Tayyorgarlik guruhidagi yakuniy dars birlashuv kuni. “Bilimlar yurtiga sayohat. Darsning borishi: Bolalarning faol faoliyati

1. Kasb turi. Oldindan olingan bilimlarni mustahkamlash darsi (yakuniy dars)
2. Darsning maqsadi. Uchun olinganlarni birlashtirish va umumlashtirish o'quv yili bilim va ko'nikmalar.
3. Darsning vazifalari.
Ta'lim:
- rivojlantirish kognitiv qiziqish va motivatsiya o'quv faoliyati turli xil o'yin vazifalarini kiritish orqali.
- so'z boyligini, umumlashtiruvchi tushunchalardan foydalanish qobiliyatini faollashtirish;
- bolalarning arifmetik masalalarni tuzish usullari haqidagi bilimlarini tizimlashtirish va ularning echimlarini raqamlar yordamida yozish;
- hisoblash qobiliyatlarini kengaytirish va mustahkamlash: misollarni hal qilish.
- kasblarning informatsion belgilari: kombinezonlar, mehnat qurollari, faoliyat natijasi yoki mahsuli, predmet muhiti to'g'risida g'oyalarni birlashtirish.
Tuzatish va rivojlantirish:
- mikroplanlarda harakatlanish qobiliyatini mustahkamlash;
- geometrik shakllar, hajmli shakllar to'g'risidagi bilimlarni va ob'ektlarni shakl bilan ingl.
- ob'ektlarni tahlil qilish qobiliyatini birlashtirish va o'ziga xos xususiyatiga ko'ra taqdim etilgan seriyalardan qo'shimcha birini ajratish.
- harflarning grafik tasviri, unli va undoshlarni farqlash qobiliyati haqidagi bilimlarni faollashtirish.
- har xil bo'g'inli so'zlarni o'qish va so'zni tovush-harf tahlili mahoratini oshirish.
- rivojlantirish mantiqiy fikrlash, zukkolik, e'tibor, ixtiro, vizual xotira, tasavvur.
Ta'lim:
- hamkorlik, o'zaro tushunish, xayrixohlik, mustaqillik, tashabbuskorlik ko'nikmalarini yangilash.
4. Qisqa Tasvir darsning borishi.
Tarbiyachi: Bolalar, bilaman, siz sayohat qilishni yaxshi ko'rasiz. Va men sizni Bilim yurtiga borishga taklif qilaman. Yo'lda bizni qiyinchiliklar kutmoqda. U erga poezdda boramiz. O'rningizga o'tiring, bu bizning aravamiz. Shunday qilib, poezd jo'nab ketadi.
(Bolalar poezd harakatini o'z qo'llari bilan taqlid qilishadi, "Biz ketmoqdamiz, boramiz, ketmoqdamiz, olis mamlakatlarga boramiz" qo'shig'idagi ohanglar yangraydi, ohang tugagach, poezd to'xtaydi, bolalar multimedia ekranida bekat nomini o'qiydilar)
1 ta matematik stantsiya
O'yin mashqlari "Ko'p yoki ozroq
- 4 dan katta, ammo 6 dan kam sonni nomlang;
- 11 dan katta, ammo 13 dan kam sonni nomlang;
- 6 raqamidan oldin keladigan raqamni nomlang;
- 15 raqamidan keyin keladigan raqamni nomlang.
"Raqamlar - qo'shnilar" o'yin mashqlari
- 5 (4,6) raqamining qo'shnilarini nomlang; 8 (7.9); 14 (13.15); 17 (16.18); 19 (18.20)
"Muammolarni echish" o'yini.
1. Bahor keldi va qaldirg'ochlar keldi. Ular turli yo'nalishlarda uchishadi.
- Qancha qaldirg'ochlar chapga uchayotganini hisoblang? (5)
- Qancha qaldirg'ochlar o'ng tomonga uchishadi? (6)
- Qaldirg'ochlar qaysi yo'nalishda ko'proq chapga yoki o'ngga uchishadi? (ko'proq qaldirg'ochlar o'ng tomonga uchib ketishadi).
- Yana qancha? (Yana 1 ta)
- Keling, 6 va 5 raqamlarini taqqoslaylik, ular orasida qanday belgi qo'yamiz (\u003e belgisi), (1 bola doskadagi vazifani bajaradi)
2. Daraxt gul ochdi 3 sariq gullarva 2 ta oq gul. Birgalikda qancha gul ochildi? (5) (1 bola echimni doskaga yozadi).

O'qituvchi bolalarni gilamchaga borishga, yuzlari bilan ekranga o'tirishga taklif qiladi.
"Ob'ektlar va shakllar" o'yini (№1 taqdimotga qarang)
- Ob'ektlarga diqqat bilan qarang va ular ko'rinadigan geometrik shaklni nomlang. (Barakalla!)
- Endi geometrik jismlarni nomlang.
- Yaxshi ish qilgan bolalar vazifani uddaladilar va bizning poyezdimiz davom etmoqda.
(Bir kuy yangraydi, ohang oxirida poezd to'xtaydi, bolalar vokzal nomini o'qiydilar)
2 stantsiya "Think-ka"
"Eruditlar" o'yin mashqlari
- Mamlakatimizning nomi nima? (Rossiya)
- Viloyatimizning nomi nima? (Kemerovo)
- Biz qaysi shaharda yashaymiz? (Novokuznetsk)
- Mamlakatimizning prezidenti kim? (V.V. Putin)
- Bizning bayrog'imiz qanday ranglarga ega? (oq, ko'k, qizil)
- Yer sharining modeli? (globus)
- Eng katta dengiz hayvonlari qaysi? (kit)
- Baliqlar nima bilan nafas oladi? (gil)
-Ayiq qishda nima qiladi? (uxlab yotgan holda)
- Avtomobil nima yeydi? (benzin)
- Suv qanday rangda? (rangsiz)
- Qaysi hayvonning bo'yi eng uzun? (Jirafa)
- Yirtqich dengiz hayvonimi? (Akula)
- Baliq uchun shisha uymi? (akvarium). Barakalla!
"Bahorgi o'tloqda" vizual gimnastika (2-sonli taqdimotga qarang)
"To'rtinchi qo'shimcha" o'yini (taqdimot raqami 3)
O'qituvchi:
"To'rtinchi ortiqcha" o'yinida mavzu rasmlari guruhlarga joylashtirilgan, ammo ularning orasida bitta ortiqcha mavzu bor. Men sizga qo'shimcha narsani topishingizni va nima uchun keraksiz narsa ekanligini tushuntirishingizni maslahat beraman (Yaxshi!)
- Va biz davom etamiz.
(Ohang yangraydi, bolalar poezd harakatiga taqlid qiladilar, ohang oxirida bolalar stantsiya nomini o'qiydilar, u erda ularni logoped o'qituvchisi kutib oladi)
3 ta "Grammateikino" bekati
Bolalarni nutq terapevti kutib oladi: Salom bolalar! Sizni Grammateikino stantsiyasida kutib olganimdan xursandman. Kecha kuchli yomg'ir yog'di va barcha xatlarni yuvib tashladi. Ularni yozishda yordam bering (kartochkalar va markerlar bolalarga beriladi)
Sxema bo'yicha grafik diktant (ch., So'g'.)
"So'z tuzing" o'yini (taqdimot raqami 4)
- So'zdagi birinchi tovushni aniqlang va bu tovushni harf bilan belgilang.
"Yo'qolgan xatni kiriting" o'yini (harflar pastki qatorda)
- Sizningcha, so'zni olish uchun qaysi xatni kiritish kerak?
(Ohang yangraydi, bolalar poezd harakatiga taqlid qiladilar. Kuy oxirida bolalar vokzal nomini o'qiydilar)
"Magistrlar shahri" 4 bekati
"Kasbni nomlang" o'yini (5-sonli taqdimotga qarang)
O'yin oxirida o'qituvchi bolalar bilan birga uning ishlashini, bolalar tomonidan dasturiy topshiriqlarni ishlab chiqilishini tahlil qiladi va faoliyatni aks ettiradi.
Tarbiyachi: Bolalar, sizga Bilimlar yurtiga sayohat yoqdimi? Agar sizga yoqsa - o'zingizga quyoshni olib boring. Va agar kimdir buni yoqtirmasa, bulutni oling.
- Xo'sh, bolalar, siz taklif qilingan barcha vazifalar bilan juda yaxshi ishladingiz. Ular faol va diqqatli edilar. Sizning bilimingiz va mahoratingiz uchun biz sizni "Zukko" va "Zukko" medallar bilan taqdirlaymiz.
5. Amalga oshiradigan / egallaydigan / mustahkamlaydigan / va hokazolarni bilish, qobiliyat, ko'nikma va fazilatlar. o'quvchilar dars davomida.
Tadbir davomida bolalar bilimlarni umumlashtiradilar:
The shahar va yashash mamlakati to'g'risida;
Common oddiy o'simliklar, hayvonlar, hasharotlar, kasb va asboblarning tuzilishi va yashash muhitining xususiyatlari to'g'risida; geometrik shakllar va hajmli jismlar.
Qobiliyatlarni mustahkamlaydi:
10 raqamlar qatorida 10 tagacha harakatlanish;
Items buyumlar sonini va sonini o'zaro bog'lash;
Some ba'zi raqamlar etishmayotgan qatorlar qatorini tiklash;
Ten o'nlik ichida hisoblash amallarini bajarish, arifmetik belgilar yordamida buyumlar sonini "bitta", "ikkiga" ko'paytirish / kamaytirish;
Time vaqt va makonda harakatlanish;
 ob'ektni umumiy xususiyatlarga mos kelmaydigan guruhlarga ajratib ko'rsatish; atributlar bo'yicha elementlarni guruhlash va uni nomlash;
Objects shakllarni korrelyatsiya qilish;
 tavsiya etilgan algoritmga muvofiq hujayralar tomonidan grafik diktantlarni yozish;
 so'zning tovush tarkibini tahlil qilish; so'zdagi berilgan tovushning o'rnini aniqlash; so'zda yo'qolgan xatni kiriting;
Self o'z-o'zini hurmat qilish, o'zini tuta bilish, o'zaro munosabatlarni rivojlantirish.

Maktabga tayyorgarlik guruhidagi yakuniy integral darsning qisqacha mazmuni

maqsad: bolalarda olgan bilimlarini umumlashtirish va tizimlashtirish.
Vazifalar:

  • O'z shahringiz tarixiga qiziqishni rivojlantirish; bolalarning o'z shahri, diqqatga sazovor joylari haqidagi bilimlarini kengaytirish, siz yashayotgan shahar bilan faxrlanish tuyg'usini tarbiyalash.
  • Diqqatni, fikrlashni, izchil nutqni, nutqning ekspresivligi ustida ishlashni rivojlantirish, savolga to'liq umumiy gapda javob berish qobiliyatini rivojlantirishni davom eting.
  • Yozish qobiliyatini rivojlantirish: alohida so'zlar va iboralarni o'qing, blok harflarni yozing.
  • So'zlarning tovushli tahlilini o'zlashtirish; so'zdagi tovushlarni intonatsion tanlash, ularning ketma-ketligini aniqlash, tovushlarni xarakterlash (unli - undosh), so'z sxemasini tuzish, fe'llar bilan lug'atni boyitish.
  • Gapdagi so'zlarning sonini va ketma-ketligini aniqlang; qog'ozga berilgan so'zlar yo'nalishi bo'yicha gaplar tuzing.
  • Mantiqiy fikrlashni, oddiy matematik masalalarni echish qobiliyatini, qog'oz varag'ida harakat qilish qobiliyatini rivojlantirish, barmoqlarning nozik motorikasini rivojlantirish.
  • Matematik belgilar elementlari, masalaning bir qismi tushunchasi to'g'risida bolalar bilimlarini mustahkamlash.
  • Muammoni tuzish va hal qilish qobiliyati; haftaning kunlari, mavsumi, kunning bir qismini bilish.
  • Mekansal tasavvurni va mantiqiy fikrlash elementlarini, jumboqlarni taxmin qilish qobiliyatini rivojlantirish.
  • Qat'iylikni, tinglash qobiliyatini, o'zaro yordamni, yordam berishga intilishni, tabiatni sevishni, o'rganishga intilishni rivojlantirish.
  • Belgilangan vazifani bajarish ko'nikmalarini shakllantirish, o'z faoliyati natijalarini baholash qobiliyatini shakllantirish.

Uskunalar: yetti rangli gul, pochtachining formasi, posilka qutisi, topshiriqlari bo'lgan 7 ta kartochka, eslatma, "Belgorod-Gorod" mini-muzeyi harbiy shon-sharaf"; tulki, quyon, ayiq, bo'ri, sincap, qunduz tasvirlangan kartochkalar; kartalar hamma uchun ko'k va qizil; bitta harfsiz bosilgan so'zlar bilan kartochkalar: shk (o) la, mash (s) na, (z) ayats, bana (n), tulki (a), gor (o) d; matematik topshiriqlar, harflar yozilgan kartalar turli xil ranglar; hukmdorlar, o'yinchoqlar: quyon, sholg'om, nevarasi, bug; kulgichlar.

Dastlabki ish:rol o'ynash o'yinlari "Maktab", "Pochta";
d / va "O'rmonda kim yashaydi?", "Repka" teatr tadbirlari, "Rossiya hayoti xonasi", "Belgorod - harbiy shon-sharaf shahri" mini-muzeyiga tashrif.

Ta'lim faoliyati kursi:

  1. Vaqtni tashkil qilish

Tarbiyachi: Bolalar, kelinglar, mehmonlarimizga salom beramiz va ularga tabassumimizni beramiz. Endi hamma menga qarab, tabassumlaringni bering. Xayrli tong, aziz bolalar va kattalar.
(O'qituvchisi bo'lgan bolalar doira ichida turishadi.)
Men keng doirada ko'raman
Barcha do'stlarim o'rnidan turdilar.
Biz hozir boramiz
Endi chapga boraylik
Kelinglar, aylananing markazida to'planaylik
Va biz hammamiz joyga qaytamiz.
Hammamiz bir-birimizga tabassum qilaylik.
Hammasi, biz boshlashimiz mumkin
Lekin avval siz do'stona munosabatda bo'lishingiz kerak
Hammaga salom.

2. ASOSIY QISM

Eshik taqilladi. Eshikda ettita rangli gul va yozuv yozilgan quti bo'lgan pochtachi (bola). Rangli tomonidagi petalda 1 dan 7 gacha bo'lgan raqamlar yopishtirilgan.

Pochtachi:Assalomu alaykum, men pochtachiman, sizga paket olib keldim.
O'qituvchi:Salom pochtachi. Iltimos, o'ting. Bolalar, keling, paketni ochib, ichkarida nima borligini ko'rib chiqaylik, oh, sehrli gul bor. Siz uni tanidingizmi?
Bolalar:Gul - etti gul.
Tarbiyachi: Nima uchun bunday deyilgan?
Bolalar: Uning etti barglari bor.
Tarbiyachi: Uning barglari qanday rangga ega?
Bolalar barglarning ranglarini (qizil, to'q sariq, sariq, yashil, och ko'k, ko'k, binafsha rang) nomlaydi.
TarbiyachiXuddi shu tartibda ranglar yana qaerda?
Bolalar: Kamalakning ranglari shu tartibda.
Tarbiyachi: Kamalakdagi ranglarning tartibini yodlash uchun kim so'zni biladi?
Bolalar bir so'z aytadilar: "Har bir ovchi qirg'ovul qaerda o'tirganini bilishni xohlaydi."
Tarbiyachi: Oh bolalar, qutida yana bir yozuv bor.
Tarbiyachi yozuvni chiqaradi va o'qiydi :
Pochtachi: Qoyil! Siz qanchalik qiziqasiz. Siz bilan qolsam maylimi?
Tarbiyachi: Bolalar, siz pochtachini safarga biz bilan olib ketmoqchisiz.
Bolalar: Ha.
Tarbiyachi: Xo'sh, sayohatga chiqamiz.

Bola bargni yirtib tashlaydi va raqamga qo'ng'iroq qiladi. Bu vaqtda o'qituvchi shunday deydi: "Uching, bargni uchirib, bizni N1 vazifaga olib boring."
Belgilangan raqamlar ko'rsatilgan kartalar guruh bo'ylab tegishli markazlarda joylashgan.

MINI MARKAZI - "BELGOROD - HARBIY Shon-sharaf shahri" muzey.

1-karta.

O'qituvchi:
O'qituvchi savollarni o'qiydi.
- Biz qaysi davlatda yashayapmiz? (Rossiya).
Asosiy shahar Rossiya? (Moskva).
- Rossiya bayrog'ining ranglari?
(Belgorod).


O'qituvchi: Siz bizning Vatanimiz haqida qancha ma'lumotga egasiz. Va biz davom etamiz.

Bola bargni tortib oladi va raqamni o'qiydi. Tarbiyachi "Uching, uching ... N2 topshiriqqa".

Tabiat va eksperimentlar markazi

N2 karta

Tarbiyachi: Ushbu topshiriqda biz topishmoqlarni taxmin qilishga taklif qilamiz. Hohlamoq? Va biz javobni rasm orqali tekshiramiz.
O'qituvchi jumboqlarni yaratadi, bolalar rasmlardan javoblarni tekshiradilar.
Mening ajoyib dumim bor
Va mening xarakterim oson emas -
Men ayyor va ayyorman.
Mening tuynugim chuqur. (Tulki)
************************
Men kulrang, o'rmonda yashayman,
Men qizil tulkini bilaman.
Men qayg'uli qo'shiqni ijro etaman
Oyda baland ovoz bilan qichqiraman. (Bo'ri)
*************************
O'rmon ustasi
Bahorda uyg'onadi
Qishda esa, qor bo'roni ostida uvillash
Qorli kulbada uxlaydi. (Ayiq)
************************
Qo'zi emas, mushuk emas,
Mo'ynali kiyimlar butun yil davomida.
Kulrang mo'ynali kiyim - yoz uchun.
Qish uchun boshqa rang. (Quyon)
***********************
Men paxmoq mo'ynali kiyimda yuraman
Men chuqur o'rmonda yashayman.
Qari eman daraxtidagi bo'shliqda
Men yong'oqni kemiraman. (Sincap)
*************************
Suv ustalari
Ular boltasiz uy qurishadi
Cho'tkasi va loy uyi
Va to'g'on. (Qunduzlar)
O'qituvchi:

Bola petalni yirtib tashlaydi va 3 raqamini o'qiydi. Aux-l "Uching, uching ... N3 vazifaga".

KITOB MARKAZI

N3 karta

O'qituvchi: samolyot - uchadi, uchadi.

  • quyon - sakrash, qo'rqish;
  • shamol esadi, shovqin qiladi;
  • poezd - attraksionlar, xumlar, puflar;
  • quyosh - porlaydi, isitadi;
  • qalam - yozadi, soyalar;
  • gul - o'sadi, gullaydi;
  • tovuq go'shti - tishlash, qoqish;
  • chivin - qichqiriqlar, chaqishlar;
  • choynak - qaynoq, hushtak;
  • to'p - sakrash;
  • igna - tikadi, tikadi;
  • telefon qo'ng'iroqlari.

O'qituvchi:Siz qo'lingizdan kelganicha harakat qilganingizdan juda mamnunman! Ikkinchi vazifa. Men sizni stullarga o'tirishga taklif qilaman.

O'yin mashg'ulotlari uchun vaziyat "Gaplar tuzish", "Gaplarning grafik tasviri".
- Bolalar, endi sizga ko'rsataman ertak qahramoniva siz uni nomlashingiz va ushbu so'z bilan 3-4 so'zdan iborat har qanday jumlani tuzishingiz kerak. Masalan: quyon ( quyon sabzi sevadi). Ushbu jumla necha so'zdan iborat ( bu jumla 3 ta so'zdan iborat, bola jumla sxemasini doskaga yozadi \\ - - -).
Keyin o'qituvchi navbat bilan ko'rsatib beradi: sholg'om; nevarasi; Xato.
Bobom sholg'om ekdi. Xato mushukni chaqirdi. Buvisi uchun nabirasi.
1) \- – – .
2) \- – -.
3) \- – – .
O'qituvchi: Ushbu parcha qaysi ertakdan olingan? ("Sholg'om") Barakalla!

Bola bargni tortib oladi va raqamni o'qiydi. Voc-l "Fly, fly ... N4 vazifasiga".

MOTOR FAOLIYAT MARKAZI

N4 karta

O'qituvchi topshiriqni o'qiydi. Jismoniy ta'lim. Bu erda biz biroz isinamiz. Biz musiqa ostida harakatlarni bajaramiz.

Bola bargni yirtib tashlaydi va 5-sonni o'qiydi. Tarbiyachi "Uching, uching ... N5 topshiriqqa".

Nutqni rivojlantirish markazi

N5 karta

O'qituvchi sizni stollarga borishga taklif qiladi va topshiriqni o'qiydi:
Vazifa # 1 O'yin "Kim diqqatli" deb nomlanadi.
O'qituvchi:Yaxshi bolalar! Siz bu vazifani bajardingiz.

O'qituvchi: Vazifa N2: “Qaysi xat etishmayapti? "
shk (o) la, mash (i) na, (z) oyatlar, bana (n), tulki (a), gor (o) d... Siz kartalar bilan ishlaysiz, Dima esa doskada ishlaydi. Tekshiramiz, hamma Dimaga o'xshaydimi?

Chaqiruv # 3 O'yin "Berilgan tovush bilan so'z ixtiro qiling."
Diqqat bilan tinglang: mmmama, Rimma, comm. Hamma so'zlarda bir xil tovush qanday eshitiladi? Endi siz "mmm" tovushi bo'lgan so'zni o'ylab topasiz va so'zda ushbu tovushning o'rnini belgilang: boshida, o'rtada yoki oxirida. N 2 kartada ( vazifani bajarish). Qanday so'zlarni o'ylab topganingizni tekshirib ko'raylik? Ovoz qayerda? Xayriyatki, bolalar, sizlar ham bu vazifani yaxshi bajardingiz.

Bola petalni yirtib tashlaydi va 6-sonni o'qiydi. Tarbiyachi "Uching, uching ... N6 vazifaga".

MATEMATIKA MARKAZI

N6 karta

O'qituvchi taklif qiladi.Endi o'ynaymiz, aylanada turamiz ( to'p o'yini).Dambul chalayotgan paytda siz to'pni aylana shaklida uzatasiz. To'p kimda bo'lsa, savolga javob beradi.
1. Onamning mushuki, Fluff, iti, Drujok va qizi Lyuba. Onamning necha bolasi bor? (bitta).
2. Shimoliy qutbda timsohlar nima yeyishadi? (timsohlar u erda yashamaydi).
3. Kim balandroq qo'ng'iroq qiladi: xo'rozmi yoki sigirmi? (xo'roz qanday nola qilishni bilmaydi).
4. Kolobokning sochlari qanday rangga ega? (kolobokning sochlari yo'q).
5. Qaysi idishlardan eyish mumkin emas? (bo'sh joydan).
6. 16-raqamli qo'shnilar.
7. Bir haftada necha kun.
8. Bir yilda necha oy.
9. Qishning oxirgi oyini ayting.
10. Kunning qismlarini ayting. Ularning soni qancha?
11. 2 ta sigirning nechta shoxi bor? (4)
12. 3 sichqonning nechta qulog'i bor? (6)


Topshiriqni tinglang. Biz N1 karta bilan ishlaymiz
Lekin avval o'lchagich bilan o'lchash qoidasini eslang (biz o'lchagichni qo'limiz bilan ushlaymiz, o'lchov 0 dan boshlanadi).

N2 karta. Rasmga qarang va muammoli bayonot yarating. (Ayiqda 10 ta dumaloq to'p va 3 ta oval to'p bor).Muammoga savol bering. (Ayiqning jami nechta to'pi bor?)Ayiqning nechta shari bor? (13). Muammoning echimini yozing va o'qing (10 + 3=13).

CardN3... Bolalar bilan individual kartalar olinadi matematik misolraqam etishmayotgan joyda ular nuqta o'rniga kerakli raqamni kiritishlari kerak.
3 + . = 5 4 – 2 = .
4 + . = 7 6 – . = 4
5 + 5 = . 10 – . = 3

Bola petalni yirtib tashlaydi va 7 raqamini o'qiydi. Aux-l "Uching, uching ... N7 topshiriqqa".

CARD N7

O'qituvchi:Sayohatimiz nihoyasiga yetmoqda. Oxirgi topshiriqda siz harflardan so'zlarni qo'yishingiz va so'zlarni jumlaga kiritishingiz kerak. Bu sizning shioringizga aylanadi maktab oldida "Biz maktabga tayyormiz".
(Agar u ishlamasa, maslahat bir xil rangdagi so'zlar).
O'qituvchi: Barcha vazifalar bajarildi. Siz hamma narsani yaxshi qildingiz.

REFLEKSIYA.

O'qituvchi:Pochtachi sizga qiziq bo'ldimi?
Pochtachi:Yigitlar, men bilan qiziqib qoldim. Ammo men ish joyimga borib, pochta xabarlarini etkazib berishim kerak.
O'qituvchi:Unday bo'lsa, agar sizga kulgich yoqsa, uni yopishtiring. Va agar bu g'amgin, qiziqarsiz, zerikarli bo'lsa, unda xafagarchilikni yopishtiring.
Pochtachi: Xayr.
Bolalar: Xayr.
(Pochtachi kiyinish xonasiga kiradi).
Tarbiyachi
(Bolalar molbertga 2 dona A-4 varag'ini qayg'uli tabassumlar bilan yopishtiradilar, dumaloq tabassumlar stolda).
O'qituvchi: Mehmonlarimizga, o'qituvchilarimizga, yigitlarimizga rahmat.
(Bolalar xayrlashadi).

Birinchi topshiriqda viktorina savollariga javob berishingiz kerak bo'ladi.
Biz qaysi davlatda yashayapmiz? (Rossiya).
- Rossiyaning asosiy shahri? (Moskva).
- Rossiya bayrog'ining ranglari? (uch rangli: oq, ko'k, qizil).
- Va biz yashaydigan shaharning nomi nima? (Belgorod).
- Nega bunday nomlangan? (chunki u oppoq va bo'r tog'larida turadi).
- Va menga shaharimiz ko'chalarini kim aytadi? (Gubkin, Shalandin, Yesenin, Vatutin shoh ko'chasi, qirolicha).
Tarbiyachi: Siz bizning vatanimiz haqida qancha ma'lumotga egasiz. Ammo biz yana tiklanmoqdamiz.

Ushbu topshiriqda biz jumboqlarni taxmin qilishga taklif qilamiz.
Hohlamoq? Va biz javobni rasm orqali tekshiramiz.
Qanday hayvonlar haqida suhbatlashdik (yovvoyi).
Siz topshiriqni bajardingiz. Men juda hursandman!

Jismoniy ta'lim. Bu erda biz biroz isinamiz.
Musiqa so'zlari ostida harakatlarni bajaramiz.

Bu erda bizda bir nechta vazifalar mavjud. Birinchi topshiriqni tinglang: «Men sizga taklif qilaman to'pni o'yini "Amalni nomlang"Iltimos, aylana turing. Men ob'ektni chaqiraman - siz u bajarishi mumkin bo'lgan harakatsiz. Masalan: samolyot - uchadi, uchadi.
Bolalar aylanada turadilar; o'qituvchi to'pni navbat bilan uloqtiradi va savollar beradi.

  • quyon - sakrash, qo'rqish;
  • shamol esadi, shovqin qiladi;
  • poezd - attraksionlar, xumlar, puflar;
  • quyosh - porlaydi, isitadi;
  • qalam - yozadi, soyalar;
  • gul - o'sadi, gullaydi;
  • tovuq go'shti - tishlash, qoqish;
  • chivin - qichqiriqlar, chaqishlar;
  • choynak - qaynoq, hushtak;
  • to'p - sakrash;
  • igna - tikadi, tikadi;
  • telefon qo'ng'iroqlari.

Tarbiyachi: Men sizning harakat qilganingizdan juda mamnunman! Ikkinchi vazifa. Men sizni stullarga o'tirishga taklif qilaman.

"Biz takliflar qilamiz", "Takliflarning grafik tasviri". Bolalar, endi men sizga ertak qahramonini ko'rsataman, va siz uning nomini aytib, shu so'z bilan 3-4 so'zdan iborat har qanday jumlani tuzishingiz kerak. Masalan: quyon (quyon sabzi sevadi). Ushbu jumla necha so'zdan iborat (bu jumla 3 so'zdan iborat, bola jumla sxemasini doskaga yozadi \\ - - -).
Keyin o'qituvchi navbat bilan ko'rsatib beradi: sholg'om; nevarasi; Xato.
Bobom sholg'om ekdi. Xato mushukni chaqirdi. Buvisi uchun nabirasi.

O'qituvchi sizni stollarga borishga taklif qiladi va topshiriqni o'qiydi:
Vazifa N 1 O'yin "Kim diqqatli" deb nomlanadi.
- Men xatni ko'rsataman (U, Y, D, W, O, R, F, A). Agar u unli tovushni anglatsa, siz qizil kartani, agar undosh bo'lsa, ko'k rangni olishingiz kerak. (Topshiriqni bajarish).
Tarbiyachi: Yaxshi, bolalar! Siz bu vazifani bajardingiz.

Tarbiyachi: N2-topshiriq: “Qaysi xat etishmayapti? "
So'zlarni o'qing va nuqta o'rniga qaysi harf yo'qolganligini yozing:
shk (o) la, mash (s) na, (z) oyatlar, bana (n), tulki (a), gor (o) d. Siz kartalar bilan ishlaysiz, Dima esa doskada ishlaydi. Tekshiramiz, hamma Dimaga o'xshaydimi?

Vazifa N 3 "Berilgan tovush bilan so'z o'ylab ko'ring" o'yini.
Diqqat bilan tinglang: mmmama, Rimma, comm. Hamma so'zlarda bir xil tovush qanday eshitiladi? Endi siz "mmm" tovushi bo'lgan so'zni o'ylab topasiz va so'zda ushbu tovushning o'rnini belgilang: boshida, o'rtada yoki oxirida. N 2 kartada (topshiriqni bajarish). Qanday so'zlarni o'ylab topganingizni tekshirib ko'raylik? Ovoz qayerda? Xayriyatki, bolalar, sizlar ham bu vazifani yaxshi bajardingiz.
O'qituvchi taklif qiladi. Endi o'ynaymiz, aylana turamiz (to'p o'yini). Tambur chalayotgan paytda siz to'pni aylana shaklida uzatasiz. To'p kimda bo'lsa, savolga javob beradi.
1. Onamning mushuki, Fluff, iti, Drujok va qizi Lyuba. Onamning necha bolasi bor? (bitta).
2. Shimoliy qutbda timsohlar nima yeyishadi? ( timsohlar u erda yashamaydi).
3. Kim balandroq qo'ng'iroq qiladi: xo'rozmi yoki sigirmi? ( xo'roz qanday nola qilishni bilmaydi).
4. Kolobokning sochlari qanday rangga ega? ( kolobokning sochlari yo'q).
5. Qaysi idishlarni eyish mumkin emas? ( bo'shdan).
6. 16-raqamli qo'shnilar.
7. Bir haftada necha kun.
8. Bir yilda necha oy.
9. Qishning oxirgi oyini ayting.
10. Kunning qismlarini ayting. Ularning soni qancha?
11. 2 ta sigirning nechta shoxi bor? (4)
12. 3 sichqonning nechta qulog'i bor? (6)

O'qituvchi sizni partalar ortiga borishga taklif qiladi.
Topshiriqni tinglang. Biz N1 karta bilan ishlaymiz
Qiz Zhenya simitda simit ko'tarib, qarg'alarni sanadi. Ko'chib yurgan it barcha rullarni olib qo'ydi va Zhenya faqat ip bilan qoldi. Qog'ozga siz ruldan ipni tortib oldingiz. Arqon uzunligini o'lchagich bilan o'lchab, natijani uning yonidagi katakchaga yozing.
Lekin avval o'lchagichni o'lchagich bilan eslang ( biz o'lchagichni qo'limiz bilan ushlaymiz, o'lchov 0) dan boshlanadi.

N2 karta. Rasmga qarang va muammoli bayonot yarating. ( Ayiqda 10 ta dumaloq to'p va 3 ta tasvirlar bor). Muammoga savol bering. ( Hammasi bo'lib ayiqda qancha to'p bor?) Ayiqning nechta shari bor? ( 13 ). Muammoning echimini yozing va o'qing ( 10 + 3=13 ).

N3 karta. Bolalar matematik misol bilan raqamlar etishmayotgan individual kartalarni olishadi, ular nuqta o'rniga kerakli raqamni kiritishlari kerak.
3 + . = 5 4 – 2 = .
4 + . = 7 6 – . = 4
5 + 5 = . 10 – . = 3
Zhenya doskada ishlamoqda. Zhenya singari hamma muvaffaqiyat qozondimi?

O'qituvchi:Sayohatimiz nihoyasiga yetmoqda.
Oxirgi topshiriqda siz harflardan so'zlarni yozishingiz kerak,
va so'zlarni jumlaga qo'ying.
Bu maktab oldida sizning shioringizga aylanadi.
« BIZ MAKTABGA TAYYORMAN».
(Agar u ishlamasa, maslahat shunday bo'ladi
bir xil rangdagi so'zlar).
O'qituvchi: Barcha vazifalar bajarildi.
Siz hamma narsani yaxshi qildingiz.

“Assalomu alaykum aziz bolalar. Maktab o'quvchilari sizga xat yozishadi. Yaqinda maktabga borasiz. Siz maktabga tayyormisiz? Bilimlar yurtiga sayohat qilib, oxirgi vazifani bajarib bo'lgach, siz bu savolga javob berasiz. Bizning gulimizning har bir yaprog'i siz uchun vazifa tayyorladi. Ularni izchil bajarib, siz bilimlar yurtiga sayohat qilasiz. "

REFLEKSIYA.
Tarbiyachi: Siz uchun qiziq bo'lganmi, pochtachi?
Pochtachi: Men siz bilan qiziqardim, bolalar. Ammo men ish joyimga borib, pochta xabarlarini etkazib berishim kerak.
Tarbiyachi: Agar sizga tabassum yoqqan bo'lsa, uni yopishtiring. Va agar bu g'amgin, qiziqarsiz, zerikarli bo'lsa, unda xafagarchilikni yopishtiring.
Pochtachi: Xayr.
Bolalar: Xayr.
(Pochtachi echinish xonasiga kiradi).
Tarbiyachi: Bolalar, sizni bugungi sayohat haqida o'z fikringizni bildirishga taklif qilaman.

Matematika darsining referati tayyorgarlik guruhi "beshinchi raqamning tarkibi" mavzusida

Zyurkalova Natalya Gennadievna, o'qituvchi, MADOU bolalar bog'chasi № 166, Tyumen shahri.
Tavsif: ushbu xulosa maktabgacha yoshdagi katta yoshdagi bolalar bilan ishlaydigan o'qituvchilar va o'qituvchilar uchun foydali bo'ladi.
Dastur tarkibi:
Kognitiv rivojlanish:
- ikkita kichik sondan beshinchi raqamni yasashni o'rganing,
- geometrik shakllar: kvadrat, to'rtburchak, uchburchak, tasvirlar, doira to'g'risida bilimlarni takomillashtirish.
- qog'oz varag'ida harakat qilish va nutqda narsalarning fazoviy holatini aks ettirish qobiliyatini mustahkamlash
- hisobni 10 kun ichida tuzatish
Ijtimoiy va kommunikativ rivojlanish:
-mustaqil ravishda juftlikda, guruhda birgalikdagi faoliyat uchun birlashish, muzokara olib borish, bir-biriga yordam berish qobiliyatini rivojlantirish
- nutqni aloqa vositasi sifatida takomillashtirish:
-savol berish va javob berish qobiliyatini rivojlantirish
Jismoniy rivojlanish:
- tashqi makon o'yinlarida qatnashishga bo'lgan qiziqishni rivojlantirishda davom etish
- jismoniy mashqlar, nozik va qo'pol vosita mahoratiga bo'lgan ehtiyojni rivojlantirish
Uskunalar: tuval, eran, projektorni terish
Materiallar: geometrik shakllar to'plami (kvadrat, doira, uchburchak, to'rtburchak), hisoblash materiallari to'plami (qizlar, o'g'il bolalar), doiralar: ko'k, qizil, oq har bir bola uchun 10 dona, kvadratchalar: yashil, qizil, sariq, ko'k, ko'k, pushti, lilac, har bir bola uchun 1 tadan, A4 varaq,
Bolalar faoliyatining turlari: kommunikativ, kognitiv, vosita.
Darsning borishi
Ekranda osilgan slayd 1 "Matematika mamlakatiga sayohat"
-hayrli tong aziz yigitlar! Qo'shish slayd 2 "Xaroba shahar"
1. Bilan ishlash geometrik shakllar.
- Bolalar, hozir bizda matematik dars bor. Ekranga e'tibor. (vayron qilingan shahar va matematikaning qirolichasi, bolalarga murojaat bilan)
-Yigitlar, keling ko'rib chiqaylik.
“Assalomu alaykum aziz bolalar! Men matematikaning qirolichasiman. Men, albatta, sizning yordamingizga muhtojman. Gap shundaki, kambag'al talaba va bezori mening matematik shaharimga kirib kelishdi. U bizning go'zal shahrimizni vayron qildi. Aholisi juda qo'rqishadi, ular uylarini tark etishdi. Bolalar, sizdan so'rayman, agar qiyinchiliklardan qo'rqmasangiz yordam bering. Matematik shahar xavf ostida. Men sizning yordamingizga umid qilaman "
- Xo'sh, bolalar, biz yordam bera olamizmi? Stollarga keling, o'tir,
- va biz siz bilan qaerdan boshlaymiz? Biz nima qilamiz? Qanday?
- To'g'ri, avval keling, aholi uchun uylarni tiklashga harakat qilaylik.
-Sizlarning stollaringizda uylarning qismlari bor.
- Ulardan uy qurish kerak.
-Bu qismlar qanday shaklga ega? (bolalar deb ataladi)
-Eslaylik, uy qaysi qismlardan iborat? Qanday shakllardan foydalanishimiz mumkin?
- boshlang (bolalar mustaqil ishlashadi, o'qituvchi kuzatadi, savollar beradi)
-Qaysi raqamlardan foydalandingiz? Qancha? Graf.
-Ko'rib chiqing, sizning uyingiz necha raqamdan chiqdi?
- Yaxshi, sen bajarding. Mana, biz uylarni tiklay oldik.
2. Yangi material bilan tanishish.
Men quyidagilarni o'z ichiga olaman slayd 3 "Geometrik shakllardan qurilgan uylar"
- Bolalar, menimcha bu erda kimdir yo'qolganmi?
- Albatta, biz aholining uylariga ko'chib o'tishiga yordam berishimiz kerak.
-Nima deb o'ylaysiz, har bir uyda qancha ijarachi yashaydi? (5)
-va qanday taxmin qildingiz? To'g'ri, har bir uyda beshta deraza bor.
Men quyidagilarni o'z ichiga olaman slayd 4 "Uyingizda 5 raqami bo'lgan uylar"
- bolalar, bugun biz beshinchi raqamni olishni o'rganamiz. Bizning oldimizda bunday vazifa turibdi, biz beshta raqamni qanday olishni o'rganishimiz kerak.
- sizda o'g'il va qizlar bor, keling, bitta uyda ijarachilarni qanday qilib joylashtiramiz, shunda bitta uyda beshta bo'lishi kerak.
- Siz nechta qiz va o'g'il bolalarni oldingiz? Qancha odam bor? Siz qanday raqam oldingiz? Besh raqamni qanday oldingiz?
-Besh raqamni yana qanday qilib olish mumkin? (o'qituvchi bolalardan kimni qilganini so'raydi, va bolalar darhol taxtaga o'tirishadi, matn terish tuvaliga beshinchi raqamning barcha holatlarini qo'yishadi)
- bolalar, men sizga beshta raqamni qanday olishning yana bir usulini ko'rsataman: bitta o'g'il, bitta qiz, onam, dad, buvi
Men quyidagilarni o'z ichiga olaman slayd 5 "Derazalarda qizlar va o'g'il bolalarning tabassum yuzlari bor"
- Barakalla! Barcha ijarachilar o'z uylariga qaytib kelishdi, ular juda xursand va bizni ular bilan o'ynashga taklif qilishadi. Gilamga chiqing.
3. "Matematik fizika daqiqasi"
- bolalar, o'yin oson emas, nima deb o'ylaysiz?
- to'g'ri, matematik va nima uchun? albatta, aholisi matematik shaharda yashaydilar.
1. ikki oyog'iga besh marta sakrab o'ting va bir xil sonda o'tiring
2. 4-raqamga qaraganda yana bir marta qo'lingizni qoqing
3. o'ng oyog'ingizni 6-raqamdan bir marta kamroq bosib turing
4. Biz turli xil yo'llar bo'ylab yuramiz, qo'ng'iroqdan so'ng, beshdan turamiz va qo'l ushlaymiz (ikki marta takrorlang)
*** turli yo'llarda, oyoqlarimiz yuribdi ****
-Yaxshi bolalar. Matematik shahar aholisi siz bilan o'ynashni juda yaxshi ko'rardi.
4. Samolyotda yo'nalish.
Qo'shish slayd 6 "Shahar, uylar joyi yo'q, derazada yashovchilar hayron"
- bolalar, biron narsa sodir bo'ldimi? biron narsani payqadingizmi? Mening fikrimcha, shahar yaroqsiz. Uylar esa o'z joylarida emas. To'g'ri? Siz sezdingizmi? Nima qilsa bo'ladi? Biz narsalarni tartibga solishimiz kerak. O'z o'rningizga boring.
- oldingizda oq choyshab va geometrik shakllar bor, varoqda to'g'ri tartibda tartiblashingiz kerak.
"Qizil uyni yuqori o'ng burchakka joylashtiring,
pastki chap burchakdagi ko'k uy,
pastki o'ng burchakdagi sariq uy,
yuqori chap burchakdagi yashil uy,
binafsha rang uyni yashil va qizil uylar orasiga qo'ying,
ko'k uyning o'ng tomoniga ko'k rangni qo'ying,
pushti uyni ko'k va sariq o'rtasida joylashtiring "

- bolalar, siz hamma narsani joylashtirdingizmi? Biror narsa qoldi? Oval nimaga o'xshaydi? Qaerga qo'yish yaxshiroq?
-Nima olganingizni tekshirib ko'raylik.
5. Hisob 10 yoshgacha.
Qo'shish slayd 7 "Uylar o'z joylarida, gulzorning o'rtasida"
-ko’k, qizil, sariq, yashil uylar qayerda?
-Yigitlar, qarang, tekshiring, siz ham shunday qildingiz. Aholi yana tabassum qilmoqda.
-Lekin menga biron narsa etishmayotganga o'xshaydi. Nima deb o'ylaysiz?
-Qanday qilib gulzorga gullar ekamiz?
- qanday gullarni ekishingiz mumkin? Sizda krujkalar bormi, ular qanday gullarni aks ettiradi deb o'ylaysiz?
- sakkizta papatyani ekish
-a, yana bitta jo'xori gullari --- nechta? (to'qqiz)
- va ko'knori zamburug'lardan ikkitasi kam, u qancha bo'ladi? (7)

- bu juda yaxshi chiqdi! Qanday chiroyli bo'lib ketganiga qarang
Slayd 8 "Gulzorda gullar paydo bo'ladi, matematikaning malika so'zlari"
“Aziz bolalar, yordamingiz uchun katta rahmat, shahar tiklandi, hamma narsa o'z joyida, hamma joyda tartib va \u200b\u200bqulaylik bor, aholi o'z uylariga qaytishdi. Siz uchun ozgina sovg'am bor, taxmin qiling. Bu talaba olishi mumkin bo'lgan eng yaxshi baho. To'g'ri, bu 5. tuting! "
Slayd 9 "Salom va beshlar"
- mana sizlarga beshta, rang berishingiz, kesishingiz mumkin. Barchangizga ishingiz uchun tashakkur.

"Matematik shaharga sayohat" mavzusidagi taqdimot

MBDOU "Ertak" bolalar bog'chasi

belokurixa.

Mavzu: "Matematik qirollikka sayohat"

(dars - o'rganilgan narsalarni umumlashtirish).

Tarbiyachi: M.V. Oreshkina

2017 yil

Maqsad: olingan bilimlarni umumlashtirish, mustaqillik ko'nikmalarini shakllantirish ijodiy ish, bolalarni guruhlarda ishlashga o'rgatish; matematikaga qiziqish uyg'otish; bolalarning matematikadan olgan bilimlarini mustahkamlash, kengaytirish va chuqurlashtirish.

Vazifalar:

bolalarning qo'shish va ayirish uchun masalalar tuzish va echish qobiliyatini mustahkamlash;

bolalarni arifmetik amallarni bajarish qobiliyatiga o'rgatish.

raqamlarning tarkibini takrorlang.

fikrlash, nutq, xotira, mantiqiy fikrlash, diqqatni rivojlantirish; o'rganish qobiliyatlari.

do'stlikni, do'stiga yordamga kelishga intilishni rivojlantirish.

bolalarning mantiqiy fikrlashini rivojlantirish.

faol aqliy faoliyatda zukkolikni, topqirlikni, tashabbuskorlikni rivojlantirish.

kollektivizm tuyg'usini tarbiyalash.

Uskunalar: multimedia taqdimoti.

Talabalar uchun jihozlar: "Raqamlar ketma-ketligini davom eting" topshirig'i bilan kartalar, raqamlar bilan kartalar, misollar bilan kartalar.

Darsning borishi.

(bolalar gilamchada o'tirishadi).

Bolalar sizga ertaklarni yoqtirasizmi? Men sizga ertak aytib bermoqchiman, lekin oddiy emas, balki matematik. Diqqat bilan tinglang. Sizning yordamingiz kerak. Dengizlardan narida, tog'lardan narida olma gulida "yuvinadigan" bitta mamlakat bor (2-slayd)

U Matematika deb nomlanadi. Ushbu mamlakatda ikkita do'st yashagan: "+" va "-". Ajralmas do'stlar edilar. Va to'satdan "+" u "-" dan ko'ra muhimroq ekanligini e'lon qildi. Minus xafa bo'ldi va u bilan aloqani to'xtatdi. Va to'satdan "+" va "-" yashagan shaharlarda g'alati narsalar yuz bera boshladi. "+" Yashagan shaharda hamma narsa ko'payishni boshladi: va

hayvonlar va o'simliklar. Bepul hududlar tobora kamayib borar edi va "-" yashaydigan shaharda, aksincha, u tobora kamayib borardi. Va bir muncha vaqt o'tgach

shahar umuman yo'q bo'lib ketishi mumkin. Ushbu vaziyatni faqat mamlakat qirolichasi Matematika tuzatishi mumkin.

Bolalar, siz ushbu mamlakat aholisiga yordam berishni xohlaysizmi? Men sizga Matematikaga sayohat qilishni, malikani topib, unga aytib berishni taklif qilaman

nima bo'ldi. Biz 2 ta jamoaga bo'linamiz. Bir jamoa Plus, ikkinchisi Minus bo'ladi. "Sehrli sumka" dan chip yarating. Kim "-" oladi, U to'g'ri stolda o'tiradi va kim "+" oladi, o'ng stolda o'tiradi. Bizning sayohatimiz qiyin va xavfli bo'ladi. Dastlab siz yo'nalishni tanlashingiz kerak, va to'g'ri yo'nalishni tanlash uchun siz vazifani bajarishingiz kerak.

Barmoqlar gimnastikasi.

Va chiroyli yozish uchun, keling barmoqlarimizni cho'zamiz. (klip)

Xo'sh, sayohatni boshlaylikmi? Omad!

Vazifa raqami 1.

Raqamlar seriyasini davom ettiring.

1 buyruq:

1,2,3,4,5,6,…,…,…,10

9,8,…,…,5,4…,…,…

2 buyruq:

1,..,..,…,5,6,7,8,9…

9,…,7,6,…,4,3,..,1.

Xo'sh, biz oldinga boradigan yo'lni tanlashga muvaffaq bo'ldik. (slayd 3) Bizning oldimizda o'rmon bor. (slayd 4). Bu erda qanday dahshatli va qorong'i va siz hech narsani ko'ra olmaysiz. Buni nima deb atash mumkin? (zich). O'rmonda qanday yurish-turish qoidalarini bilasiz? Bolalar, bu erda qanday hayvonlar yashayotganini bilmoqchimisiz? Buning uchun siz muammolarni hal qilishingiz kerak.

Vazifa raqami 2

1) butaning orqasidan 8 quloq chiqib turadi. Bunnies o'sha erda yashiringan. Qancha quyon?

2) bolalari tepalikning orqasiga yashirinishdi. 6 ta oyoq ko'rinib turadi (Kichkintoylar turishadi). Qancha bolakay?

3) 4 tumshug'i uyadan chiqib ketadi. Qancha jo'jalar bor?

4) hamma kuchuklarning dumlari tepalik orqasidan chiqib turadi. Agar biz 6 quyruqni ko'rsak, qancha kuchukcha? (slayd 5).

Biz barcha hayvonlarni topdik va endi yurishdan qo'rqmaymiz o'rmon. Hayvonlar bizga juda qiyin vazifani topshirishdi. So'zlar kartalarda shifrlangan. Bu erda nima yozilganligini taxmin qiling.

Vazifa raqami 3

Jismoniy daqiqa. (klip)

Xo'sh, biz yo'lning yarmini bosib o'tdik.

Keling, o'zimizni biroz ko'nglimiz tusab, "Qiziqarli jumboqlarni" echib olaylik.

Vazifa raqami 4

1. Barcha yigitlar bilishlari kerak

albatta ikkitasi ortiqcha ikkitasi ... (besh)?

2. Butun dunyodagi hamma biladi

qo'l ustidagi barmoqlar ... (to'rtta)?

3. Barcha yigitlar aniq bilishadi

mushuklar juda baland ovozda ... (qobiq)?

4. Bizning mushukcha epchil sakrayapti,

u juda yaxshi ko'radi ... (sabzi)?

5. Bizning Seryoja juda aqlli,

u doim kuladi ... (qayg'uli)?

6. Baliq mushukdan olingan,

mushuk aytishi kerakmi ... (rahmat)?

Shunday qilib, biz o'rmondan o'tdik.

To'satdan yangi to'siq:

Suv emas va quruq emas -

Siz qayiqda suzib yurolmaysiz

Va siz oyoqlaringiz bilan yurolmaysiz.

(botqoq) (slayd 6)

Botqoqni juda ehtiyotkorlik bilan kesib o'tish kerak. Nega ehtiyot bo'lish kerak? Uni o'tkazish uchun siz qiziqarli muammolarni hal qilishingiz kerak.

Vazifa raqami 5

1) uchta sichqonning qancha qulog'i bor?

2) ikki bolani nechta panjasi bor?

3) etti akaning bitta singlisi bor. Qancha opa-singillar bor?

4) buvisining Dasha ismli nabirasi Masha, mushuk Fluff va Drujok iti bor.

Buvining necha nabirasi bor?

5) qushlar daryo bo'ylab uchib ketishdi: kaptar, paykas, ikkita ko'krak, ikkita chaqqon va beshta ilon. Qancha qush? Tez orada javob bering!

Shunday qilib biz botqoqdan o'tdik .. Oh, bu nima bochka? (slayd 7). Sizningcha, uni kim yo'qotdi? Keling, nima deyilganini o'qib chiqamiz. (Bochkadan muammolar). Kapitanlar, kelinglar va bochkadan topshiriqlar oling.

Vazifa raqami 6

"Biz uylarga joylashdik" - 5,8,7,9 raqamlari tarkibi.

Jismoniy daqiqa. (klip)

Biz tog 'yonida tugadik. (slayd 8). Xaritada tog'lar qanday rangga ega? Eng ko'p tog'lar qayerda? (Shimoliy va Janubiy Amerika - Kardillera, And. Osiyo - Sayan)

Tepaga ko'tarilib, malika qal'asiga etib borish uchun siz misollarni hal qilishingiz kerak.

Jamoaning har bir a'zosi bitta misolni hal qiladi. Keyin, javoblar "matematik tog '" da qayd etiladi.

Vazifa raqami 7

8 + 1

7 + 1 4 – 1

6 + 1 5 – 1

5 + 1 6 – 1

4 + 1 7 – 1

Shunday qilib, biz matematiklar mamlakati malikasi qasriga etib bordik. (slayd 9).

Va bu erda qirolichaning o'zi. Keling, barmoqlarimiz bilan qaysi belgilar janjallashganligini ko'rsatib beramiz. Endi matematik va geometrik belgilar yordamida xabaringizni kodlang. Malika xabarni ko'radi, hamma narsani taxmin qiladi va darhol bu shaharlarni qutqarish uchun ketadi. Informatika darslaridan kim ma'lumotni qanday kodlashni eslaydi?

Ko'zgu.

Qirolichaga etib borganimizda siz bilan nimani takrorladik? Sizga nima ko'proq yoqdi? Nima qiyin edi?

Natija:

Siz juda jasur, aqlli va topqir yigitlarsiz. Siz barcha vazifalarni juda yaxshi uddaladingiz va matematika mamlakati aholisiga yordam berdingiz.

O'z-o'zini hurmat.

Mana, biz sayohat qilayotganimizda olma daraxti xira bo'lib qoldi. (slayd 11). Keling, uni olma bilan bezataylik.

Agar siz barcha vazifalarni uddaladim deb o'ylasangiz, shoxlarga qizil olmalarni osib qo'ying (12-slayd).

Agar siz hali ham takrorlashingiz kerak deb hisoblasangiz, shoxlarga sariq olmalarni osib qo'ying.

Va agar siz hali ham ishlashingiz kerak bo'lsa, shoxlarga yashil olma osib qo'ying.

Barchangizga ishingiz uchun tashakkur! (slayd 13).

Tayyorgarlik guruhi bolalari uchun yakuniy dars

"Maktabgacha yoshdagi bolalar mamlakati bo'ylab sayohat qilish".

Maqsad: bolalarning intellektual va ijodiy salohiyatini ochib berish, maktabda o'qish uchun motivatsiyani oshirish.

Vazifalar:

Ta'lim:

    Grafik sxema bo'yicha shifrlangan so'zni tuzish qobiliyatini mustahkamlash.

    Mantiqiy masalalarni echish qobiliyatida mashq qilish.

Rivojlanmoqda

    Kognitiv jarayonlarni rivojlantirish (mantiqiy fikrlash, xotira, eshitish va vizual e'tibor, izchil nutq).

    Qo'l va ko'zni muvofiqlashtirishni rivojlantirish.

    Vizual-mekansal yo'nalishni rivojlantirish.

    Asosiy o'zini o'zi qadrlash qobiliyatlarini rivojlantirish.

    Tasavvur va tasavvurni rivojlantirish.

Ta'limiy:

    Maktabgacha yoshdagi bolalarda o'zlariga, boshqalarga va maktabga nisbatan ijobiy munosabatni rivojlantirish.

    Mustaqillikni, jamoada, juftlikda ishlash qobiliyatini, muzokara olib borish qobiliyatini tarbiyalash.

    Muammoli vaziyat yaratish orqali bolalarni maktabga tayyorgarlik ko'rish uchun sinflarni rivojlantirishga bo'lgan qiziqishini oshirish.

Material: sayohatchilar xaritasi, Shulte jadvali, tayoq tayoqchalari, doiralar tushirilgan kartochkalar, magnit doska, mavzu rasmlari, topshiriq shakllari, taqdimot.

Kirish qismi.

Bolalar guruhga kiradilar.

Psixolog: Bolalar, kelinglar, bir doira ichida turaylik va bir-birimizga ruhiy jihatdan eng yaxshi tilaklarni tilaymiz, darsda muvaffaqiyat va quyoshli kayfiyat kun bo'yi! Issiqligingizning bir qismini aylana shaklida o'tkazing.

Bolalar bir-birlarining qo'llarini ushlab, ko'zlarini yumib, bir-birlariga eng yaxshi tilaklarni tilaydilar.

Psixolog:- Bolalar, sayohat qilishni yoqtirasizmi? Sayohatga qayerga borishingiz mumkin deb o'ylaysiz? (bolalar turli xil taxminlarni taklif qilishadi).

Psixolog: Bolalar, siz qaysi mamlakatlarni bilasiz? (bolalar ro'yxati). Mamlakatimizning nomi nima? (bolalarning javobi).

Keling, ushbu mamlakatga nom beraylik (bolalarni "Maktabgacha yoshdagi bolalar mamlakati" nomiga olib boring). Va har bir mamlakatda turli xil shaharlar mavjud.

Shunda aytishimiz mumkinki, "Maktabgacha yoshdagi bolalar mamlakati" da uchta ajoyib shahar bor: "Soschitaika" - zukkolar shahri, "Tahmin" - qiziquvchilar shahri, "Poznavayka" - biz ko'p narsalarni o'rganadigan va mehmonlarga biz allaqachon bilgan narsalarimizni ko'rsatadigan shahar.

Bugun sizni bizni mehmonlarimizga ko'rsatadigan ushbu shaharlarni ko'rsatishga taklif qilaman, qaysi davlat deb o'ylaysiz? (javobga olib boring - "Birinchi sinf o'quvchilari mamlakati").

Psixolog: Ammo "Birinchi sinf o'quvchilari mamlakati" ga kirish uchun siz turli xil to'siqlarni to'g'ri bajarish uchun diqqatli, tezkor, aqlli, do'stona munosabatda bo'lishingiz kerak. Siz qo'rqmaysizmi? Va biz boramiz. Va bu xarita bu borada bizga yordam beradi. (slayd)

Asosiy qism

“Soschitayka shaharchasiga samolyot jo'nayapti. Chipta raqamingizni ko'rsatib, ushbu samolyotga chiqishingiz mumkin. "

(Shulte stolidagi bolalar o'qituvchi tomonidan ko'rsatilgan raqamni ko'rsatib, o'z joylariga borishadi).

Psixolog: Va biz "Soschitayka" shaharchasiga ketayotganimizda, "Qancha hayvonlar yashiringan" o'yinini o'ynaymiz.

Qog'oz parchalari ustida ishlash.

Barakalla! Siz juda zo'r ish qilyapsiz!

Psixolog:Geometrik shakllar (doira, kvadrat, to'rtburchak, uchburchak) tasvirlangan rasmlardan oldin doskaga qarang. Ular bir-biridan qanday farq qiladi? (slayd)

Psixolog: Mana biz "Soschitayka" shaharchamiz (slayd).

Mashq 1... Formalar bo'yicha mantiqiy vazifalar.

Psixolog:Siz qanday yaxshi do'stlarsiz, siz "Soschitaika" shaharchasi tomonidan taklif qilingan barcha vazifalarni bajardingiz. shahar "Tahmin qiling", Biz u erda mantiqiy jumboqlarni taxmin qilamiz va grafik diktant yozamiz. Ammo muvaffaqiyatli kurashish uchun men ozgina dam olishni taklif qilaman.

Jismoniy ta'lim

"Uyushma o'yini"

Tozalashga chiqing, ko'rasiz, unda ko'plab rasmlar tarqalgan, mening buyrug'im bilan siz bo'shliq atrofida yurishni boshlaysiz, men qo'llarim bilan qarsak chalishim bilan siz to'xtaysiz, men uning ismini chaqiraman, bitta rasmga olaman va rasmdagi rasmni yuz ifodalari va pantomima bilan tasvirlab beraman, ovoz chiqarib gapiring bu mumkin emas. Boshqa barcha bolalar taxmin qilishadi. Boshlash!

Barakalla! O'rningizga o'tiring, mana biz keyingisida shahar "Tahmin".

3-topshiriq

1 ta topshiriq - mantiqiy jumboqlar (slayd).

2-topshiriq - grafik diktant (qafasdagi varaqlar ustida ishlash) (slayd).

Vazifa 3 - Men sizga "Aksini ayting" (slayd) o'yinini o'ynashingizni maslahat beraman.

Psixolog: Endi bolalar o'ynaymiz qiziqarli o'yin "To'g'ri yoki yo'qmi?" Men sizga turli xil e'tiqodlarni aytib beraman, agar rozi bo'lsangiz, u holda qo'llaringizni qarsaklar, agar bo'lmasa, oyoqlaringizni tamg'alashingiz kerak.

"Hamma odamlar uxlamoqda"

"Barcha hayvonlar ichiga tushadi qish uyqusi»

"Quyosh faqat ertalab va kechqurun porlaydi"

"Sharbatni qoshiq bilan iste'mol qilish mumkin"

"Siz muzqaymoq ichishingiz mumkin"

"Qor faqat qishda bo'ladi"

"Siz suv ustida yurishingiz mumkin"

"Barcha qushlar uchadi."

Psixolog: Biz barcha vazifalarni muvaffaqiyatli bajardik va bo'ldik shaharda "Bilish" (slayd) .'

Bu shaharda hamma narsa hayajonli va qiziqarli! Men sizga quyidagi vazifalarni hal qilishni taklif qilaman:

Mashq 1.

Rangli g'ildirak stol ustiga o'raladi: bir burchagi qizil, ikkinchisi yashil, uchinchisi sariq. G'ildirak stol chetiga urilganda biz qanday rangni ko'ramiz?

Stolda 4 ta olma bor edi, bittasi ikkiga bo'lindi. Stolda nechta olma bor? (to'rt)

Stolda 3 stakan mevalar bor edi. Vova 1 stakan mevani yeb, stolga qo'ydi. Stolda nechta stakan bor? (uch)

Buvi bir savat tuxum olib bozorga ketayotgan edi, pastki qismi tushdi. Savatda qancha tuxum qoldi? (Bitta emas).

2-topshiriq "Shakllarni bo'yash"

Biz diqqatni jamlashimiz va "Bo'yoq shakllari" vazifasini bajarishimiz kerak. Oldin siz doira bilan barglarsiz.

Kichik doira yashil va sariq o'rtasida, yashil yonida esa qizil rangda turadi. Aytganimdek doiralarni ranglang (1 bola magnit doskada ishlaydi).

Xo'sh, bolalar, endi o'zingizning ishingizni magnit taxta ortida ishlaydigan bolalar echimlari bilan tekshiring. Hamma buni muvaffaqiyatli uddaladi, ular diqqatli va aniq edilar.

Yakuniy qism

3-topshiriq"Miya bo'roni"

Yakuniy qism.

1. Choy uchun idish? (choynak)

2. Yomg'ir qaerdan keladi? (bulut)

3. Yer sharining joylashishi? (globus)

4. Eng katta dengiz hayvonlari qaysi? (kit)

5. Tuya qaerda yashaydi? (cho'l)

6. Baliqlar nima bilan nafas oladi? (gil)

7. Vertolyot singari hasharot? (ninachi)

8. Qushlar uyi? (uya)

9. Eng uzun burunli bola? (Pinokkio)

10. Kimning orqasida dumg'aza bor? (tuya)

Xulosa qilish.

Psixolog: Bolalar, biz "Birinchi sinf o'quvchilari mamlakati" ga etib bordik.

Mana birinchi qo'ng'irog'ingiz, sizni kutib oladi. Siz va biz ushbu mamlakatga yaxshi natijalar bilan erishganimizdan xursandman va bu mamlakatda siz faqat (....) Bolalar o'qiysiz deb o'ylayman. Ko'ryapsizmi, aziz mehmonlar, bolalar sizga faqat to'rt va besh yoshlarda o'qishga va'da berishadi, ular albatta muvaffaqiyat qozonishadi deb o'ylayman!

Bolalar, barchasi menga kelishadi, men sizga hamma narsani yoqtirgan sayohatimiz haqida eslash uchun o'zingiz uchun qo'ng'iroqni tanlashingizni maslahat beraman va bu vazifalarni bajarish oson edi; kimga qiyin bo'lgan sariq qo'ng'iroqni oling va u vazifalarni bajarishga qiynaldi, o'zi uchun yoqmagan yashil qo'ng'iroqni tanlang bizning sayohatimiz ko'k qo'ng'iroqni oladi.