremok" na novi način Bajka je dobra u vrtiću

Bajka "Teremok" na novi način
(uz sudjelovanje učitelja, djece, roditelja).

Cilj: stvaranje uvjeta za kreativni razvoj i samoostvarenje učitelja, roditelja, djece.
Nekonvencionalan oblik interakcije između predškolske obrazovne ustanove i obitelji: uključivanje roditelja u zajedničke kazališne predstave.
likovi:
Sunce,
Slavuji (količina - po želji).
djed,
Žena,
Teremok - dva izvođača drže velike šalove, kojima prikazuju krov Teremoka,
Komarac,
Miš,
Žaba,
Lisica,
Vuk,
Snositi.

Objašnjenje.
Takva improvizirana bajka može se odigrati na bilo kojem odmoru ili zabavi. U našem Dječji vrtić bajka je odigrana na natjecanju "Tata, mama, ja sam čitateljska obitelj",
S obzirom na okolnosti, možete dodati još heroja u priču (ako ima više ljudi koji žele sudjelovati u teatralizaciji) ili, obrnuto, ukloniti neke junake (ako nema dovoljno izvođača).
Pripovjedač priča priču. Izlaze junaci bajke i izvode radnje prema tekstu. Prije puštanja svakog lika svira se određena glazba koju odabere glazbeni direktor.
Napredak prezentacije.
Uz glazbu izlaze prvi sudionici izvedbe, koji oslikavaju Teremok.
Pripovjedač: Ujutro Sunce probudio se, nasmiješio se rano ujutro,
Sunce je počelo sjati, da zabavlja sve posvuda.

Slavuji počeli su pjevati uokolo, zazvonili su zvonki trilovi.
Dobro jutro! Sretan vedar dan!
Kako veselo živimo!
Slavuji izvode improvizirani ples.

Djed i Baba od jutra su se okupljali na teremoku.
Kuća je bila završena, a sada je došao red na odmor.
Okupili su se na Kanarskim otocima. Takav je život danas!
Odlaze djed i baba.

Teremochek tako dobro, nećete ga nigdje naći!
Prozori su ovdje veliki! Oslikane kapke!
Dim dolazi iz dimnjaka. Tko će stati na prag?

Ovdje Komarik uletio, sjeo na prozor.
Pokucao sam na kulu, ali nisam dobio odgovor.
Počeo je dobro živjeti i živjeti, i počeo je čekati goste.

Miš skupljao sam žitarice, Teremochek pila.
Pokucao Teremok, donio vreću žita.
Ona će peći palačinke, praviti pite
Bit će hranjena Teremke i svi će biti sretni!

Iz diskoteke, šetnja Žaba, poskoka djevojka.
dobro i Miš s Komarac pusti je u kuću.

Koliko je vremena prošlo – prošlo je Lisica iz filmova.
Vidi - u polju Teremok. Hej! Neka na pragu!
Živjet ću ovdje s tobom, počet ću te učiti plesati!

Sivi vuk trčao stazom, što vidi pred sobom?
Jao! Da ovo Teremok! On nije nizak, nije visok.
Otvaraj uskoro! Nema urina za čekanje!
Oh, umorna sam, ne mogu! Odmarat ću se, pomoći ću ti!!

Prošetao Snositi zbog močvare. Vidi - vrata su zaključana.
Otvori, ja - Snositi! Inače ću urlati!
V Medvjed Teremok upao, Teremochek raspao se!
Sve su se zvijeri razbježale. Što će se dogoditi? Yo je moj!
Životinje bježe, pojavljuju se djed i baba.

Što uraditi? Kako biti? Gdje Djed i Baba uživo?
Plač, poplava, s Teremkom reci zbogom.

Ali odlučila sam kasnije djed uzeti zajam za teremok
I izgraditi nova kuća- i s trijemom, i s dvorištem!
Samo pazi! Ne pored močvare! I njihov posao je otišao!
Sve su zvijeri pomogle - na kraju krajeva, uništile su kućište!
Sve životinje izlaze.
Evo dolazi novi Teremok! Dim dolazi iz dimnjaka.
Djed s Babom opet okupili da se odmore.
Pa bajka, kako se smočilo. Počni iznova!

Naslov: Scenarij dječje bajke u vrtiću (uz sudjelovanje učitelja, roditelja, djece). Bajka "Teremok" na novi način.
Nominacija: Dječji vrtić, Praznici, zabava, scenariji, obiteljske aktivnosti, druženja,

Radno mjesto: Glazbeni direktor najviša kategorija
Mjesto rada: MKDOU "Dječji vrtić sela Shunga"
Lokacija: Kostroma regija Kostroma okrug Shunga selo

GCD sažetak za djecu (5-7 godina).

Odgajatelj: Nasedkina Anna Sergejevna

Ciljevi i ciljevi:

1. Proširiti znanje djece o bajkama;

2. Vježbajte svoje pamćenje, razvijajte govor;

3. Gajiti poštovanje prema knjigama

Oprema:

1. Slike bajki

2. Tepih za avion

3. Telegram

4. Paket

5. Igračke (životinje).

Tijek lekcije:

Odgajatelj: Mnogo je bajki na svijetu,

Tužno i smiješno

I živjeti u svijetu

Ne možemo živjeti bez njih

Dolazi nam bajka u goste,

Bajka će ući u svaki dom.

Bajka njima daje čuda

Odgajatelj: Pozdrav dragi moji!

Volite li bajke?

Vidim kako su oči zaiskrile!

Znate li puno bajki?

Sad ćeš ih upoznati!

Dečki, od ranog djetinjstva slušali ste bajke. Kad ste bili mali pričali su vam priče mame i bake, a onda ste krenuli u vrtić i netko ih je sam naučio čitati. Čitajući bajke, prodirete u prekrasan svijet, tajanstveni, tajanstveni svijet. U bajci se izvode najnevjerojatnija čuda: ili Zmija Gorynych uzima lijepu princezu u svoj posjed, zatim stablo jabuke nagrađuje vrijednu djevojku zlatnim i srebrnim jabukama, onda lukava lisica sve prevari.

(pismo Pečkina)

Došli su nam gosti.

Pechkin: „Zdravo, dragi momci, tražim ujaka Fedora. Izgubio se, pomozi mi da ga pronađem.

Odgajatelj: Dečki, hoćemo li vam pomoći pronaći ujaka Fedora?

Odgajatelj: Onda krenimo na put. Prisjetimo se čime se možete kretati u bajkama.

Procijenjeni odgovori djece: U bajkama možete letjeti na letećem brodu, na tepihu aviona, na metli, u malteru, kao Baba Yaga.

Odgajatelj: Idemo u bajkovitu zemlju na letećem tepihu.

(Učiteljica donosi sa djecom unaprijed napravljen leteći tepih)

Jedan dva tri četiri pet

Svi žele ući u bajku!

/ Djeca uz glazbu "U posjetu bajci" idu kao zmija, uvijaju i uvijaju spiralu /.

Odgojiteljica: - Oh, gdje smo završili? - Ljudi, pogledajte tko nas upoznaje. To je miš. A u kojoj bajci upoznajemo miša? (teremok, piletina ryaba, repa)

Miš jesi li vidio ujaka Fjodora?

Miš: Ne, ali možda se izgubio u bajkama.

Odgajatelj: Dečki, hajde da učimo bajke s vama.

1 zadatak od miša, možda će nam pomoći pronaći strica Fedora

1 "Nauči bajku"

Djevojka sjedi u košari

Iza medvjeda.

On sam, ne znajući,

Nosi je kući.

(Maša i medvjed)

Utočište malog miša,

Zelena žaba žaba

I drugo životinjsko društvo.

Reci mi naslov u refrenu.

(teremok)

Tri šalice i tri kreveta

Tu su i tri stolice, pogledaj,

I stanari ovdje stvarno

Živi točno. (tri) .

Kao što ćete vidjeti, odmah je jasno:

Da ih posjetim. (opasno) .

Brzo bježi, sestro

Letjeti kroz prozor, kao. (ptica).

Pobjegla je! Dobro napravljeno!

Dakle, cijela bajka. (kraj) .

Fedya čita slogove:

Ovo je bajka "..".

("Tri medvjeda".)

Ispečen je od brašna,

Pomiješano je s kiselim vrhnjem.

Ukočio se na prozoru,

Uz put on je. (motani).

Bio je veseo, bio je hrabar

I na putu on je pjesma. (pjevao,

Zeka ga je htjela pojesti,

Sivi vuk i smeđi. (Snositi) .

A kad je klinac u šumi

Upoznao crvenokosu. (Lisica,

Nisam mogao pobjeći od nje.

Kakva bajka?

Pa, povrće, evo diva,

Pa, ne možete ga izvaditi!

Odvukao djeda s bakom,

Miš je puno pomogao!

(bajka "Repa")

Slike sa slikom bajki.

Odgajatelj: Bravo, dobro znaš bajke. Pa, gdje je stric Fedor?

Djeca: Ujak Fedor nije ovdje.

(Susret sa zekom)

Odgajatelj: -Evo i Zeko kod njega košara, pitam se što je tamo?Da vidimo!A evo kuverte u njoj to kaže čika Fjodor,nisam vidio,ali možda se izgubio u mojoj košari.

Odgajatelj: Dečki, pogledajmo.

2 . "Čarobna košara za zečiće"

(Zec vadi predmete iz košare. Djeca moraju pogoditi iz koje je bajke ovaj predmet):

Zlatno jaje (piletina Ryaba)

Zlatni ključ (The Adventures of Pinocchio)

Tegla džema (Carlson)

Komplet prve pomoći (doktor Aibolit)

Tegla meda (Winnie-the-pooh i sve, sve, sve)

Oklagija (Lisičarka sa oklagijom)

Odgajatelj: Bravo dečki. Pa, gdje je stric Fedor?

Djeca: Ujak Fedor nije ovdje.

Odgajatelj: Tako je, nema ga. Idemo dalje tražiti.

(Susret s lisicom)

Odgojiteljica: -Oh lisičarka, vidi što joj je u šapama?Da vidimo!

Djeca: Napomena.

Napomena Lisica: Gledao sam te i vidim da si jako umoran i poziva nas da se malo odmorimo.

Odgojitelj: Dečki, lisica vidi da ste umorni i poziva vas da se igrate. Željeti igrati?

Stop 3 "Upoznavanje lisice"

MINUT ZA VJEŽBANJE

– „V tamna šuma postoji koliba"

U mračnoj šumi je koliba - hodaju djeca

Stoji unatrag - djeca se okreću

U ovoj kolibi je starica - Prijete prstom

Baka Yaga živi - tresu prstom druge ruke

Heklani nos - pokažite prstom

Velike oči - pokažite

Kao ugljevlje na vatri, odmahuju glavom

Vau, kako je ljuta! - trčanje na licu mjesta

Kosa stoji uspravno - ruke gore

(Susret s medvjedom)

Odgajatelj: - Da je Mishka također sreo na našem putu.I on je imao poruku za nas nije vidio ujaka Fjodora?

Poruka - Medvjed: Nisam vidio ujaka Fedora? Ali možda se izgubio u mojim mjenjačima oblika. Molim vas pomozite mi rastaviti mjenjače.

Odgajatelj: Dečki, pomozimo medvjedu. A gosti će nam pomoći.

4 stanice "Vilinski mjenjač"

"Zelena beretka" - "Crvenkapica";

Bosonogi miš - Mačak u čizmama;

“Bezbojni pijetao” - “Ryaba piletina”.

"Princeza purice" - "Princeza žaba"

"Po diktatu psa" - "Po diktatu štuke"

"Baba-Byaka" - "Baba Yaga"

Odgajatelj: Što mislite, kako smo pomogli medvjedu?

Odgajatelj: Bravo, pomogli smo medvjedu, ali nema ni strica Fedora. Idemo dalje tražiti.

(Susret s Vukom)

Odgajatelj: - Oh, kakva je ovo životinja (Vuk)

Djeca: Vuk

P: Da vidimo zna li gdje je stric Fedor.

Vuk: Ne, ali možda je među njima junaci iz bajke izgubljeno. Pomozi mi riješiti zagonetke likova iz bajki. Mnogo, mnogo, danas vam ih znam, pogodit ću. Tko je pažljiv - brzo će ih pogoditi.

Odgajatelj: Dečki, pomozimo vuku.

5 stanica "Zagonetke junaka iz bajke"

1. Netko je nekoga čvrsto zgrabio,

Oh, nema šanse za rastezanje, oh, sjeli čvrsto.

Ali pomoćnici će uskoro dotrčati,

Prijateljski zajednički rad pobijedit će tvrdoglave.

Tko je tako čvrsto sjeo? Tko je ovo ... (repa)

2. Baka je jako voljela djevojku.

Dao sam joj crveni šešir.

Djevojka je zaboravila svoje ime.

Pa, reci mi njeno ime. (Crvenkapica)

3. On liječi miševe i štakore,

krokodili, zečevi, lisice,

Previja rane

Afrički majmun.

I svatko će nam potvrditi:

Ovo je doktor. (Aibolit)

4. Nos je okrugao, sa zakrpom,

Zgodno im je kopati po zemlji,

Mali heklani rep,

Umjesto cipela - kopita.

Njih troje - i čemu

Braća su slična.

Pogodi bez pojma,

Tko su junaci ove priče? (prasad)

5. Otac je imao čudnog dječaka,

Neobično - drveno.

Ali tata je volio svog sina.

Kakva čudna

Drveni čovjek

Na kopnu i pod vodom

Tražite zlatni ključ?

Svugdje dugo zabada nos.

Tko je to ?. (Pinokio)

6. Sve cure i dečki.

Uspjeli su ga voljeti.

On je junak smiješne knjige,

Iza njega je propeler.

Polijeće iznad Stockholma

Visoko, ali ne do Marsa.

I klinac će ga prepoznati.

Tko je to? Lukav. (Carlson)

7. Poznaješ ovu djevojku,

Opjevana je u staroj priči.

Radila je, živjela skromno,

Nisam vidio jasno sunce

Okolo - samo prljavština i pepeo.

I ime ljepote. (Pepeljuga)

Odgojitelj: Bravo, pogodili su sve zagonetke.Pomogli smo vuku, ali nema ni strica Fjodora. Idemo dalje tražiti.

(Susret s Mačkom Matroskin)

Odgajatelj: -Koji je to zanimljiv junak?

Odgajatelj: možda zna gdje je stric Fedor

Matroskin: Nisam to vidio. Naravno da je s nama u Prostakvashinu. Ali prvo, pogodite iz koje bajke su ti junaci? (Morozko: Emelya štuka je kralj (Na štuku): Starac starica lisica vuk (Priča o ribaru i ribi): Jarac vuk i sedmoro djece (Vuk i sedmero jaradi): Moidodyr)

Odgajatelj: pa našli smo našeg heroja, gdje smo ga našli?

Pismo ujaka Fjodora:

Ujak Fjodor: Hvala Pečkinu na telegramu. I puno vam hvala što ste pomogli Pečkinu da me pronađe. Zbogom dečki, vrijeme je da se vratimo našim bajkama.

Odgajatelj: Dečki, pozdravimo se s našim junacima iz bajke. Odmorimo se i vratimo u vrtić.

fizička minuta:

"koliba Zayushkina"

(djeca stoje jedno nasuprot drugome)

Naš zeko živio je u kolibi (ruke iznad glave, prsti su međusobno povezani u obliku kućice)

Nikad nije tugovao (glava je okrenuta s jedne strane na drugu)

Veselo je pjevao pjesmu (klimaju glavom)

I svirao je lulu na lulu (imitacija sviranja na luli)

Ali lisica je pokucala (kucaj šakom o šaku)

Otjerala je našeg zeca (pljesnu rukama).

Sad tužni zec hoda (kruži).

Ne nalazi mjesta za sebe (uzdahne i raširi ruke u stranu)

I pas i medvjed (mahaju repom, a zatim ljuljaju s jedne strane na drugu)

Prilaze našem zecu (prilaze jedan drugome),

I bez ičega odlaze (ne slažu se).

Samo jedan pijetao

Pomogao je našem zecu (mahu rukama gore-dolje).

I sada žive u kući (ruke iznad glave, prsti su spojeni zajedno u obliku kuće)

Pjevajte zajedno, u skladu (zagrlite se).

Odgajateljica: Bravo djeco, kako ste se veselo igrali, vrijeme je da se vratimo u vrtić.

Odgajateljica: E, sad se vraćamo u naš vrtić, a čime ćemo doći.

Odgovori djece: Na tepisima u avionu.

Odgajatelj: Bajka se oprašta od tebe,

Djeca se vraćaju kući.

Jedan dva tri četiri pet,

Letimo natrag u vrtić!

Odgajateljica: Dakle, vratili smo se u vrtić, je li vam se svidio izlet?

Rezimirajući. Što vam se najviše svidjelo? Koga smo s tobom sreli u Vilinskoj zemlji? - Što poučavaju bajke?

Odgajatelj: Oh, koji je ovo paket. Pogledajmo što je u paketu. (Otvaram, ima poslastica). Evo poslastica i napomene. “Hvala vam djeco na vrlo zanimljive priče, veselo si se igrao, životinje spasio, ljubazan si i snalažljiv. Vidimo se. Pečkin".

Liječim djecu, lekcija je gotova.

T. Lukashova. Priča "O medvjedu"

Bio jednom davno jedan medo. Imao je puno igračaka. Pozvao je zeca da se igra u svom dvorištu. Počeli su graditi kuću od blokova. Medvjediću se nije svidjelo kako je zec gradio zidove, vikao je: "Ovako se ne gradi!" - i rekao zečiću uvredljivu riječ. Zeko se više nije htio igrati s medvjedićem i otišao je.

Dosadno je samo medvjediću - pozvao je lisicu. Htjeli su voziti bicikl. Prijatelji se nisu mogli dogovoriti tko će prvi zajahati, a medvjed je opet lisici izrekao neugodne riječi. Lisica je zaplakala na ove riječi i otišla. Medvjedova majka je izašla i rekla mu ... I tada je medvjed shvatio ...

Odlučio se ispričati prijateljima i poslati im razglednice poštom.

Dječak Svjetlucanje.

Na svijetu je bilo vruće malo Svjetlo. I stvarno je želio postati dječak, tako da ima dvije spretne ruke, dvije jake noge, dva oštroumna oka - jednom riječju, sve je kao djeca.

Pitao je Vatrenu vilu, a ona ga je pretvorila u malog dječaka. "Samo zapamti", reče Vila, "treba se čuvati vode." Također mu je rekla da će se ugasiti, ako uđe u vodu, i tada neće biti dječaka, nema Svjetla.

Sprijateljio se s dečkima. Uvijek su bili zajedno, samo Ogonyok nije išao na rijeku plivati ​​sa svojim drugovima.

Jednom je hodao uz obalu rijeke i nasmiješio se suncu, rijeci, drveću, travi i cvijeću. I odjednom sam vidio: dječak se davio, već mu se glava jedva vidjela iznad vode.

Što uraditi?

Sjetio sam se Varnice riječi čarobnice: "Ako uđeš u vodu, izaći ćeš van, i tada neće biti dječaka, nema Iskre."

Sjetio sam se i ... bacio se u vodu. Doplivao, podržao dječaka i spasio ga. Izašli su na obalu. A onda je Svjetlo osjetilo da se počelo gasiti i ugasilo se.

Na pijesku je ostao samo crni ugljen.

Sve je to s visokog neba vidjelo sunce. Jasno, pošteno. Skupilo je sve svoje zrake u jednu snažnu, živu i vruću zraku, usmjerilo je prema ugljevlju i opet ih pretvorilo u dječaka Vatru, koji je imao veliko srce ljubavi.

O. Khukhlaeva. Bajka "Želim biti sretan"

Jednom davno živio je mačić koji se jako brinuo hoće li odrasti sretan. Stoga je često pitao svoju majku:

Mama! Hoću li biti sretan?

ne znam sine. To bih jako voljela, ali ni sama ne znam, - odgovorila je mama-mačka.

Tko zna? - upitao je mačić.

Možda nebo, možda vjetar. Ili možda sunce. Daleko su, znaju bolje, - odgovorila je moja majka smiješeći se.

A onda je naš mačić sam odlučio razgovarati s nebom, vjetrom i suncem. Popeo se na najvišu brezu u njihovom dvorištu i povikao:

Hej nebo! Hej vjetar! Hej sunce! Želim biti sretan!

Želite biti sretni - to znači da ćete biti sretni!

Parabola "Sretno vrijeme"

Nekada je na vrhu planine rastao zlatni tulipan. Ljudima je od jednog čarobnjaka postalo poznato da je ljudska sreća skrivena u pupoljku ovog tulipana. I sada su gomile ljudi stigle do vrha planine i pokušale otvoriti pupoljak - što silom, što lukavstvom, što čarolijom. Ali sreća im se nije dala u ruke, a ljudi su otišli bez ičega.

Jednog dana do cvijeta je došla sirota žena, vodeći dječaka za ruku. Samo je htjela pogledati tajanstveni cvijet. Ali dječak se odjednom oslobodio njezinih ruku, otrčao do cvijeta koji je blistao na suncu i veselo se nasmijao.(Dječji smijeh je snimljen na audio vrpci) .

A onda se dogodilo čudo - pupoljak se otvorio! Što moć ili čarolija nisu mogli učiniti, to je učinio veseli smijeh djeteta! Od tada je djetinjstvo postalo najsretnije vrijeme u životu osobe.

T. Rick. "Lijek za loše raspoloženje"

Vile su hrlile iz cijeloga vrta. Nije šala, mala princeza Yulenka je bolesna! A njena bolest je neobična!

Ovo je turobna dosada, - definirale su bolest vilinske tratinčice.

Nikako, ovo je dosadna melankolija! - argumentirala je Vila božura.

Ovo je tužna tuga! Umiješala se vila noćnih ljubičica.

Ne ne! Tužna tuga! Zavapile su vilinske tratinčice.

Joj, što se svađaš! - ogorčena je bila Fairy Bells. - Djevojka je u tuzi! Lijeći suze cijeli dan.

Samo joj treba lijek za loše raspoloženje! - rekla je vila slatkog graška.

Predlažem da napravim lijek od mjesečine, - rekla je vila noćnih ljubičica, - za to trebate skupiti mjesečinu u šalicu, staviti je na hladno mjesto da se zgusne, a zatim uzimati dvije kapi tri puta dnevno .

Mjesečina još više tjera da zaplačeš! - prigovorila je vila Jasmin. - Bolje kuhati s cvjetnom rosom.

Pa ne, - naborala je nos vila božura, - od cvjetne rose zabava neće biti dodana. Bolje od mirisa ruže.

I predlažem da ugodim našoj djevojci - rekle su vilinske tratinčice. - Daj joj novu lutku.

Lutka je neće zabaviti, - tužno je uzdahnula vila Jasmine, - ona je princeza! Ima tucet ovih lutaka!

Možda dogovoriti pad zvijezda? - predložila je Vila noćnih ljubičica.

Rano će je staviti u krevet, naša djevojka neće vidjeti pad zvijezda “, uzdahnu Vilinska zvona.

No, dok su se cvjetne vile prepirale, na vratima kuće u kojoj je živjela princeza Yulenka zazvonilo je zvono. Na pragu je stajao plavooki dječak Maksimka.

Kiša je već završila, - rekao je, - sada će se pojaviti duga. Hoćeš li se sa mnom penjati na drveće?

Idem! - oduševila se princeza Yulenka.

I mora biti isto – loše raspoloženje je negdje samo od sebe nestalo!

(Tijekom bajke učitelj može na flanelgraf postaviti likove: Vila božura, Vila tratinčica itd., prvo uplakanu princezu, a na kraju, nakon pojave dječaka Maksima, nasmijanu princezu ; možete promijeniti boju njezine haljine).

M. Plyatskovsky. Lekcija prijateljstva

Nekada davno živjela su dva vrapca po imenu Chik i Chirik.

Jednog dana Chiku je dobio paket od svoje bake. Cijela kutija prosa. Ali Chick o tome nije rekao ni riječi svom prijatelju.

“Ako proso podijelim, onda za sebe neće ostati ništa”, mislio je. Tako je sve žitarice pojeo sam. A kad je kutija bačena, nekoliko se zrna još prosulo na tlo.

Chirik je pronašao ove sjemenke, uredno ih skupio u vrećicu i odletio svom prijatelju Chiku.

Pozdrav Chick! Danas sam našao deset zrna prosa. Podijelimo ih na jednake dijelove i kljucajmo ih.

Nemoj... Zašto? - Chick je počeo mahati krilima. - Našli ste - vi i jedite!

Ali ti i ja smo prijatelji - rekao je Chirik. - A prijatelji bi trebali sve podijeliti na pola. Nije li?

Vjerojatno ste u pravu - odgovorila je Chick.

Osjećao se jako posramljeno. Uostalom, i sam je pojeo cijelu kutiju prosa i nije ga podijelio s prijateljem, nije mu dao ni jedno zrno. A sada odbiti prijateljov dar znači uvrijediti ga. Chick je uzeo pet sjemenki i rekao:

Hvala ti, Chirik! I za žitarice, i za lekciju ... Prijateljstvo!

    Koja je pouka prijateljstva? - Chick nije razumio.

A. Mityaev. "Poštuj naredbe"

Djeca su rekla ocu:

Primijetili smo da kad dođu baka i djed, ustaneš i ne sjedneš dok oni ne sjednu. Zašto je to?

Roditelji su me hranili, odijevali, učili, odgajali, odgajali”, odgovorio je otac. - Zbog svega toga imam za njih poštovanje i poštovanje. Ovo mi govori da stojim.

A zašto ljudi stoje kad se svira himna? Poštivati ​​i zapovijedi?

Da. Poštovanje naše Domovine. Udišemo joj zrak. Pijemo joj vodu, jedemo kruh ubran s njenih polja. Ponosni smo na njegovu povijest i današnja djela, vjerujemo u njezinu divnu budućnost. A Himna je svečana pjesma Domovini. Kako ne ustati kad se svira Himna!

Himnu ćemo uvijek slušati stojeći - poručila su djeca ocu.

Naravno, rekao je moj otac. - Ali poštovanje također govori da naučite himnu napamet. Kad ljudi pjevaju himnu, svečano obećavaju da će voljeti domovinu.

V. A. Sukhomlinsky "Cvijet i snijeg" .

Bilo je to zimi. Vera se sanjkala. Vraćajući se kući, našla je slomljenu grančicu blizu grma jorgovana.

Vera je uzela grančicu i donijela je kući. Ulila je vodu u vrč, stavila u njega granu jorgovana.

Nekoliko dana kasnije, pupoljci su procvjetali, pojavili su se zeleni listovi.

Jednom je Vera pogledala zelenu grančicu i dignula ruke od radosti. Između lišća je procvjetao ljubičasti cvijet.

Djevojka je na prozor stavila vrč sa zelenom grančicom. Činilo joj se da grančica sa strahom gleda u snježni tepih.

Vera je pažljivo - pažljivo pogledala cvijet, a zatim rekla: "Nemoj biti tužna, grančice, uskoro će proljeće."

V. Sukhomlinsky "Ljudska potreba za osobom"

Učitelj čita priču u skraćenom obliku.

Jednom na slobodan dan cijela je obitelj otišla u šumu: otac, majka, učenik petog razreda Tolya i četverogodišnji Sasha. U šumi je bilo lijepo i zabavno. Roditelji su djeci pokazali čistinu na kojoj su cvjetale đurđice.

Blizu livade rastao je grm šikare. Na njemu je procvjetao prvi cvijet - ružičast, mirisan. Cijela je obitelj sjela pod grm. Moj otac je pročitao zanimljivu knjigu.

Odjednom se začula tutnjava. Pale su prve kapi, a onda je kiša pljuštala kao iz kante.

Otac je dao svoju kabanicu majci, a kiša joj nije bila strašna. Mama je dala svoj ogrtač Toletu, a kiša ga se više nije bojala.

Sasha je pitala:

Mama, zašto je to ovako: tata ti je dao svoj ogrtač, ti si odjenula Tolju svojim ogrtačem, a Tolja je odjenula mene svojim ogrtačem? Zašto svi nisu obukli svoj ogrtač?

Svatko treba braniti slabijeg - odgovorila je mama.

Zašto nikoga ne štitim? - upitala je Sasha.- Dakle, ja sam najslabiji?

Ako nikoga ne štitiš, stvarno si najslabiji - odgovorila je mama sa smiješkom.

Ali ne želim biti najslabiji! - odlučno će Sasha.

Popeo se do šipakovog grma, odvrnuo pod ogrtača i pokrio ružičasti cvijet šipka: pljusak je već otkinuo dvije latice, cvijet se poveo - slab, bespomoćan.

Sad nisam najslabiji, mama? - upitala je Sasha.

    Da, sad si jaka i hrabra - odgovorila je majka.

T. Lukashova. Priča o ježu

Bio jednom jedan jež. U šumi se nitko nije htio s njim družiti.

„Gle, kakav lijepi pahuljasti rep imam“, reče lisica, „Kako mogu biti prijatelj s takvim sivim trnom kao ti!“

"Premali si", rekao mu je medvjed. "Mogu te slučajno zgnječiti jednom šapom!"

“Tako si nespretna. Ne možeš skočiti s tobom - zacvilio je zec.

Jednog jutra jež je, kao i obično, otišao na šumsku čistinu tražiti gljive i bobice za doručak. Jež je polako hodao stazom, zadubljen u svoje tužne misli, kad je odjednom pokraj njega projurila lisica, za kojom je lovac jurio. Jež se sklupčao u klupko i bacio lovcu pred noge. Lovac se spotaknuo o oštre igle ježa i pao. Dok se lovac dizao na noge, lisica je uspjela pobjeći, a jež se sakrio iza jednog grma.

Spašavajući lisicu, ozlijedio je šapu. Jež je postao prilično tužan: kako će brati gljive i bobice? Jedva je stigao do svoje jazbine. I tamo ga je lisica već čekala:

“Hvala ti, ježe, što si me spasio! Vrlo ste hrabri! I također imate vrlo osjetljivo i osjetljivo srce! Ti si pravi prijatelj!"

Donijela ga je lisica ljekovito bilje, gljive i bobice, dok je ježa boljela noga i teško je hodao. Jež se brzo oporavio, jer sada nije bio sam. Imao je pravog prijatelja.

Jednog dana jež je ustao rano ujutro, skupio cvijeće i poklonio ga lisici uz riječi: "Hvala ti, lisice, i za tvoju osjetljivost i odaziv!"

Na koga biste u ovoj bajci, djeco, voljeli biti i zašto?

Tko od junaka priče ima osjetljivo, suosjećajno srce?

„Priča o jednoj djevojčici »

Jedna Djevojčica htjela je prije postati odrasla. Da bi to učinila, prvo je odlučila da će se, ako obuče istu odjeću kao za odrasle žene, odmah pretvoriti u tetu. Djevojčica je iz ormara izvadila majčinu haljinu i cipele, obukla ih i počela se gledati u ogledalo. Činilo joj se da bi bilo lijepo napraviti kosu moje majke i obojati trepavice. Djevojka je upravo to učinila. Nakon toga se ponovo pogledala u ogledalo i vidjela...

“Ne”, zaključila je Djevojčica, “samo haljine i frizure nisu dovoljne. Moramo razmišljati o tome što još odrasli rade. Mama, na primjer, kuha ručak. I ja moram skuhati večeru!" I brzo se dala na posao.

Ali - čudne stvari! Mrkva se nije htjela prati, a krumpir nije htio guliti, kupus je toliko raširio listove da mu je bilo strašno prići... A voda na štednjaku, iako je proključala, bila je sasvim drugačija od mamin ukusni boršč...

"Ne", odlučila je Djevojčica, "Tati se vjerojatno neće svidjeti takva večera!"

I pomislila je, ne bi li bilo bolje prošetati dvorištem? Kada je djevojčica sišla niz stepenice, baka joj je prišla u susret s teškom torbom.

Čudna afera! Noge su same zastale, a jezik je rekao: “Bako! Dopusti mi da ti pomognem!" Starica je bila toliko umorna od nošenja teškog tereta da je pristala dati jedan paket iz svoje torbe. Kada je djevojka otpratila baku do stana, rekla je: “Hvala! Kakvu odraslu kćer imaju tvoji roditelji! Vjerojatno su jako sretni zbog toga."

I tada se Djevojčica doista osjećala odraslom osobom, iako nije nosila ni majčinu haljinu ni štikle. "Čudna je stvar", pomislila je djevojka, "uopće nisam odrasla i ne mogu gotovo ništa kao odrasli, ali zvali su me odraslom!"

I pitala je staricu o tome. Ona je odgovorila: "Ponašao si se kao odrasla osoba."

T. Lukashova. "papige"

Jednoj djevojci su se jako svidjele papige u dućanu za kućne ljubimce. Zamolila je majku da kupi kavez i papige kući. “Ali trebaš hraniti, čistiti kavez i mijenjati vodu svaki dan”, rekla je moja majka, “a ja nemam vremena, jer sam svaki dan na poslu. Umoran sam i želim se odmoriti, kada ću se brinuti za papige?"

"Ne! Ne mama! Ne brini, ja ću se pobrinuti za njih - rekla je djevojka.

I tako su se papige uselile u kuću i počele veselo cvrkutati i oduševljavati cijelu obitelj. No, prošao je jedan dan, a papige su prestale veselo cvrkutati, sjedile potištene i čekale...

Što misliš, koga su čekali? -

Naravno, djevojka koja je sve češće bježala da se igra, zaboravljajući...

Da, nahrani papige.

Jednog dana moja majka je došla s posla, gleda - papige nemaju ni vode ni hrane - i rekla je kćeri...

Djevojčica se posramila i obećala je svojoj majci ...

Sačkova Nadežda Sergejevna
Metodika rada s bajkama u vrtiću

Metodika rada s bajkama u vrtiću

Bajka je nevjerojatno moćan psihološki agens raditi s unutarnjim svijetom osobe, moćno oruđe za razvoj. Bajka svuda nas okružuje

Specifičan jezik bajke otvara djeci put do vizualnog – figurativnog i vizualno – učinkovitog shvaćanja svijeta međuljudskih odnosa, što je sasvim adekvatno mentalnim karakteristikama predškolske djece.

Bajka može pružiti tragove za ulazak u stvarnost na nove načine, može pomoći djetetu da uči o svijetu, može obdariti svoju maštu i naučiti ga kritički percipirati okolinu.

U djelima i djelima nevjerojatan junaci se suprotstavljaju marljivosti – lijenosti, dobru – zlu, hrabrosti – kukavičluku. Simpatije djece uvijek privlače oni koji su osebujni: odzivnost, ljubav prema poslu, hrabrost. Djeca se raduju kada dobro trijumfira, uzdišu s olakšanjem kada junaci prevladaju poteškoće i dođe sretan kraj.

Glavno je posaditi zrno razumijevanja u djetetovu dušu. A za to ga je potrebno ostaviti s pitanjem unutra.

Modernom djetetu nije dovoljno čitati bajka, slikati svoje likove, pričati o radnji. S djetetom trećeg tisućljeća, potrebno je razumjeti bajke, zajedno tražiti i pronaći skrivena značenja i životne lekcije. I u ovom slučaju bajke nikada neće dovesti dijete u stvarnost. Naprotiv, oni će mu pomoći stvaran život postati aktivni kreator. Kad počnete rješavati fantastične lekcije, ispostavilo se da nevjerojatan priče sadrže informacije o dinamici životnih procesa.

Principi rad s bajkama:

Princip Glavni fokus Komentar

Svijest Svijest o uzročno-posljedičnim vezama u razvoju zapleta; razumijevanje uloge svakog lika u razvoju događaja. Zadatak: pokazati učenicima da jedan događaj glatko teče iz drugog, iako je to na prvi pogled neprimjetno. Važno je razumjeti mjesto, obrazac izgleda i svrhu svakog lika bajke.

Množina Shvaćajući da jedan te isti događaj, situacija može imati više značenja i značenja. Zadatak: pokazati isto nevjerojatan situacija s više strana.

Veza sa stvarnošću Shvaćanje da svaki nevjerojatan situacija pred nama odvija životnu lekciju. Zadatak: mukotrpno i strpljivo raditi nevjerojatan situacije sa stajališta kako vila lekciju ćemo koristiti u stvarnom životu, u kojim konkretnim situacijama.

V vrtićko upoznavanje s bajkom poceti sa mlađe grupe. Bajke jer ova kategorija treba biti lako razumljiva, sa živopisnim dinamičkim razvojem radnje, kratkog sadržaja. Iskoristiti priče o životinjama.

Upoznavanje djece sa bajka, potrebno je svaki put podsjetiti da je ovo - bajka... I postupno se sjećaju da je "Ryaba Chicken", "Teremok". bajke... Prije čitanja bajke može se održati didaktička igra s junacima bajke... Tijekom čitanja učitelj treba pratiti reakciju djece. Nakon čitanja učiteljica pita jesu li se djeci svidjeli likovi bajke... Djeca ove dobi mogu lako zapamtiti bajke.

V srednja grupa svakog mjeseca predškolce treba upoznati s novim bajka... Prije čitanja bajke provodi se odgovarajuća obuka. Početkom godine djecu treba upoznati s novim riječima davanjem objašnjenja: klupa - drvena duga klupa, oklagija - drveni valjak kojim se valja tijesto (v bajka"Lisičarka s oklagijom") i tako dalje.

U drugoj polovici godine, uz pomoć vježbi, potrebno je saznati kako djeca razumiju pojedine govorne obrate, mogu li riječ zamijeniti sinonimom. Na primjer: glupo - bez razmišljanja, grditi - psovati, naći nasilno - dugo tražiti ( bajka"Lisica i koza"; dojurila tu i tamo - unutra različite strane; kliknuo - pozvao ("Labud guske").

Nakon preliminarnog rječnika raditi učitelj informira djecu da žive nove riječi koje danas čuju bajkašto će sada ispričati. Nakon slušanja bajke poželjno je s djecom razgovarati o njegovom sadržaju. Može se postaviti nekoliko pitanja. Da još jednom naglasim ideju bajke, može biti i drugi put ispričaj zaplet koji sadrže zadanu ideju.

U srednjoj skupini djecu treba naučiti da ispravno procjenjuju postupke junaka, da samostalno pronađu potrebne riječi i izraze.

U starijoj dobi djeca uče definirati i motivirati svoj odnos prema junacima. bajke(pozitivan ili negativan)... Djeca ove dobi samostalno određuju vrstu bajke, međusobno ih usporediti, objasniti specifičnosti.

Pomoću pitanja možete saznati u kojim se sredstvima izražavanja koristi bajka... Djeci je potrebno dati kreativne zadatke za smišljanje usporedbi, epiteta, sinonima. Poznanstvo sa bajka"Snow Maiden" može se započeti razgovorom. "Tko od vas voli zimu? Zašto?" Učiteljica pita djecu. "Što ste zimi klesali od snijega? A sada ću vam čitati o djevojčici po imenu Snegurochka." Zatim učiteljica pita djecu sljedeće pitanja: „Što sam pročitao priča ili pjesma? Kako si znao što je to bajka? Tko ti se svidio bajka? Zašto? Kakva je bila Snjegurica? Što mislite zašto je tako nazvano?"

Dakle, vrijednost bajke u odgoju osjećaja u djeteta je sjajna. Bajka – izvor dječjeg razmišljanja, a misao predškolca neodvojiva je od osjećaja i doživljaja.

U svojoj grupi pokušavam koristiti razne metode i tehnike rada s bajkom: uz GCD, ovo su razne igre i vježbe, crtanje, modeliranje, konstrukcija, kreativni zadaci.

Prvo, prije početka GCD-a stvara se emocionalna pozadina uz pomoć glazbe; bira se mjesto nastave; iznese se neobičan predmet.

Cilj je stvoriti udobnost i angažman.

Drugo, emocionalno priča se priča i priča uz pitanja, djeca dobivaju zadatke („Pronađi i nazovi bajka"," Gdje on živi bajka? "i druge, uključujemo dijete u akciju, u igru.

Cilj je pobuditi interes za problem, emocionalno se uključiti u situaciju i iskoristiti svoje osobno iskustvo.

Treće, djeca su se sjetila poznatog bajka, njezini likovi, njihovi problemi i imali su potrebu igrati se s njom ( na primjer: bajka"Pepeljuga"- igra "Pređi preko krupa", figurativna igra "Skuhaj kašu", kreiramo zamišljenu sliku uz pomoć improviziranih sredstava i učimo je izražavati verbalnim i neverbalnim sredstvima.

Cilj je razviti kreativnu aktivnost, sposobnost interakcije s drugima.

Četvrto, djeca se kreću u slobodnu igru ​​ili produktivne aktivnosti.

Cilj je iskoristiti stečeno znanje u različiti tipovi aktivnosti.

1. Izražajni pokreti

Glavni zadatak kada se koristi u rad s bajkom izražajni pokreti je razvoj kreativnih sposobnosti djece. Asimilacija jednog ili drugog izražajnog pokreta, geste događa se u posebno odabranim vježbama, također u slobodnim igrama. Riječ i glazba su pomoćna sredstva za ovladavanje izražajnim pokretima.

Na primjer, prilikom prijenosa psihoemocionalnog stanja "Tuga", predstava "Bolest lutke" iz " Dječji album„P. I. Čajkovski.

Na primjer, prikazujući plamenu "Vatru" pod "Plesom sa sabljama" A. Khachaturiana, djeca prenose ovu sliku oštrim pokretima, izrazima lica.

2. Problemske situacije

(od grčkog problema - zadatak, zadatak i lat. situacija - položaj) - to su situacije za svladavanje koje pojedinac ili grupa mora pronaći da bi se poslužio novim sredstvima i metodama djelovanja; naučiti razmišljati i kreativno usvajati znanje. Izađite iz problemska situacija- ovo je otkriće novog, još nepoznatog znanja. Problematične situacije aktiviraju kognitivne, govorne i kreativne aktivnosti djece i temelje se na materijalima razvoja radnje, na događajnoj strani djela. Stvaranje problemske situacije zahtijeva formuliranje problema Pitanje:

Zašto je mala Gerda bila moćnija od Snježne kraljice? (G.-H. Andersen "Snježna kraljica).

Zašto nitko nije želio biti prijatelj sa Shapoklyakom? (E. Uspensky "Krokodil Gena").

Zašto su se lisica i zec posvađali? (Ruski narod "Lisica i zec". bajka) .

3. Kreativni zadaci

mogu biti individualni i kolektivni. Rezultat izvođenja kreativnih zadataka je izgled proizvoda koji se odlikuje novošću, originalnošću i jedinstvenošću. (nova slika, crtež, bajke)

Navest ću primjere kako djeca izvode kreativne zadatke za bajka"Repa".

Ispričajte poznatu bajku u krug.

Igrajte se bajka... Djeca dodjeljuju uloge.

Reći o blagodatima repe i koja se jela od nje mogu pripremiti.

Smišljam svoje bajke"Mrkva" (Slično).

Dizajn knjige „Korisno bajke" (korica, ilustracije).

Izrada kombinezona "Povrće" (platno, papir).

Donošenje izmišljeno bajke.

Mogu postojati i drugi kreativni zadaci.

Bajke ali na nov način

Djeca obdaruju poznate heroje bajke za njih suprotne kvalitete

Medenjak je dobar vuk

Fox je lukavi medenjak

Bajke o kućanskim potrepštinama

Početak bajka je priča o bilo kojem kućnom predmetu.

Pravi početak fantastičan nastavak

saznati bajka prema pjesmi junaka

Ne sjedi na panju, ne jedi pitu ("Maša i medvjed")

Škripa, noga, škripa, lipa! ("Medvjed je noga od limete")

Djeco, djeco!

Otvori, otvori! ("Vuk i sedam mladih koza")

Nastaviti bajka

Umjesto famoznog kraja morate sami smisliti svoje bajke... Djeca uče maštati, razmišljati.

crtati bajka

Djeca crtaju ilustracije za prijatelje ili obitelj bajke koristeći nekonvencionalne načine (monotopija, slikanje prstima, slikanje mokrim akvarelom).

Zadaci igre

Prilikom izvođenja zadataka igre oslanjamo se na vizualne vještine djece

Bilo koji vila lik djeci pravi zagonetku, a djeca izvlače rješenje.

Sposobnost usklađivanja svojih postupaka s postupcima drugih.

"Kuhanje kaše". Djeca se s učiteljicom dogovaraju tko će tko biti (mlijeko, šećer, sol, žitarice)... Na riječi:

Jedan dva tri,

Lonac, prokuhaj!

"proizvodi" redom unesite krug - "lonac".

Kaša se kuha (djeca naizmjence ustaju, oni kažu: "puff")... Vatra je dodana (Počinjem govoriti "puff" ubrzanim tempom, gotovo skačući gore-dolje).

Promiješajte kašu (svi idu u krug)

Kaša je spremna! Treba se oznojiti (svi sjednite).

Jedan dva tri,

Lonac, nemoj ga kuhati!

Nudimo didaktičke igre:

„Napravi portret junaka bajke" (Umjetnički, emocionalni razvoj)

"Trokut i kvadrat" (matematički razvoj)

"Dobro loše" (procjena postupaka heroja, polaganje čipova od 2 cvijeće: S. Mikhalkov "Tri praščića").

"Dobro - zlo" (razvoj emocija, vizualnih vještina).

Po mom mišljenju, odgajateljev iskreni interes za rast je vrlo važan. kreativnost djeco, osmijeh i pohvale. Ali glavna stvar je ne pretjerati s pohvalama! Uključite se u samu procjenu dijete:

Što si radio danas? Što baš nije išlo?

Bajka igra važnu ulogu u razvoju djetetovih kognitivnih procesa. Uz njegovu pomoć možete ispraviti nepovoljne mogućnosti za razvoj predškolskog djeteta. Pomoću bajke možete povećati razinu koherentnog govora, što je vrlo važno za daljnju pripremu za školu.