Виховна година діалог культур. Виховна година «Моральна культура спілкування. Виховна година «Моральна культура спілкування»

Класна година по темі:

Культура спілкування

Класу «Особливий дитина»

підготувала:

учитель класу

«Особливий дитина»

Олійник Л.Г.

п. Гірський

2014

цілі:

1.Формірованіе внутрішньої культури дітей.

2.Развівать вміння правильно оцінювати себе і інших.

3.Форміровать навички культурного поведінки в

Повсякденному житті і досвід моральних

Взаємин в колективі.

устаткування: ілюстративний матеріал, картки зі словами.

Словникова робота: неотесаний, спілкування.

Хід заходу:

    Привітання.

Привіт діти, привітайте наших гостей і тихесенько сідайте.

Чи всі правильно сидять?

Всі ль уважно дивляться?

починається урок

Він піде хлопцям на користь

Постарайтеся все зрозуміти

І відмінно відповідати.

    Повідомлення теми класної години.

Сьогодні ми поговоримо про культуру спілкування. А що ж таке спілкування? Спілкування- це передача інформації від людини до людини. У спілкування є позитивні і негативні якості

3. Якості спілкування.

Давайте з вами назвемо позитивні і негативні

якості.

( Вивісити на дошку ромашку ).

4.Беседа.

Хлопці, а ви знаєте чим відрізняються культурні рослини від диких? Наприклад дика груша від культурної?

Зразкові відповіді дітей:

-Дікая росте де попало, а культурна в саду.

-За дикою грушею ніхто не доглядає, а культурну удобрюють, поливають, прищеплюють.

-Плоди у дикої груші некрасиві, несмачні, а у культурной- хороші.

Люди теж бувають дикі і культурні. Чим вони відрізняються?

Зразкові відповіді дітей:

- Дикі, некультурні не вміють себе вести, а культурні поводяться розумно, ввічливо, за них не соромно.

Як ви вважаєте, людині приємніше спілкуватися з культурною людиною або диким? Звичайно приємніше і цікавіше з культурною людиною. Груші можна зробити щеплення, і вона стане культурною. А людині можна це зробити? Що можна зробити щоб він став культурним? Можна зробити щеплення?

Зразкові відповіді дітей

-Можна зробити щеплення від грипу

-Можна прищепити правила культурного поведінки, хороші

манери, навички, звички.

Якщо ми це все прівьyoм, то яким він стане? правильно

культурним. Що значить бути культурним?

Зразкові відповіді дітей: -Це значить дотримуватися правил культурного поведінки.

Значить поводитися так, щоб не зганьбитися.

- А як ви думаєте, яку людину називають «неотесаний»?

Зразкові відповіді дітей

- Людину невихованого, неосвіченого, некультурного. - Того, який нічому не вчився.

Дійсно, обтесати колоду або камінь- це значить зробити їх гладкими, блискучими. Неотёсанний- це означає необроблений, а в переносному значенні означає - невихований, неосвічений людина.

5.Право спілкування.

Хлопці, а ви знаєте, що найголовніше в культурі спілкування? Це звернення. На «ти» слід звертатися тільки до близьких друзів і дітям, молодше 18 років. До всіх інших навіть до незнайомих людей одного з вами віку, слід звертатися тільки на «ви».При цьому з правилами хорошого тону при сторонніх переходити на «ви» і називати по імені-по батькові одного або родича. Спіткнувшись в проголошенні або переплутавши ім'я, слід вибачитися. Анекдоти і забавні історії гарні тільки у відповідному місці. Непристойно пильно розглядати і довго спостерігати за людиною, особливо коли він їсть.

6. Робота з віршем і його аналіз.

А зараз хлопці прочитають нам вірш«Якщо ви чемні».

Учні читають вірш:

Якщо ви ввічливі

І до совісті не глухі,

Ви місце без протесту

поступіться старій.

Якщо ви ввічливі

В душі, а не про людське око,

У тролейбус ви допоможете

Піднятися інваліду.

І якщо ви ввічливі,

Те, сидячи на уроці,

Чи не будете з товаришем

Тріщати, як дві сороки.

І якщо ви ввічливі,

Допоможете ви мамі

І допомога їй запропонуєте

Без прохання - тобто самі.

І якщо ви ввічливі,

Якось у розмові з тіткою,

І з дідусем, і з бабусею

Ви їх не переб'єте.

І якщо ви ввічливі,

Ви книжечку повернете

В охайному, що не вимазаному

І загалом палітурці.

І якщо ви ввічливі,

Тому, хто слабший,

Ви будете захисником,

Перед сильно не боячись.

Молодці, добре прочитали, а тепер дайте відповідь:

Про що йдеться в цьому вірші? Що ви для себе взяли на замітку?

7. Казка «Важливий кролик»

Послухайте казку:

«Важливий кролик» Жив-був кролик. Він був дуже вихований, ввічливий. Одного разу він ішов з гущавини лісу додому, як раптом небо потемніло, насувалися хмари, закриваючи сонце, полив дощ. На шляху була величезна печера. Кролик вирішив там перечекати дощ. Але він не знав, що там живе стара отруйна змія. Вона рідко вилазила з печери, бо не любила сонце, світло, зелень і взагалі всю красу навколо. Кролик не ввійшов відразу в печеру, він ввічливо запитав:

-Поважає печера, дозвольте увійти мені і перечекати дощ?

-Заходьте, кролик!

-Пробачте, я не знав, що тут ще хтось живе. Всього доброго, до побачення, не смію вас більше турбувати.

Він щодуху кинувся бігти додому. Змія, розсердившись, засичала:

-Ох вже мені ці ввічливі кролики!

Чи сподобалася вам казка? Про що ця казка? Ось що значить культура спілкування. Будьте завжди ввічливі і культурні.

8. Физминутку:

Дихаємо носом глибоко-піднімаємося легко.

Нахиляємося вперед, прогинається назад,

Як дерева вітер гніт,

Так гойдаємось ми в лад (нахили вперед-назад)

Головою тепер покружляв

Так ми краще думати будемо

Поворот і поворот,

А тепер навпаки (обертання головою в сторони)

Станом діти на носочки

На зарядці ставимо крапку.

9. Сценки:

Хлопці, давайте з вами розіграємо кілька сценок:

    Гей, Саша - Чого тобі, Ігоре?
    - Я сьогодні ручку забув. У тебе є запасна ручка?
    - Є.

    - Дай мені.
    - На бери.

Діти як ви думаєте, культурно чи хлопці зверталися? А як треба правильно?

    - Здрастуй, Саша - Здрастуй, Ігор - Я сьогодні ручку забув. Скажи, будь ласка, у тебе є запасна ручка?
    - Є.
    - Дай мені будь ласка.
    - Візьми.
    - Спасибі!
    Хлопці, скажіть, про що йдеться в цій сценці? У ній говориться, що треба вести себе ввічливо.

10. Гра "Крок на зустріч"

- Хлопці давайте з вами пограємо в гру.

До дошки прошу вийти двох друзів і встати особами один до одного з різних сторін класу. Ваше завдання: зробити крок назустріч один одному з різних сторін класу і сказати одному що-небудь приємне.

А тепер потисніть одне одному руку і скажіть приємні слова.

МОЛОДЦІ

11. Вірш

- А зараз послухайте вірш:

У музеї, кінотеатрі і трамваї

Про те, про се один з одним говоримо,

Але часто одного не помічаємо,

Що, як в лісі дрімучому, ми кричимо.

Про те, що ми вчора ходили в гості,

Що тато подарував велосипед,

У дідуся до дощі різної кістки,

А, між іншим, дощику все немає.

Будь ласка, тихіше!

Тсс ... Тсс! Ч-ч-ч!

У який би громадське місце

Доля сьогодні вас ні привела,

Врахуйте, нікому не цікаво

Все знати про ваші особисті справи.

Про те, що до вас приїхав дядя Коля,

Що кішка потягла п'ять котлет,

Що ви трошки попустували в школі,

А маму викликає педрада.

Будь ласка, тихіше!

Зовсім необов'язково кричати!

Адже вас і так почують,

Спробуйте все тихо розповісти!

11. Висновок:

Культура спілкування потрібна, так як без неї люди не будуть поважати один одного і діти повинні брати приклад у дорослих. На цьому класна година ми закінчуємо. Спасибі нашим гостям.

Еманжелінськ корекційна школа-інтернат. Виховна година з культури спілкування в 8 класі. Тема: «Мовний етикет». Підготував і провів: класний керівник Піщулёва Світлана Владиславівна Село Еманжелінка, Челябінської області. Вдумайтеся в ці слова: Сааді: «Покинуть щастям буде той, Кого дитиною погано виховали, Втеча зелений випрямити легко, Суху гілку один вогонь виправить!» цілі:

  • завдання:вчитися спілкуванню з оточуючими тебе людьми,
  • вчитися управляти своїми емоціями, відчувати настрій оточуючих людей, бачити їх емоційний стан.
Спілкування це наука.
  • Спілкуватися ми вчимося з раннього дитинства. І сьогодні ми поговоримо про те, що ж таке спілкування ...
  • Спілкування буває вербальне(Слово, мова) і невербальне(Погляд, жест, міміка).
Голос і інтонація голосу.
  • Як відомо, інтонація голосу грає величезну роль в спілкуванні. Навіть коротке слово "ТАК" можна сказати з великою кількістю інтонацій. Залежно від інтонації слово набуватиме нового змісту:
  • Майстер клас.
  • Давайте спробуємо: запитати (ласкаво, грубо, впевнено, невпевнено, голосно, тихо), заперечувати, затверджувати.
Відповідай: - Чи замислювався ти над тим, як ти спілкуєшся з оточуючими тебе людьми: друзями, рідними, вчителями, незнайомими людьми? А чи не пора тобі познайомитися з грамотою спілкування, з його правилами? Етикет.
  • що ж означає слово «етикет»?
  • це закони поведінки людини в суспільстві: обходження з людьми, спілкування, поведінка у громадських місцях, манери людини і навіть його одяг.
Завдання з етикету.
  • 1. В одному автобусі їдуть вчителька і її учень разом з мамою. Саша і його мама сидять. Побачивши вчительку, Саша вітається з нею і представляє її своїй мамі. Мама теж вітає педагога. На цьому їх спілкування закінчується.
  • Чи всі правильно зробили Саша і його мама?
Завдання по правилам поведінки.
  • 2. 2 хлопчика зіткнулися в дверях і ніяк не можуть розійтися. Як ви думаєте, хто повинен поступитися дорогою, якщо вік хлопчиків 11 і 13 років?
відповідь:
  • зазвичай поступається той, хто ввічливіше.
Мовний етикет.
  • Отже, ми згадали трохи про правила поведінки. Але ж етикет - це ще й правила спілкування , Це і культура мови. Сьогодні ми поговоримо про мовленнєвий етикет.
Про мови людини ...
  • Ще в 13 столітті відомий перський поет і мислитель сказав: «Поки людина не говорить, неведано дар його, порок прихований».
  • І це дійсно так. Одне з найважливіших понять мовного етикету - це мовної паспорт.
  • мовний паспорт- це інформація, яку ми дізнаємося про людину, слухаючи його мова.
Основні правила мовного етикету. 1.
  • Не можна, Щоб мова була засмічена жаргонними словами. Вимова має бути правильним, наголос вірним. Потрібно говорити ясно, спокійно, не підвищуючи голосу.
  • Лайлива лексика: вульгарні лайливі слова і вирази, вживання яких в спілкуванні порушує норми суспільної моралі, є неприпустимою.
2.
  • На ти"можна звертатися до людей, з якими вас пов'язують узи товариства, любові, дружби. До дітей звертаються на «ти» до тих пір, поки вони не стають молодими людьмі.К іншим людям треба звертатися на «ви».
3.
  • Уміння вислухати іншого- неодмінна умова бесіди. Не завершуйте співрозмовника.
  • У кожної людини, як би йому не було нудно, повинно вистачити терпіння, щоб вислухати до кінця думку або розповідь співрозмовника.
  • Якщо ви хочете вставитищо-небудь істотне, можна сказати: « Вибачте, що я перебиваю, але…»
4.
  • Не можна починати суперечкуна захист своєї думки. Такі суперечки псують настрій присутнім.
5.
  • У компанії не шепочуться.Це сприймається як образа. Якщо потрібно сказати що-небудь важливе, непомітно відходять убік.
6.
  • Непристойно вдавати, Що не помічаєте знайомого і тим більше непристойно не відповідати на вітання.
  • Перш ніж звернутися із запитанням до незнайомого, необхідно з ним привітатися.
  • Не можна використовувати слово «гей» для залучення уваги до себе. Наприклад, замість гей! треба сказати: "Вибачте будь ласка…"
Тест «Чи необхідна корекція вашого спілкування?»
  • Чи завжди я уважно вислуховую співрозмовників?
  • Перебиваю я співрозмовника, якщо мені приходить в голову важлива думка?
  • Так само уважний я до пам'ятних дат моїх знайомих?
  • Підвищую я голос в суперечці?
  • Намагаюся я в розмові вникнути в думка моїх співрозмовників?
  • Чи часто мої співрозмовники йдуть скривдженими?
  • Чи завжди я обдумую заздалегідь, як буду висловлювати критичні зауваження співрозмовника?
  • Приято мені, коли в моїй присутності критикують інших людей?
  • Чи завжди я прагну відповісти на критику на свою адресу?
Обробка результатів:
  • Підрахуйте кількість відповідей «так» на запитання 1, 3, 5, 7, 9 і 10.
  • 0 - 1 та - корекція не потрібна.
  • 2 - 3 так - потрібна корекція окремих сторін спілкування.
  • 4 - 5 так - потрібна істотна корекція.
  • 6 так - спілкування незадовільний.
Ділова гра:«Прес-конференція».
  • Прес-конференція-це офіційно скликаються збори представників преси, радіо, телебачення для обговорення якоїсь інформації.
  • Ставлячи своє запитання, вставте один з оборотів, необхідний за законами ввічливості кожному вихованому людині:
  • 1.обращаться по імені-по батькові; 2. «Будьте люб'язні», «Будьте ласкаві»;
  • 3. «Дякую Вам»; 4. «Будь ласка»; 5. «Якщо Вас не утруднить» і т.д ..
Отже, загальні правила спілкування:
  • Чи не виховуйте співрозмовника.
  • Прагніть сподобатися співрозмовнику.
  • Демонструйте гарний настрій.
  • Показуйте співрозмовнику, що він вам подобається.
  • Показуйте співрозмовнику, що ви його поважаєте.
  • Говоріть менше співрозмовника.
  • Чи не згадуйте погане.
  • Не давайте порад, якщо вас не просять.
  • Чи не сперечайтеся через дрібниці.
Правила, які ведуть до взаєморозуміння:
  • 1.Ставь інтереси інших людей вище власних.
  • 2.Будь вірний і надійний.
  • 3.Уважай інших, поважаючи себе.
  • 4.Терпімо стався до інших точок зору.
  • 5.Воспрінімай людей як рівних собі.
  • 6.Учісь співпереживати іншим, ставлячи себе на їх місце.
  • 7.Умей прощати і не будь уразливий.
  • 8.Жіві в злагоді з самим собою і з іншими людьми.
  • 9.Проявляй чуйність.
  • 10.Будь впевнений в собі.
  • 11.Будь вільний від брехні і обману.
  • 12.Умей контролювати свої бажання і вчинки.
  • 13.Стремісь робити все якомога краще.
Культура і безкультур'я.
  • Ці слова письменниці В.Зінченка саме про це:
  • «Культура безпосередня, щира і скромна, а безкультур'яобачливо, удавано і нахабно. Культура безстрашна і непідкупна, а безкультур'я боягузливо і продажне. Культура совісна, а безкультур'я хитро ».
Будемо пам'ятати!
  • Один великий мислитель сказав:
  • « слово - полководець людської сили. Могутність його безмежно. Воно лікує, і завдає смертельних ран, лютих ворогів робить вірними друзями або дружбу перетворює в ненависть і назавжди розлучає людей. І, мабуть, тому з давніх часів мудреці закликають вміло поводитися з цим грізним зброєю, словом».
Расул Гамзатов:
  • Давайте послухаємо вірш поета Расула Гамзатова, в якому теж говориться, що мовний етикет це не порожня формальність, а дуже важлива частина культури людини:
Расул Гамзатов:
  • Коли моє життя, моя люба,
  • Прийде до свого рубежу, Три слова тобі, люба, Я на годину мій останній скажу.
Расул Гамзатов: Те слово ... Вистачило б сили Мені вимовити тихо його ... «За все, дорога, спасибі», - Сказав би я перш за все. Расул Гамзатов: Чи зможу я слово Друге, встигну вимовити? Очі я втомлено прикрию: «За все, дорога, вибач». Расул Гамзатов: І третє я вимовлю слово, Своєю скоряючись долі: «Про будь, моя люба, здорова, здоров'ябажаю тобі". Расул Гамзатов: А якщо доля милосердно Сказати мені дозволить ще, Я ті ж три слова усередині Знову повторю гаряче. Расул Гамзатов: О, тільки вистачило б сили Їх виразно вимовити: «За все, дорога, спасибіздоров'я тобі ... І - вибач... »Важливі слова ...
  • Частіше говорите один одному ці важливі слова:
  • Спасибі!
  • Привіт або будьте здорові!
  • Вибачте або вибачте!
  • Будьте ласкаві!
  • Дозвольте!
  • І ще багато інших таких же важливих слів.
  • Успіхів вам на терені культури і добра!

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА

ЛУГАНСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ

«ЛУГАНСЬКЕ ЗАГАЛЬНООСВІТНІЙ УСТАНОВА - СЕРЕДНЯ ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА № 49

імені Ю.О. ГАГАРІНА »

Розробка вчителя фізики і математики

Малушкой Лариси Іванівни.

виховний захід

«КУЛЬТУРА СПІЛКУВАННЯ»

мета: на прикладі конкретних ситуацій перевірити знання дітей про культуру поведінки, вчити їх бачити се-бе з боку і аналізувати свою поведінку.

Домашнє завдання:

Вивчити правила поведінки в школі, громадських місцях і т.д.

Проаналізувати, чи завжди ви виконуєте ці правила.

Підготувати сценки суперникам з помилками в поведінці

Формуються де команди по 5-6 чоловік.

Проведення конкурсу.

Звучить пісня Б. Окуджави «Давайте вигукувати ...»

перше: Вихованість - це знання загальноприйнятих норм і правил поведінки.

Друге: Обов'язково потрібно тренуватися, упраж-тися в правильному поводженні.

третє: Потрібно виробити міцні і стійкі звички культур-ного поведінки.

Ось і ми зараз повправлятися в правильному пове-ження. Давайте пограємо і подумаємо.

Вчителі представляють журі і команди.

Разом Конкурс 1. «Привітання»

1 ведучий. "ВІТАЮ!"

Вклонившись, ми один одному сказали,

Хоча були зовсім не знайомі.

Чому ж на крапельку сонця додалося у світі

Чому ж на крапельку щастя додалося у світі?

Чому ж на крапельку радісною стала життя?

2 ведучий. Привітання грає важливу роль при зустрічі з іншими людьми. Ухилитися від вітання або не відповісти на нього в усі часи і в усіх народів вчи-талось верхом невихованості і неповаги до окру-жающим. Адже в поклоні, в коротких словах вітання укладено дуже велике і важливе зміст: "« Я тебе бачу, Людина. Ти мені приємний. Знай, що тебе поважаю і хочу, щоб і ти до мене добре ставився. Я бажаю тобі всього самого доброго: здоров'я світу, веселощів, щастя » Ось що означає просте, звичайне «Здрастуйте».

1 ведучий. Куди б не прийшла людина і ким би він не був, він повинен привітатися. Привітна посмішка і невеликий важливий нахил голови підкреслює ваше ставлення до людей.

2 ведучий. Володимир Солоухин пише:

«Подивіться, майже всі у людини призначене для самого себе: очі - дивитися, рот - по-глощать їжу, все потрібно самому собі, крім посмішки. Посмішка самому собі не потрібна. Якби не дзеркала, ви її ніколи навіть би не побачили. Посмішка призначена іншим людям, щоб їм з вами було добре, легко і радісно. Це жахливо, якщо за кілька днів тобі ні-хто не посміхнувся і ти нікому не посміхнувся. Душа зяб-ні та кам'яніє ».

Посміхніться людині, якщо ви зустріли сьогодні його вдруге, і не робіть вигляд, що ви його не помітили.

1 ведучий. А ще потрібно пам'ятати, що є визна-поділені норми вітання. Давайте згадаємо ці норми:

Бліц-турнір за правилами вітання.

(Проводить вчитель)

Хто кого першим вітає:

1. Молода дівчина поспішає назустріч юнакові;

2. Жінка 30 років зустрічається з літнім челове-ком;

3. Що стоїть людина перехожого або перехожий стоячи-ного;

4 Ви прийшли в гості. З ким першим ви повинні по-вітатися ..., а потім ?;

5. Вам зустрілася подружня пара, як ви попріветствуете подружжя;

6. Як бути, якщо вас помилково привітали?

7. Чи потрібно вітатися з мешканцями свого будинку, якщо ви не знайомі?

8. Чи можна замість «Здрастуйте» говорити ВІТАЮ?

9. Увійшли в автобус. На задньому майданчику друзі, як з ними привітатися?

10. Чи може жінка подавати руку в рукавичці, а чоловік?

Учитель робить висновок:

Всі ці правила необхідно не тільки знати, а й намагатися їх дотримуватися. Адже слово, жест, зовн-ний вид не тільки засіб зв'язку з іншими людьми. Це наша візитна картка.

Підведення підсумків

конкурс 2

1 ведущій.Чтоби люди, які живуть поруч, не могли дорікнути нас в невихованості, ми вирішили відкрити школу хороших манер. Древній східний мудрець, коли його спро-сили, у кого він вчився вихованості відповів: - «« У невоспі-працьованих. Я уникав робити те, що роблять вони ».

2 ведучий. наш наступний конкурс «Знайди помилку».Команди підготували один одному сценки. Ваше завдання: уважно подивитися їх і визначити, які помилки допущені героями цих історій. Кожна знайдена помилка 1 бал.

(Команди показують сценки, озвучують помилки, журі підводить підсумки)

конкурс 3

1 ведучий. А тепер наш наступний конкурс «Перевір себе. Закріплення пройденого ».

(Вчитель розповідає суть конкурсу, провідні задають питання командам, підведення підсумків)

Асистенти задають питання по черзі:

1) У дверях зіткнулися два хлопчика, один з сьомого, інший з восьмого класу. Хто кого повинен пропускна-тить?

2) Чи повинен хлопчик пропускати вперед одноклас-сниці, якщо вони одночасно підійшли до дверей класу?

3 Чи повинен хлопчик пропускати вперед одноклас-сниці, якщо вони одночасно підійшли до сходів і піднімаються вгору? Опускаються вниз по сходах?

4) Хто повинен першим закінчувати розмову по те-лефону: хто подзвонив або кому подзвонили?

5) Якщо тобі принесли загорнутий подарунок на день народження, як вчинити? Чи можна його розгорнути і подивитися?

6) Вам подарували річ, яка у вас вже є або вам не потрібна, або не подобається. Що ви скажете того, хто її подарував?

Журі підводить підсумки конкурсу

конкурс 4

2 ведучий. А тепер видеоурок. Командам по-черзі пропонуємо подивитися відеофрагмент і визначити, які помилки були допущені героями цих фільмів. Суперники теж уважно дивляться і доповнюють відповідь.

(Фрагменти фільмів, відповіді, підведення підсумків)

конкурс 5

"Крок назустріч"

1 ведучий. До дошки прошу вийти по одному учаснику від кожної команди і встати особами один до одного з різних сторін класу. Ваше завдання: зробити крок назустріч один одному з різних сторін класу і сказати одному що-небудь приємне. Хто раніше дійде до середини класу, той і переміг. При зустрічі потрібно потиснути один одному руки.

(Беруть участь кілька пар, підведення підсумків).

«Як побудувати дружбу?»

2 ведучий. Ми повторили правила поведінки. А тепер поговоримо про дружбу.

Товариство і дружба - дивовижні відносини, які виникають між людьми. Справжній друг краще іншу людину зрозуміє ваше переживання, настрій, розділить вашу радість, поспівчуває в горі, втішить в скрутну хвилину і допоможе.

1 ведущій.Вот як мудрі люди різних часів говорять про дружбу: «Дружба» - саме необ-дімое для життя, т. К. Ніхто не побажає собі життя без друзів, навіть якщо б він мав усі інші блага ».

Аристотель.

«У житті є тільки одне безперечне щастя жити для інших».

А. Н. Толстой.

Багато прислів'їв створено народом про дружбу і товаристві. Які ви знаєте?

Глядацький конкурс.

2 ведучий. Глядачі можуть виручити свою команду. Згадайте прислів'я, приказки, пісні про дружбу. Кожна правильна відповідь принесе один бал команді.

(Відповіді, підведення підсумків)

Конкурс 6.

«Чи хороший це один? Пізнай себе. »

1 ведучий. Наші добровільні помічники підготували вам невелику інсценізацію реальних подій, часто відбуваються в нашій шкільного життя. Команди запам'ятовують, а потім записують на листочках помилки поведінки друзів. Переможець той, хто запише більше помилок.

(Сценка, записують помилки команди)

сценка 1 (3 дівчинки) (1 з грамотою, святкове; 2-е її обговорюють, грамота, моб телефон)

Ти знаєш, твоя подружка Юлька посіла перше місце в шкільному конкурсі краси? Ти її привітала?

Ще чого? Подумаєш, красуня! Ой, що це в тебе? (Подружка дістала новий айфон)

Батьки на день народження подарували новий айфон.

Фу, барахло яке!

сценка 2 (2 хлопчика + 1 дівчинка) (дівчинка - провідна; підручник, годинник)

Вася! Ти мені друг? Виручи! Дай мені підручник, я зроблю домашню роботу і через годину поверну!

Дівчинка: Минуло 2 години (2-ий чекає) пройшло 4 години; пройшло 2 дні; пройшов місяць

Де мій підручник?

Який підручник?

сценка 3 (Всі учасники, розмовляють 2-е подружки, інші стоять осторонь)

Я тобі хочу розповісти свою таємницю! Це дуже важливо для мене! Мені потрібна порада подруги, але я не хочу, щоб про це ще хтось дізнався. Поклянись, що нікому не скажеш!

Клянуся! Розповідай! (Шепочуться)

Дивись, ти обіцяла! Нікому! (Пішов)

Хлопці, ідіть сюди! Я вам таке розкажу! ....

сценка 4(3 дівчинки)

2-е розмовляють. Таня мені потрібна твоя порада, я хочу розповісти тобі по секрету .... (Йдуть)

3-ий проходить повз і чує слово секрет, підслуховує, кричить хлопці, хлопці, у мене така новина ..

сценка 5 (Дівчинка і 2 хлопчика, лист в конверті, книга, стіл)

Дівчинка роздруковує лист, читає, прибирає в книгу, залишає на столі і йде, за нею підглядає брат, дістає лист, читає і біжить до одного

Вітька, вчора моя сеструха отримала лист від нареченого, а я прочитав! Ось смехота! Він її там пише ... сміються і йдуть.

сценка 6 (Всі учасники: учитель і учні)

Учитель: хлопці, потрібно випустити газету до свята! Хто це зробить?

Учні: 1 Я можу з Сашею і Сергієм (дивляться на нього здивовано) завтра принесемо

Що ти за нас розписуєшся

Нічого, намалюєте без мене, а мені сьогодні колись, у мене тренування!

Учитель: хлопці, пройшов тиждень, а де ж ваша газета?

Так колись було, не встигли! Що тут такого!

сценка 7(Всі учасники, йдуть, один спотикається і падає)

Так йому і треба, він мені набрид, може в школу ходити не буде?

Голосно сміється. Дивіться, у нього все обличчя в грязі

Хм, подумаєш, впав, сам підніметься?

Швидко йде. Я поспішаю, колись мені з тобою возиться.

Глядацький конкурс.

2 ведучий. Поки команди готуються, запрошуємо по 4 глядача з кожної команди.

Ви отримуєте по одному набору слів з яких потрібно скласти прислів'я. Якщо впораєтеся із завданням, то принесете 1 бал своїй команді.

Ви працюєте в парах. У кожної пари набір карток. Вам потрібно з цих карток скласти прислів'я, озвучити її і пояснити її значення.

Добре слово залізні ворота відімкне.

Коротко та ясно, тому й прекрасно.

Червоне поле пшоном, а бесіда розумом.

Випустив слівце - не наздоженеш і на ганку.

(Підсумок глядацького конкурсу і конкурсу 6)

1 ведучий. У кожної людини повинен бути один, інакше життя порожнє і самотня. Адже друга, на відміну від родичів, ми вибираємо самі. Справжніх друзів не так вже й багато, тому їх треба берегти. Іноді бути поблажливими до їхніх слабкостей, вміти прощати їх.

2 ведущій.Все ми мріємо про справжніх друзів. Щоб мрії стали реальністю, пропонуємо кілька порад, як зробити дружбу міцною.

Слайд провідні читають по-черзі:

1. Вибирайте друзів мудро. Ви не повинні дружити з усіма. Вибирайте друзів з якими вам комфортно, які надихають вас і відносяться до вас з повагою.

Ми не вибираємо сім'ю, але ми можемо вибрати друзів.

2. Будьте чесними. Не намагайтеся обдурити своїх друзів, інакше вони більше не захочуть мати з вами справи.

3. Будьте щирі. Ніколи не вдавайте кимось іншим і не відмовляйтеся від своїх поглядів, щоб сподобається. Будьте собою.

4. Спілкуйтеся відкрито і чесно. Пропонуйте свою допомогу і не бійтеся попросити підтримку у друзів. Вирішуйте проблеми разом.

5. Приймайте друзів такими, якими вони є.

6. Будьте чуйними, хваліть, висловлюйте подяку. Дайте зрозуміти, що ви цінуєте вашу дружбу.

7. Умійте визнати провину і вибачиться. Вмійте прощати.

8. Тримайте свої обіцянки. Краще чесно сказати: «Я не можу це зробити», ніж відмовити в останній момент.

9. Не базікай, не брешуть. Бережи, довірені тобі особисті таємниці і секрети. Не зраджуйте одного.

10. Якщо потрібно, відпустіть дуга без скандалів і сварок. Якщо немає спільних інтересів, не намагайтеся триматися за те, чого немає

ЖУРІ ПІДВЕЛА ПІДСУМКИ.

1 ведучий. Хоти ще раз нагадати про ті риси, які заважають кожному з нас стати по-справжньому вихованим, ввічливим і культурною людиною.

2 ведучий. Це невміння тримати сої слово, безвідповідальність, непунктуальність, нескромність, невміння зберігати чужу таємницю і інші. З ними ми повинні боротися.

1 ведучий. Тому наш останній конкурс для всіх називається

«Подивимося в дзеркало. Портрет в променях сонця. »

(Розповідає вчитель)

У кожного учня дзеркальце, перед кожним чис-тий аркуш паперу і питання анкети.

Учитель. Пам'ятайте, в казці А. С. Пушкіна про Мерт-вої царівну: «Світе мій, дзеркальце, скажи, та всю прав-ду доклади. Я ль на світі всіх миліше, всіх рум'яної і бе-леї », - так питала зла цариця чарівне зер-кальцію, маючи на увазі красу зовнішню, дану їй при-родой. Але є ще краса внутрішня, духовна.

Уявіть, що у вас у всіх дзеркальця чарівні, подивіться в них уважно і задайте люстерка по-тання, які лежать перед вами. А ті відповіді, які ви «отримаєте» від дзеркальця, запишіть на промінцях сонця. Нехай на цих променях будуть ваші хороші якості, А на хмаринці, ті що заважають вам бути досконалими.

Я це я. Мені належить все, що я маю: моє тіло, мої фантазії, мої мрії, надії і страхи, мої перемоги і поразки. Я належу собі і тому можу себе вдосконалювати.

У променях сонця напиши свої кращі риси характеру, а в хмарі - все, що заважає твоєму досконалості. Якщо необхідно, додай нові промені або збільш хмару.

Бажаємо, щоб хмара не закриє сонце

Рефлексія.

У вас у кожного на столі листочок. Впишіть свої якості і поставте на ньому певний знак:

Не бачу значущість класної години для себе. Чому?

Здорово, мені подобається.

: - Ще хотів би поговорити на цю тему.

ФГБОУ ЗОШ №1699 УД ПРЕЗИДЕНТА РФ, м МОСКВА

Виховна година «Моральна культура спілкування»

для учнів 6 класу

I кваліфікаційної категорії, м.Москва 2013р.

Мета заходу: виховання моральної культури учнів, осмислення і формування таких якостей особистості, як терпимість, тактовність, доброзичливість, ввічливість.

Хід заходу.

Вступні слова педагога.

Сьогодні ми поговоримо про взаємини між людьми. Ми знаходимося в постійному спілкуванні один з одним. З якими людьми вам хотілося б спілкуватися? Напишіть, будь ласка, якості особистості людей, з якими ви хотіли б спілкуватися і дружити?

Діти працюють в групах. Представники від кожної групи розповідають про якостях особистості, які вони цінують в людях.

Педагог узагальнює всі висловлювання: приємно і комфортно спілкуватися і дружити з доброзичливими, чуйними, тактовними, співчуваючими, які розуміють, чуйними, які вміють прощати, терпимими людьми.

Питання педагога: що значить бути терпимою людиною? Учні висловлюють свої думки, а педагог підводить підсумок обговорення: терпима людина поважає людську гідність в кожній людині, т. К. Кожна людина - унікальна особистість. Терпима людина з повагою ставиться до оточуючих, вміє знайти компроміс щодо спірних питань, вміє зрозуміти і пробачити іншу людину. «Терпимість - це намагання зрозуміти інших» - цей вислів відомого чеського письменника Карела Чапека.

Послухайте притчу про терпимість, потім ми обговоримо її.

ШРАМИ НА ДУШІ

Один хлопчик часто сердився на інших і легко виходив з себе. Якось раз батько дав йому мішечок з цвяхами і сказав:

- Кожен раз, коли ти не стримаєш свій гнів, вбей один цвях в стовп огорожі.

У перший же день хлопчик вбив у стовп 37 цвяхів. Але він навчався стримуватися і з кожним днем \u200b\u200bзабивав цвяхів все менше і менше. Нарешті настав день, коли хлопчик жодного разу не втратив самовладання. Він розповів про це своєму батькові, і той відповів:

- Кожен день, коли тобі вдасться стриматися, витягай з стовпа один цвях.

Йшов час, і одного разу хлопчик знову прийшов до батька і сказав, що в стовпі не залишилося жодного цвяха. Тоді батько взяв сина за руку і підвів до огорожі:

- Ти впорався із завданням. Але дивись, скільки в стовпі залишилося дірок. Він уже ніколи не буде таким, як раніше. Так і з людиною: коли ти говориш зле слово, на його душі залишається шрам, такий же, як ці дірки. Навіть якщо ти потім вибачишся, шрам все одно залишиться. Бережи своїх друзів, показуй їм, як багато вони для тебе означають.

Обговорення притчі. Питання педагога:

1. Який характер був у хлопчика? (Він був нетерпимий до інших людей, часто сердився на них і легко виходив з себе).

2. Що порадив йому батько, щоб позбутися від нетерпимості до оточуючих? (Коли ти не стримаєш свій гнів, вбей один цвях в стовп огорожі, а коли тобі вдасться стриматися, витягай з стовпа один цвях).

3. Що сказав батько хлопчика, після того як той виконав його завдання? (Дивись скільки дірок залишилося в стовпі; так і з людиною: коли ти говориш йому зле слово, на його душі залишається шрам).

Педагог підводить підсумок обговорення:

Ви згодні з тим, що нетерпимі, нетактовні люди ображають навколишніх?

Всі учні відповідають ствердно.

Педагог: Люди повинні дотримуватися певних правил в спілкуванні один з одним, і, в першу чергу, терпимість і повагу. «Повага до людей є повага до самого себе», - цей вислів відомого англійського письменника, лауреата Нобелівської премії з літератури Джона Голсуорсі. Поважати себе - значить вважати себе особистістю і приймати себе таким, який ти є. Людина, яка поважає себе, доброзичливо ставиться до інших людей, поважає чужу думку, але не піддається йому, якщо воно не відповідає його поглядам.

Так як же спілкуються один з одним виховані і поважають один одного люди? «Виховані люди поважають людську особистість, а тому завжди поблажливі, м'які, ввічливі, поступливі», - це слова відомого письменника А.П. Чехова.

Педагог просить учнів написати правила спілкування між людьми. Діти працюють в групах, а потім представники від кожної групи читають правила, які вони виробили. Педагог узагальнює всі думки.

Правила спілкування з людьми:

- до всіх стався з повагою;

Будь ввічливим з усіма;

Слухай співрозмовника, не перебиваючи його;

Привілей щирий інтерес до людей;

Не допускай грубих і іронічних висловлювань;

Говори доброзичливим тоном;

Будь терпимим до світогляду і способу життя інших людей;

Якщо ти вчинив неправильно - вибачся.

Заключні слова педагога.

Китайський філософ Конфуцій на запитання учня, чи можна все життя керуватися одним словом, відповів: «Це слово - взаємність. Не роби іншим того, чого не бажаєш собі ». Це основне правило морального спілкування увійшло в історію, як «золоте правило» моральності.

Список використаних джерел

    Притчі про головне. Збірник. М. «Новий Акрополь», 2006.

    http :// dic . academic . ru / dic . nsf / enc _ philosophy /402/

Конспект класної години для 3 класу на тему «Культура спілкування»

завдання

1. Озброїти учнів вміннями, навичками і звичками, які полегшують встановлення контактів, зберігають природність у спілкуванні людей, допомагають у створенні атмосфери довіри.

2. Виховувати культуру поведінки.

Обладнання: картки з текстами-описами; картки із зображеннями різної міміки; фрагмент (або картинка) з мультфільму «Крихітка єнот»; фонограма пісні «Посмішка».

Хід класної години

Вступне слово вчителя

Як чудово, що люди навчилися користуватися мовою! Завдяки їй ми знаходимося в постійному спілкуванні один з одним. Наше гарний настрій багато в чому залежить від доброго погляду і слова співрозмовника. І навпаки: недбало кинуте, зле слово боляче нас ранить. Зараз навіть важко уявити собі той час, коли люди жили в печерах і не вміли говорити, користуватися мовою.

Як же вони спілкувалися? (Діти висловлюють свої версії.)

Так, вони використовували ті прийоми спілкування, якими і зараз користуються тварини.

Як собака показує свою прихильність до людини, бажання грати? (Виляє хвостом, підстрибує, треться об ноги.)

Собака без слів показує свій настрій, використовуючи тільки різні пози. Людина теж змінює позу в залежності від самопочуття і настрою.

Скажіть, яку позу прийме хвора людина? (Чи ляже, так як така поза не вимагає фізичних зусиль.)

Таку ж позу приймає людина, яка дуже втомився.

Гра «Поза»

Учитель. А тепер подивимося, спостережливі ви.

(Діти отримують три картки з текстами-описами. Один з учнів вголос читає написане, а інші намагаються відгадати, де та людина, опис якого вони прослухали. У цей час четверо заздалегідь підготовлених учнів демонструють пози:

Один учень зображує людини, зануреної в свої думки: варто, трохи опустивши голову і плечі, однією рукою підперши щоку;

Другий учень показує, що йому дуже холодно: варто, втягнувши голову в плечі, обхопивши себе руками, ледве помітно погойдуючись;

Третій учень демонструє позу агресивно налаштованої людини: ноги на ширині плечей, голова опущена, погляд насуплений, руки схрещені на грудях;

Останній учень представляє людини, з радістю зустрічає гостя: голова піднята, на обличчі посмішка, руки протягнуті вперед. (Останню позу діти відгадують без опису, так як вона їм добре знайома з особистого досвіду.)

Бесіда про жестах

Учитель. Скажіть, що використовують для спілкування люди, позбавлені слуху? (Діти згадують телевізійні передачі з сурдоперекладом.)

Використання певних положень рук, голови для передачі думок - це мова жестів. Всі ми щодня користуємося цією мовою. Те, що я скажу словами, ви спробуєте зобразити жестами.

Тиша. Тс-с-с! (Вказівний палець піднести до губ.)

Іди-но сюди! (Поманив пальцем, долонею.)

Ні ні! (Повертати головою або рукою з боку в бік.)

Вислухайте мене! (Рука піднята вгору.)

Захоплення чим-небудь. (Звучать аплодисменти.)

Ці жести стали міжнародними - вони зрозумілі представникам різних культур. Але деякі жести одного народу можуть бути незрозумілі іншим народам. Згадаймо жест прощання (помахаємо рукою зверху вниз). Латиноамериканець сприйняв би такий жест як запрошення в гості. У давні часи китайці, вітаючись, тиснули руки самим собі. У наші дні цим жестом оратор вітає слухачів.

Жест вітання у стародавніх єгиптян нагадував той, яким сьогодні віддають честь: долоню прикладалася до чола. Сьогодні приблизно так само вітають один одного військові. Великий палець, піднятий вгору або опущений вниз як знак схвалення або несхвалення, був відомий з часів Стародавнього Риму.

Бувають в житті моменти, коли без жестів не обійтися. Наприклад, дві футбольні команди з різних країн не зрозуміють один одного і суддю, так як вони говорять на різних мовах. Або уявіть собі таку ситуацію: під водою працюють водолази. Як їм зрозуміти один одного? Для таких випадків люди придумали мову професійних жестів.

Є жести, які не прийняті в суспільстві вихованих людей. Під час розмови непристойно розмахувати руками в різні боки, плескати співрозмовника по плечу, крутити гудзики або смикати одяг. Неприйнятно в присутності сторонніх чесати голову.

міміка

Учитель. Немовля, ще не вміє говорити, знає «абетку» особи. Зміна виразу обличчя за допомогою лицьових м'язів називається мімікою. Малюк прекрасно розрізняє міміку дорослих, визначаючи по ній ставлення до себе. Мати посміхнулася - і він широко посміхається у відповідь, вона нахмурила брови - у дитини миттєво з'являється настороженість в очах, керуватися ротик. Недарма кажуть: «читаю на твоєму обличчі ...»

А зараз я запрошую вас скористатися своєю мімікою.

(Четверо дітей довільно беруть зі столу картки із завданнями і тут же за допомогою міміки показують те, що пропонувалося зобразити: сердитий людина; радісна людина; здивований чоловік; сумовита.)

Практична частина

Учитель. Давайте згадаємо мультфільм про Крихітку Єнота.

(Вивішується зображення цього героя або демонструється уривок з мультфільму.)

Мати посилає малюка зібрати осоку, але він ніяк не може це зробити, тому що йому здається, що хтось сидить в ставку і корчить йому страшні пики, загрожує палицею. Крихітка Єнот не розуміє, що бачить у воді власне відображення. Так і ми часом, дивлячись на втомлені, похмурі обличчя, не усвідомлюємо, що бачимо ... себе. Постарайтеся розслабити м'язи вашого обличчя, не робіть їх кам'яними. (Діти виконують вправу «Посмішка».)

Физкультминутка

Учитель. Вид усміхнену людину створює гарний настрій у оточуючих. Недарма в кінці Крихітка Єнот співає:

Від посмішки стане день світліше.

Від посмішки в небі веселка прокинеться,

І вона до тебе не раз ще повернеться ...

(Діти співають пісню, маршируючи на місці.)

Розмова про мову

Учитель. Не тільки за допомогою міміки і жестів спілкується людина. Основний засіб спілкування - це мова. Послухайте невелику легенду про мову.

В Стародавній Греції жив знаменитий байкар Езоп, який був рабом у царя Ксанфа. Одного разу Ксанф запросив гостей і попросив Езопа приготувати на обід краще страву. Езоп відправився на базар, купив мови і зробив з них три страви. Гості дуже здивувалися і стали питати, чому Езоп вважає кращим стравою на світі якісь мови. На це Езоп відповідав: «Ти велів, Ксанф, купити найкраще. А що на світі може бути краще мови? За допомогою мови люди пояснюються один з одним, отримують знання, вітають один одного, миряться, освідчуються в коханні ». Таке міркування сподобалося Ксанфа і його гостям.

Наступного разу, щоб випробувати Езопа, наказав Ксанф приготувати страву з найгіршого, що є на світі. І знову Езоп відправився на базар і купив ... мови. Все знову здивувалися. Тоді Езоп пояснив: «Ти велів мені знайти найгірше, а що на світі гірше мови? За допомогою мови люди засмучують і обманюють один одного, хитрують, сваряться. Мова може зробити людей ворогами, він може викликати війну, він наказує зруйнувати міста і цілі держави. Чи може бути щось гірше мови? » Цей відповідь змусила Ксанфа і його гостей задуматися над мудрими словами Езопа.

У чому сенс цієї легенди? Як ви зрозуміли, чому мова можна назвати другом і ворогом? (Діти відповідають.)

Формулювання правил мовної поведінки

Учитель. Як правильно себе вести при спілкуванні слухає, а як - говорить? (Діти по групах обговорюють це питання.) (Хто говорить повинен:

Говорити спокійно;

Дивитися доброзичливо;

Спостерігати за реакцією співрозмовника;

Називати співрозмовника по імені;

Запитувати, ясно чи викладене. Хто слухає повинен:

Поглядом, мімікою демонструвати увагу, інтерес;

Чи не перебивати;

Незрозуміле попросити уточнити.)

Підведення підсумків

Учитель. Чого треба уникати, щоб спілкування приносило вам задоволення, виникало взаєморозуміння? (Діти відповідають.)

Уникайте грубих слів, насмішок на адресу співрозмовника, образливого, презирливого, що принижує тони, погроз. Якщо дотримуватися цих нехитрих правил, ви станете цікавим і бажаним співрозмовником.

Додатковий матеріал

У музеї, кінотеатрі і трамваї

Про те, про се один з одним говоримо,

Але часто одного не помічаємо,

Що, як в лісі дрімучому, ми кричимо.

Про те, що ми вчора ходили в гості,

Що тато подарував велосипед,

У дідуся до дощі різної кістки,

А, між іншим, дощику все немає.

Будь ласка, тихіше!

Тсс ... Тсс! Ч-ч-ч!

У який би громадське місце

Доля сьогодні вас ні привела,

Врахуйте, нікому не цікаво

Все знати про ваші особисті справи.

Про те, що до вас приїхав дядя Коля,

Що кішка потягла п'ять котлет,

Що ви трошки попустували в школі,

А маму викликає педрада.

Будь ласка, тихіше!

Зовсім необов'язково кричати!

Адже вас і так почують,

Спробуйте все тихо розповісти!

Практична частина

Учитель. А тепер розіграємо деякі ситуації.

1. Пасажир маршрутного таксі просить передати плату за проїзд.

2. Перехожий запитує, котра година.

3. Глядач в кінотеатрі просить сусіда попереду зняти головний убір, так як йому нічого не видно.

4. Покупець цікавиться, чи є необхідний журнал.

(Діти беруть участь в розігруванні рольових сценок.)

А зараз я розповім вам казку.

важливий Кролик

Жив-був Кролик. Він був дуже вихований, ввічливий. Одного разу він ішов з гущавини лісу додому, як раптом небо потемніло, насувалися хмари, закриваючи сонце, полив дощ. На шляху була величезна печера. Кролик вирішив там перечекати дощ. Але він не знав, що в печері жила стара отруйна змія. Вона рідко вилазила з печери, бо не любила сонце, світло, зелень, красу навколо. Кролик не ввійшов відразу в печеру. Він ввічливо запитав:

Шановна печера, дозвольте мені увійти і перечекати дощ?

Вибачте, я не знав, що тут зайнято і хтось живе. Всього доброго, до побачення, не смію вас турбувати.

Він щодуху кинувся бігти додому. Змія, розсердившись, засичала:

Ох вже ці мені ввічливі кролики!

Чи сподобалася вам казка? А вас коли-небудь виручала ввічливість?